Zavedenie novej dane spôsobí opätovné zvyšovanie inflácie a poškodí najmä nízkopríjmové skupiny, upozorňujú zamestnávatelia

Nápoje
Foto: ilustračné, Thinkstock
Tento článok pre vás načítala AI.

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) upozorňujú na to, že nekontrolovateľné zavádzanie nových selektívnych daní a odvodov pre vybrané sektory môže zásadne ohroziť stabilitu slovenských podnikov. Na nesystémové opatrenia podľa nich dopláca v konečnom dôsledku celá krajina – podniky v podobe nižšej konkurencieschopnosti, a domácnosti zase v podobe rastúcich cien tovarov a služieb.

Za obzvlášť sporné preto považujú aktuálne snahy o zavedenie dane zo sladených nápojov, ktoré v praxi spôsobí opätovné zvyšovanie inflácie a negatívne zasiahne najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

Zdravší spôsob života?

Len nedávno avizovalo ministerstvo financií svoj zámer zaviesť daň zo sladených nápojov, pričom argumentuje tým, že ide o efektívny nástroj na motiváciu spotrebiteľov k zdravšiemu spôsobu života. Zamestnávatelia združení v RÚZ s týmto návrhom nesúhlasia. Upozorňujú, že ide o diskriminačné zdanenie jednej špecifickej kategórie potravín a nápojov bez priamych zdravotných benefitov, čo potvrdzujú aj skúsenosti zo zahraničia, kde sa zavedenie tejto dane ukázalo ako neefektívne.

„Ako príklad možno uviesť Maďarsko, Belgicko, Francúzsko či Fínsko, kde nie je možné vyvodiť záver, či zavedenie dane prispelo k zdravšiemu spôsobu života spotrebiteľov, nakoľko miera nadváhy klesla len v jednej z týchto krajín. V Mexiku, paradoxne, miera obezity po zavedení dane ešte viac stúpla,“ uvádza RÚZ.

Sladené nápoje pijeme čoraz menej

Zamestnávatelia zároveň zdôrazňujú, že konzumácia sladených nápojov v Európe aj na Slovensku v uplynulých rokoch kontinuálne klesá. Rovnako stabilne sa znižuje aj konzumácia sladených nápojov medzi deťmi.

„Kalórie prijaté zo sladených nápojov predstavujú len menej ako tri percentá celkového kalorického príjmu obyvateľstva. Prípadné zavedenie dane však spotrebiteľov od ich konzumácie neodradí, no naopak, povedie k výraznému nárastu cezhraničných nákupov v prihraničných oblastiach,“ konštatujú zamestnávatelia.

Nórsku ani Izraelu nová daň nepomohla

Daň zo sladených nápojov zaviedlo pred časom aj Nórsko a Izrael, tieto krajiny ju však napokon zrušili, pretože predstavovala politicky motivovanú ekonomickú záťaž, ktorá mala negatívny vplyv najmä na znevýhodnené a nízkopríjmové skupiny spoločnosti. Zamestnávatelia upozorňujú, že obdobná situácia môže už čoskoro nastať aj na Slovensku.

Výsledkom zavedenia dane totiž bude opätovný nárast inflácie cien potravín a nápojov. Priemerné ceny nealkoholických nápojov na Slovensku sú pritom už dnes nad priemerom Európskej únie (), a výrazne drahšie ako v okolitých krajinách.

„Daň zo sladených nápojov je regresívnou daňou – výrazne viac postihuje obyvateľov z nižších sociálno-ekonomických skupín, ktorí na tejto dani zaplatia väčšiu časť svojich príjmov v porovnaní s lepšie ekonomicky situovanými skupinami obyvateľstva,“ uvádza sa v stanovisku RÚZ.

V slovenských nápojoch je cukru menej

Zamestnávatelia zároveň zdôrazňujú, že obezita je vážnym celosvetovým zdravotným problémom. Aj z tohto dôvodu výrobcovia sladených nápojov na Slovensku, ako prví a zatiaľ aj jediní, reagovali na výzvu EÚ na zníženie objemu pridaného cukru v ich sladených nápojoch. Argumenty pre zavedenie dane preto považujú za nepodložené a žiadajú o vecnú diskusiu s kompetentnými.

„Spoločným cieľom by malo byť zavádzanie skutočne systémových opatrení. Jedine relevantné informácie o vývoji obezity, o nadmernej spotrebe sladených nápojov, o spotrebe cukru na Slovensku a ich vzájomnej súvislosti, by mali byť kľúčovým zdrojom a podkladom na diskusiu ohľadom prípadného zavedenia podobnej dane z ktorej by zamestnávateľský sektor jednoznačne nemal byť vyňatý,“ dodávajú zamestnávatelia združení v RÚZ.

Návrh už je v procese

Vláda Roberta Fica (Smer-SD) v programovom vyhlásení píše o tom, že zváži zavedenie dane zo sladených nápojov. Rezort financií pritom už pracuje na samotnom legislatívnom návrhu.

Do pripomienkového konania by ho mal predložiť vo februári budúceho roka. Daň zo sladených nealkoholických nápojov je podľa ministerstva financií efektívnym nástrojom overeného praxou viacerých krajín OECD s významným potenciálom motivovať spotrebiteľov k zdravšiemu spôsobu života.

„Redukcia nadmernej spotreby sladených nápojov vo veľkej miere prispieva k zníženiu negatívnych dôsledkov na zdravie a tým v konečnom dôsledku aj k zníženiu nákladov na zdravotnú starostlivosť,“ tvrdí ministerstvo. Tieto náklady totiž nenesú len samotní spotrebitelia, ale nepriaznivo ovplyvňujú aj verejné zdroje, z ktorých sa zdravotníctvo financuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMF Ministerstvo financií SRSMER-SD