Verejný dlh eurozóny sa zmenšil, ale v rámci medziročného porovnania vzrástol

fondy, graf
Export tovarov z krajín združených v organizácii stúpol o 0,9 percenta a vývoz služieb sa zvýšil o 5,1 percenta. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Verejný dlh eurozóny v závere druhého kvartálu tohto roka klesol na 98,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) z úrovne 100 percent HDP v závere prvého štvrťroku. V rámci celej Európskej únie (EÚ) sa verejný dlh znížil na 90,9 percenta z úrovne 92,4 percenta HDP.

Medziročne dlh stúpol

Medziročne však verejný dlh eurozóny v závere druhého štvrťroka stúpol z úrovne 94,4 percenta HDP a v rámci celej EÚ sa zvýšil z úrovne 87,2 percenta HDP. Informoval o tom v piatok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najvyšší verejný dlh v pomere k HDP mali na konci druhého štvrťroka Grécko (207,2 percenta), Taliansko (156,3 percenta), Portugalsko (135,4 percenta) a Španielsko (122,8 percenta). Najnižší verejný dlh mali Estónsko (19,6 percenta), Bulharsko (24,7 percenta) a Luxembursko (26,2 percenta).

Slovensko druhé najhoršie

Verejný dlh Slovenska bol v závere druhého kvartálu na úrovni 61,4 percenta HDP. Slovensko však bolo krajinou EÚ s druhým najhorším medzikvartálnym vývojom verejného dlhu, keďže vzrástol o 1,3 percentuálneho bodu (pb) po Malte, ktorej verejný dlh oproti prvému štvrťroku stúpol o dva pb. Najviac verejný dlh medzikvartálne klesol na Cypre (-9,4 pb), v Slovinsku (- päť pb) a v Chorvátsku (- štyri pb).

Medziročne verejný dlh Slovenska k záveru druhého kvartálu stúpol o 1,5 pb. Najviac sa medziročne zvýšil v Grécku (15,9 pb), Španielsku (12,5 pb) a na Malte (10,8 pb). Medziročný pokles verejného dlhu dosiahli Írsko (-3,1 pb), Dánsko (-1,5 pb) a Holandsko (-0,8 pb).

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie Eurostat