Sulíkovci volajú po ústavnom zákone o dôchodkoch a sklamal ich minister Krajniak

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Upravila COVID automat
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje za kľúčové prijať kvalitný ústavný zákon o dôchodkoch, ku ktorému sa vládna koalícia zaviazala v programovom vyhlásení vlády. Liberáli sa preto rozhodli vytvoriť priestor na rokovanie o ústavnom zákone o dôchodkovom systéme na konferencii, ktorá sa uskutoční 22. septembra tohto roka.

Zvýšenie udržateľnosti dôchodkového systému

„Konferencia má za cieľ nájsť spoločné prieniky bez ideologických zafarbení. Verím, že pozvanie na konferenciu príjme aj minister Milan Krajniak, keďže našim spoločným cieľom je stabilizovať dôchodkový systém na Slovensku,“ uviedol v tlačovej správe poslanec parlamentu za SaS Peter Cmorej.

Upozorňuje na to, že jednou z podmienok uvoľnenia finančných prostriedkov z plánu obnovy je zvýšenie udržateľnosti dôchodkového systému.

„Sklamalo nás, keď sa minister Krajniak vyjadril, že sa nebude pokúšať o prijatie spomínaného ústavného zákona, ale namiesto toho predstavil novelu zákona o sociálnom poistení s časťami, s ktorými nemôžeme v žiadnom prípade súhlasiť,“ tvrdí Cmorej.

Minister Krajniak ustúpil od zámeru

Ako príklad uviedol návrh na zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia v podobe zrušenia stropu na platenie sociálnych odvodov či diskrimináciu ľudí, ktorých deti vykonávajú verejnoprospešné povolania alebo im deti zomreli.

Šéf rezortu práce a sociálnych Krajniak (Sme rodina) ustúpil od zámeru zaviesť zmeny v dôchodkovom systéme ústavným zákonom. „Nie sme schopní momentálne získať 90 hlasov, pravdepodobnosť získania 90 hlasov je nulová,“ povedal koncom júla tohto roka. Dôchodkovú reformu chce preto zrealizovať novelami zákonov o sociálnom poistení, starobnom dôchodkovom sporení a doplnkovom dôchodkovom sporení.

O reforme prvého, priebežného piliera by mala vláda podľa Krajniaka rokovať v septembri tohto roka, o zmenách v treťom penzijnom pilieri v októbri tohto roka a o novele zákona upravujúcu druhý pilier v decembri tohto roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať