Štát začína pre desaťtisíce ľudí vyplácať druhú inflačnú pomoc. Dostanete 100 eur aj vy?

100 eur
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny začnú tento mesiac vyplácať vybraným skupinám obyvateľov druhý balík inflačnej pomoci. Cieľom je zmierniť následky narastajúcich cien energií a vysokej inflácie a pomôcť najzraniteľnejším zvládať zvýšené výdavky na bývanie, energie, či stravu.

Jednorázový príspevok 100 eur

Druhý inflačný balík jednorazovej pomoci predstavuje podporu vo výške približne 15,6 milióna eur. Časť prostriedkov vyplatia úrady automaticky, zvyšok na základe žiadostí. V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Jednorazový príspevok 100 eur je určený pre skupiny ľudí, ktoré neboli zahrnuté do predchádzajúcej inflačnej pomoci. Ide o pomoc na nezaopatrené deti, pre zdravotne ťažko postihnutých, siroty, či domácnosti v hmotnej núdzi, ktorým vláda nepomohla v prvom balíku pomoci. Spolu pôjde o pomoc pre 158-tisíc ľudí.

Októbrový prídavok na dieťa

Prídavok na dieťa sa za október jednorazovo zvýši z 30 eur na 100 eur pre 23,7 tisíca detí, ktoré sa narodili od 1. júna tohto roka do 31. októbra tohto roka. Jednorazovo sa tiež za október o 100 eur zvýši náhradné výživné pre 1 330 sirôt, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok.

Pomoc v sume 100 eur dostane aj 14,3 tisíca domácností v hmotnej núdzi, ktorým nevznikol nárok na zvýšenie pomoci v hmotnej núdzi už za máj tohto roka. Ďalšiu pomoc dostane aj 29,4 tisíca ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím. Túto pomoc štát vyplatí automaticky.

O pomoc v sume 100 eur bude potrebné požiadať na 85,4 tisíca nezaopatrených detí so súdom určenou vyživovacou povinnosťou najviac v sume 150 eur. Štát jednorazovo pomôže aj 900 odchovancom detských domovov a 2,5 tisíca osobám s ukončenou náhradnou starostlivosťou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny SR