ŠPECIÁL: ECB a americká centrálna banka rozhodnú o ďalších krokoch

Graf, obchodovanie
Foto: ilustračné, pixabay.com

Fed by mal podľa očakávaní sadzby zvýšiť, ECB predĺžiť program nákupu dlhopisov.

Európsku centrálnu banku (ECB) aj americký Federálny rezervný systém (Fed) čakajú tento mesiac posledné tohtoročné zasadania. Kým v prípade Fed-u sa po roku očakáva ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb, ECB by mala tento týždeň zmeniť svoj program nákupu aktív.

Šéf ECB Mario Draghi už naznačil, že banka bude na svojom zasadaní vo štvrtok 8. decembra hľadať spôsoby, ako udržať terajšiu úroveň menových stimulov. ECB bude diskutovať o tom, či predĺži program nákupov dlhopisov, ktorý má trvať prinajmenšom do marca 2017. Analytici očakávajú, že ho banka pravdepodobne predĺži o tri alebo šesť mesiacov.
Nízke sadzby by mali vydržať dlhšie obdobie
„Je pravdepodobné, že nová technická komisia odporučí zmenu v QE programe, keďže už pomerne čoskoro narazí ECB na limit pri nákupe nemeckých či holandských štátnych dlhopisov. Čo sa týka pokračovania QE či jeho pozvoľného uvoľňovania, tzv. tapering, po marci 2017, v novembri ešte o nich ECB nediskutovala. Draghi ale povedal, že náhle ukončenie QE vidí ako nepravdepodobné. My si myslíme, že ECB by mohla oznámiť predĺženie programu QE v plnej miere poza marec 2017 o niekoľko mesiacov a potom zaviesť tapering,“ konštatuje analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Celkovo by v eurozóne malo podľa jej slov aj naďalej pretrvať prostredie nízkych sadzieb minimálne do konca roka 2017.

Úrokové sadzby ECB platné od 16. marca 2016:

Jednodňové refinančné operácie: 0,25 %
Hlavné refinančné operácie: 0,00 %
Jednodňové sterilizačné operácie: – 0,40 %


Trump zvýšenie sadzieb nezabrzdí
V USA sa aj po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta očakáva zvýšenie sadzieb, keďže sa nepotvrdili obavy z negatívneho vplyvu výsledkov volieb na trhy. „Na rozdiel od očakávaní sa víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách zatiaľ neprejavilo na finančných trhoch ako zásadný problém. Fed tak nemá žiaden dôvod odložiť plánované zvýšenie sadzieb v decembri,“ hovorí Christopher Dembik, ekonóm Saxo Bank.

Americká centrálna banka by mala o zvýšení sadzieb rozhodovať na dvojdňovom zasadnutí, ktoré začína budúci týždeň 13. decembra.

Naposledy Fed úroky zdvihol v decembri minulého roka, keď zvýšil kľúčovú úrokovú sadzbu prvýkrát po deviatich rokoch. Americká centrálna banka sa vtedy rozhodla pre zvýšenie o 0,25 percentuálneho bodu. Základná úroková sadzba sa tak dostala do rozpätia od 0,25 do 0,50 %.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaFED Americká centrálna banka