Zadlženým slovenským domácnostiam sa po skončení odkladu splátok darí lepšie, než sa očakávalo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rodina, peniaze, dieťa
Foto: Ilustračné, www.thinkstockphotos.com

V ťažkostiach je 0,21 % zadlžených domácností, čo predstavuje 0,28 % celkového objemu úverov domácnostiam. Je to podľa analýzy Národnej banky Slovenska (NBS) výrazne menej, než bolo možné očakávať na základe decembrového prieskumu domácností. Necelých 5 % dlžníkov má naďalej odložené splátky.

mmm

Zhoršenie epidemiologickej situácie v tomto roku sa podpísalo podľa centrálnej banky najmä na zhoršení príjmovej situácie podnikateľov.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Odklad splátok využilo v minulom roku okolo 7 % zadlžených domácností, čo tvorí približne 10 % objemu úverov domácnostiam. Väčšine z týchto domácností sa už odvtedy splátkové „prázdniny“ skončili a opäť začali splácať svoje záväzky.

Z výsledkov aktuálnej vlny prieskumu vyplýva, že iba 3,1 % domácností, ktoré si v minulom roku odložili splátky, nebolo po skončení moratória schopných splácať aspoň jeden zo svojich úverov. Tento výsledok je podľa národnej banky v súlade s údajmi od komerčných bánk.

mmm

V porovnaní s poslednou vlnou prieskumu z decembra 2020 sú výsledky podľa centrálnej banky pozitívne. Vtedy problémy so splácaním očakávalo okolo 7,3 % domácností.

Na druhej strane, 4,9 % domácností obdobie odkladu splátok ešte neskončilo, takže tento podiel sa môže v budúcnosti podľa Národnej banky Slovenska zvýšiť. Vyše 90 % domácností bolo po skončení splátkových „prázdnin“ schopných ďalej splácať všetky svoje úvery.

Celkovo sa domácnostiam od decembra 2020 síce výrazne nepohoršilo, ale miera ukončených podnikaní alebo strát zamestnania sa viac než zdvojnásobila. Podiel zamestnancov, ktorí počas krízy stratili zamestnanie, sa od poslednej vlny prieskumu zdvojnásobil. Kým k decembru to bolo približne 3,6 % zamestnancov, k marcu 2021 tento podiel vzrástol na hodnotu 7,1 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska