Vojaci pôsobiaci v rámci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO prinášajú spôsobilosti, ktoré dopĺňajú kapacity Ozbrojených síl (OS) SR, čím zvyšujú pripravenosť a obranyschopnosť Slovenska. Uviedol to šéf rezortu obrany Martin Sklenár, ktorý v pondelok vycestoval do Centra výcviku Lešť.
Tanky Leopard 2A6
Vojaci v rámci aktuálnej rotácie priviezli aj tanky Leopard 2A6. Minister sa zaujímal o plnenie úloh, prebiehajúci výcvik, ako aj o stav infraštruktúry a ubytovacích kapacít pre vojakov.
Obranou Slovenska je podľa Sklenára aj podpora Ukrajiny, potvrdila to tiež deštrukcia Kachovskej priehrady
Ako v tlačovej správe spresnil komunikačný odbor Ministerstva obrany SR, stav sa výrazne zlepšil vďaka vybudovaniu kontajnerového mestečka.
Kolektívna obrana
„V rámci Aliancie píše každé takéto bojové zoskupenie svoj individuálny príbeh, spoločne však tvoríme kolektívnu obranu a sme odhodlaní a pripravení brániť každý centimeter svojho územia,“ vyhlásil Sklenár a súčasne vyzdvihol, že krajiny, ktoré prispievajú do práporového zoskupenia na území SR, pomohli Slovensku stať sa pripravenejším spojencom.
Prioritou samitu NATO bude ochrana východného krídla, Sklenár konzultoval aj protivzdušnú obranu Slovenska
„Vďaka nim získali OS SR cenné skúsenosti v oblasti velenia, kontroly, ako aj komunikácie s partnermi z NATO,“ uviedol Sklenár a priblížil, že najvýraznejším posilnením aliančného zoskupenia na Lešti sú po príchode novej rotácie nemecké tanky Leopard 2A6. Tie nahradili kolesové obrnené vozidlá pechoty Boxer nemeckého kontingentu.
V rámci mnohonárodnej bojovej skupiny aktuálne pôsobí približne tisíc vojakov. Vedúcou krajinou je Česká republika a ďalšími participujúcimi krajinami sú Slovensko, Slovinsko, Nemecko a Spojené štáty americké. Mandát Národnej rady SR momentálne stanovuje maximálny počet spojeneckých vojakov na území SR do troch tisíc, pričom záujem o zapojenie sa do bojovej skupiny a posilnenie bezpečnosti prejavili aj ďalší spojenci.