Vysoká inflácia bude aj naďalej ukrajovať z reálnych príjmov Slovákov, analytici však očakávajú zlepšenie

Peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V tomto roku sa pokles životnej úrovne zastaví, keďže nominálne mzdy by mali rásť o niečo rýchlejším tempom ako inflácia. Ako pre agentúru SITA povedal analytik J&T Banky Stanislav Pánis, tempo rastu nominálnej mzdy by sa v tomto roku malo zrýchliť a mohlo dosiahnuť približne 10 %. Priemerná celoročná inflácia by sa mohla držať podľa neho tesne pod touto hladinou.

Zvýšená inflácia

„Trh práce je v nerovnováhe aj v dôsledku negatívneho demografického vývoja, čo sa bude prejavovať v pokračovaní jeho pnutia pri previse dopytu po práci nad ponukou. To by sa malo pretavovať spolu s prostredím zvýšenej inflácie do vyšších tlakov na rast miezd,“ povedal Pánis.

Ekonomický analytik Tatra banky Andrej Martiška predpokladá, že uplynulý kvartál bol z hľadiska poklesu reálnej mzdy najhorším a situácia sa bude v nasledujúcich mesiacoch zlepšovať.

„Očakávame, že rast nominálnych miezd sa bude v tomto roku zrýchľovať, čomu by mala dopomôcť aj stabilná situácia na trhu práce. Inflácia, naopak, už zrejme dosiahla svoj vrchol a v priebehu roka očakávame jej pokles k jednociferným hodnotám,“ skonštatoval Martiška.

V dôsledku rastúcich nominálnych miezd a klesajúcej inflácie by reálny rast miezd mal dosiahnuť podľa Martišku pozitívne hodnoty v druhej polovici tohto roka, pričom číslo za celý rok 2023 sa bude pohybovať v blízkosti nuly.

Aj podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej bude inflácia napriek zmierňovaniu naďalej vysoká aj v tomto roku, takže bude aj tento rok ukrajovať nemalú časť z našich reálnych príjmov. „V tomto roku očakávame, že reálne mzdy budú viac-menej stagnovať,“ povedala Glasová.

Pokles reálnych príjmov

V minulom roku slovenskí zamestnanci zaplatili vysokú inflačnú daň a ich reálne príjmy poklesli o 4,5 %. Naposledy Štatistický úrad SR zaznamenal pokles reálnej mzdy bezprostredne po finančnej kríze, teda v rokoch 2011 a 2012.

„Rast miezd počas roka nestíhal zrýchľujúcej inflácii a tak sme videli v závere roka výrazný pokles reálnych miezd,“ skonštatovala hlavná analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová. Tento rok analytici sporiteľne očakávajú zmiernenie poklesu reálnych miezd na približne 2 %.

Priemerná nominálna mesačná mzda vlani dosiahla 1 304 eur pri medziročnom náraste o 7,7 %. Tempo rastu medziročne zrýchlilo o 0,8 percentuálneho bodu. Analytici Slovenskej sporiteľne očakávajú, že v tomto roku by rast nominálnych miezd mohol dosiahnuť okolo 9 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej MartiškaJana GlasováMária ValachyováStanislav Pánis
Firmy a inštitúcie 365 bankJ&T BANKASlovenská sporiteľňaŠÚ Štatistický úrad SRTatra banka