Trinásty dôchodok nestačí a penzisti chcú aj štrnásty, lebo od leta budú znova v pasci chudoby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodca, dôchodkyňa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Trinásty dôchodok v sume 50 eur až 300 eur bude možno postačovať ako kompenzácia zdražovania na prvých šesť mesiacov tohto roka. V tlačovej správe to uviedla predsedníčka Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) Valéria Pokorná.

Vládu preto vyzýva, aby pre penzistov schválila aj štrnásty dôchodok. Seniori budú totiž podľa nej už od leta znova v pasci chudoby. „Naše požiadavky však trvajú, potrebujeme pred Vianocami ešte vyplatiť aj štrnásty dôchodok. Seniori sú jednou z najviac ohrozených skupín drastickým zdražovaním,“ tvrdí Pokorná.

Dôchodcovia majú aj ďalšie požiadavky

Vyplatenie trinástej penzie je podľa nej konečne prvou pomocou od štátu pri zdražovaní, ktoré trvá už niekoľko mesiacov. JDS tiež žiada zníženie dane z pridanej hodnoty, reguláciu cien potravín, či zvýšenie životného minima minimálne o 10 percent tak, aby kopírovalo infláciu.

Trinásty dôchodok dostanú penzisti zo Sociálnej poisťovne už v júli tohto roka. Nepôjde tak o predvianočnú dávku, ktorú im poisťovňa v minulých rokoch vyplácala až v novembri. Vyplýva to z novely zákona o trinástom dôchodku, ktorú v stredu schválil parlament.

Skorším vyplatením trinástej penzie vláda reaguje na rekordnú infláciu na Slovensku, ktorá v marci medziročne presiahla 10 percent.

Kto má nárok na 13. dôchodok?

Suma trinásteho dôchodku predstavuje od 50 eur do 300 eur. Trinástu penziu v maximálnej výške 300 eur dostávajú tí poberatelia dôchodku, ktorých dôchodok nepresahuje výšku životného minima. Aktuálne ide o sumu 218,06 eura, od júla by sa však mala suma životného minima zvýšiť.

Výška trinástej penzie sa počíta podľa zákonom stanoveného vzorca. Čím je mesačný dôchodok vyšší, tým je trinásta penzia nižšia. Penzisti s najvyššími dôchodkami dostávajú trinástu penziu v sume 50 eur. V novembri minulého roka išlo o tých dôchodcov, ktorých penzia presiahla 912,50 eura.

Nárok na trinásty dôchodok majú poberatelia starobných, predčasných starobných a invalidných dôchodkov, ako aj poberatelia vdovských, vdoveckých a sirotských penzií. Výdavky na vyplácanie trinástych dôchodkov podľa ministerstva práce a sociálnych vecí dosiahnu približne 301,2 milióna eur. Pri predpokladanom počte 1,44 milióna poberateľov dôchodkových dávok suma trinásteho dôchodku dosiahne v priemere 210 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Valéria Pokorná
Firmy a inštitúcie Jednota dôchodcov na Slovensku