Štrnásty dôchodok 35 až 210 eur štát penzistom nevyplatí v novembri, ale neskôr

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze dochodok euro senior dochodci
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Penzisti dostanú štrnásty dôchodok v sume 35 eur až 210 eur nakoniec až v decembri tohto roka. Pôvodne mali tieto dávky dostať v novembri tohto roka, avšak parlament schváleným pozmeňujúcim návrhom posunul vyplatenie štrnástych penzií na posledný mesiac v tomto roku.

Pôjde o jednorazovú dávku vo výške 70 percent ich 13. dôchodku, ktorý im Sociálna poisťovňa vyplatila v júli tohto roka. Najvyššiu sumu 210 eur dostanú penzisti s najnižším dôchodkom a najnižšiu sumu 35 eur penzisti s najvyšším dôchodkom.

Rast inflácie

Vyplýva to z novely zákona o trinástom dôchodku, ktorú v zrýchlenom konaní schválil parlament. Vyplatenie štrnástych dôchodkov si vyžiada 207,6 milióna eur.

Štrnástu penziu by malo dostať milión 435-tisíc penzistov, pričom priemerná suma štrnásteho dôchodku má dosiahnuť 144,70 eura. Za novelu zákona hlasovalo všetkých 139 prítomných poslancov.

Aj v druhom polroku tohto roka pokračuje výrazný rast inflácie za domácnosti dôchodcov, na základe makroekonomickej prognózy IFP z júna 2022 sa očakáva 12,4 % miera inflácie za uvedené obdobie,“ upozornilo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Vplyv na rozpočet

Vzhľadom na výrazný rast cien tovarov a služieb sú doposiaľ prijaté opatrenia pre poberateľov dôchodkových dávok podľa rezortu nepostačujúce. Upozorňuje na to, že valorizačný mechanizmus na Slovensku zaostáva za inflačným vývojom s ročným omeškaním.

Výrazný nárast cien tovarov a služieb v tomto roku sa bude dôchodcom kompenzovať pri valorizácii dôchodkových dávok až od 1. januára budúceho roka. Z tohto dôvodu sa bude pokles kúpnej sily penzistov kompenzovať vyplatením štrnástej penzie.

Vyplatenie 14. dôchodkov bude mať podľa ministerstva práce a sociálnych vecí negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy.

Zvýšené výdavky štátneho rozpočtu navrhujeme kompenzovať prostredníctvom vyšších daňových príjmov, ktoré predpokladá Výbor pre makroekonomické prognózy z júna 2022,“ uviedol rezort.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ParlamentSociálna poisťovňa