Vymizne hotovosť úplne? Podľa analytikov čoraz viac prevyšujú platby kartou, no netreba mať obavy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, euro, karta, platby
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Hotovosť v platbách stále dominuje, no postupne klesá. Na Slovensku v poslednom kvartáli minulého roka hodnota platieb kartou prevýšila výbery hotovosti, a to po prvýkrát vôbec. Rastie aj podiel platieb smart zariadeniami.

Kým koncom roku 2019 tvorili mobilné platby ledva 4 % zo všetkých platieb kartami, o rok neskôr to bol dvojnásobok. Analytici VÚB banky neočakávajú, že hotovosť vymizne úplne, ale jej podiel bude ďalej klesať.

Niektorí ľudia majú prístup len k hotovosti

Za nepravdepodobné to považujú napríklad preto, že sú tu niektoré skupiny obyvateľstva, ktoré nemajú na úplnú digitálnu budúcnosť technológie, schopnosti, či zdroje. Teda ľudia na okraji spoločnosti.

Aby sa zabezpečila inklúzia, teda začlenenie týchto ľudí do spoločnosti, niektorí regulátori sa už teraz snažia legislatívne zabezpečiť prístup týchto ľudí k hotovosti aj do budúcnosti, napríklad ochranou minimálneho pokrytia krajiny sieťou bankomatov.

Lepšia kontrola nad výdavkami

Hotovosť je však jedinečná a hodnotná aj pre iné skupiny obyvateľov, digitálne zručných a bežne používajúcich aj nehotovostné možnosti platieb.

Cenia si však slobodu a ochranu súkromia, ktorú im hotovosť poskytuje. A ďalšie skupiny obyvateľov oceňujú, že hotovosť im poskytuje lepšiu fyzickú kontrolu nad výdavkami, naučenú od detstva.

Zraniteľnosť platobného systému

A navyše, vážnym dôvodom na udržanie hotovosti v obehu je zraniteľnosť platobného systému postaveného čisto na elektronických platbách voči hackerským či vojenským útokom.

Aby ekonomika dokázala ďalej fungovať aj v možných extrémnych časoch, kedy by digitálne platby nefungovali, mala by mať k dispozícii aj záložnú možnosť transakcií v hotovosti.

Digitálne euro ako novinka?

„Napriek tomu však očakávame, že zvyšovanie podielu platieb i úspor v digitálnej podobe bude narastať, čo pomôže bankám i nefinančným firmám ušetriť na manažmente hotovosti nemalé náklady,“ uvádza sa v analýze VÚB banky.

Ďalšou vzpruhou pre tento proces by okrem väčšej popularity neštátnych kryptomien bolo podľa analytikov napríklad aj digitálne euro, na ktorého pilotnej verzii už Európska centrálna banka pracuje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaVÚB