Verejné financie sa za štyri roky dostali do pásma vysokého rizika, Slovensko môže čakať prudký nárast dlhu

Slovensko peniaze euro
Foto: ilustračné, Getty images

Verejné financie neboli v minulom roku dlhodobo udržateľné. Konštatuje to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti sa nachádzal na úrovni 5,6 % HDP, resp. 5,1 mld. eur, teda v pásme vysokého rizika.

Slovensko bude v horizonte najbližších desaťročí podľa rozpočtovej rady čeliť zvýšeným nákladom plynúcim z demografického vývoja, ktoré budú vystavovať verejné financie čoraz silnejšiemu tlaku.

Zhoršenie už piaty rok po sebe

Ešte v rokoch 2015 a 2016 bola pritom dlhodobá udržateľnosť verejných financií podľa rady v dobrom stave. Najväčšie zhoršenie tesne pod hranicu vysokého rizika prišlo v roku 2019, paradoxne podľa rozpočtovej rady v čase, keď vrcholili priaznivé časy v ekonomike a nezamestnanosť bola na historických minimách. Dôvodom boli najmä zmeny v dôchodkovom systéme, ktorý tento systém finančne destabilizovali v dlhodobom horizonte.

V roku 2020 prišlo ďalšie zhoršenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií, a to už piaty rok po sebe. V porovnaní s rokom 2019 sa ukazovateľ dlhodobej udržateľnosti zhoršil o 0,8 % HDP, predovšetkým vďaka vplyvu pandémie. „Verejné financie sa však posunuli do pásma vysokého rizika udržateľnosti ešte pred samotným vypuknutím pandémie, rozpočtová politika po voľbách dlhodobú udržateľnosť naopak zlepšila,“ konštatuje rada.

Dlh dosiahol 60,6 percenta HDP

V minulom roku dosiahol hrubý verejný dlh Slovenska 60,6 % HDP. Tým prekročil všetky sankčné pásma dlhovej brzdy, ako aj tzv. maastrichtský limit. Pomerne veľká časť navýšenia však dočasne podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť vznikla z dôvodu nárastu likvidity, pre vysokú neistotu z vývoja pandémie.

Nakoľko navýšená hotovosť nezaťažuje verejné financie, vernejší obraz podľa rady poskytuje štatistika čistého verejného dlhu. Ten dosiahol úroveň 50,4 % HDP. „Dlhodobá neudržateľnosť verejných financií znamená, že bez prijatia opatrení čaká Slovensko prudký nárast verejného dlhu na neudržateľné úrovne. Hranica 100 % HDP by bola prekročená v roku 2040, hranica 150 % HDP v roku 2048 a hranica 200 % HDP v roku 2054,“ uzavrela rozpočtová rada.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť