Trinásty dôchodok dostanú dôchodcovia aj tento rok, suma by mala byť rovnaká ako vlani

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
dôchodkyňa, peniaze, dôchodok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Dôchodcovia by mali koncom tohto roka dostať trinásty dôchodok v rovnakej sume ako vlani. V rozhovore pre portál voFinanciach.sk to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

Ako ďalej uviedol, má záujem zvyšovať sumu trinástej penzie, avšak v tomto roku vláda nevie nájsť na tento účel dodatočné zdroje. „Vzhľadom na vlnu pandémie, ktorá prišla v prvom polroku tohto roka, sú rozpočtové zdroje na rovnakej úrovni ako v minulom roku,“ tvrdí šéf rezortu práce a sociálnych vecí.

Jeden milión 426-tisíc penzistov dostalo v decembri minulého roka zo Sociálnej poisťovne trinásty dôchodok v sume od 50 eur do 300 eur. Nárok na 300-eurovú trinástu penziu mali tí dôchodcovia, ktorí poberali dôchodkovú dávku vo výške 214,80 eura a menej.

Pri dôchodku v sume 300 eur penzista dostal 269,34 eura, pri 400-eurovom dôchodku trinásta penzia predstavovala 233,34 eura a pri dôchodku vo výške 500 eur vyplatila Sociálna poisťovňa trinástu penziu vo výške 197,34 eura.

Pri penzii v sume 909,28 eura a viac dosiahol trinásty dôchodok 50 eur. Na trináste dôchodky sa vlani vynaložilo viac ako 300 miliónov eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSociálna poisťovňa