Úrad na ochranu osobných údajov sa už zaoberá podnetom, či rodičovský dôchodok porušuje GDPR

Dôchodok, penzia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Úrad na ochranu osobných údajov SR sa už zaoberá podnetom od strany Sloboda a Solidarita (SaS), či sa pri vyplácaní rodičovského dôchodku neporušuje všeobecné nariadenie Európskej únie na ochranu osobných údajov (GDPR).

Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa úradu Ivana Draškovič. Úrad podľa nej zároveň rieši v tejto súvislosti aj podania od dotknutých fyzických osôb v samotných konaniach o ochrane osobných údajov.

Úrad sa podľa jeho hovorkyne zaoberá každým materiálom v rámci medzirezortného pripomienkového konania a v prípade potreby uplatňuje k materiálom svoje pripomienky.

„Vzhľadom na to, že úrad v zmysle legislatívnych pravidiel vlády nie je povinne pripomienkujúcim subjektom a portál Slov-lex mu ani neumožňuje uplatňovanie zásadných pripomienok, v praxi to znamená, že pripomienky úradu nie sú automaticky predmetom rozporových konaní,“ upozorňuje.

Ak sa tzv. rozporové konanie uskutoční a úrad sa s príslušným gestorom dohodne na akceptovateľnom znení, v ďalších častiach legislatívneho procesu, najčastejšie prostredníctvom poslaneckých návrhov, sa znenie jednotlivých ustanovení mení.

„Úrad nemá žiadny vplyv na ďalší vývoj pripomienkovaných materiálov, ako ani na schválené znenie a zároveň ani nezodpovedá za ich konečné znenie,“ dodala hovorkyňa úradu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan KrajniakPeter Cmorej
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaÚrad na ochranu osobných údajov SR