Vojna na Ukrajine: Zbrane zo Západu spôsobujú Rusom značné straty a Putin priznal problémy v súvislosti so sankciami (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP.

Rusko sa na Ukrajine snaží udržať efektívnu útočnú bojovú silu, pričom tento problém je čoraz naliehavejší. V najnovšej správe to na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedlo britské ministerstvo obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa Britov čelí Rusko dileme, či poslať svoje zálohy do Donbasu na východe Ukrajiny alebo do južnej Chersonskej oblasti, kde môže Ukrajina uskutočniť mohutnú protiofenzívu. Tempo postupu Ruska v Donbase podľa Britov bude pravdepodobne veľmi pomalé pre nedostatok vojakov.

Ruský prezident Vladimir Putin pripustil, že Moskva čelí v dôsledku západných sankcií „obrovským“ problémom v prístupe k high-tech tovarom.

Dodal však, že je nemožné odrezať jeho krajinu od svetovej ekonomiky. Informuje o tom spravodajský portál CNN „Snažia sa vytvoriť bariéry, aby obmedzili náš vývoj. To je, samozrejme, pre našu krajinu obrovská výzva,“ povedal Putin na stretnutí svojho kabinetu.

„Nielenže sa nevzdáme alebo nevrátime niekoľko desaťročí dozadu, ako predpovedajú niektorí naši ‚dobroprajníci‘. Práve naopak, uvedomujúc si obrovské množstvo problémov, ktorým čelíme, budeme intenzívne a kompetentne hľadať nové riešenia,“ skonštatoval.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12. Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Viac informácií nájdete na webe rezortu vnútra.

Ukrajina je momentálne schopná spôsobovať Rusom „značné straty“. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po tom, ako viacerí ukrajinskí predstavitelia uviedli, že zbrane zo Západu prispievajú k stabilizácii situácie na bojisku.

„Pre ruskú armádu je čoraz ťažšie držať pozície na dobytom území. Krok za krokom postupujeme, narúšame zásobovanie okupantov a identifikujeme a neutralizujeme kolaborantov,“ povedal Zelenskyj vo videopríhovore k národu.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Utorňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v stredu.

19:01 Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval na návštevu Iránu.

Počas len druhej zahraničnej cesty od februárového začiatku invázie na Ukrajinu sa stretne s iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím a tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Venovať by sa mali aktuálnym problémom v regióne, vrátane konfliktu v Sýrii a snahám, podporovaným Organizáciou Spojených národov (OSN), obnoviť vývoz obilia z Ukrajiny s cieľom zmierniť globálnu potravinovú krízu.

Zatiaľ čo západ posilňuje sankcie proti Rusku a nákladná vojna na Ukrajine sa naťahuje, sa Putin snaží posilniť väzby s Teheránom, ktorý je tiež cieľom tvrdých amerických sankcií, a získať v ňom vojenského a obchodného partnera.

18:34 Ukrajina sa v utorok stala pridruženým členom Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA). Obe strany zdôraznili, že užšia spolupráca pomôže Európe čeliť očakávanej ťažkej zime vzhľadom na energetickú krízu súvisiacu s ruskou vojnou na Ukrajine.

„Som presvedčený, že tohtoročná zima sa stane historickým testom európskej solidarity,“ uviedol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol v poľskom hlavnom meste Varšava, kde spolu s ukrajinským ministrom energetiky Hermanom Haluščenkom podpísal dokumenty o pridružení Ukrajiny k IEA.

16:59 Európska únia (EÚ) v utorok odštartovala dlhý proces rozširovania, ktorého cieľom je členstvo Albánska a Severného Macedónska v bloku. Akékoľvek zvýšenie počtu členských krajín EÚ však je pravdepodobne roky vzdialené.

Oba štáty sú za potenciálnych kandidátov na členstvo považované už 19 rokov. Napriek tomuto odkladaniu si krajiny západného Balkánu zachovávajú svoje ambície stať sa súčasťou najdôležitejšieho obchodného bloku na svete.

„Albánsko a Severné Macedónsko dnes otvárajú prístupové rokovania s EÚ. Tento historický okamih je vašim úspechom. Je to výsledok vašej tvrdej práce,“ povedala šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová premiérovi Albánska Edimu Ramovi a predsedovi vlády Severného Macedónska Dimitarovi Kovačevskému.

„Toto nie je začiatok konca, je to len koniec začiatku,“ povedal Rama, čím predpovedal mnohé roky posudzovania a možných sporných bodov s terajšími členskými štátmi, ktoré musia akékoľvek rozšírenie únie schváliť jednomyseľne. „Tak to je,“ dodal Rama. „Musíme pokračovať v budovaní silného, demokratického, európskeho Albánska a silného, demokratického, západného a otvoreného Balkánu,“ vyhlásil.

16:15 Podnikatelia z Ruska patrili dlhodobo k jedným z najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem. V roku 2019 ich na našom trhu bolo dokonca historicky najviac. Ako však vyplýva z údajov spoločnosti Dun & Bradstreet, od daného obdobia začal ich počet kontinuálne klesať a podľa tohtoročných dát u nás Rusi vlastnia 1 110 kapitálových firiem s celkovým základným imaním 71 mil. eur.

„Za posledné tri roky ich počet postupne klesol o viac ako desatinu, dovedna o 132 spoločností. Najviac subjektov s ruským vlastníkom v pozadí bol na Slovensku zaznamenaný v roku 2019, kedy ich počet dosiahol 1 242. Odvtedy je podľa dát Dun & Bradstreet vidieť postupný pokles. V roku 2020 ich bolo 1 219 a o rok neskôr 1 141,“ priblížila analytička Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.

Najviac ruských podnikateľov u nás podniká v oblasti veľkoobchodu, maloobchodu, opráv a údržby. Celkovo ide o 276 firiem. Ďalej nasleduje oblasť administratívnych a podporných činností a profesijných, vedeckých a technických činností. Viac ako polovica z celkového počtu spoločností je podľa Dun & Bradstreet evidovaných v Bratislavskom kraji. Pri drvivej väčšine subjektov sa pritom z oficiálnych dát nedá zistiť presný počet zamestnancov.

V Českej republike počet firiem s ruským vlastníkom klesá ešte rýchlejšie ako na Slovensku. Za posledných deväť rokov sa znížil počet majiteľov s ruskou adresou takmer o tretinu. „Ich celkový počet klesol o 5 283 z rekordnej úrovne 16 991 v roku 2014. V roku 2022 tak v Českej republike evidujeme 11 708 ruských firiem, čo je rovnako historicky najnižšia hodnota, ako v prípade Slovenska,“ dodala Štěpánová.

Dun & Bradstreet je líder v poskytovaní dát a analytických riešení.

15:33 Česku sa podarilo v spolupráci s energetickou skupinou ČEZ zabezpečiť kapacitu v špeciálnom LNG termináli v oblasti holandského pobrežia.

Česká republika by mala takto každý rok spracovávať asi tri miliardy kubíkov plynu, povedal v utorok minister priemyslu Jozef Síkela. To je asi tretina toho, čo do Česka ešte vlani prúdilo z Ruska. Podľa ministra sú už zabezpečené aj konkrétne prepravné trasy. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

„Európa dodnes nemá k ruským dodávkam príliš alternatív. I Česká republika je od nich veľmi závislá. Až 98 percent plynu v Českej republike bolo vlani práve z Ruska. My teraz máme šancu zbaviť sa závislosti od ruského plynu,“ skonštatoval na tlačovej konferencii minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

LNG tanker
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

14:38 Ruské sily sa v ostatných dňoch pokúsili o niekoľko útokov na mesto Avdijivka severne od Donecka, ale ukrajinské jednotky udržali svoje pozície. Informuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na lokálneho vojenského veliteľa Vitalija Barabaša.

„Niekoľko dní po sebe sa nepriateľ pokúša uskutočniť útok v našom smere na Avdijivku. Všetky ich pokusy sú však neúspešné,“ poznamenal Barabaš a dodal, že ruské tvrdenia o obsadení dedín v tejto oblasti boli „falošné“. „Pred niekoľkými dňami vykonali v tomto smere veľmi vážne útočné akcie a ako uviedol generálny štáb, mali určitý úspech, ale netrvalo to dlho, pretože do večera boli naše pozície vybojované späť,“ dodal Barabaš.

Ruskí vojaci podľa neho pri Avdijivke prišli o štyri tanky a rovnaký počet vozidiel, pričom zahynulo približne 40 Rusov. Dodal, že na ukrajinskej strane prišli o život štyria vojaci a zhruba 30 utrpelo zranenia. CNN podotýka, že nemôže nezávisle overiť straty ani jednej zo strán konfliktu.

Barabaš pochválil americké systémy HIMARS a húfnice M777: „Vidíme ich pozitívny prínos.“ Varoval však, že sily podporované Ruskom zhromaždili za ostatných osem rokov značné množstvo munície v samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republike. „Chvíľu potrvá, kým sa im minie,“ povedal Barabaš.

13:48 Európska komisia (EK) v utorok predložila návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady na posilnenie európskeho obranného priemyslu v rokoch 2022 až 2024 prostredníctvom spoločného obstarávania.

EK o tom informovala na svojej internetovej stránke a konštatovala, že tak plní svoj záväzok zriadiť krátkodobý nástroj EÚ na posilnenie európskych obranných kapacít.

Cieľom nového nástroja je riešiť najnaliehavejšie a najdôležitejšie potreby v oblasti vojenských produktov, ktoré vyplývajú z agresie Ruska proti Ukrajine. EK navrhuje vyčleniť na tento nástroj 500 miliónov eur z rozpočtu EÚ na roky 2022 až 2024. „Tento nástroj bude členské štáty motivovať, aby v duchu solidarity spoločne zadávali verejné zákazky, a všetkým členským štátom uľahčí prístup k naliehavo potrebným vojenským produktom,“ uviedla EK.

„Členské krajiny podnikli odvážne kroky dodaním naliehavo potrebného obranného materiálu Ukrajine. V rovnakom duchu solidarity im EÚ pomôže doplniť tieto zásoby stimulovaním spoločného obstarávania, čo umožní európskemu obrannému priemyslu lepšie reagovať na tieto naliehavé potreby,“ uviedla výkonná podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová.

13:16 Ruské jednotky zasiahli v utorok centrum ukrajinského mesta Kramatorsk, pričom odtiaľ hlásia najmenej jednu obeť. Referuje o tom web Ukrajinská pravda. Podľa starostu mesta Oleksandra Hončarenka na mieste už zasahujú špecialisti na výbušniny a záchranári. Šéf vojenskej samosprávy Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko informoval, že raketa zasiahla obytný dom, v ktorom horí viacero požiarov.

12:51 V Zakarpatskej oblasti na východe Ukrajiny, ktorá susedí so Slovenskom, odsúdili na sedem rokov odňatia slobody sabotéra, ktorý v médiách a na sociálnych sieťach šíril falošné správy a spolupracoval s ruskou Federálnou bezpečnostnou službou (FSB). Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Muža zadržali v marci príslušníci Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) pre podozrenie zo spolupráce s ruskými špeciálnymi službami pri vykonávaní sabotáže. V médiách šíril nepravdivé správy či kritizoval tých, ktorí sa snažili evakuovať svoje rodiny do iných oblastí Ukrajiny alebo do zahraničia. Okrem toho šíril názory, že údajné deštruktívne činy ukrajinských úradov vedú k rabovaniu a smrti vojakov.

Prokurátor preukázal, že muž za svoju činnosť pravidelne dostával peniaze. Tie si ukladal na bankový účet spolubývajúceho, ktorý bol tiež odsúdený.

11:45 Počet obetí minulotýždňového štvrtkového raketového útoku na ukrajinské mesto Vinnycia stúpol na 25.

Ako informuje web Ukrajinská pravda, najnovšou obeťou je lekárka, ktorá bola na klinike v čase, keď nastal útok. „Tri deti zostali bez matky,“ povedal gubernátor Vinnyckej oblasti Serhij Borzov.

Útok si okrem spomenutého počtu obetí, medzi ktorými boli aj deti, vyžiadal i viac ako 200 zranených. Útok bol podľa prezidenta Volodymyra Zelenského zameraný na terorizovanie civilistov a vyzval medzinárodnú komunitu, aby uznala Rusko za teroristický štát.

Samotní Rusi tvrdili, že útok bol namierený na vojenský objekt v čase, keď sa v ňom konalo stretnutie velenia ukrajinských vzdušných síl so zástupcami zahraničných dodávateľov zbraní, pričom celkovo ponúkli tri rôzne verzie na ospravedlnenie svojho útoku.

10:47 Rusko sa na Ukrajine snaží udržať efektívnu útočnú bojovú silu, pričom tento problém je čoraz naliehavejší. V najnovšej správe to na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedlo britské ministerstvo obrany.

Podľa Britov čelí Rusko dileme, či poslať svoje zálohy do Donbasu na východe Ukrajiny alebo do južnej Chersonskej oblasti, kde môže Ukrajina uskutočniť mohutnú protiofenzívu. Tempo postupu Ruska v Donbase podľa Britov bude pravdepodobne veľmi pomalé pre nedostatok vojakov.

10:07 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v pondelok viac ako 2 276 ľudí. Z toho bolo 607 mužov, 1 248 žien a 421 detí. O dočasné útočisko požiadalo 251 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za pondelok viac ako tritisíc osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie Ministra vnútra SR.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo takmer 620-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 86-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 374-tisíc osôb.

09:44 Ukrajina je momentálne schopná spôsobovať Rusom „značné straty“. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

„Pre ruskú armádu je čoraz ťažšie držať pozície na dobytom území. Krok za krokom postupujeme, narúšame zásobovanie okupantov a identifikujeme a neutralizujeme kolaborantov,“ povedal vo videopríhovore k národu.

Volodymyr Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP.

9:08 Ukrajinský parlament schválil v prvom čítaní návrh zákona, ktorý zakazuje dávať zemepisným objektom názvy súvisiace s Ruskom a tamojšími postavami. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Pripravovaná legislatíva navrhuje zakázať pomenovávanie geografických objektov názvami, ktoré symbolizujú alebo oslavujú Rusko alebo jeho pamätné miesta, dátumy, udalosti či postavy, ktoré sa podieľali na vojenskej agresii voči Ukrajine alebo inému štátu. Týka sa to nielen obdobia Ruska, ale i Sovietskeho zväzu.

V dôvodovej správe sa uvádza, že prijatím zákona by sa malo zabezpečiť zníženie vplyvu Ruskej federácie na vnútornú politiku Ukrajiny a svetonázor Ukrajincov, vytvoriť predpoklady pre znemožnenie ruských propagandistických aktivít a urýchliť desovietizáciu.

8:46 Francúzsko a Spojené arabské emiráty v pondelok podpísali dohodu o energetickej spolupráci. Jej cieľom je zabezpečiť dodávky ropy a zemného plynu z Perzského zálivu, keďže Európa sa pripravuje na možnosť úplného odstavenia dodávok plynu z Ruska.

„Dohoda, ktorú podpisujeme so Spojenými arabskými emirátmi, má dvojitý strategický význam: umožňuje nám riešiť naliehavé výzvy energetickej bezpečnosti v krátkodobom horizonte a zároveň sa pripraviť na dekarbonizovanú budúcnosť,“ uviedol vo vyhlásení francúzsky minister financií Bruno Le Maire.

Bruno Le Maire
Francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Foto: archívne, SITA/AP.

8:33 Najmenej šesť ľudí vrátane dieťaťa utrpelo zranenia po tom, čo ruské rakety v noci na utorok zasiahli mesto Odesa na juhu Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na predstaviteľa ukrajinskej armády.

Hovorca odeskej regionálnej vojenskej samosprávy Serhij Bratčuk na Telegrame uviedol, že na mesto bolo z Čierneho mora vypálených sedem riadených striel Kalibr. „Šesť z ruských rakiet sa vyhlo ukrajinskej protivzdušnej obrane a zasiahlo oblasti s civilným obyvateľstvom,“ povedal Bratčuk.

Pri útoku boli zničené tri domy a najmenej dve ďalšie budovy, pričom škody nahlásili aj na niekoľkých ďalších stavbách.

8:12 Viacero ľudí zahynulo a najmenej deväť ruských vojakov utrpelo zranenia pri zatiaľ nevysvetlenom pondelňajšom incidente v jadrovej elektrárni v Enerhodare v Zaporižžskej oblasti. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na starostu mesta Dmytra Orlova.

Približne 50-tisícový Enerhodar, v ktorom sa nachádza najväčšia jadrová elektráreň v Európe, okupujú ruské sily už od marca. Orlov, ktorý sa nenachádza v meste, uviedol, že ruskí vojaci „boli urgentne dopravení do mestskej nemocnice so zraneniami rôznej závažnosti. Niektorí boli hospitalizovaní a jeden bol na jednotke intenzívnej starostlivosti“.

„Sú tam aj mŕtvi, ale presné čísla momentálne nevieme uviesť,“ povedal Orlov. Ruská strana zatiaľ neinformovala o tom, čo sa stalo.

8:00 Vitajte pri sledovaní utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dmytro KulebaSergej LavrovSergej ŠojguUrsula von der LeyenováVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia