Švajčiarsko odsúdilo štyroch zamestnancov Gazprombank pre zanedbanie pozornosti pri možnom praní peňazí Putina

Switzerland Gazprom Bank
Ľudia opúšťajú súdny prípad Gazprombank Švajčiarsko v Zürichu, ktorý sa uskutočnil v stredu 8. marca 2023 vo švajčiarskom Zürichu. Štyria zamestnanci Gazprombank Švajčiarsko (GPBS) v Zürichu sa musia postaviť pred súd. Údajne porušili svoju povinnosť starostlivosti pri styku s klientom banky, ktorý je považovaný za dôverníka ruského prezidenta Vladimira Putina. Foto: SITA/AP

Štyroch bankárov, ktorí umožnili priateľovi ruského prezidenta Vladimira Putina vložiť do švajčiarskej banky veľké sumy peňazí, súd uznal za vinných z nedostatku povinnej pozornosti.

Putinova peňaženka

Bývalí manažéri pobočky ruskej Gazprombank v Zürichu dostali podmienečné tresty väzenia na sedem mesiacov za to, že pomáhali ruskému hudobníkovi Sergejovi Rolduginovi, ktorý má prezývku „Putinova peňaženka“. Informuje o tom portál bbc.com.

Roldugin údajne v rokoch 2014 až 2016 v banke uložil zhruba 30 miliónov dolárov. Dôveryhodne však nevysvetlil, odkiaľ tieto peniaze pochádzali.

Na základe švajčiarskej legislatívy musia banky odmietnuť otvorenie účtu alebo účty zrušiť, ak majú pochybnosti o majiteľovi účtu alebo o zdroji peňazí. Violončelista Roldugin je krstným otcom Putinovej najstaršej dcéry.

Pochybnosti

Traja z odsúdených bankárov sú Rusi a jeden je Švajčiar. Odsúdení uviedli, že sa proti rozhodnutiu švajčiarskeho súdu odvolajú.

Súd v Zürichu nemohol dokázať, že štvorica bankárov mala pochybnosti, keď ruský hudobník prišiel s miliónmi dolárov. Podľa rozsudku však pochybnosti mali mať. Sudca uviedol, že niet pochýb o tom, že Roldugin nebol skutočným majiteľom peňazí, ktoré v banke uložil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej RolduginVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Gazprombanka