Vlani na Slovensku vzniklo takmer 20-tisíc firiem, v dôsledku pandémie však zaniklo najviac spoločností za posledné roky

Two cheerful colleagues in formal wear solving problem and looking at paperwork. In background employees talking. It is literally true that succeed best and quickest by helping others to succeed.
Foto: ilustračné, Gettyimages.com

V minulom roku na Slovensku vzniklo 19 655 firiem a zaniklo 16 277 spoločností. Ako ďalej vyplýva z analýzy portálu finstat.sk, tieto čísla výrazne ovplyvnili dva faktory, a to pandémia COVID-19 a zrušenie podnikov pre novelizáciu legislatívy.

Počet zaniknutých firiem sa zvýšil

Celkový počet vzniknutých firiem sa pritom nijak výraznejšie nelíšil od posledných piatich rokov, avšak počet zaniknutých spoločností bol výrazne vyšší. Kým v roku 2020 to bolo 4 234 podnikov, vlani takmer štvornásobne viac.

„Dôvodom výrazného nárastu zaniknutých spoločností boli legislatívne zmeny. Cieľom Ministerstva spravodlivosti SR bolo vyčistenie Obchodného registra SR od právnických a fyzických osôb, ktoré svojou podstatou nemajú byť v registri zapísané, ako aj od nečinných spoločností, ktoré si dlhodobo neplnili svoje povinnosti,“ objasňuje portál.

Odvetvie služieb dominovalo

Jednou z dlhodobých povinností, ktoré neplnili bolo napríklad prevedenie menovitej hodnoty vkladov a základného imania zo slovenskej koruny na euro.

Najviac podnikov vzniklo v roku 2021 v odvetví služieb (3 680), stavebníctva (2 306) a v odvetví práva, poradenstva a účtovníctva (1 849). Celkovo najviac podnikov zase zaniklo v odvetví veľkoobchodu (539), maloobchodu (402) a v odvetví práva, poradenstva a účtovníctva (380).

V štatistikách vzniku a zániku firiem sú zahrnuté spoločnosti s ručením obmedzeným, akciové spoločnosti, jednoduché spoločnosti na akcie, komanditné spoločnosti, verejné obchodné spoločnosti, družstvá a európske družstvá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom