BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Vojenský zásah v Líbyi je podľa ministra obrany Ľubomíra Galka pre Slovenskú republiku najkrajnejším riešením. Ako tvrdí, v prvom rade je potrebné využiť všetky diplomatické, politické a ekonomické nástroje. „Ešte zďaleka neboli využité v maximálnej miere,“ zdôraznil dnes na bilaterálnom rokovaní s egyptským veľvyslancom Ihabom Nasrom. Ten sa zaujímal o postoj Slovenska k riešeniu situácie v Líbyi, lebo tam ešte stále je viac ako 800-tisíc Egypťanov. „Doteraz sa nám ich podarilo evakuovať 165 000,“ uviedol egyptský veľvyslanec. Galko pripomenul, že Slovensko bude postupovať v súlade so stratégiou Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. V súčasnosti je podľa neho prvoradou úlohou dostať bezpečne z Líbye všetkých občanov Európskej únie.
Situácia v Egypte
V súvislosti s momentálnymi nepokojmi v severoafrických krajinách sa šéf rezortu obrany zaujímal aj o aktuálnu situáciu v Egypte. Podľa egyptského veľvyslanca je úplne odlišná, ako v iných nepokojmi zmietaných krajinách. „V našej krajine sme aj predtým mali určité slobody, ako je sloboda zhromažďovania. V krajine navyše funguje niekoľko televízií,“ dodal Nasr s tým, že silná generácia mladých vzdelaných ľudí do 30 rokov, ktorí tvoria až dve tretiny populácie, chcela úplnú politickú slobodu. Podľa egyptského veľvyslanca sa po odstúpení prezidenta Husního Mubaraka postupne napĺňajú aj ďalšie ambície mladých ľudí, ktorí žiadajú úplné reformy. Už 19. marca by sa malo konať referendum o ústavných zmenách.
Vzťahy medzi Slovenskom a Egyptom
Šéf rezortu obrany a egyptský veľvyslanec sa zhodli na bezproblémových vzťahoch medzi krajinami. V záujme oboch strán je rozvíjanie a zintenzívnenie vzájomnej spolupráce. Ihab Nasr sa zaujímal aj o slovenské podniky obranného priemyslu, s ktorými by Egypt mohol prípadne spolupracovať. „Máme k dispozícii kvalitné produkty, ktoré môžeme vašej krajine ponúknuť. Niektoré zbrojárske podniky majú nevyužité kapacity,“ zareagoval minister Galko.