Vojna na Ukrajine: Zelenskyj chce získať späť okupované mestá, G7 zakáže dovoz ruského zlata (online)

Kyjev, Ukrajina, Rusko, vojna
Foto: SITA/AP

Ruský ranný útok na ukrajinské hlavné mesto zasiahol najmenej dve obytné budovy. Informoval o tom kyjevský starosta Vitalij Kličko. Novinár agentúry The Associated Press (AP) v Kyjeve informoval, že záchranné služby bojujú s ohňom a zachraňujú civilistov. Štyroch ľudí podľa Klička hospitalizovali so zraneniami a z trosiek tiež vytiahli živé sedemročné dievča. Minister kultúry Oleksandr Tkačenko na komunikačnej platforme Telegram uviedol, že zasiahnutá bola aj škôlka.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Člen ukrajinského parlamentu Oleksij Gončarenko na komunikačnej platforme Telegram napísal, že podľa predbežných dát na Kyjev a Kyjevskú oblasť vystrelili 14 striel. Hovorca vzdušných síl Jurij Ignat uviedol, že to boli strely Kh-101 s plochou dráhou letu odpálené z lietadiel nad Kaspickým morom.

Ukrajina podľa jej prezidenta získa späť mestá, o ktoré ju pripravilo Rusko. Volodymyr Zelenskyj to povedal počas svojho nočného prejavu, pričom okrem iných spomenul Sjevjerodoneck na východe Ukrajiny. Ten po týždňoch neúprosného bojovania v sobotu padol do ruských rúk. Pre Rusko je to kľúčové víťazstvo, keďže sa usiluje získať kontrolu nad celým regiónom Donbas.

Americký prezident Joe Biden v nedeľu vyhlásil, že Spojené štáty a ďalšie krajiny skupiny siedmich popredných ekonomík sveta G7 oznámia zákaz dovozu zlata z Ruska. Je to ďalší z krokov zameraných na ekonomickú izoláciu Ruska pre jeho inváziu na Ukrajinu. Formálne oznámenie sa očakáva v utorok.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Španielska vláda schválila balík mimoriadnych ekonomických opatrení v objeme viac ako 9 miliárd eur na obmedzenie stúpajúcich životných nákladov. Španielsky premiér Pedro Sánchez v sobotu novinárom povedal, že ruská vojna na Ukrajine a jej ekonomické a sociálne dôsledky vyvolali mimoriadnu neistotu v medzinárodnom, európskom a španielskom hospodárstve, čo sa opatreniami snažia utlmiť.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu skontroloval niektoré jednotky ruských ozbrojených síl zapojené do invázie na Ukrajinu, ktorú Moskva označuje za špeciálnu operáciu. Ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že Šojgu si na veliteľských stanovištiach ruských jednotiek vypočul správy od veliteľov o aktuálnej situácii a postupoch ruských ozbrojených síl v hlavných operačných oblastiach.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Nedeľný online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v pondelok.

20:32 Západné sankcie voči Rusku pre jeho inváziu na Ukrajine majú podľa amerického ministra zahraničia „vážny vplyv“. Antony Blinken pre televíziu CNN na samite skupiny siedmich popredných ekonomík sveta G7 v Nemecku povedal, že aj keď Rusko „získava príjmy z ropy s vyššími cenami, nemôže ich minúť pre vývozné kontroly“.

19:08 Rusko podľa Antonyho Blinkena nedokáže získať to, čo potrebuje na modernizáciu svojho obranného sektora, technológií a energetického prieskumu a to znamená, že „časom každá z týchto oblastí upadne“.

17:25 Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu doteraz podľa Kyjiva padlo približne 34 850 ruských vojakov. Ruská armáda tiež prišla o 3 659 obrnených vozidiel. Ukrajina vo svojom pravidelnom hlásení o ruských stratách uvádza, že Moskva stratila tiež 184 vrtuľníkov, 1 532 tankov a 217 lietadiel. Informuje o tom televízia Sky News, ktorá upozorňuje, že tieto údaje sa jej nepodarilo nezávisle overiť.

16:22 Pri rannom ruskom útoku na ukrajinské hlavné mesto Kyjiv, ktorý zasiahol najmenej dve obytné budovy, zomrel podľa predbežných informácií generálnej prokuratúry jeden človek. Prokuratúra tiež uvádza štyroch zranených, pričom o rovnakom počte hovoril aj kyjivský starosta Vitalij Kličko. Podľa neho z trosiek tiež vytiahli živé sedemročné dievča. Útok okrem obytných budov poškodil aj škôlku, na ktorej dvore zostal kráter.

Pred nedeľňajším úderom Kyjiv nečelil takýmto ruským útokom od 5. júna. Kličko povedal novinárom, že si myslí, že je to symbolický útok pred tohtotýždňovým samitom NATO v Madride. Neskôr počas nedele boli v Kyjive počuť ďalšie dva výbuchy, ich príčina a možné obete ale podľa agentúry AP neboli bezprostredne známe.

Jedného mŕtveho a piatich zranených hlásia aj z mesta Čerkasy zhruba 160 kilometrov juhovýchodne od Kyjiva. Regionálny gubernátor Ihor Taburec uviedol, že obete si vyžiadali údery dvoch ruských rakiet.

15:46 Európska únia (EÚ) si zachováva „neochvejnú jednotu“ pri podpore Ukrajiny počas ruskej invázie.

Na samite skupiny siedmich popredných ekonomík sveta G7 v Nemecku to povedal predseda Európskej rady Charles Michel. Ako tiež uviedol, euroblok poskytuje Kyjevu peniaze a politickú podporu a keď Ukrajina potrebuje viac, je odhodlaný poskytnúť viac.

už uvalila na Rusko šesť balíkov sankcií, pričom ostatné zahŕňajú zákaz na 90 percent dovozu ruskej ropy do konca roka. Opatrenie je zamerané na ruské príjmy z ropy a plynu, ktoré sú pilierom financií Kremľa.

Michel na samite povedal, že sa diskutuje o amerických návrhoch na cenový strop na dovoz ruskej ropy, ale zároveň upozornil, že pred podniknutím takéhoto kroku ho chcú doladiť, „aby sme sa uistili, že máme jasné pochopenie priamych účinkov“.

O jednote v reakcii voči Rusku hovorili aj americký prezident Joe Biden a nemecký kancelár Olaf Scholz. „Musíme sa uistiť, aby sme všetci zostali spolu,“ zdôraznil Biden počas stretnutia so Scholzom pred začiatkom samitu a okrem iného skonštatoval, že ruský prezident Vladimir Putin počítal s tým, že sa západné aliancie rozpadnú. Scholz povedal, že je dobrou správou, že „sme všetci dokázali zostať jednotní, čo Putin nikdy neočakával“.

15:02 Lídri troch francúzskych energetických spoločností v nedeľu vyzvali verejnosť vo Francúzsku, aby okamžite znížila spotrebu paliva, ropy, elektriny a plynu.

Urobiť tak majú pre nedostatok ich dodávok a prudko stúpajúcich cien v dôsledku ruských obmedzení a vojny na Ukrajine i ďalších faktorov.

„Úsilie musí byť okamžité, kolektívne a masívne,“ uvádzajú šéfovia spoločností TotalEnergies, EDF a Engie v zriedkavom spoločnom vyhlásení, ktoré vyšlo v týždenníku Journal du Dimanche. Ako tiež prízvukovali, „každé gesto sa ráta“ a akcia v lete ľudí pripraví na zimu.

13:10 Ruský minister obrany Sergej Šojgu skontroloval niektoré jednotky ruských ozbrojených síl zapojené do invázie na Ukrajinu, ktorú Moskva označuje za špeciálnu operáciu.

Ruské ministerstvo obrany vo vyhlásení uviedlo, že Šojgu si na veliteľských stanovištiach ruských jednotiek vypočul správy od veliteľov o aktuálnej situácii a postupoch ruských ozbrojených síl v hlavných operačných oblastiach.

Sergej Šojgu
Ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: archívne, SITA/AP

12:33 Španielska vláda schválila balík mimoriadnych ekonomických opatrení v objeme viac ako 9 miliárd eur na obmedzenie stúpajúcich životných nákladov. Premiér Pedro Sánchez v sobotu novinárom povedal, že ruská vojna na Ukrajine a jej ekonomické a sociálne dôsledky vyvolali mimoriadnu neistotu v medzinárodnom, európskom a španielskom hospodárstve, čo sa opatreniami snažia utlmiť.

Pedro Sanchez
Španielsky premiér Pedro Sánchez. Foto: SITA/AP

11:17 Americký prezident Joe Biden v nedeľu vyhlásil, že Spojené štáty a ďalšie krajiny skupiny siedmich popredných ekonomík sveta G7 oznámia zákaz dovozu zlata z Ruska. 

Je to ďalší z krokov zameraných na ekonomickú izoláciu Ruska pre jeho inváziu na Ukrajinu. Formálne oznámenie sa očakáva v utorok.

Britský premiér Boris Johnson uviedol, že zákaz ruského zlata zo strany G7 „priamo zasiahne ruských oligarchov a udrie do srdca Putinovej vojnovej mašinérie“.

„Putin mrhá svojimi ubúdajúcimi zdrojmi na túto nezmyselnú a barbarskú vojnu. Financuje svoje ego na úkor ukrajinského aj ruského ľudu. Musíme vyhladovať Putinov režim od jeho financovania,“ vyjadril sa predseda britskej vlády.

11:13 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v sobotu 4 061 osôb. Z toho bolo 847 mužov, 2 403 žien a 811 detí.

O dočasné útočisko požiadalo 7 ľudí. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 4 135 osôb. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 6 policajtov, 14 hasičov, 88 colníkov, 97 vojakov, 10 dobrovoľníkov a 9 zamestnancov migračného úradu. Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie Slovenska od 24. februára tohto roka, je 549 377. Od začiatku marca tohto roka o dočasné útočisko celkovo požiadalo 82 972 osôb.

11:06 Ceny benzínov a nafty by sa na slovenských čerpacích staniciach v najbližších dňoch nemali významne meniť.

Podľa situácie na ropnom trhu to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. „Vzhľadom na aktuálny čiastočný pokles cien na ropnom trhu očakávame, že v najbližšom týždni či dvoch by sa ceny pohonných látok mohli udržať stabilné,“ uviedla pre agentúru SITA.

Z dlhodobejšieho hľadiska však analytička predpokladá, že ceny ropy sa budú naďalej držať na vysokých úrovniach a ceny na našich pumpách budú mať skôr tendenciu ďalej rásť. „Európsky trh bude zrejme čeliť nižšej ponuke ropy, keďže tú embargo ešte viac obmedzí. Nadchádzajúca letná motoristická sezóna, naopak, zvyšuje dopyt, čo bude tlačiť ceny ropy a benzínu nahor,“ podotkla Glasová.

9:15 Ukrajina podľa jej prezidenta získa späť mestá, o ktoré ju pripravilo Rusko. 

Volodymyr Zelenskyj to povedal počas svojho nočného prejavu, pričom okrem iných spomenul Sjevjerodoneck na východe Ukrajiny. Ten po týždňoch neúprosného bojovania v sobotu padol do ruských rúk. Pre Rusko je to kľúčové víťazstvo, keďže sa usiluje získať kontrolu nad celým regiónom Donbas.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Vitajte pri sledovaní nedeľného online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

19:30 Sobotňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v nedeľu.

19:27 Ruský prezident Vladimir Putin sa v sobotu v Petrohrade stretol s jeho bieloruským partnerom Alexandrom Lukašenkom. Počas časti stretnutia, ktorú odvysielala televízia, mu povedal, že Rusko poskytne Bielorusku systémy balistických striel Iskander-M krátkeho dosahu.

Vladimir Putin, Lukašenko
Vladimir Putin a Alexander Lukašenko. Foto: SITA/AP

19:22 Ruské ostreľovanie poškodilo zariadenie jadrového výskumu v severoukrajinskom Charkove. 

Informoval o tom ukrajinský Štátny úrad pre jadrový dozor s tým, že útok poškodil niektoré budovy a infraštruktúru v areáli, ale nemal vplyv na oblasť, kde sa nachádza jadrové palivo. Úrad dodal, že úrovne radiácie v oblasti zostali v normálnom rozmedzí. Na svojej webstránke to uvádza televízia Sky News.

„Pravdepodobnosť nových škôd, ktoré môžu priamo ovplyvniť stav jadrovej a radiačnej bezpečnosti, zostáva pre ostreľovanie ruskými jednotkami vysoká,“ uviedol úrad.

Charkov v prvých mesiacoch vojny čelil ťažkému ostreľovaniu. V ostatných týždňoch bola situácia relatívne pokojná, no narušilo ju obnovené ostreľovanie.

18:57 Starosta Kyjeva Vitalij Kličko v sobotu upozornil na to, že sa za neho vydáva podvodník a komunikuje s ďalšími predstaviteľmi.

Medzi nimi sa ocitli aj starostovia Berlína, Madridu a Viedne, s ktorými podvodník viedol videohovor. „Niekoľkým starostom v Európe sa ozval falošný starosta Kyjeva, ktorý hovoril absurdné veci. Toto je kriminálna energia. Musí sa urýchlene vyšetriť, kto za tým stojí,“ vyjadril sa Kličko pre nemecký denník Bild.

18:28 Organizátori tretieho grandslamového turnaja tohtoročnej tenisovej sezóny, slávneho Wimbledonu, bezplatne poskytli vstupenky ukrajinským utečencom, ktorí sa po odchode z Ukrajiny usadili v londýnskych štvrtiach Merton a Wandsworth.

Navštíviť budú môcť ktorýkoľvek zápas, ktorý sa na trávnatých kurtoch All England Clubu bude hrať v nedeľu 3. júla. Ako referuje oficiálny web Wimbledonu, organizátori sa zároveň rozhodli darovať Ukrajincom postihnutým vojnou 250-tisíc libier.

„V nedeľu sa k ukrajinským utečencom pripoja miestni obyvatelia, hrdinovia obdobia pandémie koronavírusu z radov národnej zdravotnej služby a sociálnej starostlivosti, množstvo škôl, charít a komunitných skupín,“ uviedli v spoločnom vyhlásení All England Club a Lawn Tennis Association.

Wimbledon, tenis
Wimbledon. Foto: SITA/AP

17:39 Česká Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) preveruje prípad dvoch českých dobrovoľníkov, ktorí údajne rabovali vo vojnovej zóne v okolí Kyjeva.

Právnička dobrovoľníckeho práporu Karpatská Sič Olena Rozvadovská pre iROZHLAS povedala, že vojaci našli u dobrovoľníkov Filipa a Daniela dámske šperky a detské ozdoby, dovedna pol kilogramu striebra a zlata. Obaja Česi boli súčasťou tohto práporu, ktorý bojoval v marci a apríli v okolí Kyjeva.

Obaja dobrovoľníci sa napokon dostali späť do Česka. Podľa dobrovoľníka Filipa ich ukrajinská polícia prepustila bez obvinení. Prípadom sa ale naďalej zaoberá česká polícia.

17:36 Východoukrajinské mesto Sjevjerodoneck je pod úplnou okupáciou ruských síl. Povedal to tamojší starosta Oleksandr Strjuk.

Zároveň varoval Ukrajincov, ktorí sú stále v meste, že už nie je možné odísť na územie kontrolované Ukrajinou. Ukrajinské úrady v piatok nariadili vojakom, aby sa zo Sjevjerodonecka stiahli.

Uviedli pritom, že utrpeli ťažké straty a z mesta zostáva len málo na obranu. Mesto v Luhanskej oblasti sa v ostatných týždňoch stalo neúprosným bojiskom.

Sjevjerodoneck, vojaci, Ukrajina
Vojaci v meste Sjevjerodoneck. Foto: SITA/AP

16:28 Raketové útoky ruských lietadiel z územia Bieloruska sú ruská provokácia s cieľom zatiahnuť Bielorusko do vojny proti Ukrajine. Na Facebooku to uviedla ukrajinská rozviedka.

Podľa nej dovedna šesť ruských lietadiel v sobotu nadránom vletelo do bieloruského vzdušného priestoru a odpálilo 12 riadených striel X-22, ktoré smerovali na Kyjevskú, Černihivskú a Sumskú oblasť. Bombardéry vzlietli z letiska Šajkovka v regióne okolo ruského mesta Kaluga, zamierili do Bieloruska a po odpálení rakiet sa vrátili naspäť do Ruska.

Bol to prvý prípad leteckého útoku na Ukrajinu priamo z územia Bieloruska. „Dnešné ostreľovanie priamo súvisí so snahou Kremľa vtiahnuť Bielorusko do vojny na Ukrajine ako priameho účastníka,“ tvrdí ukrajinská rozviedka.

Tá v piatok informovala o tom, že Rusko plánuje útoky na obytné oblasti v Bielorusku, konkrétne v Mozyre. Do mesta už podľa ukrajinskej spravodajskej služby prišli ruské sabotážne jednotky vydávajúce sa za civilistov, ktoré sú tvorené pracovníkmi ruských spravodajských služieb a žoldniermi.

Údajne chcú použiť rovnaký scenár so sériou teroristických útokov, aký použila Moskva, keď si potrebovala nájsť zámienku pre vojnu v Čečensku. Podľa Ukrajincov chcú Rusi v Mozyre delostreleckými a raketovými útokmi zasiahnuť rafinériu, sídliská, školy a nemocnice, a následne zvaliť vinu na Kyjev. Dôstojníci bieloruskej armády na základe týchto informácií už vraj začali evakuovať svoje rodiny z Mozyru.

15:23 Ukrajinskí predstavitelia obvinili Rusko z toho, že sa snaží zablokovať východoukrajinské mesto Lysyčansk. Šéf samosprávy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj uviedol, že ruské sily sa usilujú o blokádu mesta z juhu. Na svojej webstránke o tom informuje televízia Sky News.

Lysyčansk a susedný Sjevjerodoneck sa stali ústredným bodom ruskej ofenzívy zameranej na dobytie východného regiónu Donbas. Obe mestá v sobotu ráno čelili ruskému ostreľovaniu.

Ukrajina v piatok oznámila, že nariadila stiahnutie jej síl zo Sjevjerodonecka. Vojenský analytik Oleg Ždanov uviedol, že niektorí z týchto vojakov teraz smerujú do Lysyčanska.

14:15 Ruské sily v sobotu nadránom zaútočili raketami na Ukrajinu z bieloruského územia. Referuje o tom ukrajinská internetová televízna stanica Espreso TV s odvolaním sa na bieloruské médiá.

13:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal dekrét o odvolaní veľvyslancov v troch krajinách, medzi nimi i diplomata na Slovensku Jurija Mušku. Okrem neho Zelenskyj odvolal aj veľvyslanca Igora Dolhova dosiaľ pôsobiaceho v Gruzínsku a Innu Ohnivecovú, ktorá zastávala post v Portugalsku. Všetkých troch vymenoval do funkcie Zelenského predchodca Petro Porošenko. Referoval o tom web eurointegration.com.ua.

12:14 Rusko podľa britskej vojenskej rozviedky tento mesiac pravdepodobne odvolalo niekoľkých generálov z kľúčových veliteľských rolí.

Vo svojom najnovšom hodnotení vojny na Ukrajine britské ministerstvo obrany uvádza, že novým veliteľom južného vojenského okruhu zrejme bude generálplukovník Sergej Surovikin. Rezort pripomína, že jeho kariéru sprevádzajú „obvinenia z korupcie a brutality“.

Rusko už niekoľkokrát počas invázie urobilo zmeny na veliteľských pozíciách po jej dezorganizovanom začiatku, ktorý nedokázal splniť kľúčové ciele Moskvy, pripomína na svojej webstránke televízia Sky News.

11:16 Rusko vystrelilo z Čierneho mora šesť rakiet na Ľvivskú oblasť na západe Ukrajiny. Tamojší gubernátor Maksym Kozyckyj, na ktorého sa odvoláva web Kyiv Independent, v sobotu informoval, že dve strely zostrelili a štyri zasiahli vojenskú infraštruktúru v Javorivskom okrese. Štyria ľudia utrpeli zranenia.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v sobotu uviedol, že cez noc zasiahlo Ukrajinu 48 striel s plochou dráhou letu. Útoky sa podľa neho zamerali „výlučne na civilné ciele“. Zároveň obvinil Rusko, že sa snaží zastrašiť Ukrajinu, uvádza spravodajský portál Sky News.

Ruské útoky hlásia napríklad aj zo Žytomyrskej a Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny, ale aj z juhu a východu krajiny vrátane miest Lysyčansk a Sjevjerodoneck.

10:07 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v piatok 3 590 osôb. Z toho bolo 795 mužov, 2 115 žien a 680 detí. O dočasné útočisko požiadalo 166 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 3 432 osôb. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 27 policajtov, 30 hasičov, 88 colníkov, 97 vojakov, 53 dobrovoľníkov a 33 zamestnancov migračného úradu. Celkový počet osôb, ktoré vstúpili na územie SR od 24. februára tohto roka, je 545 316. Celkovo sa udelilo od 1. marca tohto roka 82 965 dočasných útočísk.

9:14 Múzeum Auschwitz-Birkenau v piatok uviedlo, že bolo zneužité „primitívnou propagandou“ šírenou ruskými štátnymi agentúrami.

Príspevky na sociálnych sieťach nepravdivo tvrdili, že na mieste niekdajšieho nacistického koncentračného tábora Auschwitz boli okolo pamätníka nalepené protiruské nálepky, na ktorých bolo uvedené: „Rusko a Rusi, jediný plyn, ktorý si vy a vaša krajina zaslúžite, je Cyklon B.“

9:00 Vitajte pri sledovaní sobotného online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

20:12 Európska únia poskytne Ukrajine pomoc vo výške 9 miliárd eur.

Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to v piatok uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki. „Ukrajina je krajina v stave vojny a nemá z čoho platiť za mnohé verejné služby, a preto sme jej schválili pomoc 9 miliárd eur,“ napísal Morawiecki.

20:00 Starosta juhoukrajinského mesta Mykolajiv Oleksandr Senkevyč vyzval obyvateľov, aby odišli.

„Odporúčam každému, kto chce zostať nažive, aby opustil mesto. V Mykolajive momentálne zostáva asi 230-tisíc ľudí,“ povedal starosta podľa spravodajského webu CNN.

Vojna na Ukrajine, Mykolajiv
Ukrajinskí hasiči zasahujú po ruskom ostreľovaní v meste Mykolajiv. Foto: SITA/AP

19:00 Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) je „čoraz viac znepokojená ťažkými podmienkami, ktorým čelí personál“ v Záporožžskej jadrovej elektrárni na Ukrajine.

V piatok to vo vyhlásení, na ktoré sa odvoláva televízia CNN, uviedol generálny riaditeľ MAAE Rafael Mariano Grossi. Zároveň zdôraznil, že tam MAAE musí čo najskôr prísť a že situácia na mieste pod kontrolou ruských ozbrojených síl je „jasne neudržateľná“.

„MAAE si je vedomá nedávnych správ v médiách a inde, ktoré naznačujú zhoršujúcu sa situáciu ukrajinského personálu v najväčšej jadrovej elektrárni v krajine,“ vyjadril sa Grossi.

Ako pokračoval, organizácia má informácie, že „ukrajinský personál prevádzkuje zariadenie v mimoriadne stresujúcich podmienkach, zatiaľ čo miesto je pod kontrolou ruských ozbrojených síl“. Nedávne správy sú „veľmi znepokojujúce a ďalej prehlbujú moje obavy o blaho tamojšieho personálu,“ dodal.

18:30 Rusko plánuje zaútočiť na obytné oblasti v Bielorusku, aby ho vtiahlo do vojny proti Ukrajine.

Na Telegrame to v piatok uviedla ukrajinská rozviedka. Podľa nej Rusko plánuje vyhodiť do vzduchu obytné domy v Mozyre.

18:14 Spojené štáty majú informácie, že čiernomorská flotila ruského námorníctva dostala rozkaz účinne blokovať ukrajinské prístavy Odesa a Očakiv. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na nemenovaného amerického predstaviteľa.

Podľa neho spravodajské služby majú indície, že ruské sily rozmiestňujú míny v Čiernom mori a už predtým zamínovali rieku Dnipro.

Loď, obilie
Vykládka ukrajinského obilia v rumunskom prístave Konstanca. Foto: ilustračné, SITA/AP

17:06 Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus v piatok 24. júna na medzinárodnej konferencii Europa-Forum Wachau 2022 v rakúskom Göttweigu ocenil rozhodnutie Európskej únie (EÚ) o kandidátskom štatúte pre Ukrajinu, no zároveň očakáva rovnakú európsku budúcnosť aj pre západný Balkán.

„Slovensko patrilo od začiatku k hlavným podporovateľom udelenia štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine, ale to neznamená, že západný Balkán by mal zostať bokom. Práve naopak, Slovensko je dlhodobým podporovateľom tohto regiónu v našom susedstve na jeho ceste k budúcemu členstvu v EÚ,“ povedal Klus.

Podľa Klusa je rozhodnutie EÚ záväzok k ďalšiemu rozvoju Ukrajiny. „Bude to dôležitá motivácia pre Kyjev pracovať na uskutočňovaní nevyhnutných reforiem,“ zdôraznil štátny tajomník.

Vyzdvihol aj udelenie kandidátskeho štatútu pre Moldavsko a poskytnutie európskej perspektívy pre Gruzínsko a Bosnu a Hercegovinu. Zároveň tlmočil nádej, že rovnakú perspektívu získajú čoskoro aj ostatné krajiny západného Balkánu.

16:20 Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) v piatok 24. júna v priestoroch rezortu obrany rokoval s veľvyslancom Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Nigelom Bakerom o aktuálnej bezpečnostnej situácii, ako aj s tým súvisiacich očakávaniach od nadchádzajúceho samitu lídrov Severoatlantickej aliancie (NATO) v Madride.

Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Slovenskej republiky (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková. Podľa Jaroslava Naďa konflikt na Ukrajine zmenil aj fungovanie NATO.

„Vojna na Ukrajine mala akceleračný efekt aj na procesy v rámci Aliancie. Slovensko je vo svojich postojoch konzistentné – tak voči podpore Ukrajiny, ako aj posilňovaniu spoločnej obrany. Podporujeme posilnenie východného krídla NATO, vstup Švédska a Fínska do Aliancie a ďalšie strategické rozhodnutia v prospech kolektívnej obrany,“ povedal Jaroslav Naď.

Jaroslav Naď
Minister obrany SR Jaroslav Naď. Foto: www.facebook.com

15:41 Poľsko dostane pôžičku 450 miliónov eur od Rozvojovej banky Rady Európy (CEB), ktorá mu má pomôcť vyrovnať sa s prílevom utečencov utekajúcich pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Dohodu o pôžičke podpísali v piatok.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári do Poľska odtiaľ utieklo zhruba 4,3 milióna ľudí. Poľsko im poskytuje bezplatné prístrešie, sociálnu a zdravotnú starostlivosť, vzdelanie a pracovné príležitosti. Mnohí utečenci odišli do ďalších krajín a niektorí sa rozhodli vrátiť domov, no v Poľsku podľa odhadov zostala polovica zo spomenutého počtu.

15:38 Ruské sily dosiahli za ostatných niekoľko dní značné zisky v oblasti Sjevjerodonecka a Lysyčanska v Donbase na východe Ukrajiny, pričom ukrajinské jednotky trpia vysokými stratami.

Na svojom oficiálnom webe to uvádza americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý však tvrdí, že ukrajinské sily v podstate dosiahli svoj cieľ v bitke o Donbas, a to spomalením a degradáciou ruských jednotiek.

Experti z ISW prognózujú, že ruské útočné operácie sa v najbližších týždňoch pravdepodobne zastavia, bez ohľadu na to, či ruské sily dobyjú oblasť okolo Sjevjerodonecka a Lysyčanska, čo pravdepodobne poskytne ukrajinským silám príležitosť začať obozretnú protiofenzívu.

„Ideologická fixácia Kremľa na dobytie Sjevjerodonecka, podobne ako predchádzajúce obliehanie Azovstaľu, bude pravdepodobne v konečnom dôsledku na úkor ruských schopností v budúcich postupoch na Ukrajine. Strata Sjevjerodonecka je pre Ukrajinu stratou v tom zmysle, že akékoľvek územie dobyté ruskými silami je stratou, ale bitka pri Sjevjerodonecku nebude rozhodujúcim ruským víťazstvom,“ uvádza ISW.

14:53 Rusko tvrdí, že v Donbase obkľúčilo približne 2000 ukrajinských vojakov.

Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na hovorcu ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova.

„Celkovo sme v oblasti Hirske odrezali až 2000 ľudí – asi 1800 vojakov, 120 nacistov z Pravého sektora, až 80 zahraničných žoldnierov, ako aj viac ako 40 bojových obrnených vozidiel a asi 80 zbraní a mínometov,“ povedal Konašenkov.

Tvrdil tiež, že v priebehu ostatných 24 hodín sa dobrovoľne vzdalo 41 ukrajinských vojakov. CNN nedokázala tieto tvrdenia nezávisle overiť a vyjadrenie ukrajinských predstaviteľov zatiaľ nezískala.

14:47 Ukrajinské ozbrojené sily sa začali sťahovať zo Sjevjerodonecka. Niekoľko jednotiek však stále zostáva v tomto meste vo východoukrajinskom regióne Donbas, preto sa trvanie operácie odhaduje na niekoľko dní.

„Momentálne ukrajinská armáda stále zostáva v Sjevjerodonecku,“ povedal Vlasenko. „Teraz sa sťahujú z mesta. Začalo sa to včera. Je tam veľa jednotiek, takže predpokladám, že sťahovanie bude trvať niekoľko dní,“ dodal.

13:00 Slovenský plynárenský priemysel (SPP) stále dostáva krátené dodávky ruského plynu. 

Ako pre agentúru SITA uviedol zástupca riaditeľa odboru regulácie a compliance SPP Juraj Adamica, každý deň počas celého týždňa štátni plynári dostávali od spoločnosti Gazprom Export zhruba o polovicu menej plynu. Podobný scenár očakávajú naši plynári aj v piatok a cez víkend.

11:41 Ruské ozbrojené sily zničili časť ciest, ktoré vedú do východoukrajinského mesta Lysyčansk. Uviedol to šéf regionálnej vojenskej administratívy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Rusi s použitím vrtuľníkov ničia cesty a mosty vedúce do Lysyčanska,“ napísal Hajdaj v piatok na svojom oficiálnom účte na komunikačnej platforme Telegram.

Správa, súčasťou ktorej je videozáznam jedného z bombardovaných mostov, dodáva: „Most je poškodený, teraz cez neho budú môcť prejsť len osobné autá, nákladné vozidlo do mesta neprejde“. Ruské sily sa už niekoľko týždňov snažia prerušiť zásobovacie trasy do miest Lysyčansk a Sjevjerodoneck. Informuje o tom portál cnn.com.

10:28 Nákladné lietadlo ruskej armády v piatok havarovalo v Riazanskej oblasti na juhozápade krajiny, pričom najmenej štyria členovia posádky zomreli a niekoľkí ďalší utrpeli zranenia. 

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že stroj Il-76 mal mal problém s motorom, čo posádku donútilo k tvrdému pristátiu. Regionálna administratíva uviedla, že štyria členovia posádky zomreli a ďalší piati boli zranení, keď lietadlo tvrdo pristálo na poli tesne pri meste Riazaň.

Tí, ktorých hospitalizovali, sú vo vážnom stave. Štvormotorové lietadlo Il-76 bolo skonštruované v 70. rokoch minulého storočia ako hlavné nákladné lietadlo pre vtedajšie sovietske vzdušné sily. Vo veľkom rozsahu ho používajú mnohé krajiny po celom svete.

10:24 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo vo štvrtok takmer 3300 osôb. Z toho bolo 810 mužov, 1 904 žien a 561 detí.

O dočasné útočisko požiadalo 169 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň viac ako 3 300 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 28 policajtov, 32 hasičov, 87 colníkov, 100 vojakov, 42 dobrovoľníkov a 32 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo takmer 542-tisíc osôb, udelených bolo takmer 83-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 288-tisíc osôb.

10:16 Ukrajinská armáda bude musieť ustúpiť z mesta Sjevjerodoneck. Povedal to v piatok šéf regionálnej vojenskej administratívy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj

 „Nemá zmysel zostávať v pozíciách, ktoré sú po mesiacoch bojov zničené, pretože počet mŕtvych na neopevnenom území by mohol každý deň rásť,“ povedal Hajdaj v televíznom prejave.

„Celá infraštruktúra v meste je úplne zničená,“ uviedol. „Terčom paľby bolo viac ako 90 percent domov, približne 80 percent domov je kriticky zničených,“ dodal Hajdaj.

Ukrajinský vojak
Ukrajinský vojak. Foto: ilustračné, SITA/AP

9:40 Začlenenie Ukrajiny do Európskej únii (EÚ) znamená pre Slovensko zvýšenie bezpečnosti a zvýšenie prosperity.

Konštatoval to predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) na brífingu zo samitu EÚ v Bruseli po schválení kandidátskeho štatútu pre Ukrajinu a Moldavsko s tým, že toto schválenie otvára perspektívu aj pre ekonomický a bezpečnostný rozvoj Slovenska.

Belgicko, EU, Heger
Premiér Eduard Heger na dvojdňovom samite EÚ v Bruseli. Foto: SITA/AP

8:32 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj údajne uvažuje o odvolaní šéfa Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Ivana Bakanova, ktorý jeho kamarátom z detstva. Zelenskyj ho vraj chce nahradiť niekym vhodnejším. Informuje o tom portál news.sky.com, ktorý cituje denník Politico. Rozhodnutia niekoľkých vysokopostavených predstaviteľov SBU v prvých hodinách a dňoch ruskej invázie na Ukrajinu podľa denníka Politico pravdepodobne pre Kyjiv znamenali územné straty, vrátane straty mesta Cherson.

7:48 Európska rada vyzvala Rusko, aby okamžite ukončilo útoky na poľnohospodárske zariadenia a odblokovalo Čierne more, hlavne prístav Odesa, v záujme umožnenia exportu obilia, pričom Moskvu obvinila z globálnej krízy potravinovej bezpečnosti. „Využívaním potravín ako zbrane vo svojej vojne proti Ukrajine je Rusko jediné zodpovedné za globálnu krízu potravinovej bezpečnosti, ktorú vyprovokovalo,“ uviedla Európska rada.

7:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v príhovore k Európskemu parlamentu po tom, ako EÚ udelila jeho krajine štatút kandidáta na členstvo, sa poďakoval každému členskému štátu únie za podporu.

Zelenskyj poznamenal, že hoci Ukrajina ešte nie je súčasťou EÚ, pravdepodobne má najviac vlajok únie. „Boli v rukách nášho ľudu počas revolúcií,“ povedal. „Sú v rukách nášho ľudu v zákopoch od roku 2014,“ vyhlásil. „Verím, že vlajka Európskej únie bude v každom ukrajinskom meste, ktoré ešte musíme oslobodiť spod okupácie Ruskou federáciou,“ vyjadril sa.

„Ukrajinská a európska vlajka budú tiež spolu, keď budeme po tejto vojne spoločne obnovovať náš štát,“ dodal Zelenskyj. Informuje o tom portál news.sky.com.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:13Európska únia vyhlásila, že bude „rýchlo“ pracovať na zvýšení vojenskej pomoci Ukrajine a na ďalšej finančnej podpore. Po prvom dni dvojdňového summitu Európska rada uviedla: „Európska únia je silne zaviazaná poskytovať ďalšiu vojenskú podporu, aby pomohla Ukrajine uplatňovať svoje prirodzené právo na sebaobranu pred ruskou agresiou a na ochranu svojej územnej integrity a suverenity.“ Informuje o tom portál cnn.com.

7:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovLloyd AustinOleksij ReznikovSergej LavrovVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentEU Európska únia