Úrokové sadzby v USA budú rásť rýchlejšie, ako sa očakávalo. Cieľom je stabilizovať rast cien a zmierniť infláciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Multiple Small Online Passive  Incomes Streams Building Up Over Countless Hours Of Hard Work High Quality
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Americký Federálny rezervný systém (Fed) bude zvyšovať krátkodobé úrokové sadzby rýchlejšie, ako sa očakávalo, ak dospeje k rozhodnutiu, že je to nutné na spomalenie prudkej inflácie. Povedal to v pondelok šéf centrálnej banky USA Jerome Powell.

Návrat k cenovej stabilite

Jeho vyjadrenie tak bolo viac naklonené prísnej menovej politike ako po ostatnom zasadaní Fed-u, na ktorom jeho predstavitelia zdvihli kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma 0,25 až 0,5 percenta.

„Podnikneme nevyhnutné kroky, aby sme zabezpečili návrat k cenovej stabilite,“ povedal Powell v prejave na výročnej konferencii americkej Národnej asociácie podnikových ekonómov (NABE).

Drahšie hypotéky a úvery

Jeho vyjadrenie spôsobilo pokles akciového trhu. Znamenalo by to totiž, že sa potenciálne blížia vyššie úroky aj pri hypotekárnych úveroch, pôžičkách na nákup áut a úroky pri iných spotrebiteľských a firemných úveroch.

Powell povedal, že v prípade nutnosti bude centrálna banka USA otvorená zvyšovaniu úrokov o pol percentuálneho bodu počas niekoľkých zasadaní Fed-u.

Centrálna banka USA nezvýšila svoju kľúčovú sadzbu o pol percentuálneho bodu už od mája 2000. Fed je však pod tlakom kritiky, že na prudký rast cien reagoval príliš pomaly.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jerome Powell
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)