Vojna na Ukrajine: Putin trvá na demilitarizácii a Zelenskyj kritizuje svet. Rusi postupujú k dôležitému energetickému centru (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, Rusko, útok, invázia, vojna
Žena plače pred svojím zničeným domom. Foto: SITA/AP

Na Ukrajine naďalej trvajú boje po celej krajine, ale v Bielorusku prebiehalo aj druhé kolo rokovaní o mieri.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ukrajinské sily bojujú s ruskými vojakmi na okraji mesta Enerhodar, informoval tamojší starosta. Dmytro Orlov vo štvrtok uviedol, že k mestu sa blíži veľký ruský konvoj a vyzval obyvateľov, aby neopúšťali svoje domovy.

Juhoukrajinský Enerhodar je dôležité energetické centrum na rieke Dneper – nachádza sa tam Záporožská jadrová elektráreň, ktorá vyrába zhruba štvrtinu energie na Ukrajine a je najväčšia svojho druhu v Európe.

Medzičasom na severe Ukrajiny v meste Černihiv ruský útok na obytnú oblasť zabil najmenej 33 civilistov a 18 utrpeli zranenia, informoval ukrajinský úrad pre mimoriadne situácie. Počet obetí však môže byť vyšší, keďže záchranári prehľadávajú trosky v snahe nájsť ďalších ľudí.

Ruské sily uskutočnili vo štvrtok aj nálet na sklad ropy v severoukrajinskom Černihive. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na informácie ukrajinskej štátnej služby pre mimoriadne situácie. Fotografie z Černihiva ukazujú oblaky hustého čierneho dymu stúpajúceho z niečoho, čo vyzerá ako nádrže s ropou, a taktiež hasičov a záchranárov.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Britské ministerstvo obrany uviedlo, že Mariupoľ, veľké mesto na pobreží Azovského mora, bolo obkľúčené ruskými silami. Tamojší starosta Vadim Bojčenko pre agentúru Interfax povedal, že útoky na Mariupoľ boli ukrutné. „Nemôžeme ani vziať ranených z ulíc, z domov a bytov, keďže ostreľovanie neprestáva,“ povedal.

Ozbrojené sily ruského prezidenta Vladimira Putina tvrdia, že úplne ovládli Cherson, čo by z neho urobilo najväčšie mesto, ktoré doteraz počas invázie padlo. Vysoký predstaviteľ obrany USA to spochybnil. „Podľa nás je Cherson do značnej miery sporné mesto,“ povedal pod podmienkou anonymity. Zelenského úrad pre agentúru AP uviedol, že nemôže komentovať situáciu v Chersone, kým boje stále pokračujú.

Starosta Chersonu Ihor Kolychajev však uviedol, že ruskí vojaci vstúpili do mesta a prišli do budovy mestskej správy. Povedal, že ich požiadal, aby nestrieľali na civilistov a umožnili posádkam zbierať telá z ulíc. „V meste nemáme žiadne ukrajinské sily, iba civilistov a ľudí, ktorí tu chcú žiť,“ uviedol vo vyhlásení na Facebooku.

Kolychajev povedal, že Cherson zachová prísny zákaz vychádzania od 20:00 do 6:00 a obmedzí dopravu do mesta na dodávky potravín a liekov. Mesto bude tiež vyžadovať, aby sa ľudia vonku zdržiavali maximálne po dvoch, poslúchali príkazy zastaviť a „neprovokovali ruské jednotky“. „Vlajka, ktorá nad nami veje, je ukrajinská,“ napísal. „A aby to tak zostalo, musia sa dodržiavať tieto požiadavky.“

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

ONLINE (minúta po minúte): Piatok – 4. marec 2022

23:00 Štvrtkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v piatok.

21:48 Vedenie formuly 1 vo štvrtok rozhodlo, že Veľká cena Ruska sa po ruskej vojenskej invázií na Ukrajinu definitívne ruší.

F1 pred niekoľkými dňami oznámila, že tohtoročné preteky v Soči, ktoré sa mali konať 25. septembra, sa neuskutočnia. Po následných diskusiách sa však vedenie šampionátu najrýchlejších štyroch kolies rozhodlo zájsť ešte ďalej a úplne ukončilo zmluvu, ktorá mala pre VC Ruska platiť do roku 2025. V budúcom roku sa však už nemalo jazdiť v Soči, ale v okolí Petrohradu.

„Formula 1 môže potvrdiť, že ukončila zmluvu s Veľkou cenou Ruska. Rusko nebude mať v budúcnosti tieto preteky,“ uviedla F1 vo vyhlásení.

Už minulý týždeň ohlásil štvornásobný šampión F1 Nemec Sebastian Vettel aj niekoľko ďalších pilotov, že v Rusku odmietajú súťažiť. A to ani v prípade, že by sa Veľká cena Ruska konala podľa pôvodného plánu. Tohtoročný šampionát efjednotky sa začne 20. marca Veľkou cenou Bahrajnu v Sachire a bez podujatia v Soči by mal obsahovať 22 pretekov.

21:14 Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vo štvrtok oznámila nové sankcie voči ruským oligarchom a ďalším ľuďom z okolia ruského prezidenta Vladimira Putina v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajinu.

Sú medzi nimi prezidentov hovorca Dmitrij Peskov a jeden z najbohatších Rusov a Putinov blízky spojenec Ališer Usmanov. „Títo jednotlivci a ich rodinní príslušníci budú odrezaní od finančného systému USA; ich aktíva v Spojených štátoch budú zmrazené a ich majetok bude zablokovaný,“ uviedol Biely dom.

Americké ministerstvo zahraničia zase oznámilo uvalenie zákazu vydania víz na 19 ruských oligarchov a desiatky ich rodinných príslušníkov a blízkych spolupracovníkov.

20:54 Potravín je dostatok vo všetkých regiónoch a zásobovanie je stále plynulé. Informovali o tom zástupcovia obchodníkov na krízovom štábe ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v súvislosti so zásobovaním a organizovaním humanitárnej pomoci pre občanov zasiahnutých konfliktom na Ukrajine. Ako vo štvrtok uviedol agrorezort, niektoré reťazce zvažujú občanom v pohraničí poskytnúť bezplatne základné potraviny určené pre utečencov.

Rovnako podľa zoznamu potravín, ktorý zostavilo ministerstvo pôdohospodárstva, majú niektorí obchodníci už pripravený tovar na darovanie. Rieši sa logistika prepravy, termín a miesto prevzatia. Okrem potravinovej pomoci sa podľa rezortu otvorila aj otázka možnej zamestnanosti ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny a ich uplatnenie v poľnohospodárstve v prípade, ak budú mať záujem a našli by od vojnou zmietanej krajiny útočisko na Slovensku.

20:37 Gruzínsko a Moldavsko formálne požiadali o členstvo v Európskej únii. Iniciatíva z dvoch bývalých sovietskych republík nasleduje po rozhodnutí Ukrajiny požiadať o členstvo v bloku po tom, ako ju napadlo Rusko.

20:19 Na Ukrajine tento týždeň padol ruský generálmajor Andrej Suchoveckij, veliteľ ruskej 7. výsadkovej divízie. Jeho smrť potvrdila miestna organizácia dôstojníkov v Krasnodarskom regióne na juhu Ruska. O okolnostiach jeho smrti hneď jasne neinformovali.

Suchoveckij, ktorý mal 47 rokov, začal vojenskú službu ako veliteľ čaty po absolvovaní vojenskej akadémie a potom nepretržite stúpal po rebríčku hodností, aby prevzal sériu veliteľských pozícií. Zúčastňoval sa ruskej vojenskej kampane v Sýrii. Bol aj zástupcom veliteľa 41. kombinovanej armády. Jeho pohreb bude v Novorosijsku, ale podrobnosti hneď nezverejnili.

20:04 Dohodu o humanitárnych koridoroch z druhého kola rokovaní medzi delegáciami Ukrajiny a Ruska potvrdil aj vedúci ruskej delegácie Vladimir Medinskij.

„Kľúčová vec, na ktorej sme sa dnes dohodli, bola otázka záchrany civilistov, ktorí sa ocitli v zóne vojenských stretov. Ruské a ukrajinské ministerstvá obrany sa dohodli na poskytnutí humanitárnych koridorov pre civilistov a na možnom dočasnom prímerí v oblastiach, kde sa deje evakuácia,“ povedal ruské médiá.

Ďalší člen ruskej delegácie Leonid Sluckij sa pre televíziu Rossija 24 vyjadril, že sa delegácie dohodli na treťom kole rokovaní, ktoré sa uskutoční „v najbližšej budúcnosti“.

19:41 Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že jeho „špeciálna vojenská operácia“, a teda invázia na Ukrajinu, „ide podľa plánu“. Vyjadril sa tak napriek tomu, že mnohí analytici tvrdia opak.

Počas prejavu na stretnutí Ruskej bezpečnostnej rady, ktorý odvysielala štátna televízia, bez uvedenia dôkazu obvinil ukrajinské sily z toho, že si vzali „tisícky zahraničných občanov za rukojemníkov“ a používajú civilistov ako ľudské štíty.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, Andrej Gorškov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

19:18 Druhé kolo rokovaní medzi delegáciami z Ukrajiny a Ruska neprinieslo prielom.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že rozhovory sa skončili a „bohužiaľ, výsledky, ktoré Ukrajina potrebuje, sa zatiaľ nedosiahli“. Obe strany sa podľa neho dohodli len na riešení humanitárnych koridorov. Informuje o tom televízia CNN.

19:12 Kanada vyzvala na zrušenie členstva Ruska v Interpole. Kanadský premiér Justin Trudeau uviedol, že medzinárodná policajná spolupráca závisí od vzájomného rešpektu. O zrušenie členstva Ruska v Interpole sa usiluje aj Veľká Británia. Kanadská ministerka obrany Anita Anandová informovala, že jej krajina posiela Ukrajine ďalšie zbrane. Podľa jej slov ide o 4 500 raketometov a 7 500 granátov.

19:05 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že svet je pri svojej podpore pre Ukrajinu príliš pomalý a vyzval západných lídrov.

Volodymyr Zelenskyj, Vladimir Putin
Prezidenti Volodymyr Zelenskyj a Vladimir Putin. Foto: archívne, Ian Langsdon/Pool via AP.

18:47 Najväčšia ukrajinská energetická firma vyzvala Západ na zastavenie nákupov plynu a ropy z Ruska. Šéf Naftogazu Jurij Vitrenko pre BBC povedal, že sankcie proti Rusku by mali byť silnejšie a zacieliť by sa mali priamo na energetiku. Zároveň je presvedčený, že sankcie v energetike by mali byť dlhodobejšie. Podľa Vitrenka by sa malo urobiť všetko, aby sa zastavili príjmy Putinovho režimu, ktorý označil za „vraždiaci stroj“.

18:36 Druhá najväčšia ruská ropná spoločnosť Lukoil vo štvrtok vyzvala na zastavenie vojny a uviedla, že ju znepokojujú „tragické udalosti na Ukrajine“.

18:25 Ozbrojeným silám USA by sa malo udeliť povolenie na prelety vzdušným priestorom Slovenska.

Vyplýva to z návrhu na aktualizáciou súhlasu vlády SR s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na Slovensku a s vyslaním ozbrojených síl SR mimo slovenského územia na účel vojenských cvičení v prvom polroku 2022, ktorý na štvrtkovom rokovaní schválila vláda.

18:22 Letecký útok v meste Černihiv si vyžiadal 33 mŕtvych a 18 zranených.

18:15 Vláda SR vo štvrtok na svojom rokovaní schválila návrh na vydanie súhlasu vlády SR s darovaním vojenského materiálu Ukrajine.

17:57 Nemecký prezident ocenil Rusov, ktorí protestujú proti útoku ich krajiny proti Ukrajine. Vyhlásil, že si zaslúžia úctu a podporu. Frank-Walter Steinmeier vo štvrtok povedal, že „mnohí Rusi vo vede, obchode a kultúre vedia, čo ruská armáda na Ukrajine robí a odsudzujú vojnu“. „Žiadajú ukončenie bojov a mier,“ povedal Steinmeier. „Obdivujeme ich statočnosť,“ dodal.

Počas návštevy nemeckých vojakov v Litve Steinmeier vyjadril očakávanie, že sankcie proti Rusku podnietia podnikateľov v krajine, aby zvážili, „či táto vojna môže Rusku z dlhodobého hľadiska priniesť nejaké výhody“. Litovský prezident Gitanas Nauseda povedal, že táto vojna bude mať pre Rusko „bolestné následky“ a vyzval členov Európskej únie, aby podporili vstup Ukrajiny do bloku.

17:38 Poľsko od budúceho roka zvýši svoje výdavky na obranu na úroveň 3 percent hrubého domáceho produktu (HDP). V parlamente to oznámil vicepremiér pre bezpečnosť a líder vládnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski. Poľsko podľa neho potrebuje silnú armádu. „Armáda by mala mať odstrašujúcu silu. Chceme mier, nechceme vojnu,“ povedal tiež politik.

Kaczynski avizoval vyššie výdavky na obranu v čase ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá predstavuje novú bezpečnostnú hrozbu pre región. Poľsko je jedným z mála členských štátov NATO, ktoré majú svoje výdavky na obranu vyššie, ako je cieľ aliancie – 2 percentá HDP. V súčasnosti sú výdavky Poľska na úrovni 2,2 percenta HDP. Pred zvýšením na tri percentá na budúci rok Varšava plánovala zvýšiť výdavky na 2,5 percenta v roku 2030.

17:13 Kanada ohlásila zavedenie 35-percentných ciel na všetok dovoz z Ruska a Bieloruska. Podpredsedníčka kanadskej vlády Chrystia Freelandová uviedla, že Kanada vyradila tieto štáty zo skupiny krajín, voči ktorým v obchode uplatňuje doložku najvyšších výhod.

Štátom, ktoré sú členmi Svetovej obchodnej organizácie, zvyčajne Kanada vo vzájomnom obchode najvyššie výhody poskytuje.

V súvislosti so zavedením ciel voči Rusku a Bielorusku sa Freelandová ďalej vo štvrtok vyjadrila, že Kanada nabáda svojich spojencov, aby v obchodných vzťahoch s týmito štátmi urobili rovnaký krok. Postavenie Moskvy a Minsku v obchode s Kanadou tak kleslo na úroveň Severnej Kórey.

16:54 Začalo sa ďalšie kolo rozhovorov delegácií z Kyjeva a Moskvy.

16:31 Nákladná loď plaviaca sa pod panamskou vlajkou údajne narazila do míny a potopila sa pri ukrajinskom prístave Odesa. Informujú o tom estónske médiá s tým, že dvoch členov posádky zachránili a štyria sú nezvestní. Plavidlo m/v Helt, ktoré postavili v roku 1985, vlastní estónska spoločnosť VISTA Shipping Agency AS. Ukrajinské úrady skôr počas tohto týždňa informovali, že sa lode zmocnili ruskí námorníci. Estónska ministerka zahraničia Eva-Maria Liimets uviedla, že estónske úrady v súčasnosti riešia daný problém a ministerstvo poskytne detaily o incidente, čo najskôr bude možné.

16:15 Londýnska burza vo štvrtok zastavila obchodovanie s akciami 27 ruských firiem, vrátane akcií najväčšej ruskej banky Sberbank a energetického gigantu Gazprom.

Ďalšími firmami, s ktorých akciami zastavili obchodovanie, sú napríklad Lukoil, Polyus a EN+. Informuje o tom portál cnbc.com.

15:53 Ministerstvo zdravotníctva pozorne sleduje situáciu a robí všetky kroky pre to, aby sa aj proces prijímania či poskytovania zdravotnej starostlivosti na hraniciach realizoval hladko.

15:44 Svet je jednotný v odsúdení ruskej agresie a vojny na Ukrajine. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) to vyhlásil po štvrtkovom stretnutí s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou, ktorá pricestovala na návštevu Slovenska. Dodal, že 141 krajín agresiu Ruska na Ukrajine odmietlo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:32 Záchranári Záchrannej zdravotnej služby ošetrili 37 vojnových utečencov z Ukrajiny, 18 z nich bolo prevezených do nemocníc.

Hovorkyňa záchranárov Alena Krčová priblížila, že k najčastejším diagnózam patrilo vyčerpanie, bolesti na hrudi, hypertenzia a v prípade detí vysoké horúčky. Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby SR vyslalo posádky aj na pomoc utečencom, ktorí boli podchladení, mali ťažkú infekciu alebo mali akútnu stresovú reakciu. Krčová doplnila, že tri ženy rodili.

„Pomoc priamo na hraničných priechodoch potrebovalo deväť pacientov, zvyšní boli ošetrení v záchytnom tábore v Humennom, ubytovniach a hoteloch v Prešove a v Košiciach, prípadne počas cesty ešte na východe Slovenska,“ spresnila Krčová s tým, že väčšina ošetrených boli ženy a deti.

15:16 Japonsko zmrazí majetky ruským oligarchom blízkym prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Premiér Fumio Kišida vysvetlil, že pridanie oligarchov na sankčný zoznam je súčasťou kolektívneho úsilia iniciovaného Spojenými štátmi a krajinami v Európe.

Japonsko už zmrazilo majetok Putinovi a popredným predstaviteľom jeho vlády. Kišida tiež uviedol, že Japonsko prijalo kroky k odpojeniu siedmich ruských bánk od medzinárodného platobného systému SWIFT. Japonsko bývalo so sankciami na Rusko zdržanlivé, hoci sa usiluje získať kontrolu nad niektorými ruskom kontrolovanými ostrovmi, pre ktoré ešte formálne nepodpísali mierovú dohodu po druhej svetovej vojne.

Tentokrát však Tokio zareagovalo rýchlo, keďže panujú obavy z dôsledkov ruskej invázie na Ukrajinu v Ázii. „Ruská invázia je jednostranným pokusom zmeniť status quo silou a otriasa základmi medzinárodného poriadku nielen v Európe a Ázii,“ povedal Kišida.

14:49 Česká automobilka Škoda Auto pre ruskú inváziu na Ukrajinu zastaví všetky aktivity v Rusku. Podľa vyhlásenia, ktoré firma zverejnila vo štvrtok, automobilka preruší výrobu v závodoch v mestách Kaluga a Nižný Novgorod, zastaví aj vývoz áut do krajiny.

14:45 Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci s Radou slovenských exportérov zverejnilo dotazník pre slovenských podnikateľov, ktorí majú aktíva na ukrajinskom alebo ruskom trhu, prípadne obchodujú v daných teritóriách.

14:40 Ruský prezident Vladimir Putin povedal francúzskemu kolegovi Emmanuelovi Macronovi, že ciele ruskej operácie na Ukrajine, teda jej demilitarizácia a neutrálny status, budú dosiahnuté.

14:35 Situácia na oboch slovensko-ukrajinských železničných hraničných priechodoch je pre nákladnú dopravu stále prevádzkovo plynulá.

14:28 NATO nesie čiastočnú zodpovednosť za civilné obete, vyhlásila podpredsedníčka ukrajinskej vlády Oľga Stefanišynová.

14:25 Rusko je podľa Sergeja Lavrova pripravené na mierové rokovania s Ukrajinou, ale bude pokračovať vo svojom úsilí zničiť tamojšiu vojenskú infraštruktúru.

14:16 Švédsky obchodný gigant IKEA oznámil dočasné pozastavenie prevádzky v Rusku a Bielorusku, ktoré sa dotkne približne 15-tisíc zamestnancov.

14:15 Cestné hraničné priechody s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom, Ubli aj vo Veľkých Slemenciach fungujú v nepretržitej prevádzke a sú plne vyťažené.

Ako ďalej informovala hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR Martina Rybanská, od utorka 1. marca prešlo zo Slovenska na ukrajinskú stranu len cez hraničný priechod Vyšné Nemecké 282 vozidiel s humanitárnou pomocou. Podľa sprievodných dokumentov tieto autá prepravili cez hranicu 676 892 kilogramov humanitárnej pomoci.

Rybanská tiež doplnila, že humanitárna pomoc môže od polnoci smerovať na Ukrajinu aj cez hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj.

14:09 Slovenskí operátori vylúčia vysielanie Russia Today a agentúry Sputnik zo svojich ponúk. Informovala o tom ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) odvolávajúc sa na nariadenie Európskej únie (EÚ), ktoré je účinné od stredy večera.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:03 Rezort diplomacie má zatiaľ potvrdené požiadavky na repatriáciu občanov Indie, Líbye a Maroka, ktorá sa udeje v najbližších dňoch. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol Martin Klus (SaS), štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Klus skonštatoval, že rezort diplomacie je v kontakte s mnohými krajinami, aby pre utečencov pred vojnou v Ukrajine z tretích krajín zabezpečil čo najskorší návrat späť do vlasti. „Vybavenie repatriačných letov sa však nedá vybaviť na počkanie. Treba podotknúť, že občania tretích krajín opúšťajú územie Slovenska aj prostredníctvom bežných komerčných letov,“ doplnil.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:57 Koncern Volkswagen sa v spojitosti s ruským útokom na Ukrajinu a jeho následkami rozhodol s okamžitou platnosťou až do odvolania zastaviť výrobu vozidiel v Rusku. Toto rozhodnutie sa vzťahuje na ruské výrobné závody v Kaluge a Nižnom Novgorode. Ako ďalej informoval koncern, s okamžitou platnosťou takisto zastavuje export vozidiel do Ruska.

13:53 Maďarsko je ochotné organizovať mierové rozhovory medzi Ruskom a Ukrajinou. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to tamojší premiér Viktor Orbán.

 „Vojnu možno zastaviť iba rokovaniami, mierovými rozhovormi a prímerím,“ povedal Orbán.

13:43 V nadväznosti na formálnu žiadosť Ukrajiny o vstup do Európskej únie (EÚ) sa očakáva, že o členstvo „v najbližšom čase“ požiadajú aj Moldavsko a Gruzínsko. Pre agentúru AP to vo štvrtok uviedol nemenovaný vysoký predstaviteľ únie.

13:40 Rusko podľa vojenského predstaviteľa NATO zaujme priamejší prístup v snahe dobyť ukrajinské mestá po tom, čo plány na obkľúčenie cieľov, akým je Kyjev, boli zmarené. Informuje o tom spravodajský web CNN.

„Vidíme zmenu v stratégii z ruskej strany. Menej sa zameriavajú na obkľúčenie miest, koncentrovanejšie sa snažia ísť dovnútra. Silnejšie bombardovanie je vedľajším účinkom tohto postupu,“ povedal nemenovaný predstaviteľ pre CNN.

13:32 Obkľúčené mesto Mariupoľ čelí nepretržitému 26-hodinovému ostreľovaniu a humanitárnej kríze.

„Ničia naše mesto všetkými zbraňami, delostrelectvom, bombardovaním lietadiel, taktickými raketami, viacerými raketovými systémami. V celom meste nemáme elektrinu, nemáme zásoby vody, nemáme sanitárne systémy, nemáme kúrenie,“ povedal pre spravodajskú televíziu CNN zástupca starostu mesta Sergej Orlov.

„Naša ukrajinská armáda a národná garda sú veľmi statočné, stoja a bojujú za Ukrajinu, za Mariupoľ… Ale situácia je dosť kritická,“ povedal Orlov a vyzval Západ, aby poskytol ďalšiu vojenskú podporu.

13:14 Zo Slovenska na Ukrajinu mieri ďalších 50 ton humanitárnej pomoci. Potravinová pomoc je určená najmä pre oblasti v okolí Užhorodu, kde sa zásoby potravín míňajú. Ďalšia potravinová pomoc pôjde aj vojakom v okolí Kyjeva.

13:10 Slovenská republika pomoc utečencom z Ukrajiny zvláda aj vďaka skvelej spolupráci štátu, dobrovoľníkov, mimovládnych organizácií a cirkví. Podľa premiéra Eduarda Hegera je situácia na hraniciach každým dňom plynulejšia, a to napriek tomu, že pred pol rokom by nikto nečakal, že by podobná situácia mohla nastať.

Eduard Heger
Premiér Eduard Heger navštívil hranicu s Ukrajinou. Foto: www.facebook.com

13:06 Maďarská vláda trvá na tom, že nedovolí žiadnym dodávkam zbraní smerujúcim do susednej Ukrajiny prechádzať cez maďarské územie.

Šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás vo štvrtok vyhlásil, že povolenie vstupu zbraní na Ukrajinu by ohrozilo maďarskú menšinu v Zakarpatskej oblasti. V regióne na západe Ukrajiny hraničiacom s Maďarskom žije zhruba 150-tisíc ľudí patriacich do maďarskej menšiny. Gulyás tiež uviedol, že do Maďarska už prišlo asi 120-tisíc ľudí utekajúcich pred konfliktom na Ukrajine.

Šéf úradu maďarskej vlády sa vyjadril aj na margo európskych sankcií voči Rusku, ktoré Budapešť podľa neho podporila. Argumentoval však proti tomu, aby sankcie zasiahli maďarský energetický sektor, ktorý je vo veľkej miere závislý od ruského zemného plynu. Tiež povedal, že Maďarsko sa nestiahne z plánovaného rozšírenia ich jadrovej elektrárne, ktoré primárne financuje ruská štátna banka.

12:37 Čína odmietla správu západných tajných služieb, v ktorej sa uvádza, že jej predstavitelia požiadali Rusko, aby s inváziou na Ukrajinu počkalo, kým sa skončia zimné olympijské hry v Pekingu. Informuje o tom spravodajský web CNN.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok označilo tieto informácie za „úplne falošné“ a za pokus o „odvrátenie pozornosti a obvinenie“. Zopakovalo, že príčinou súčasného konfliktu je expanzia NATO na východ, ktorú presadzujú USA. Čína v stredu nepodporila prijatie rezolúcie OSN odsudzujúcej ruskú agresiu voči Ukrajine. Peking sa zdržal hlasovania, no tvrdí, že podporuje mierové riešenie konfliktu.

12:28 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prirovnal ruskú inváziu k ďalšiemu vírusu a pripomenul, že uplynuli dva roky, odkedy Ukrajina zaznamenala prvý prípad ochorenia COVID-19.

„Už je to týždeň, čo nás napadol ďalší vírus,“ povedal Zelenskyj podľa spravodajského webu BBC. Ukrajinský prezident zároveň sľúbil, že Ukrajina bude opäť obnovená a Rusku odkázal, nech sa pripraví na platenie vojnových reparácií.

12:22 V stredu 2. marca požiadalo o vydanie cestovných pasov spolu 10 492 osôb. Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová, takýto počet polícia doposiaľ v histórii nezaznamenala. Podobný rekord podľa nej padol 23. mája 2012, keď žiadalo o doklady 7 773 občanov.

„Znovu apelujeme na občanov, aby nešírili paniku. Naďalej nie je dôvod na to, aby si slovenskí občania dávali vyrobiť cestovné doklady,“ zdôraznila Bárdyová.

12:07 Roman Abramovič vysvetľuje zámer predaja Chelsea.

Roman Abramovič.
Roman Abramovič. Foto: archívne, SITA/AP.

12:01 Nórsko poslalo Ukrajine približne dvetisíc protitankových striel. Podľa nórskej tlačovej agentúry NTB nákladné lietadlo Hercules C130 vo štvrtok zásielku prepravilo do tretej krajiny, odkiaľ smerovala na Ukrajinu.

11:58 Ruská nezávislá rozhlasová stanica Echo Moskvy končí. Oznámila to vo štvrtok v reakcii na rozhodnutie ruských úradov zablokovať ich vysielanie, informuje o tom spravodajský portál televízie CNN.

11:37 Rezort diplomacie v súvislosti s obvinením Veľvyslanectva Ruskej federácie o „znesvätení“ pamätníka Slavín v Bratislave pripomína, že Slovenská republika sa o hroby a pamätníky ruských vojakov a všetkých tých, ktorí sa podieľali na oslobodení Slovenska stará príkladne a s najvyššou úctou.

BRATISLAVA: Slavín vo farbách Ukrajiny
Areál vojenského pamätníka Slavín v Bratislave, natretý vo farbách ukrajinskej vlajky. Bratislava, 3. marec 2022. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

11:26 Žiaci v ruských školách sa budú učiť, že vojna na Ukrajine je „nevyhnutnosť“

11:22 Závislosť Slovenska na ruskom plyne je na úrovni 85 percent, pričom závislosť na ruskej rope je takmer 100 percentná.

11:06 V dôsledku týždeň trvajúcej ruskej invázie na Ukrajine zahynulo najmenej 227 civilistov a ďalších 525 utrpelo zranenia. Informoval o tom Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR).

Úrad pripúšťa, že čísla môžu byť výrazne podhodnotené vzhľadom na to, že používa prísnu metodiku a počíta iba potvrdené obete. Podľa ukrajinských predstaviteľov je počet obetí oveľa vyšší.

Prísun informácií z niektorých miest, kde boli intenzívne boje, sa oneskoril a veľa správ stále čaká na potvrdenie, uviedol OHCHR. Väčšinu obetí podľa úradu spôsobili výbušné zbrane schopné zasiahnuť veľké plochy vrátane ťažkého delostrelectva, viacúčelových raketových systémov a leteckých útokov.

11:01 Bankový dohľad nepretržite monitoruje situáciu na úrovni každej banky, objem expozícií bánk voči spoločnostiam na Ukrajine a v Rusku je minimálny a neohrozuje ich stabilitu ani klientov.

10:54 Občianske združenie IPčko ponúka utečencom z Ukrajiny psychologickú pomoc. Tí často odchádzajú psychicky vyčerpaní. Informuje o tom Marek Madro z IPčko v tlačovej správe.

„Prichádzajú do úplne neznámeho prostredia, do neznámej krajiny, mnohí Slovenskom iba prechádzajú, no to, čo je kľúčové je, že odchádzajú veľmi vyčerpaní a s obrovským strachom. To, čo prežívajú ľudia, ktorých máme možnosť vidieť, je niečo, čo si nedokážeme predstaviť,“ uviedol člen občianskeho združenia.

Organizácia informuje o tom, že psychológovia z IPčko pomáhajú už niekoľko dní na hraniciach s Ukrajinou. „Našou úlohou je poskytovať prvú psychologickú pomoc, krízovú intervenciu, ale aj psychosociálnu podporu pre ľudí, ktorí prechádzajú hranicu, za ktorou zanechávajú všetko, čo poznajú, v strachu pred vojnou. V nasledujúcich hodinách pripravujeme vďaka Orange a Človeku v ohrození aj spustenie Krízovej linky pomoci v ukrajinskom jazyku,“ dodáva Madro.

10:47 Slovensko chce vystúpiť z Medzinárodnej investičnej banky a Medzinárodnej banky pre hospodársku spoluprácu, ktorých akcionárom je Ruská federácia.

10:35 Nemecko schválilo vyslanie 2700 protilietadlových rakiet na Ukrajinu.

Informuje o tom nemecká tlačová agentúra DPA. Podľa nemenovaných predstaviteľov ministerstva hospodárstva sú to rakety zem-vzduch Strela sovietskej výroby, ktoré zostali zo zásob východonemeckej armády.

Nemecko minulý týždeň po ruskej invázii zrušilo svoj predchádzajúci postoj o poskytnutí zbraní Ukrajine. Berlín už schválil odoslanie 1000 protitankových zbraní a 500 rakiet zem-vzduch Stinger na Ukrajinu.

10:23 Vývoj nemeckého automobilového priemyslu je v dôsledku konfliktu na Ukrajine nejasný.

10:14 Švédsky módny obchodný reťazec Hennes & Mauritz je ďalšou spoločnosťou, ktorá zastavila svoje aktivity v Rusku. Firma uviedla, že sa rozhodla dočasne zastaviť všetok predaj vo svojich ruských obchodoch a dočasne uzavrieť predajne na Ukrajine „v záujme bezpečnosti zákazníkov a kolegov“.

Reťazec konštatoval, že ho „hlboko znepokojuje tragický vývoj na Ukrajine a stojí pri všetkých ľuďoch, ktorí trpia“. Spoločnosť Hennes & Mauritz zároveň oznámila, že darovala odevy a ďalšie „nevyhnutné potreby“ a Nadácia H&M, ktorú financujú zakladatelia a hlavní majitelia skupiny, poskytla dary humanitárnej organizácii Save the Children a Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

10:09 Agentúra Fitch zaradila úverový rating Ruska do špekulatívneho pásma.

10:04 Ukrajinská protivzdušná obrana zostrelila ruské stíhacie lietadlo Suchoj Su-30 letiace nad Irpinom.

9:59 Aktuálna situácia na hraniciach s Ukrajinou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:55 Ratingová agentúra Fitch v stredu výrazne zhoršila hodnotenie schopnosti Ruskej federácie splácať svoje záväzky. Dlhodobý úverový rating krajiny znížila zo stupňa BBB na úroveň B, čím ho zaradila do špekulatívneho pásma.

Agentúra svoj krok odôvodnila rozsahom medzinárodných sankcií, ktoré po napadnutí Ukrajiny spôsobili ruskej ekonomike šok, ktorý by mohol ohroziť jej schopnosť obsluhovať vládny dlh. Kroky Ruska podľa agentúry oslabia ruské verejné financie, ohrozia hospodársky rast a vystupňujú neistotu súvisiacu s domácou aj geopolitickou situáciou.

9:42 Ruské sily uskutočnili vo štvrtok ráno nálet na sklad ropy v severoukrajinskom Černihive. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na informácie ukrajinskej štátnej služby pre mimoriadne situácie.

Fotografie z Černihiva ukazujú oblaky hustého čierneho dymu stúpajúceho z niečoho, čo vyzerá ako nádrže s ropou, a taktiež hasičov a záchranárov.

9:35 Neznámy páchateľ natrel areál pamätníka Slavín v Bratislave modrou a žltou farbou. Ako informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, oznámenie o poškodení vojenského pamätníka prijali dnes v ranných hodinách. „Doposiaľ neznámy páchateľ ho poškodil modrou a žltou farbou, ktorou natrel schody, stĺpy pamätníka, ako aj priestor pred ním,“ uviedol hovorca s tým, že páchateľ týmto konaním spôsobil na veci, ktorá ako pietne miesto požíva ochranu podľa osobitného predpisu, škodu v doposiaľ presne nezistenej výške. Vyšetrovateľ Policajného zboru začal trestné stíhanie vo veci trestného činu poškodzovania cudzej veci.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:26 Spoločné kroky demokratického sveta postupne čoraz viac zatláčajú Rusko do ekonomickej i politickej izolácie pre jeho vojenskú agresiu na Ukrajine. Ruské akcie sa navyše stávajú „neinvestovateľnými“. Referuje o tom spravodajský web CNN.

9:21 Fínsko a Švédsko počas studenej vojny a desaťročí po nej neuvažovali o vstupe do aliancie. Najnovšie agresorské kroky Ruska však vyvolali myšlienky na začlenenie do NATO.

9:11 Spoločnosť Spotify v reakcii na nevyprovokovaný útok Moskvy na Ukrajinu zatvára svoju pobočku v Rusku.

9:05 Akciový trh v USA v stredu posilnil. Šéf Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell oznámil, že v marci počíta so zvýšením úrokových sadzieb, avšak nie v takom rozsahu, ako sa obávala časť investorov.

Index S&P 500 posilnil o 1,9 % na 4 386,54 bodu, Dow Jones o 1,8 % na 33 891,35 bodu a Nasdaq o 1,6 %, na 13 752,02 bodu.

Šéf americkej centrálnej banky potvrdil plán prvého zvýšenia úrokových sadzieb od roku 2018. Základná sadzba by sa podľa neho mala zvýšiť o 0,25 percentuálneho bodu napriek odporúčaniam niektorých predstaviteľov, ktorí navrhovali výraznejší nárast. Powell sa vo vystúpení v Kongrese venoval aj vojne na Ukrajine s tým, že jej možné hospodárske dopady považuje za veľmi neisté.

8:51 I. Korčok: „Ruská federácia musí pochopiť, že medzinárodné spoločenstvo dôrazne odmieta jej vojnu voči Ukrajine. Apelujem na Rusko, aby sa vrátilo k rešpektovaniu medzinárodného práva.“

8:44 Slovensko spolu s ďalšími krajinami predložila situáciu na Ukrajine na vyšetrovanie prokurátorovi Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu.

V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Tento krok rezortu diplomacie umožní okamžité začatie vyšetrovania najzávažnejších zločinov podľa medzinárodného práva, najmä vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti páchaných počas konfliktu na území Ukrajiny. „Ide o konkrétny prejav podpory Slovenskej republiky medzinárodnému právu a ‚rule of law‘ v medzinárodných vzťahoch, ktoré patria medzi základné hodnotové piliere jej zahraničnej politiky,“ uvádza sa v stanovisku MZVEZ SR. Rezort pripomína, že dôkladné vyšetrenie najzávažnejších medzinárodných zločinov a riadne stíhanie páchateľov týchto zločinov je v záujme celého medzinárodného spoločenstva. „SR týmto krokom prispieva k presadzovaniu spravodlivosti a práva,“ uzatvára rezort.

Slovenská republika je podporovateľom Medzinárodného trestného súdu od začiatku jeho činnosti v roku 2002. Predloženie situácie na Ukrajine súdu je preto nielen prejavom dôvery v jeho nezávislý a nestranný postup, ale aj hmatateľným príspevkom Slovenska v boji proti beztrestnosti páchateľov najzávažnejších medzinárodných zločinov.

8:32 Drvivá väčšina krajín odsúdila ruskú agresiu. Rezolúciu Organizácie spojených národov (OSN) podporilo 141 krajín sveta.

Informovala o tom prezidentka Zuzana Čaputová na sociálnej sieti. „Svet sa spojil. Drvivá väčšina krajín sveta odsúdila agresiu, ktorú ruské politické vedenie spustilo proti Ukrajine a vyzvala Rusko bezodkladne stiahnuť svoje vojská z územia nášho suseda. Rezolúciu s touto urgentnou mierovou výzvou na pôde Organizácie Spojených národov dnes podporilo 141 krajín sveta vrátane Slovenska. Iba 5 štátov bolo proti. Globálne spoločenstvo má jasno v tom, kto vojnu začal a rozumie dôvodom, prečo ju musí čo najskôr ukončiť,“ uviedla prezidentka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:19 Ministerstvo vnútra SR vyčlenilo zo svojich zásob pre potreby Stálej núdzovej služby Ukrajiny humanitárny materiál v celkovej hodnote 613 459 eur.

Ako ďalej rezort informoval v tlačovej správe, do susednej krajiny zaslali rúška, ochranné plášte a lekárničky. Na pomoci sa podieľalo aj Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch SR.

„Prijímateľom pomoci je Zakarpatská krajská klinická nemocnica Andreja Novaka. Ide o druhú humanitárnu pomoc zo strany rezortu vnútra,“ uviedlo ministerstvo. Doplnilo, že pre uvedenú nemocnicu tento týždeň poslali aj hygienické sety, oblečenie a spacie vaky.

8:06 Ceny ropy v stredu vzrástli. Aprílové dodávky ľahkej americkej ropy zdraželi o 7,19 USD na úroveň 110,60 USD za barel. Májové dodávky severomorskej ropy Brent posilnili o 7,96 USD na 112,93 USD za barel.

Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež stúpla, a to o 22 centov na 3,31 USD za galón.

Ceny drahých kovov však zamierili nadol. Zlato zlacnelo o 21,50 USD na hodnotu 1 922,30 USD za uncu. Cena striebra sa znížila o 35 centov na úroveň 25,19 USD za uncu. (1 EUR = 1,1106 USD)

7:57 Do nemocnice v bieloruskom Mazyre od pondelka hromadne privážajú množstvo zranených ruských vojakov. Prezradil to tamojší nemenovaný lekár. „Dúfam, že ma nezavrú za to, že som to zdieľal,“ povedal.

Aj keď Kremeľ tvrdí, že na Ukrajine utrpel iba minimálne vojenské straty, obyvatelia Mazyru a lekári potvrdili, že v utorok večer prišlo k zadnému vchodu nemocnice sedem sanitiek veľkosti autobusu. Tie priviezli ruských vojakov zranených v bojoch okolo Kyjeva, kde ruský postup narazil na silný odpor Ukrajincov.

7:52 Starosta Chersonu Ihor Kolychajev uviedol, že ruskí vojaci vstúpili do mesta a prišli do budovy mestskej správy. Povedal, že ich požiadal, aby nestrieľali na civilistov a umožnili posádkam zbierať telá z ulíc. „V meste nemáme žiadne ukrajinské sily, iba civilistov a ľudí, ktorí tu chcú žiť,“ uviedol vo vyhlásení na Facebooku.

Kolychajev povedal, že Cherson zachová prísny zákaz vychádzania od 20:00 do 6:00 a obmedzí dopravu do mesta na dodávky potravín a liekov. Mesto bude tiež vyžadovať, aby sa ľudia vonku zdržiavali maximálne po dvoch, poslúchali príkazy zastaviť a „neprovokovali ruské jednotky“. „Vlajka, ktorá nad nami veje, je ukrajinská,“ napísal. „A aby to tak zostalo, musia sa dodržiavať tieto požiadavky.“

7:39 Stovky ruských obrnených vozidiel smerujúcich do Kyjeva sa podľa hovorcu amerického ministerstva obrany Johna Kirbyho zastavili. Referuje o tom spravodajský web BBC.

„Podľa našich najlepších odhadov neurobili za posledných 24 až 36 hodín žiadny významný pokrok,“ povedal Kirby na stredajšom brífingu v Pentagone. Povedal, že oneskorenie môže byť spôsobené tým, že sa sily preskupujú a prehodnocujú, ako dohnať stratený čas.

Neoverené správy naznačujú, že vojakom dochádza palivo a potraviny. Predstavitelia z regiónov, kadiaľ prechádzala ruská armáda, tvrdili, že ruskí vojaci prehľadávajú supermarkety, pretože im došli zásoby jedla, ktoré im poskytla armáda.

Vojna na Ukrajine
Konvoj zachytili satelitné snímky spoločnosti Maxar Technologies. Foto: Satellite image ©2022 Maxar Technologies via AP.
Ukrajina, Rusko, útok, invázia
Satelitné zábery ukazujú ruský konvoj smerujúci na Kyjev, ktorý má už 64 kilometrov Foto: SITA/AP

7:36 Ozbrojené sily ruského prezidenta Vladimira Putina tvrdia, že úplne ovládli Cherson, čo by z neho urobilo najväčšie mesto, ktoré doteraz počas invázie padlo. Vysoký predstaviteľ obrany USA to spochybnil. „Podľa nás je Cherson do značnej miery sporné mesto,“ povedal pod podmienkou anonymity. Zelenského úrad pre agentúru AP uviedol, že nemôže komentovať situáciu v Chersone, kým boje stále pokračujú.

7:33 Britské ministerstvo obrany uviedlo, že Mariupoľ, veľké mesto na pobreží Azovského mora, bolo obkľúčené ruskými silami. Tamojší starosta Vadim Bojčenko pre agentúru Interfax povedal, že útoky na Mariupoľ boli ukrutné. „Nemôžeme ani vziať ranených z ulíc, z domov a bytov, keďže ostreľovanie neprestáva,“ povedal.

7:22 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v najnovšej videonahrávke vyzval Ukrajincov, aby pokračovali v odpore proti ruskému agresorovi.

Sľúbil, že okupanti nebudú mať „ani jeden pokojný okamih“ a ruských vojakov nazval „zmätenými deťmi, ktoré zneužili“ na účely invázie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:14 Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vo štvrtok uviedol, že od minulotýždňového začiatku ruskej invázie z Ukrajiny utieklo viac ako milión ľudí, čo sú 2 % ukrajinskej populácie. Takýto exodus v tomto storočí pre svoju rýchlosť nemá obdobu. UNHCR už predtým predpokladal, že z Ukrajiny by mohli utiecť až štyri milióny ľudí. Svoju prognózu však ešte prehodnotí.

7:05 Prokurátor Medzinárodného trestného súdu začal vyšetrovanie možných vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti na Ukrajine.

7:00 Vitajte pri sledovaní štrtkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine. 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir PutinVolodymyr Zelenskyj