Veliteľom predsunutej jednotky Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) na Slovensku je český plukovník Tomáš Unzeitig, ktorý bol donedávna zástupcom veliteľa 31. pluku radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Liberec.
Cenné skúsenosti z Afganistanu
Má skúsenosti s riadením zahraničných operácií, ktoré získal počas pôsobenia v Českej republike, no tiež v medzinárodných operáciách v Turecku a Afganistane.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Ako informoval minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti, veliteľ Unzeitig osobne vníma toto zoskupenie veľmi pozitívne a vidí jeho prínos najmä v posilnení spôsobilostí, ktoré Slovensku doposiaľ chýbali.
„Teší ma vynikajúca spolupráca, navyše s českým velením, ktoré je nám ako národu od nepamäti veľmi blízke. Veliteľovi prajem veľa dobrých rozhodnutí, síl do práce a teším sa na stretnutie,“ dodal Naď.
Alianční vojaci budú chrániť východné krídlo
Na Slovensko príde v rámci tzv. predsunutej prítomnosti NATO do tritisíc aliančných vojakov.
Vojna na Ukrajine: Bojuje sa o Donbas, o „operácii" prehovorili Šojgu aj Lavrov a EÚ chystá ďalšie sankcie (online)
Z Českej republiky príde na Slovensko do 700 vojakov, z Nemecka do 1200, zo Spojených štátov amerických 600 vojakov, z Holandska a Slovinska po 200 vojakoch a z Poľska 100 vojakov.
Predsunutá prítomnosť vojakov NATO má za účel preukázať pripravenosť NATO reagovať na bezpečnostné hrozby. Jedným zo základných prvkov obrannej stratégie NATO je aj takzvaný aspekt odstrašenia.