Zvýšené platy Slovákom „požrala“ inflácia, reálne mzdy klesli v deviatich z desiatich sledovaných odvetví

Euro bankovky peniaze mince
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku sa v minulom roku medziročne zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach. Najviac vzrástla v odvetviach s nižšími mzdami, a to v ubytovaní o viac ako 20 percent, v stavebníctve o 11,7 percenta a v maloobchode takmer o 11 percent.

O viac ako sedem percent stúpli platy v predaji a oprave motorových vozidiel, priemysle, veľkoobchode aj v doprave a skladovaní. V činnostiach reštaurácií a pohostinstiev sa priemerné hrubé zárobky medziročne zvýšili o 6,4 percenta.

Inflácia príjmy okresala

Platy vyššie o 5 percent mali zamestnaní vo vybraných trhových službách a v informáciách a komunikácii. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Vysoká inflácia počas minulého roka však príjmy okresala, reálna mzda klesla v deviatich z desiatich sledovaných odvetví.

Medziročne si reálne prilepšili len zamestnanci v ubytovaní, a to o 6,7 percenta. Reálne mzdy sa medziročne najviac znížili v informáciách a komunikácii, takmer o 7 percent, o 6,6 percenta vo vybraných trhových službách a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 5,7 percenta.

Najmiernejší pokles reálne mzdy zaznamenal maloobchod, a to o 1,8 percenta a stavebníctvo, o 0,9 percenta.

Ako sa vyvíjali mzdy v decembri?

V samotnom decembri vlaňajška sa priemerná nominálna mzda medziročne zvýšila vo všetkých sledovaných odvetviach.

Najvýraznejšie vzrástla v ubytovaní, o takmer štvrtinu, pričom len v tomto odvetví bola aj reálna mzda vyššia o 7,9 percenta. Dvojciferným tempom rástla mzda aj v stavebníctve o 12,7 percenta, jej reálny pokles bol spomedzi ostatných odvetví najmiernejší, o 2,4 percenta.

Nižším tempom rástli nominálne mzdy v predaji a oprave motorových vozidiel, o 3,2 percenta, v informáciách a komunikácii takmer o 3 percentá a vo veľkoobchode o 1,1 percenta, ale všetky tri odvetvia dosiahli najvyšší prepad reálnej mzdy nad 10 percent.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky