Vojna na Ukrajine: Rusom sa nedarí ničiť systémy HIMARS, cez Nord Stream 1 opäť tečie plyn a aký je zdravotný stav Putina? (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Michail Klimentiev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

Ruským silám sa na Ukrajine nepodarilo zničiť žiadny raketomet HIMARS, ktorý ukrajinskej armáde poskytli Spojené štáty. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa Milleyho systémy HIMARS poskytli Ukrajine nielen USA, ale aj ďalšie krajiny, napríklad Veľká Británia. „Do dnešného dňa (štvrtok 21. júla, pozn. red.) Rusi nezničili tieto systémy a vždy, keď niečo také poviem, klopem na drevo. Oni (Ukrajinci, pozn.) ich využívajú veľmi efektívne,“ poznamenal Milley. Dodal, že problémom v súvislosti s týmito zbraňami môže byť iba nedostatok streliva.

Zemný plyn z Ruska do Európy cez plynovod Nord Stream 1 začal vo štvrtok ráno prúdiť po desaťdňovej prestávke na údržbu. Oznámil to prevádzkovateľ plynovodu Nord Stream AG.

Predpokladá sa však, že preprava plynu zďaleka nedosiahne úplnú kapacitu. Plynovod Nord Stream 1 bol pre údržbu zastavený od 11. júla. Vzhľadom na rastúce napätie pre ruskú vojnu na Ukrajine nemeckí predstavitelia mali obavy, že plynovod vôbec neobnoví činnosť.

Šéf nemeckého úradu pre reguláciu sieťových odvetví Klaus Müller na mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom na štvrtok nahlásila prepravu plynu s využitím len 30 percent kapacity plynovodu Nord Stream 1.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12. Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Viac informácií nájdete na webe rezortu vnútra.

Európska únia schválila nové kolo sankcií voči Rusku. Tentoraz sa týkajú exportu ruského zlata a tiež ruských jednotlivcov a právnických osôb. Ide už o siedmy balík sankcií a nasleduje po tom, ako v júni 27-členný blok odsúhlasil zákaz dovozu väčšiny ruskej ropy.

Ruský prezident Vladimir Putin je, napriek „množstvu klebiet“ o jeho zdraví, „celkovo veľmi zdravý“, myslí si vysoký predstaviteľ amerických spravodajských služieb. Informuje o tom spravodajský portál CNN. „Koluje množstvo klebiet o zdraví prezidenta Putina, no pokiaľ vieme, je celkovo veľmi zdravý,“ reagoval na otázku o Putinovom zdraví a stabilite riaditeľ CIA Bill Burns. Poznamenal pritom, že jeho verejné vyjadrenie nepredstavuje „formálny posudok spravodajskej služby“.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Štvrtkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v piatok.

20:30 Dohoda o vývoze obilia z Ukrajiny po mori bude podpísaná v piatok v tureckom Istanbule.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na turecký denník Yeni Safak, vo štvrtok to potvrdila kancelária tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Dohodu by mali podpísať o 16:30 miestneho času (15:30 SELČ) v paláci Dolmabahce. Pri podpise bude prítomný turecký prezident Erdogan a generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres. Očakáva sa aj účasť zástupcov Ukrajiny a Ruska, no nie je špecifikované, na akej úrovni.

19:39 Európska únia uvalila ďalšie sankcie na Rusko, ktoré naďalej pokračuje vo vojenskej agresii voči Ukrajine.

Všetkých 27 členov bloku podporilo opatrenia, ktoré zahŕňajú zákaz dovozu zlata, ďalšie obmedzenia pre najväčšiu ruskú banku Sberbank a prísnejšie kontroly vývozu niektorých high-tech tovarov do Ruska.

19:07 Ruské ostreľovanie husto obývanej oblasti v druhom najväčšom ukrajinskom meste Charkiv si vo štvrtok vyžiadalo najmenej tri obete a minimálne 23 zranených. Podľa miestnej polície Rusi použili zakázanú kazetovú muníciu, ktorá zasiahla trhovisko Barabaškovo.

18:38 Ukrajinská armáda tvrdí, že Rusko použilo až 60 % svojich predvojnových zásob vysoko presných zbraní a západné sankcie sťažili Moskve dopĺňanie zásob.

Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na vyjadrenia predstaviteľa hlavného riaditeľstva ukrajinskej spravodajskej služby (GUR) Vadyma Skibického.

17:31 Ukrajinská rozviedka sa domnieva, že ruské vyhlásenie o „rozšírení geografických hraníc špeciálnej operácie“ má predstavovať základ pre plány na pripojenie okupovaných území na juhu Ukrajiny k Ruskej federácii.

Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyjadrenia predstaviteľa hlavného riaditeľstva ukrajinskej spravodajskej služby (GUR) Vadyma Skibického.

17:07 Portugalsku a Španielsku sa nepozdáva plán Európskej únie (EÚ) pre prípad odstávky ruského plynu.

Únia chce mať poistku pre prípad, že akékoľvek ruské prerušenie dodávok zemného plynu do únie zásadne nenaruší priemysel a nespôsobí ďalšie ochladenie v európskych domácnostiach počas budúcej zimy. Referuje o tom nemecký web spiegel.de.

Plynovod, Rusko, EÚ
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

15:22 Ruskí vojaci priviezli minimálne 14 kusov ťažkej vojenskej techniky s muníciou, zbraňami a výbušninami do priestorov Zaporižžskej jadrovej elektrárne, ktorá sa nachádza v okupovanom meste Enerhodar v ukrajinskej Zaporižžskej oblasti. Na Telegrame to uviedla ukrajinská národná spoločnosť na výrobu jadrovej energie Enerhoatom.

Zbrane prevezené ruskými silami sa v elektrárni nachádzajú v tesnej blízkosti zariadení, ktoré zabezpečujú chod turbogenerátora, a predovšetkým veľmi blízko hlavnej olejovej nádrže. Tá obsahuje horľavý olej, ktorý chladí parnú turbínu. Zbrane sa nachádzajú i v blízkosti vysoko výbušného vodíka, ktorý sa taktiež používa na chladenie generátora.

„Okupanti naďalej cynicky porušujú všetky normy a požiadavky týkajúce sa požiarnej, jadrovej a radiačnej bezpečnosti,“ uviedol Enerhoatom. Tvrdí, že ak by nastal požiar v dôsledku náhodného výbuchu munície, rozsah katastrofy by sa mohol rovnať havárii v černobyľskej elektrárni v roku 1986.

Približne 50-tisícový Enerhodar, v ktorom sa nachádza najväčšia jadrová elektráreň v Európe, okupujú ruské sily už od marca.

14:36 Na mesto Mykolajiv na juhu Ukrajiny v noci na štvrtok dopadlo sedem ruských rakiet, ktoré zasiahli nevyhnutnú infraštruktúru mesta. Uviedol to starosta mesta Oleksandr Sienkevyč.

„Neviem si predstaviť nejaké vysvetlenie tohto bombardovania, keďže nebol zasiahnutý nijaký vojenský objekt alebo vojenský sklad. Zasiahnutá bola nevyhnutná infraštruktúra a objekty v blízkosti civilistov. Našťastie nie sú žiadne obete,“ povedal starosta. Informuje o tom portál cnn.com.

Sienkevyč konštatoval, že počas mesiacov bombardovania bolo v meste poškodených zhruba 540 viacposchodových obytných budov „vrátane šiestich, ktoré nie je možné opraviť“. Okrem toho bolo poškodených približne 680 súkromných domov a zabitých bolo 121 ľudí. Podľa starostu v meste, ktoré malo pred vojnou 480-tisíc obyvateľov, zostáva len zhruba 230-tisíc ľudí.

„Odporúčam obyvateľom Mykolajiva, aby z mesta odišli, keďže je nepretržite bombardované,“ vyjadril sa starosta. Šéf regionálnej vojenskej správy Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim o nočnom bombardovaní povedal, že dve z rakiet zasiahli a zničili sklad plný humanitárnej pomoci.

13:59 Ruským silám sa na Ukrajine nepodarilo zničiť žiadny raketomet HIMARS, ktorý ukrajinskej armáde poskytli Spojené štáty. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milley. Podľa neho systémy HIMARS poskytli Ukrajine nielen USA, ale aj ďalšie krajiny, napríklad Veľká Británia. „Do dnešného dňa Rusi nezničili tieto systémy a vždy, keď niečo také poviem, klopem na drevo. Oni (Ukrajinci, pozn.) ich využívajú veľmi efektívne,“ poznamenal Milley. Dodal, že problémom v súvislosti s týmito zbraňami môže byť iba nedostatok streliva.

13:32 Otec 13-ročného chlapca, ktorého v stredu usmrtilo ruské ostreľovanie Charkova, sa podľa poprednej ukrajinskej predstaviteľky dve hodiny modlil nad telom svojho mŕtveho dieťaťa. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinskú veľvyslankyňu v USA Oksanu Markarovovú. Tá uviedla, že pri ostreľovaní bola zranená aj chlapcova sestra.

„Ukrajinský otec, ktorý drží za ruku svojho 13-ročného syna zabitého ruským ostreľovaním v Charkove. Jeho sestra je zranená. Otec čítal nad synom dve hodiny modlitby. Po útoku zahynuli traja ľudia. Musíme okamžite zastaviť zločinecké a teroristické Rusko,“ napísala Markarovová na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

K príspevku pripojila i dve fotografie, na ktorých je vidieť, ako otec drží za ruku svojho mŕtveho syna, keď telo chlapca ležalo na zemi prikryté červenou fóliou.

Charkov
Foto: twitter.com.

13:16 Riaditeľ CIA Bill Burns sa vyjadril k zdravotnému stavu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Alexej Maišev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

12:54 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 38 850 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 1 704 tankov, 3 912 bojových obrnených vozidiel, 2 781 vozidiel a palivových nádrží, 859 delostreleckých systémov, 251 odpaľovacích raketových systémov, 113 systémov protivzdušnej obrany, 188 vrtuľníkov, 221 lietadiel, 710 dronov, 167 striel s plochou dráhou letu, 15 lodí a 72 kusov špeciálnej techniky.

Počas stredy zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v oblastiach okolo mesta Sloviansk v Doneckej oblasti, uviedol generálny štáb.

12:10 Počet ruských občanov, ktorí v prvej polovici tohto roka vyhlásili bankrot a čelia likvidácii majetku, medziročne stúpol o 37,8 percenta.

Vyplýva to zo správy ruského ministerstva ekonomického rozvoja. Od začiatku januára do konca júna bankrot vyhlásilo 121 313 ruských občanov a ich majetok išiel do likvidácie s cieľom splatiť dlhy, konštatuje správa ministerstva. Informuje o tom portál cnn.com.

Najväčší počet bankrotov ruských občanov v prvom polroku bol v Moskve, a to viac ako šesťtisíc. Nasleduje región v okolí Moskvy s 5 600 bankrotmi. „V absolútnych číslach počet bankrotov občanov už dosiahol veľmi podstatnú úroveň,“ uviedol predstaviteľ rezortu ekonomického rozvoja Alexej Juchnin.

Hoci k dispozícii nie je jasné spojenie medzi významným rastom počtu osobných bankrotov a vojnou Kremľa na Ukrajine, v Rusku od začiatku vojny zastavilo činnosť množstvo medzinárodných konglomerátov alebo s ním ukončili obchodné vzťahy. Zároveň na Rusko dopadli sankcie zo strany USA, Európskej únie, Japonska a iných krajín.

11:54 Ukrajinci zničili niekoľko ruských muničných skladov a veliteľských stanovíšť v Chersonskej oblasti. Informovali o tom ukrajinské ozbrojené sily. Hovorkyňa južného velenia ukrajinskej armády Natalia Humeniuk uviedla, že za posledný deň zničili celkovo šesť muničných skladov v okupovanom Chersone. Informuje o tom spravodajský portál CNN, ktorý však upozorňuje, že nové zásahy nedokáže potvrdiť.

Regionálna vojenská správa v Chersone vo štvrtok informovala, že „v noci bolo v Chersonskej oblasti počuť hlučné explózie a streľbu“, vrátane Beryslavu na severnom brehu rieky Dneper. Boje pokračujú pozdĺž hraníc Mykolajivskej a Chersonskej oblasti, pričom Rusi sa snažia vylepšiť svoje obranné pozície. Podľa velenia sa ruské sily pokúsili o protiútok v okolí osady Lozove, no neúspešne.

Rusi podľa regionálnej vojenskej správy naďalej pália raketami na mesto Mykolajiv. „Ruskí okupanti vystrelili v noci na Mykolajiv sedem rakiet S-300,“ uviedli úrady, podľa ktorých zasiahli plynovod a sklad. „Dediny na demarkačnej línii sú pod neustálu paľbou,“ dodali. V dôsledku neustálych bojov tiež podľa nich v oblasti horia polia s plodinami a lesy.

Len v posledných niekoľkých dňoch podľa oficiálnych informácií zhorelo viac ako 230 hektárov pšenice v Beryslave a Heničesku a tiež asi desať hektárov lesa pri meste Olešky.

10:02 Ruské bombardovanie v Doneckej oblasti v noci zo stredy na štvrtok zničilo dve školy v mestách Kramatorsk a Kosťantynivka. Fotografie zničených škôl vo štvrtok ráno na komunikačnej platforme Telegram zverejnil šéf ukrajinskej vojenskej správy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko. „Ruskí okupanti dnes zničili dve školy, v Kramatorsku a Kosťantynivke,“ uviedol Kyrylenko a dodal, že zasiahnutá bola aj priemyselná zóna mesta Kramatorsk.

9:46 Ruská armáda a sily separatistov pokračujú v malých útokoch na frontovej línii v ukrajinskom regióne Donbas a blížia sa k druhej najväčšej ukrajinskej elektrárni v meste Vuhlehirsk, ktoré leží 50 kilometrov severovýchodne od mesta Doneck. Uviedlo to britské ministerstvo obrany v najnovšej správe o vývoji situácie na Ukrajine. Informuje o tom britský web The Guardian.

Prioritou pre Rusko je obsadenie kritickej infraštruktúry, konštatoval britský rezort obrany. Pokusy ruských síl preraziť v oblasti mesta Vuhlehirsk však pravdepodobne sú aj súčasťou snahy o obnovenie postupu smerom ku kľúčovým mestám Kramatorsk a Sloviansk, dodalo ministerstvo.

9:03 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v stredu takmer 2 900osôb. Z toho bolo 714 mužov, 1 600 žien a 545 detí. O dočasné útočisko požiadalo 159 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň viac ako 2 900 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 27 policajtov, 25 hasičov, 80 colníkov, 49 vojakov, 42 dobrovoľníkov a 23 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 625-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 86-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 380-tisíc osôb.

8:34 USA podľa riaditeľa CIA Williama Burnsa odhadujú, že vo vojne na Ukrajine bolo doteraz zabitých zhruba 15-tisíc ruských vojakov a približne 45-tisíc bolo zranených.

„Z najnovších odhadov amerických spravodajských služieb vyplýva, že zabitých bolo približne 15-tisíc ruských vojakov a možno trojnásobne viac bolo zranených. Ide o dosť významné straty,“ povedal Burns. „Ukrajinci tiež majú straty, pravdepodobne trochu menšie. Ale významné straty,“ dodal. Informuje o tom britský web The Guardian.

Rusko považuje úmrtia vojakov za štátne tajomstvo, dokonca aj v období mieru. Moskva však 25. marca oznámila, že na Ukrajine bolo zabitých 1 351 ruských vojakov. Kyjev tiež uviedol, že nebude zverejňovať počet obetí, ale v júni konštatoval, že denne zomiera 100 až 200 ukrajinských vojakov.

8:12 Zemný plyn z Ruska do Európy cez plynovod Nord Stream 1 začal vo štvrtok ráno prúdiť po desaťdňovej prestávke na údržbu.

Oznámil to prevádzkovateľ plynovodu Nord Stream AG. Predpokladá sa však, že preprava plynu zďaleka nedosiahne úplnú kapacitu. Plynovod Nord Stream 1 bol pre údržbu zastavený od 11. júla. Vzhľadom na rastúce napätie pre ruskú vojnu na Ukrajine nemeckí predstavitelia mali obavy, že plynovod vôbec neobnoví činnosť.

Šéf nemeckého úradu pre reguláciu sieťových odvetví Klaus Müller na mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom na štvrtok nahlásila prepravu plynu s využitím len 30 percent kapacity plynovodu Nord Stream 1.

V polovici júna Gazprom zredukoval tok plynu na 40 percent kapacity plynovodu, čo odôvodnil technickými problémami. Nemecká vláda však vysvetlenie Gazpromu odmietla a uviedla, že ide len o zámienku s cieľom vyvolávať neistotu a tlačiť ceny energií nahor.

Plynovod Nord Stream
Foto: ilustračné, SITA/AP.

8:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dmitrij PeskovJoe BidenSergej LavrovUrsula von der LeyenováVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia