Zvýšené dôchodky už majú podpis prezidentky Čaputovej. O koľko si penzisti mimoriadne prilepšia?

dôchodkyňa, peniaze, dôchodok
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Sociálna poisťovňa od júla tohto roka mimoriadne zvýši všetky dôchodkové dávky o 10,6 percenta. Stane sa tak na základe novely zákona o sociálnom poistení, ktorú už podpísala prezidentka Zuzana Čaputová a ktorú v najbližšom čase zverejnia v Zbierke zákonov SR.

Novelou zákona sa totiž zavádza pravidlo, podľa ktorého sa dôchodkové dávky zvyšujú od 1. júla tohto roka, ak kumulatívny medzimesačný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za obdobie od 1. júla 2022 do 31. marca 2023 presiahne päť percent. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

O zvýšenie netreba žiadať

Zvýšené dôchodky Sociálna poisťovňa prvýkrát vyplatí v auguste, zvýši ich však spätne k 1. júlu tohto roka.

Sociálna poisťovňa sumy dôchodkov automaticky prepočíta a rozhodne zo zákona, poberatelia dôchodku preto nemusia o zvýšenie žiadať.

Prvé rozhodnutia začne Sociálna poisťovňa zasielať začiatkom augusta. Za obdobie od 1. júla do dňa splátky dôchodku v auguste tohto roka poisťovňa penzistom vyplatí doplatok.

„Poberatelia dôchodkov sa nemusia obávať, zvýšenú sumu dôchodku im Sociálna poisťovňa doplatí spätne od 1. júla 2023 bez ohľadu na to, kedy o zvýšení sumy dôchodku rozhodne,“ zdôraznil hovorca poisťovne.

Valorizácia dôchodkov

Sociálna poisťovňa zvýši dôchodkové dávky vyplácané k 1. júlu tohto roka, ako aj penzie, ktoré prizná v období od od 1. júla do 31. decembra tohto roka. V tomto roku sa pritom penzie zvyšujú dvakrát.

V sume penzie sa zohľadní každoročné zvýšenie od 1. januára, ktoré je tento rok 11,8 % a tiež mimoriadne zvýšenie od 1. júla tohto roka, ktoré je 10,6 %.

Poisťovňa ako príklad uvádza penzistu, o ktorého dôchodku rozhodne 15. augusta tohto roka. Dôchodok mu prizná spätne k 1. marcu tohto roka v sume 550 eur mesačne.

Túto čiastku prvýkrát zvýši o januárovú valorizáciu vo výške 11,8 percenta, teda o 64,90 eura mesačne na 614,90 eura. V druhom kroku zohľadní aj júlovú valorizáciu o 10,6 percenta, teda o 65,20 eura na 680,10 eura mesačne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin KontúrZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa