Tretia vlna pandémie na Slovensku spomalila oživenie ekonomiky, tento rok však stúpne o 3,7 %

Peniaze, ekonomika
Slovenská ekonomika stúpne tento rok o 3,7 %, rásť bude podľa IFP aj v ďalších rokoch. Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Slovenská ekonomika sa pre tretiu vlnu pandémie oživuje miernejšie, ale rásť bude podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri rezorte financií aj naďalej. Za celý rok 2021 slovenské HDP stúpne podľa nich o 3,7 %.

Spotreba domácností síce v závere roka klesne a zotavenie trhu práce sa odsunie, no vplyv koronavírusu na ekonomiku a zamestnanosť očakávajú miernejší ako na konci minulého roka.

Priemysel ostáva odolný

Oživenie ekonomiky koncom roka stlmí tretia vlna pandémie. Spotreba domácností v štvrtom kvartáli klesne o necelé 2 % a zasiahnuté tak budú najmä sektory ubytovania, stravovania, rekreácie a kultúry,“ uvádza inštitút.

Priemysel však ostane podľa nich odolný, vďaka čomu HDP klesne len o 0,1 %. Priemerná nominálna mzda sa v tomto roku na Slovensku taktiež podľa odhadu zvýši o 5,4 %.

Naštartovaný trh práce

Vďaka zlepšujúcej sa epidemickej situácii trh práce v druhom štvrťroku tohto roku znova naštartoval tvorbu pracovných miest. Oproti prvému kvartálu si prácu našlo o niečo viac ako 18-tisíc ľudí a zamestnanosť sa zvýšila naprieč všetkým odvetviami. Očakávame, že miera nezamestnanosti tak v roku 2021 len mierne presiahne sedem percent a v ďalších rokoch začne postupne klesať,“ informuje IFP.

V roku 2022 by mala miera nezamestnanosti dosiahnuť podľa nich 6,7 % a výrazný pokles v ďalších rokoch bude podporený investíciami z Plánu obnovy EÚ.

Neistota okolo pandémie

V prognóze IFP predpokladá, že v roku 2022 dosiahne rast HDP 4,2 %, k čomu prispejú najmä investície z Plánu obnovy EÚ a obnovená spotreba domácností.

Neistota okolo pandémie už nebude taká výrazná a firmy sa tak nebudú obávať opäť investovať. Celkové investície v ekonomike tak podľa prognózy stúpnu medziročne o takmer 17 %.

Nominálne mzdy budú v budúcom roku rásť na úrovni 5,5 %. V roku 2023 rast ekonomiky zrýchli na 5%, a to najmä pre dočerpávanie eurofondov z končiaceho programového obdobia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie IFP Inštitút finančnej politiky