Turecká centrálna banka nečakane znížila základnú úrokovú sadzbu, má podporiť hospodársky rast

Turecko peniaze lira
Foto: ilustračné, Getty images

Turecká centrálna banka vo štvrtok nečakane znížila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o jeden percentuálny bod. Vyhovela tým požiadavke prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, aby uvoľnením menovej politiky podporila hospodársky rast. Základná sadzba sa aktuálne pohybuje na úrovni 18 percent, a to v čase, keď medziročná miera inflácie dosiahla 19,25 percenta.

Ekonómovia vo všeobecnosti považujú vyššie úrokové sadzby za nástroj brzdiaci infláciu. Erdogan napriek tomu opakovane tvrdí, že rast cien spôsobuje vysoká úroková sadzba. V reakcii na krok centrálnej banky turecká líra (TRY) voči doláru klesla na takmer rekordne nízku úroveň 8,808 TRY/USD.

Súčasný guvernér centrálnej banky Sahap Kavcioglu je od roku 2019 už štvrtou osobou na tomto poste. Od nástupu do funkcie tento rok v marci udržiaval sadzbu na úrovni 19 percent. Na jej zníženie vyzval Erdogan minulý mesiac.

Turecká ekonomika sa ešte zotavovala z dopadov menovej krízy z roku 2018, keď ju následne zasiahla pandémia koronavírusu, čo spôsobilo ďalší rast inflácie a nezamestnanosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom