Vojna na Ukrajine: Rusi postúpili v Charkovskej oblasti a zrejme použili zakázanú muníciu, bitka o Donbas môže byť rozhodujúca (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine, Azovstal
Ruský vojak v zničenom závode Azovstal v meste Mariupoľ (13. jún 2022). Foto: SITA/AP.

Ruská armáda pravdepodobne po prvý raz v priebehu niekoľkých týždňov dosiahla malý pokrok v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny. Ako referuje spravodajský web BBC, tvrdí to britské ministerstvo obrany, podľa ktorého hlavnou snahou Moskvy zostáva útok na Sjevjerodoneck v Donbase.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa Britov zvýšili Rusi rozpočet na obranu o 20 percent, čo umožní mobilizáciu tamojšej obrannej priemyselnej základne. Toto odvetvie však môže mať problémy so splnením požiadaviek ruskej armády, čiastočne pre vplyv sankcií a nedostatok odborných znalostí.

Rusko by tak mohlo mať problémy pri produkcii vysokokvalitnej techniky a pokročilejších systémov, čo by znamenalo, že by pomerne ťažko dokázalo nahradiť vojenské vybavenie, o ktoré prišlo na Ukrajine.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že ukrajinské sily od začiatku vojny vyhnali Rusov z viac ako 1000 obcí. Zároveň sľúbil, že oslobodia celé okupované územie vrátane polostrova Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

Vo svojom videopríhovore povedal, že bitka o Donbas „určite vojde do vojenskej histórie ako jedna z najbrutálnejších bitiek v Európe“ a z pohľadu Európy. „Cena tejto bitky je pre nás veľmi vysoká. Je to hrozné,“ povedal. Front na Ukrajine sa momentálne podľa neho tiahne v dĺžke 2500 kilometrov.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Medzinárodná mimovládna organizácia Amnesty International obvinila Rusko z použitia zakázanej kazetovej munície pri útokoch na Charkov, pri ktorých prišli o život a utrpeli zranenia stovky civilistov.

Ukrajinská polícia spustila vyšetrovanie zabití viac ako 12-tisíc ľudí počas ruskej vojny. Úrady z Kyjevskej oblasti tiež informovali o objavení ďalších obetí s rukami zaviazanými za chrbtom v masovom hrobe neďaleko Buče. Od stiahnutia ruských jednotiek z oblasti na konci marca, už úrady našli telá 1 316 ľudí.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

20:00 Rusko odovzdalo Ukrajine telá ďalších 64 obrancov mariupoľskej oceliarne Azovstaľ. Ukrajinské ministerstvo pre dočasne okupované územia uviedlo, že telá dostali na územie, ktoré je pod kontrolou vlády v Kyjeve.

„Ukrajina vrátila telá 64 hrdinských obrancov Azovstaľu na ich dôstojný pohreb,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva, ktoré cituje spravodajský portál Sky News. Telá repatriovali v rámci výmeny. Rezort tiež uviedol, že proces vrátenia tiel zabitých ukrajinských vojakov pokračuje.

18:46 Ruský prezident Vladimir Putin stále dúfa, že obsadí veľkú väčšinu Ukrajiny napriek neúspechom na začiatku invázie. Uviedol to politický námestník amerického ministra obrany Colin Kahl. Vyslovil však presvedčenie, že nádeje ruského prezidenta nezodpovedajú realite. Informuje o tom portál news.sky.com.

18:30 Rusko zakázalo vstup na svoje územie desiatkam britských novinárov a osobností z oblasti obrany. Krok je reakciou na britské sankcie voči Rusku.

Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že novinári uvedení na zozname sú zapojení do „zámerného šírenia nepravdivých a jednostranných informácií o Rusku a udalostiach na Ukrajine a v Donbase“ a prispievajú „k podnecovaniu rusofóbie v britskej spoločnosti“. Informuje o tom britský vysielateľ BBC, ktorého zamestnanci sú medzi 29 mediálnymi osobnosťami na zozname.

Okrem BBC majú novinárov na zozname aj noviny Times, Daily Telegraph, Guardian, Daily Mail, Independent a televízie Sky, Channel 4 a ITV. Zákaz má tiež 20 osôb „spojených s obranným priemyslom“.

15:43 Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok cestuje do Rumunska, kde má viesť bilaterálne rokovania a stretnúť sa s francúzskymi vojakmi, ktorí sú súčasťou reakcie NATO na ruskú inváziu na Ukrajinu.

Macron má navštíviť prístavné mesto Konstanca a neďalekú leteckú základňu Mihail Kogalniceanu, kde sa stretne so spojeneckými vojakmi.

Francúzsko do Rumunska vyslalo zhruba 500 vojakov a je kľúčovým hráčom v krokoch Severoatlantickej aliancie na posilnenie východného krídla NATO po tom, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu.

Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: archívne, SITA/AP

14:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval nemeckého kancelára Olafa Scholza, aby prejavil jasnú podporu Ukrajine. V rozhovore pre nemeckého vysielateľa ZDF Zelenskyj povedal, že Nemecko by sa nemalo snažiť o rovnováhu medzi svojimi záujmami na Ukrajine a vzťahom s Ruskom. Informuje o tom portál bbc.com.

„Potrebujeme od kancelára Scholza istotu, že Nemecko podporuje Ukrajinu,“ povedal Zelenskyj. „On a jeho vláda sa musia rozhodnúť: Nemôže byť kompromis medzi Ukrajinou a vzťahmi s Ruskom,“ vyhlásil ukrajinský prezident.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:14 Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila niekoľko ruských rakiet nad Ternopiľskou i Ľvivskou oblasťou na západe Ukrajiny.

Na Telegrame o tom informoval gubernátor Ternopiľskej oblasti Volodymyr Truš. Podľa predbežných správ nedošlo k žiadnym civilným obetiam ani škodám. Truš vyzval obyvateľov, aby sa počas náletov schovali do krytov.

Gubernátor susednej Ľvivskej oblasti Maksym Kozyckyj zasa na rovnakej platforme informoval, že protivzdušná obrana zostrelila raketu nad mestom Zoločiv, ktoré leží približne na polceste medzi Ternopiľom a Ľvivom.Raketa poškodila civilnú infraštruktúru. Informácie o možných obetiach zatiaľ nie sú známe.

Ruský útok na Ukrajinu
Úlomky rakety po ruskom ostreľovaní. Foto: SITA/AP

12:13 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 32 500 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Rusko podľa nich dosiaľ prišlo aj o 1434 tankov, 3503 bojových obrnených vozidiel, 2473 vozidiel a palivových nádrží, 721 delostreleckých systémov, 229 odpaľovacích raketových systémov, 97 systémov protivzdušnej obrany, 179 vrtuľníkov, 213 lietadiel, 588 dronov, 125 striel s plochou dráhou letu, 13 lodí a 54 kusov špeciálnej techniky.

Vojna, útok, Rusko, Ukrajina, vojaci
Vojenské nákladné auto s písmenom Z. Foto: ilustračné, SITA/AP

11:16 Slovenská pošta bude v júni uhrádzať finančnú pomoc pre odídencov z Ukrajiny postihnutých vojnovým konfliktom vo svojich pobočkách novým spôsobom. A to cez peňažnú službu Western Union, ktorú poskytuje na 600 pobočkách.

Slovenská pošta očakáva, že v júni vyplatí približne 10-tisíc dávok občanom Ukrajiny v priemernej sume 250 eur na osobu. Štátna poštová spoločnosť o tom informovala v utorok v tlačovej správe.

„Termín výplaty pomoci je naplánovaný na stredu 15. a štvrtok 16. júna 2022, pričom peniaze si budú môcť odídenci z Ukrajiny vybrať počas nasledujúcich 10 dní,“ uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Iveta Dorčáková. „Príjemca dávky dostane SMS správu od odosielateľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), ktorá bude obsahovať údaje potrebné k výplate, ktoré uvedie v tlačive služby,“ dodala.

Slovenská pošta
Foto: ilustračné, SITA/Marko Erd

10:57 Ukrajinské úrady pokračujú v evakuácii civilistov zo Sjevjerodonecka počas každého utíšenia „extrémne eskalovaného“ boja o kontrolu nad týmto východoukrajinským mestom. Posledný z troch hlavných mostov zo Sjevjerodonecka bol podľa šéfa regionálnej vojenskej správy už v pondelok neprejazdný, ale úrady uviedli, že stále majú cesty na príchod do mesta a odchod z neho. Informuje o tom portál cnn.com.

„Cesty spojenia s mestom sú dosť ťažké, ale existujú,“ povedal pre ukrajinskú televíziu šéf vojenskej správy Sjevjerodonecka Oleksandr Strjuk. Konštatoval, že evakuácia sa realizuje „každú minútu, keď je tu pokoj alebo existuje možnosť prepravy“. Strjuk dodal, že viac ako 500 civilistov sa stále ukrýva v chemickom závode Azot.

Šéf vojenskej správy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj pre ukrajinskú televíziu v utorok povedal, že Rusi do oblasti presunuli ďalšie dva taktické prápory. Poznamenal, že ruské sily sa naďalej snažia obkľúčiť ukrajinských vojakov v mestách Sjevjerodoneck a Lysyčansk.

9:49 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v pondelok 2 316 osôb. Z toho bolo 642 mužov, 1 299 žien a 375 detí. O dočasné útočisko požiadalo 266 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za pondelok 13. júna takmer 2 300 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 31 policajtov, 32 hasičov, 92 colníkov, 101 vojakov, 44 dobrovoľníkov, dvaja duchovní, 120 zamestnancov okresných úradov a 26 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine prekročilo viac ako 510-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 81-tisíc dočasných útočísk. Na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi zo Slovenska viac ako 257-tisíc osôb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:32 Ruská armáda pravdepodobne po prvý raz v priebehu niekoľkých týždňov dosiahla malý pokrok v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny. Ako referuje spravodajský web BBC, tvrdí to britské ministerstvo obrany, podľa ktorého hlavnou snahou Moskvy zostáva útok na Sjevjerodoneck v Donbase.

Podľa Britov zvýšili Rusi rozpočet na obranu o 20 percent, čo umožní mobilizáciu tamojšej obrannej priemyselnej základne. Toto odvetvie však môže mať problémy so splnením požiadaviek ruskej armády, čiastočne pre vplyv sankcií a nedostatok odborných znalostí.

Rusko by tak mohlo mať problémy pri produkcii vysokokvalitnej techniky a pokročilejších systémov, čo by znamenalo, že by pomerne ťažko dokázalo nahradiť vojenské vybavenie, o ktoré prišlo na Ukrajine.

9:12 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa na stretnutí v Berlíne poďakoval nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi za vyslanie dvoch batérií systému protivzdušnej obrany Patriot.

Eduard Heger
Slovenský premiér Eduard Heger počas tlačovej konferencie po stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Berlín, 13. jún 2022. Foto: archívne, SITA/AP.

8:57 Ukrajinská polícia spustila vyšetrovanie zabití viac ako 12-tisíc ľudí počas ruskej vojny. Úrady z Kyjevskej oblasti tiež informovali o objavení ďalších obetí s rukami zaviazanými za chrbtom v masovom hrobe neďaleko Buče.

„Strelné rany v kolenách nám hovoria, že ľudí mučili,“ vysvetlil policajný šéf Kyjevskej oblasti Andrij Nebytov. „Ruky zviazané páskou za chrbtom hovoria, že ľudí dlhšie zadržiavali (ako rukojemníkov) a (nepriateľské sily) sa snažili z nich dostať informácie,“ doplnil.

Od stiahnutia ruských jednotiek z oblasti na konci marca, už úrady našli telá 1 316 ľudí. Šéf ukrajinskej národnej polície Igor Klimenko pre agentúru Interfax-Ukraine v pondelok povedal, že vedú kriminálne vyšetrovanie úmrtí viac ako 12-tisíc Ukrajincov. Telá obetí podľa neho ležali na uliciach, v domoch i masových hroboch. Nešpecifikoval pritom, koľko z týchto obetí tvorili civilisti a koľko bolo vojakov.

8:46 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) dostal počas svojho stretnutia s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Berlíne uistenie, že Nemecko pomôže Slovensku s dodávkami plynu cez nové LNG terminály, ktoré Nemci budujú na pobreží Severného mora.

Slovensko má totiž podľa Hegera ešte od čias studenej vojny vysokú závislosť na dovoze ruského plynu a ropy. Premiér to uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti. Heger na záver stretnutia pozval Scholza na návštevu Slovenska a zdôraznil, že má veľký záujem rozšíriť spoluprácu oboch krajín aj o ďalšie perspektívne oblasti, akými je napríklad zelená a digitálna tranzícia.

LNG tanker
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

8:36 Nemecký kancelár Olaf Scholz odmietol v pondelok komentovať správy, že plánuje čoskoro navštíviť Ukrajinu spolu so svojimi kolegami z Francúzska a Talianska. Týždenník Bild am Sonntag predtým informoval, že Scholz pocestuje do Kyjeva s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a talianskym premiérom Mariom Draghim pred tohtomesačným samitom lídrov skupiny G7 v Nemecku. Nemecko síce prispelo značnou finančnou a vojenskou pomocou Ukrajine, no Scholzova vláda bola doma aj v zahraničí kritizovaná za to, že koná pomalšie ako Spojené štáty a niektoré ďalšie európske krajiny.

8:27 Medzinárodná mimovládna organizácia Amnesty International obvinila Rusko z použitia zakázanej kazetovej munície pri útokoch na Charkov, pri ktorých prišli o život a utrpeli zranenia stovky civilistov.

Spomenuté druhé najväčšie ukrajinské mesto nachádzajúce sa pri hraniciach s Ruskom čelí prakticky od vypuknutia vojny intenzívnemu ostreľovaniu. „Opakované používanie zakázanej kazetovej munície je šokujúce a je ďalším znakom absolútnej neúcty k životom civilistov,“ povedala konzultantka Amnesty International pre krízové situácie Donatella Roverová.

Ruské sily zodpovedné za tieto „strašné útoky“ musia byť podľa nej brané na zodpovednosť za svoje činy. „Obete a ich rodiny musia dostať odškodnenie,“ dodala. Amnesty International vo svojej správe citovala viacerých lekárov z charkovských nemocníc. Tí vyšetrovateľom ukázali úlomky, ktoré odstránili z tiel pacientov, preživších a svedkov útokov.

8:13 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že ukrajinské sily od začiatku vojny vyhnali Rusov z viac ako 1000 obcí. Zároveň sľúbil, že oslobodia celé okupované územie vrátane polostrova Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

Vo svojom videopríhovore povedal, že bitka o Donbas „určite vojde do vojenskej histórie ako jedna z najbrutálnejších bitiek v Európe“ a z pohľadu Európy. „Cena tejto bitky je pre nás veľmi vysoká. Je to hrozné,“ povedal. Front na Ukrajine sa momentálne podľa neho tiahne v dĺžke 2500 kilometrov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij PeskovSergej LavrovVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Amnesty International (AI)EU Európska únia