Viac než 40 percent Slovákov si podľa prieskumu kompenzuje zvýšenie cien energií znižovaním iných výdavkov

peniaze, mzda, peňaženka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Zvýšenie cien energií sa výrazne dotklo 44 % Slovákov, ktorí sa ho snažia kompenzovať obmedzením vedľajších výdavkov, najmä na zábavu a rôzne voľnočasové aktivity.

Štyridsaťpäť percent slovenských domácností vynakladá úsilie na zníženie spotreby a využívanie alternatívnych zdrojov.

Niektorí si našli druhé zamestnanie

Z prieskumu, ktorý pre spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika uskutočnila agentúra Stem/Mark, tiež vyplynulo, že každú desiatu slovenskú domácnosť zvýšenie cien elektriny a plynu zatiaľ neovplyvnilo.

Jedenásť percent slovenských domácností pokrýva zvýšené náklady na energie zo svojich úspor a necelých 6 % opýtaných Slovákov vyššie životné náklady prinútili nájsť si druhé zamestnanie.

Len minimum Slovákov si na zaplatenie vyšších účtov za energie alebo doplatkov muselo požičať, prípadne si v záujme úspor nájsť iné, energeticky menej náročné bývanie.

Takmer 10 % respondentov prieskumu uviedlo, že sa ich zdražovanie energií nedotklo a novú výšku poplatkov zvládajú bez finančných ťažkostí.

Domácnosti sa snažia šetriť

Ako uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová, údaje o spotrebe zemného plynu a elektriny ukazujú snahu slovenských domácností šetriť energiami a využívať alternatívne zdroje.

Plusom pri riešení finančnej situácie slovenských domácností je podľa nej aj pomoc slovenskej vlády.

Pomoc s vyššími cenami za energie potrebujú podľa Palendalovej predovšetkým nezamestnaní a dôchodcovia, ktorí sa pre vyššie životné náklady najčastejšie zadlžujú a sťahujú do menších bytov, ako aj osoby na rodičovskej dovolenke.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslava Palendalová
Firmy a inštitúcie Kruk