Väčšina amerických akciových indexov klesla, ázijské sa vyvíjali zmiešane

Akciové trhy
Väčšina amerických akciových indexov klesla. Foto: Ilustračné, www.gettyimages.com

Americký akciový trh v utorok stratil úvodné zisky a väčšina indexov uzavrela nižšie. Nečakane dobrá správa o situácii na trhu práce v USA totiž zvýšila obavy, že americký Federálny rezervný systém (Fed) bude musieť pokračovať v boji proti inflácii agresívnym zvyšovaním úrokových sadzieb.

Cieľom vysokých úrokov je spomaliť ekonomiku, ale vládne obava, že Fed by mohol zájsť príliš ďaleko a spôsobiť recesiu.

Zlacneli akcie telekomunikačných firiem, maloobchodných spoločností a ďalších podnikov, ktoré sú závislé od spotrebiteľských výdavkov. Ich pokles prevážil nad ziskmi bánk a energetických spoločností. Index S&P 500 oslabil o 0,4 percenta na 3 856,10 bodu.

Priemyselný index Dow Jones si odpísal 0,2 percenta a uzavrel na úrovni 32 653,20 bodu a technologický Nasdaq si pohoršil o 0,9 percenta na 10 890,85 bodu. Index menších spoločností Russell 2000 však stúpol o 0,2 percenta na 1 851,39 bodu.

Ázijské akciové trhy sa v stredu vyvíjali zmiešane. Hlavný japonský index Nikkei 225 klesol o 0,056 percenta, ale index hongkonskej burzy Hang Seng stúpol o 2,41 percenta a čínsky akciový index Shanghai Composite vzrástol o 1,15 percenta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém