ŠPECIÁL: Viaceré banky ponúkajú možnosť automatického sporenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nakupovať, nákupy, telefón, mobil
Ilustračné foto. www.thinkstockphotos.com

Tak ako iné spoločnosti, aj banky sa nám snažia uľahčiť život sporiacim automatom. Zjednodušene povedané – ide o automat, ktorý za nás posiela peniaze na sporiaci účet.

„Automatické sporenia sú špecifickým druhom sporení, ktoré sú naviazané na klientove platby, resp. operácie na účte a fungujú na princípe ich zaokrúhľovania. Rozdiel, ktorý takto vznikne, banka automaticky posiela na sporenie,“ hovorí PR manažérka 365.bank Linda Valko Gáliková.

Ako to funguje?

Na základe zvolených kritérií banka klientovi presúva určitú sumu jeho prostriedkov na podúčet, priradený k jeho bežnému účtu. V niektorej banke sa dá nastaviť aj zaokrúhľovanie odosielanej sumy z každej platby kartou nahor, napríklad na centy alebo eurá. Inde klientovi na jeho podúčet posielajú určité percento z každej uskutočnenej transakcie na bežnom účte.

„Niektoré bankové domy ponúkajú aj takú možnosť, že pravidelne na konci mesiaca automaticky presunú peniaze z bežného účtu na sporenie. Klienti však najčastejšie využívajú mesačný prevod formou nastaveného trvalého príkazu z bežného účtu na sporiaci účet,“ povedal riaditeľ pre investície a zlato v spoločnosti FinGO.sk František Burda.

V 365.bank si klient zvolí jedno z dvoch sporiacich pravidiel, a to bezcentový účet alebo zaokrúhľovanie platieb kartou na jedno, päť resp. desať eur. Pokiaľ si vyberie napríklad zaokrúhľovanie na päť eur a v reštaurácii zaplatí za obed 11 eur, z účtu sa mu strhne 15 eur, pričom 4 eurá banka automaticky odošle na sporenie a úročí.

Výhody

Výhodou takéhoto sporenia je podľa Gálikovej fakt, že sa uskutočňuje automaticky, a preto napomáha klientovi šetriť. Je podľa nej ideálnou voľbou pre tých, ktorí sporiť nevedia, resp. ho odkladajú na neskôr. Vďaka automatickému sporeniu tak môže mať človek na konci mesiaca ušetrené desiatky eur navyše.

„Malé čiastky peňazí sa „tajne presúvajú na podúčet“ a takto ich klient vedome neminie,“ dopĺňa Burda. Je to vítané, lebo zo skúsenosti podľa neho klienti každý mesiac nájdu množstvo dôvodov, prečo si nedokážu z výplaty nič odložiť. Vždy im príde do cesty nejaký iný výdavok, ktorý je podľa nich dôležitejší ako sporenie.

Má také sporenie aj nevýhody?

„Rozdielom oproti klasickým sporeniam, kde si odkladáme na konkrétny účel, je fakt, že na automatické sporenia sa peniaze nedajú jednorazovo vkladať. V 365.bank fungujú na princípe sporiacich pravidiel, pretože ich cieľom je naučiť klienta sporiť. Navyše ho aj odmenia úrokom prevyšujúcim infláciu,“ konštatuje Gáliková.

Avšak ako doplnil Burda, väčšinou sú úroky na sporiacich účtoch limitované objemom nasporenej sumy. Ak si klient nasporí väčšiu sumu ako je stanovený limit, na ďalšie peniaze sa mu už zvýhodnený úrok nevzťahuje. „Súčasným nepriateľom väčšiny sporiacich účtov je vysoká inflácia a veľmi nízke zhodnotenie vkladov. Preto klientom odporúčam radšej iné formy sporenia a investovania, ktoré infláciu dokážu prekabátiť,“ dodal Burda.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František BurdaLinda Valko Gáliková
Firmy a inštitúcie 365 bankFinGO.sk