Výmena meny je na ústupe, kartové transakcie nás však v zahraničí môžu pripraviť o značnú sumu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bankomat
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slováci by si mali dať v zahraničí pozor na výbery hotovosti a platby kartou v krajinách mimo eurozóny. Klient má na výber, či chce zvoliť transakciu s konverziou alebo bez.

Poradenská spoločnosť Sophistic Pro finance radí, že pri dynamickej konverzii meny môže klient prísť o značné prostriedky v podobe poplatku pri prepočte platby na domácu menu platobnej karty. Tá môže podľa generálneho riaditeľa Radoslava Valka dosiahnuť aj 15 percent.

„Ak počas pobytu v cudzine vyberiem tisíc eur a pri všetkých platbách použijem dynamickú konverziu meny, tak môžem prísť až o 150 eur,” povedal pre agentúru SITA Valko. Dynamickú konverziu meny ponúkajú aj prostredníctvom platobných terminálov.

Množstvo ľudí uprednostnilo domácu dovolenku

„Aj samotní obchodníci sú motivovaní presviedčať na tento absurdný poplatok alebo ho jednoducho bez vašej vedomosti odkliknú,“ upozornil Valko.

Samotné banky konštatujú, že pandémia výrazne ovplyvnila záujem Slovákov o výmenu eur za cudzie meny, najmä v súvislosti s dovolenkovým obdobím. Najväčší zlom podľa VÚB banky nastal v roku 2020, kedy takéto operácie klesli na minimum.

I keď sa v lete situácia zlepšila, množstvo ľudí uprednostnilo domácu dovolenku. Tento rok sa po otvorení hraníc a zmiernení opatrení podľa VÚB banky oveľa viac Slovákov vybralo do zahraničia, tomu zodpovedal aj väčší záujem o cudzie meny. Avšak trend klesajúceho počtu takýchto výmen je zrejmý.

Podobne reagovala hovorkyňa Tatra banky Simona Miklošovičová. Najväčší prepad v nákupe a predaji cudzej meny zaznamenali v lete 2020. „V porovnaní s letom v roku 2019 vtedy klesol záujem o zmenárenské služby o 73 percent,“ uviedla pre agentúru SITA Miklošovičová. Počas tohtoročného leta klienti zamieňajú hotovosť viac, konkrétne o 25 percent v porovnaní s letom minulého roka.

Slováci obľubujú platby kartou

ČSOB eviduje mierne zvýšenie záujmu o cudzie meny voči minulému roku, no ešte stále je to takmer polovičný pokles v porovnaní s obdobím v roku 2019.

Slovenská sporiteľňa evidovala v júni tohto roka v celkovom objeme medziročný pokles zhruba o 12 percent, avšak už v júli zaznamenala nárast. No napriek tomu pri porovnaní s obdobím pred pandémiou je to ešte podľa vyjadrení sporiteľne výrazný pokles.

Platby kartou v zahraničí sú čoraz obľúbenejšie. „Oproti slabšiemu roku 2020 sa ich počet v júli zvýšil o 41,49 percenta a celkový objem až o 58,90 percenta, čo znamená návrat k obdobiu pred pandémiou,“ uviedla VÚB banka. Nárast evidovala aj Tatra banka. „V krajinách eurozóny platili v júni a v júli tohto roka klienti kartou o 53 percent viac, vo zvyšných krajinách sveta o 50 percent viac,“ skonštatovala Miklošovičová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radoslav ValkoSimona Miklošovičová
Firmy a inštitúcie Sophistic Pro finance