Stále sa objavujú prípady opitých vodičov za volantom, škodu spôsobenú iným od nich poisťovňa vymáha späť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Alkohol, šoférovanie, auto
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Až za 12 % všetkým nehôd, ktoré sa stali minulý rok na Slovensku, môže alkohol. Vyplýva to z analýzy dopravnej situácie za rok 2023, ktorú zverejnil Policajný zbor SR. Jazda pod vplyvom alkoholu je teda na Slovensku stále veľký problém a ľudí zatiaľ neodrádza ani fakt, že škody, ktoré jazdou pod vplyvom alkoholu spôsobia inému, vymáha poisťovňa späť.

Uniqa eviduje za minulý rok celkovo 246 dopravných nehôd spôsobených alkoholom, z toho 56 eviduje na Slovensku a 190 v Česku. Najvyššia škoda predstavovala takmer 406-tisíc eur v Česku a zhruba 52-tisíc eur na Slovensku. Aj táto štatistika však zahŕňa len nahlásené poistné udalosti, pri ktorých policajná hliadka zistila u vodiča alkohol dychovou alebo krvnou skúškou. Je preto pravdepodobné, že vodičov, ktorí si pred jazdou vypili, jazdí po cestách oveľa viac.

Sú takí, čo aj odídu

„Sú vodiči, ktorí z miesta nehody spôsobenej alkoholom odídu. Ďalšia skupina vodičov nikomu inému škodu nespôsobí, napríklad len narazia do stĺpika alebo inej pevnej prekážky, z miesta nehody odídu a vyviaznu bez ujmy a teda o nich nevieme. A posledná skupina, ktorá sa s alkoholom v krvi presúva z jedného miesta na druhé a nič nespôsobí. Tí poisťovňu „minú“ úplne,“ hovorí manažér likvidácie udalostí z poistenia motorových vozidiel Uniqa Jiří Moravec.

Allianz – Slovenská poisťovňa riešila vlani spolu 64 poistných udalostí, ktoré spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu, prípadne omamných látok. Päťdesiatosem týchto škôd bolo v rámci povinného zmluvného poistenia (PZP), šesť poistných udalostí je z havarijného poistenia. Jedna poistná udalosť sa skončila smrťou motoristu, ktorý bol pod vplyvom alkoholu a v jednom prípade bola vodička pod vplyvom drog.

„Poškodeným sme z PZP vinníka škody vyplatili takmer 607-tisíc eur, pričom viac ako 312-tisíc eur tvorili škody na zdraví a škody na majetku presiahli 294-tisíc eur,“ konštatuje vedúci oddelenia likvidácie štandardných poistných udalostí Allianz Tomáš Urban.

Najväčšia jednorazová škoda presiahla v Allianzi 238-tisíc eur. Spôsobila ju vodička pod vplyvom drog, ktorá na diaľnici odstavila vozidlo a okoloidúci kamión doňho narazil. Celú škodu, ktorú poisťovňa Allianz poškodeným vyplatila, si bude od vinníčky vymáhať späť. Prítomnosť alkoholu alebo omamných látok u vodiča je totiž hrubým porušením poistných podmienok a dôvodom na zamietnutie uplatneného nároku, resp. regresovanie plnenia, ktoré poisťovňa vyplatila z PZP vinníka škody.

Vinu za alkohol nesie vodič a aj spolujazdec

Ako upozorňuje poisťovňa Uniqa, ani po malom poháriku si nesmiete sadnúť za volant. V prípade havárie poisťovňa vyplatí z PZP plnenie poškodeným, je však oprávnená od svojho klienta regresom vymáhať náhradu škody až do výšky 100 % plnenia. V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu nesie dokonca zodpovednosť aj dospelý poškodený spolujazdec.

„Ak sa dokáže, že si vedome sadol do auta vodičovi pod vplyvom alkoholu, poisťovňa mu môže znížiť plnenie za poškodenie zdravia, prípadne vzniknuté zranenie,“ vysvetľuje Moravec z Uniqa.

Za jazdu pod vplyvom alkoholu sa kráti plnenie aj v prípade škody vzniknutej na havarijne poistenom vozidle. „V prípade, že sa zistí požitie alkoholu u vodiča, pristupujeme k zníženiu poistného plnenia v závislosti od zistenej výšky promile alkoholu v krvi. Spravidla ide o zníženie okolo 50 %,“ hovorí Moravec.

Na Veľkonočný pondelok podľa jeho slov určite nezabudne vodič, ktorý si neustriehol hladinu alkoholu v krvi. Po návrate zo šibačky sa snažil zaparkovať svoje auto na sídliskovom parkovisku, pričom poškodil naraz až 5 áut. Privolaná policajná hliadka mu namerala v krvi takmer 1 promile alkoholu. Škody na okolostojacich autách sa hradili z PZP vodiča. Poškodení tak boli síce obratom vo svojich nárokoch uspokojení, keďže sa však vodič dopustil hrubého porušenia svojich povinností, poisťovňa po ňom požadovala celú škodu spätne zaplatiť.

Piť s rozumom

Napriek varovaniam a fatálnym následkom počet nehôd spôsobených opitými vodičmi neklesá. Podľa štatistík poisťovne Allianz je ich bilancia medziročne porovnateľná. Aj preto sa Nadácia Allianz opäť zapojila do kampane „Účet za nehodu“, ktorú organizuje občianske združenie Fórum Pi s rozumom.

Promotéri budú návštevníkom v podnikoch po celom Slovensku, spolu s pokladničným blokom, rozdávať aj fiktívne účty za nehodu, na ktorých sú vyčíslené reálne náklady za škodu. „Takouto zaujímavou formou chceme ľuďom na jedinom účte ukázať, že jazda pod vplyvom alkoholu ich môže vyjsť poriadne draho,“ vysvetľuje Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jiří MoravecTomáš Urban
Firmy a inštitúcie Allianz - Slovenská poisťovňaUniqa