Uniqa poisťovňa zaznamenala zisk pred zdanením viac ako štyri milióny eur

Uniqa
Uniqa

Spoločnosť Uniqa poisťovňa, a. s., dosiahla v prvom polroku zisk pred zdanením 4,1 mil. eur. Podľa predbežných výsledkov napriek poklesu poistného trhu zaznamenala rast a zvýšila svoj podiel v predpísanom poistnom na 5,43 %. Hrubé predpísané poistné v objeme 68,6 mil. eur bolo medziročne vyššie o 2,6 %, neživotné poistenie s predpisom 48,7 mil. eur kleslo o 1 % a predpis v životnom poistení vo výške 19,9 mil. eur vzrástol o 12,3 %. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová s tým, že spoločnosť okrem poistenia motorových vozidiel rástla vo všetkých segmentoch – v poistení majetku a osôb aj v zdravotnom poistení.

Majetkové poistenie vzrástlo o 3,6 %, darilo sa najmä poisteniu domácností a nehnuteľností a s rastom o 8,6 % v tomto segmente je Uniqa jedným z lídrov na trhu. Poistenie motorových vozidiel medziročne kleslo o 4,3 %, dôvodom boli najmä opatrenia na zvýšenie profitability v tomto segmente. Cestovné poistenie vzhľadom na pandémiu COVID-19 kleslo o 7,8 %. Počet klientov poisťovne k 30. júnu 2020 presiahol 450-tisíc a počet poistných zmlúv je vyše 650-tisíc.

Akvizícia by sa mala ukončiť v tomto roku

Uniqa sa aktuálne pripravuje na dokončenie prevzatia dcérskych spoločností francúzskej skupiny AXA v Poľsku, Českej republike a na Slovensku. Akvizíciu už schválila Európska komisia a momentálne sa čaká na nevyhnutný súhlas regulačných orgánov vo všetkých troch krajinách. Úplné dokončenie transakcie sa očakáva vo štvrtom kvartáli 2020. „Na Slovensku získa Uniqa úspešným zavŕšením akvizície AXA 750-tisíc nových klientov. Upevní si tým svoje štvrté miesto medzi poisťovňami a posilní si svoj podiel na trhu na viac než 10 %,“ uviedol generálny riaditeľ poisťovne Uniqa Martin Žáček. „Vďaka akvizícii vstúpi Uniqa na Slovensku aj do penzijného pripoistenia a zabezpečí kontinuitu pre klientov dôchodkových spoločností AXA,“ dodal.

Uniqa pôsobí v rámci európskej skupiny Uniqa Insurance Group. Predpísané poistné skupiny v prvom polroku 2020 vzrástlo nepatrne o 0,5 % na 2,828 mld. eur. V prvom kvartáli ešte zaznamenalo prírastok 3,2 %. Pandémia COVID-19 a následné všeobecné utlmenie zredukovalo v mesiacoch marec až máj nový biznis. Kým neživotné a zdravotné poistenie znovu rástlo niekoľko percentným tempom, pokles zaznamenalo životné poistenie, najmä prepadom dopytu počas koronakrízy a tiež plánovaným odklonom koncernu od jednorazovo platenej formy.

Uniqa poisťovňa je univerzálna poisťovňa poskytujúca široké spektrum poistných produktov v oblasti životného aj neživotného poistenia. Pôsobí na slovenskom poistnom trhu od roku 1990, keď bola založená pod názvom Poisťovňa Otčina, a. s., v roku 2001 sa na základe rozhodnutia koncernu Uniqa Group zmenilo obchodné meno na Uniqa poisťovňa, a. s.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Beata Lipšicová
    Firmy a inštitúcie Uniqa poisťovňa