Spotrebiteľské ceny na Slovensku opäť rástli, infláciu tlmili len nižšie ceny potravín a energie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
potraviny, ceny, obchod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 14. apríla, 13:01

Spotrebiteľské ceny na Slovensku boli v marci medziročne vyššie o 1,4 percenta. Inflácia podľa Štatistického úradu SR rástla druhý mesiac po sebe, vo februári bola 0,9 percenta. V medzimesačnom i medziročnom porovnaní ceny ovplyvnil podľa úradu najmä rast cien palív a v marci sa naplno prejavilo zvýšenie spotrebnej dane z tabakových výrobkov, keď ceny tabaku boli medziročne vyššie o viac ako 16 percent.

Inflácia sa teda už dostala cez úroveň jedného percenta a je predpoklad, že bude pokračovať k úrovni dvom percentám.

„Poskočenie cenovej úrovne, ktoré bolo v marci spôsobené najmä zvýšenou daňou na cigarety, má jednorazový charakter, ktorý sa už nebude opakovať, avšak prenesie sa aj do ďalších mesiacov,“ povedal pre agentúru SITA analytik Tatra banky Boris Fojtík.

Preto vo zvyšku roka očakáva pozvoľné zvyšovanie medziročnej inflácie k dvom percentám ku koncu roka. Prispieť k takémuto vývoju by mali podľa Fojtíka tak ceny v doprave pre vyššie ceny pohonných hmôt, ako aj ceny za služby.

Ceny rástli v rekreácii aj stravovaní

Na úroveň inflácie vplývali aj rastúce ceny tovarov pre domácnosť na krátkodobú spotrebu o 2,1 percenta v odbore nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti. V odbore rekreácia a kultúra sa zvýšili ceny za stravovacie služby v reštauráciách, kaviarňach a podobných zariadeniach o 3,7 percenta. Výrazne viac sme v medziročnom porovnaní platili napríklad za ostatné finančné služby o 2,7 percenta a za služby zubných lekárov o 6,5 percenta.

Dva odbory, ktoré predstavujú najvyšší podiel v štruktúre výdavkov slovenských domácností spomedzi dvanástich sledovaných zložiek spotrebného koša, teda potraviny a alkoholické nápoje a bývania a energie, boli však medziročne v poklese a tlmili tak rast medziročnej inflácie.

V rámci potravín a nealkoholických nápojov infláciu ovplyvnili najmä medziročne nižšie ceny ovocia o 6 percent, zeleniny o 3,6 percenta, mäsa o 1,8 percenta, aj pokles cien mlieka, syrov a vajec o 0,9 percenta. Medziročne viac sme zaplatili napríklad za chlieb a obilniny o 1,3 percenta, aj za minerálne vody, nealkoholické nápoje a šťavy o 1,5 percenta.

Benzín drahší ako pred rokom

Pod vyššiu cenovú hladinu sa bude podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej podpisovať najmä drahší tabak v dôsledku zvýšenej spotrebnej dane, ale i pohonné látky.

Vlani počas prvej vlny koronakrízy prišiel prudký pokles cien ropy na svetových trhoch, čo sa potupne premietalo aj do znižovania cien pohonných látok. „Tento efekt po roku už končí a Slováci sú aktuálne na pumpách svedkami vyšších cien pohonných látok ako pred rokom,“ skonštatovala Sadovská.

V prípade potravín očakáva Wood & Company v nasledujúcich mesiacoch zmenu trendu a za potraviny a nealkoholické nápoje si budeme postupne priplácať oproti minulému roku. Predzvesťou je vývoj cien viacerých agrokomodít na svetových trhoch ako aj vývoj svetového indexu cien potravín FAO.

„Aktuálne odhady hovoria o tom, že potraviny a nealkoholické nápoje by tak v tomto roku mohli byť na Slovensku medziročne drahšie o zhruba jedno percento,“ myslí si Sadovská.

Cena bravčového pôjde hore

Ako pokračovala analytička 365.bank Jana Glasová, rastúci dopyt z Číny po bravčovom mäse z Európy povedie k tomu, že ceny bravčového pôjdu zrejme onedlho hore. Zdražovanie sa zrejme prejaví pri vajíčkach, pod čo sa podpisuje aj vtáčia chrípka. To sa môže neskôr podľa Glasovej prejaviť aj na vyšších cenách hydinového mäsa.

„Očakávame, že počas tohto roka sa budú zvyšovať aj ceny chleba a pekárenských výrobkov, a to pre drahšie obilniny a vyššie výrobné náklady pekárov. V druhom polroku bude ceny potravín ovplyvňovať nová úroda. Pokiaľ bude dobrá, stlačí nadol ceny ovocia, zeleniny či obilnín,“ povedala Glasová.

Reštrikčné opatrenia v úvode roka obmedzujú podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka dopyt, čo má tlmiaci efekt na infláciu spolu s nižšími regulovanými cenami energií. Po uvoľnení opatrení, naplánovanom už o niekoľko dní, očakáva sporiteľňa oživenie tlakov na rast cien spôsobených lepším ekonomickým prostredím, ako aj snahou podnikateľov o vykrytie aspoň časti svojich strát.

„V posledných dňoch sme zaznamenávali aj signály zo zahraničia o očakávanom raste cien niektorých komodít, napríklad niektorých druhov mäsa,“ hovorí Horňák. Pandémia priniesla podľa neho obmedzenie dopytu nielen zo strany konečných spotrebiteľov, ale aj reštauračných zariadení. To sa však s postupujúcou vakcináciou mení a dopyt sa v najbližších mesiacoch bude v jednotlivých krajinách podľa analytika oživovať, čo bude mať vplyv aj na svetové ceny komodít.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ŠÚ Štatistický úrad SR