ŠPECIÁL: Trh s kreditnými kartami na Slovensku postupne rastie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Karty, visa, mastercard, American express
Ilustračné foto. pixabay.com

Za posledné tri roky vzrástol počet kreditných kariet na Slovensku o 13 %.

Kreditné karty využívajú Slováci pomerne bežne. Pomáhajú tomu aj banky, v zásade každá má tento produkt v ponuke. Okrem toho kreditné karty ponúkajú veľmi aktívne aj väčšie nebankové spoločnosti. Ako však povedal produktový manažér ZUNO banky Juraj Karabínoš, Slováci sú skôr konzervatívni vo využívaní úverových produktov a tak na kartovom trhu dominujú stále debetné karty.
Záujem o kreditné karty stúpa
Podľa výkonného riaditeľa portálu Finančný kompas Maroša Ovčarika za posledné tri roky vzrástol počet kreditných kariet na Slovensku o 13 %. „Ale keď sa pozrieme na počet transakcií kreditnými kartami, ich počet vzrástol o 92 %, čo jasne ukazuje, že ich Slováci využívajú stále aktívnejšie. Ku koncu minulého roka bolo na Slovensku 685 tisíc kreditných kariet,“ konštatuje Ovčarik.

Kreditná karta

Kreditná platobná karta je úverový produkt, ktorý umožňuje klientovi čerpať úver do bankou schválenej výšky – úverového limitu. Ide o platobnú kartu bez nutnosti mať otvorený účet v banke.

Debetná karta

Debetná platobná karta umožňuje okamžitý prístup k vlastným peniazom na bežnom účte. Debetná karta môže byť vydaná len k bežnému účtu. Pri platbe debetnou kartou v obchode alebo pri výbere z bankomatu používa klient banky vždy iba vlastné peniaze, pokiaľ nemá poskytnuté povolené prečerpanie na bežnom účte.

To, že trh s kreditnými kartami na Slovensku postupne rastie, potvrdil aj Karabínoš zo ZUNO banky. Slováci si už podľa neho uvedomujú výhody kreditiek, pretože umožňujú čerpanie schváleného úverového limitu bezúročne. „Výhodou je napríklad aj možnosť prevodu peňazí z kreditnej karty priamo na účet klienta. Tomuto trendu sa snažíme v ZUNO prispôsobiť osobitnou aplikáciou určenou špeciálne pre kreditnú kartu, ktorá klientom zjednoduší a sprehľadní jej použivanie,“ uviedol Karabínoš.

Kreditné karty sa na Slovensku a v Čechách podľa mBank presadzujú len postupne, pričom množstvo klientov nepozná rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou. Postupne sa však finančná gramotnosť zvyšuje a záujem klientov o kreditné karty v mBank stúpa. Rast je dokonca rýchlejší na Slovensku ako v Čechách. Za posledných šesť mesiacov sa zvýšil ich počet na Slovensku o 9 %, zatiaľ čo v Českej republike o 6 %.
Pozor na úroky a poplatky
Kreditná karta patrí podľa Ovčarika spomedzi bankových úverov k tým najdrahším. Úrokové sadzby sa pohybujú na úrovni 16 % až 26 %. Preto ak by mal človek využiť kreditnú kartu na dlhodobejšie požičiavanie peňazí, je lepšie podľa Ovčarika voliť bežné pôžičky s pravidelnými mesačnými splátkami, kde sú úrokové sadzby podstatne nižšie.

Okrem toho s kreditnými kartami sa spájajú aj poplatky. Ročný poplatok za kartu sa pohybuje od štyroch eur do 96 eur, v závislosti od banky a kreditnej karty. Výnimočne je zadarmo. „Preto ak niekto uvažuje o kreditnej karte len ako rezerve, pre prípad nedostatku peňazí, je potrebné zvážiť aj poplatky, ktoré sa platia bez ohľadu na to, či je karta používaná alebo nie,“ upozornil Ovčarik.
Bezúročné obdobie
Najväčšou výhodou kreditných kariet je bezúročné obdobie. Pokiaľ ho teda užívateľ využíva, môže mať peniaze požičané bezúročne. V skutočnosti ale väčšina ľudí podľa Ovčarika nedodrží podmienky bezúročného obdobia, a preto platia úroky na úrovni 20 %. Tvorcovia parametrov kreditných kariet s tým počítajú. Vedia, že väčšina ľudí podmienky bezúročného obdobia nedodrží.

Majiteľ kreditnej karty má kedykoľvek k dispozícii úverový rámec a je iba na ňom, kedy ho využije. Niekto ju podľa analytika portálu FinancnaHitparada.sk Pavla Škriniara používa ako finančnú rezervu, teda platí ňou iba vtedy, ak mu už na bežnom účte neostali peniaze. Iný ňou platí stále a podľa uváženia dlh spláca. Ak však stihne na kreditku vrátiť peniaze v priebehu poldruha mesiaca, za požičané peniaze nezaplatí úroky.
Benefity kreditiek
Banky ponúkajú podľa Ovčarika bežné kreditné karty alebo prestížne karty s nadštandardnými výhodami, napríklad gold, platinum a podobne. Prestížne karty však zvyčajne získajú klienti banky až po určitom čase, keď majú vyššie príjmy na účte alebo vyššie obraty. Kreditné karty však v sebe zahŕňajú podľa Škriniara aj rôzne benefity, ako napríklad cestovné poistenie, či vrátenie časti zo zaplatenej sumy. Aktívne využívanie kreditky môže navyše pomôcť aj pri získaní nižšieho úroku na hypotéke. Vo všeobecnosti takto uvažuje podľa Škriniara 25 – 60 % majiteľov kreditných kariet.
Manipulácia s kreditkou je uvedomelejšia
Využívanie kreditiek je z roka na rok uvedomelejšie. Iba približne 5 % jej majiteľov ju zvykne podľa Škriniara využiť na výber z bankomatu a tento podiel sa v porovnaní s predošlými rokmi znižuje. Drvivá väčšina klientov ju teda používa na to, na čo je primárne určená – na platenie. Výber z bankomatu je totiž spoplatnený hneď niekoľkými eurami. Jedinou možnosťou, ako sa vyhnúť tomuto poplatku, je vrátiť peniaze na kartu ešte v tom istom dni.

„Môžeme povedať, že veľká časť našich klientov si svoje záväzky plní a spláca načas. V ZUNO splácanie klientom uľahčujeme aj tým, že si môžu zvoliť automatickú splátku kreditky inkasom z účtu,“ povedal produktový manažér ZUNO banky Juraj Karabínoš.

Splácanie súm z kreditných kariet nebýva podľa mBank zvyčajne pre klientov problémom. mBank ponúka 100 % inkaso a klienti zvyčajne vlastnia iba jednu kreditnú kartu. Tým si vedia lepšie ustrážiť svoju finančnú zodpovednosť napríklad v porovnaní s Američanmi, ktorí neraz vlastnia viacero kreditných kariet.

Na čo je dobrá kreditná karta?

  • Pri platení je „dôveryhodnejšia“ (niektoré hotely či internetové stránky akceptujú iba kreditné karty).
  • Niektoré kreditné karty pripisujú až 1,5 % z nákupu späť na kartu.
  • Súčasťou niektorých je cestovné poistenie majiteľa i jeho rodinných príslušníkov.
  • V prípade núdze môže slúžiť ako finančná rezerva.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie FincentrummBankZUNO banka