Rusko podľa zahraničných analytikov pravdepodobne dočasne zmierňuje svoju ofenzívu na Ukrajine, keďže ruská armáda sa snaží znova zhromaždiť svoje sily na obnovený útok.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
V stredu ruské sily podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) „prvý raz za 133 dní vojny“ nedosiahli žiadne územné zisky. Vo Washingtone sídliaci ISW predpokladá, že Moskva pravdepodobne robí „operačnú prestávku“, ktorá neznamená „úplné zastavenie nepriateľských aktivít“.
Medvedev sa Američanom vyhráža „božím hnevom“. Skazení vojnoví psi nechutne štekajú, povedal
„Ruské sily sa pravdepodobne obmedzia na relatívne malé ofenzívne akcie, keďže sa snažia vytvoriť si podmienky pre významnejšie ofenzívne operácie a obnoviť si bojovú silu potrebnú na podniknutie týchto ambicióznejších akcií,“ uviedol inštitút.
Spomeňte si, že Aljaška kedysi patrila Rusku, keď bude zmrazovať majetok, rýpol si Volodin do USA
Ruské bombardovanie na východe Ukrajiny pokračovalo, pričom podľa ukrajinských predstaviteľov za 24 hodín zabilo najmenej deväť civilistov a šiestich zranilo. Úrad ukrajinského prezidenta vo štvrtok ráno uviedol, že počas uplynulého dňa boli terčom bombardovania mestá a dediny v siedmich ukrajinských oblastiach.
Najviac civilistov zomrelo v Doneckej oblasti. Zabili tam sedem civilistov, vrátane jedného dieťaťa, uviedol úrad ukrajinského prezidenta. Podľa štvrtkového hodnotenia situácie, ktoré zverejnilo britské ministerstvo obrany, je cieľom silného ruského bombardovania na frontovej línii v Doneckej oblasti udržať si predošlé zisky.
Ukrajina vyšetruje viac ako 21-tisíc vojnových zločinov a zločinov agresie údajne spáchaných Ruskom od začiatku invázie. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Rusko, ktoré na Ukrajinu zaútočilo 24. februára, odmieta obvinenia z vojnových zločinov.
Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktová povedala pre BBC, že denne dostáva správy o 200 až 300 vojnových zločinoch. Priznala pritom, že množstvo súdnych procesov sa bude konať v neprítomnosti, no je podľa nej „otázkou spravodlivosti“ pokračovať v stíhaní.
V rozhovore pre reláciu Outside Source Venediktová upozornila, že ruskí vojaci, ktorí zabíjajú, mučia alebo znásilňujú civilistov, „by si mali byť vedomí, že je len otázkou času, kedy skončia pred súdom“. Poznamenala pritom, že i keď jej tím pracuje v regiónoch po celej Ukrajine, nedokáže všetky zločiny vyšetriť „riadne a efektívne“ pre nedostatočný prístup do niektorých oblastí a k niektorým ľuďom, čím zjavne narážala na oblasti okupované ruskými jednotkami.
V máji Venediktová informovala, že identifikovali už asi 600 podozrivých a začalo sa 80 trestných stíhaní.
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.
Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.
Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.
Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok schválili pôžičku v objeme jednej miliardy eur pre Ukrajinu s cieľom pomôcť pokryť jej potreby vonkajšieho financovania, ktoré vzrástli v dôsledku vojny.
Ukrajina dostane finančnú injekciu, europoslanci schválili miliardovú pôžičku
EP v tlačovej správe uviedol, že súhlasil s návrhom Európskej komisie poskytnúť Kyjevu dodatočný úver za veľmi výhodných podmienok nad rámec 1,2 miliardy eur vyplatených už v marci a máji tohto roka. Súčasná suma je prvou tranžou mimoriadnej pomoci v celkovej hodnote deväť miliárd eur.
Vojna na Ukrajine (online)
- minúta po minúte
20:30 Fínsky parlament vo štvrtok schválil novelizovanú legislatívu o bezpečnosti hraníc, ktorá umožňuje uzavretie hraničných priechodov s Ruskom. Zákonodarcovia tak učinili v dôsledku obáv, že by sa Moskva mohla pokúsiť poslať na hranice veľké množstvo migrantov. Tento krok fínskeho parlamentu prišiel len dva dni po tom, čo 30 členov Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) formálne podpísalo prístupové protokoly pre Fínsko a Švédsko.
Zmeny schválené fínskymi zákonodarcami poskytnú stredoľavej vláde na čele s premiérkou Sannou Marinovou širšie právomoci obmedziť pohraničný styk vo výnimočných situáciách, predovšetkým na 1340-kilometrovej hranici s Ruskom. Zmeny v zákone by tiež Fínsku umožnili v prípade potreby vybudovať pozdĺž hranice s Ruskom bariéry a ploty. Fínsky prezident Sauli Niinistö by mal zákon podpísať v piatok.
Legislatívna zmena bola vyvolaná obavami vlády, že sa Rusko pokúsi negatívne pôsobiť na Fínsko zorganizovaním veľkého počtu žiadateľov o azyl na hranici. Niečo také sa stalo na severných fínskych hraničných priechodoch v rokoch 2015 a 2016, keď tam ruské úrady údajne priviezli tisíce žiadateľov o azyl.
Riziko takýchto hybridných hrozieb zo strany Moskvy sa považuje za obzvlášť vysoké v súčasnosti, keď sa Fínsko stalo pozorovateľským, ale zatiaľ nie plnohodnotným členom NATO, keďže čaká na ratifikáciu prístupových protokolov vo všetkých 30 členských štátoch.
Rusko v ostatných rokoch opakovane vyhlasovalo, že je proti vstupu Helsínk a Štokholmu do NATO. Fínsko aj Švédsko sa však rozhodli požiadať o členstvo v aliancii po tom, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu.
20:28 V srbskom meste Nový Sad sa krátko pred začiatkom medzinárodného hudobného festivalu Exit objavilo niekoľko tisíc nápisov s písmenom Z, ktoré predstavuje symbol ruskej agresie voči Ukrajine. Ako referuje Rádio Sloboda, známe aj ako Rádio Slobodná Európa, symboly boli namaľované na moste vedúcom k pevnosti, v ktorej sa festival koná, na nábreží Dunaja, budove materskej školy, mnohých súkromných budovách a dokonca aj na odpadkových košoch.
Na festivale sa mala predstaviť aj ukrajinská skupina Kalush Orchestra, ktorá nedávno zvíťazila v pesničkovej súťaži Eurovízia. Organizátori však bez bližšieho vysvetlenia oznámili, že toto predstavenie sa nakoniec neuskutoční.
Festival Exit bol prvýkrát zorganizovaný v roku 2000 na znak protestu proti režimu bývalého srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. Neskôr sa stal medzinárodným podujatím, na ktorom sa zúčastňovali mnohé európske popové hviezdy.
17:40 Jasná verejná komunikácia, kto je agresor vo vojne na Ukrajine, je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej prepotrebná pre našu spoločnosť.
Čaputová: Nikdy v našej modernej histórii nebolo Slovensko bližšie vojne (foto+video)
17:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je presvedčený, že sa britská politika smerom k Ukrajine po rezignácii Borisa Johnsona nezmení. V rozhovore s Wolfom Blitzerom z televízie CNN povedal, že zo vzťahu s britským premiérom získala Ukrajina veľa, v prvom rade vojenskej podpory. Zelenskyj povedal, že očakáva priamy rozhovor s Johnsonom, aby sa dozvedel viac o detailoch jeho rezignácie.
Boris Johnson potvrdil, že končí na čele strany aj na poste premiéra (video)
17:06 Ruské sily vypálili rakety na tanker, ktorý už mesiace pláva bez posádky v Čiernom mori. Informuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinskú armádu.
Podľa operačného veliteľstva Juh ruské jednotky vystrelili dve rakety, pričom jedna zasiahla spomenutú loď pod moldavskou vlajkou. Tá bola po prvý raz zasiahnutá už na začiatku vojny vo vodách neďaleko Odesy. Odvtedy sa plaví bez posádky so zvyškami nafty na palube.
„V čase prvého zásahu loď prevážala viac ako 500 ton motorovej nafty. Pre blokádu námorných trás tanker už štyri mesiace unáša more bez posádky,“ uviedlo veliteľstvo, pričom plavidlo označilo za „ekologickú časovanú bombu“.
Nie je známe, či sa loď po najnovšom ruskom útoku potopila. Podľa ukrajinskej armády sa druhá raketa sama zničila počas preletu nad morom.
16:32 Litva dá Ukrajine bojový dron, ktorý daroval turecký výrobca po súkromnej crowdfundingovej kampani Litovčanov, ktorí na tento účel v priebehu niekoľkých dní vyzbierali takmer šesť miliónov eur.
Keďže firma Baykar bezpilotné lietadlo Bayraktar TB2 poskytla bezplatne, čast vyzbieranej sumy išla na vyzbrojenie stroja a zvyšok bude presmerovaný na Ukrajinu na riešenie „kritických potrieb“, uviedla litovská vláda.
Litovský minister obrany Arvydas Anušauskas predstavil verejnosti dron, ktorý dorazil do krajiny začiatkom týždňa, na miestnej leteckej základni. „Jedna zbraň vojnu nevyhrá, ale symboly sú v každej vojne mimoriadne dôležité,“ povedal v stredu pre verejnoprávnu televíziu LRT. Ukrajine ho odovzdajú v najbližších dňoch.
Crowdfundingová iniciatíva sa začala koncom mája s cieľovou sumou päť miliónov eur. Tú dosiahla za pár dní, keď prispeli tisícky občanov. Litva patrí medzi najaktívnejších podporovateľov Ukrajiny a od začiatku ruskej invázie jej pravidelne poskytuje vojenskú pomoc.
16:02 Turecké úrady v stredu večer umožnili ruskej lodi prevážajúcej obilie z ukrajinských okupovaných oblastí pokračovať v plavbe. Loď pôvodne zadržali na žiadosť ukrajinských predstaviteľov. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí na svojom webe vyjadrilo hlboké sklamanie a uviedlo, že si predvolalo tureckého veľvyslanca v Kyjeve.
Loď so sedemtisíc tonami obilnín opustila minulý štvrtok prístavné mesto Berďansk, ktoré je pod kontrolou Ruska, a v piatok dorazila do prístavu Karasu na severozápade Turecka.
Obilie údajne smeruje do „spriatelených krajín“ Ruska. Kyjev už niekoľko týždňov obviňuje Rusko a jeho spojencov, že z južnej Ukrajiny kradnú obilie a blokujú tamojšie prístavy, čo zhoršuje potravinovú krízu vo svete. Moskva to opakovane popiera.
15:05 Ukrajinský futbalový klub SK Dnipro-1 údajne zvažuje, že tohtosezónne stretnutia v pohárovej Európe odohrá na Slovensku, konkrétne v Dunajskej Strede.
Informujú o tom viaceré ukrajinské médiá, medzi nimi i Hlas Ukrajiny, ktorý píše, že so Slovákmi už došlo k predbežnej dohode. Definitíva však zatiaľ ešte nepadla.
Spomenutý klub začne tohtosezónnu púť na kontinentálnej pohárovej scéne až v augustovom play-off Európskej ligy. Ak postúpi, predstaví sa v skupinovej časti EL. V prípade neúspechu sa presunie do skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy.
14:19 Poslanci Európskeho parlamentu vo štvrtok schválili návrh, aby si ukrajinskí utečenci mohli ponechať svoje národné vodičské preukazy a nemuseli si ich vymeniť za preukazy EÚ. V tlačovej správe o tom informoval Európsky parlament.
„Ukrajinci, ktorí utiekli pred inváziou Ruska na Ukrajinu a získali štatút dočasnej ochrany, budú môcť naďalej používať svoj ukrajinský vodičský preukaz bez toho, aby ho museli vymeniť za vodičský preukaz EÚ alebo absolvovať novú vodičskú skúšku, pokiaľ majú štatút dočasnej ochrany,“ uvádza sa v správe.
V prípade straty alebo odcudzenia vodičského preukazu budú môcť krajiny EÚ vydať nové vodičské preukazy EÚ za predpokladu, že u ukrajinských orgánov overia, či je osoba držiteľom platného vodičského preukazu v krajine a dotyčná osoba predloží osvedčenie o tom, že je fyzicky a duševne spôsobilá viesť vozidlo.
Držiteľom ukrajinského preukazu bude stačiť krátky výcvikový kurz a skúška spôsobilosti, aby mohli pracovať ako vodiči nákladných automobilov alebo autobusov.
14:14 Poslanci Európskeho parlamentu (EP) vo štvrtok schválili pôžičku v objeme jednej miliardy eur pre Ukrajinu s cieľom pomôcť pokryť jej potreby vonkajšieho financovania, ktoré vzrástli v dôsledku vojny.
EP uviedol, že súhlasil s návrhom Európskej komisie poskytnúť Kyjevu dodatočný úver za veľmi výhodných podmienok nad rámec 1,2 miliardy eur vyplatených už v marci a máji tohto roka. Súčasná suma je prvou tranžou mimoriadnej pomoci v celkovej hodnote deväť miliárd eur.
Potreby vonkajšieho financovania Ukrajiny vzrástli v dôsledku ruskej invázie. Okrem obrovských škôd na cestách, mostoch, továrňach, domoch, nemocniciach a inej fyzickej infraštruktúre krajina totiž stratila prístup na medzinárodné finančné trhy. V dôsledku toho chýba Ukrajine podľa Medzinárodného menového fondu viac ako 37 miliárd na pokrytie jej finančných potrieb na rok 2022.
Ukrajina dostane finančnú injekciu, europoslanci schválili miliardovú pôžičku
12:46 Rusko podľa zahraničných analytikov pravdepodobne dočasne zmierňuje svoju ofenzívu na Ukrajine, keďže ruská armáda sa snaží znova zhromaždiť svoje sily na obnovený útok.
V stredu ruské sily podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) „prvý raz za 133 dní vojny“ nedosiahli žiadne územné zisky. Vo Washingtone sídliaci ISW predpokladá, že Moskva pravdepodobne robí „operačnú prestávku“, ktorá neznamená „úplné zastavenie nepriateľských aktivít“.
Ruská armáda má pravdepodobne prestávku od ofenzívy na Ukrajine, podľa analytikov sa snaží zhromaždiť svoje sily
10:53 Očakávania v nemeckom sektore chemického priemyslu sa v júni výrazne zhoršili pre obavy z nedostatku zemného plynu. Index očakávaní v tomto odvetví sa podľa prieskumu mníchovského ekonomického inštitútu Ifo prepadol na mínus 40,3 bodu z májovej úrovne mínus 27,2 bodu. Inštitút Ifo o tom informoval v správe. „Je tu veľa neistoty v súvislosti s ruským plynom,“ uviedla expertka inštitútu Ifo Anna Wolfová. Výsledkom je to, že nemecké chemické firmy predpokladajú v nadchádzajúcich mesiacoch zníženie produkcie.
Nemecké firmy sa boria s narastajúcou neistotou, nedostatok plynu ohrozuje produkciu chemického priemyslu
10:15 Slovensko-ukrajinské hranice prekročilo v stredu 6. júla na vstupe na Slovensko 3 371 osôb. Z toho bolo 752 mužov, 2 009 žien a 610 detí. O dočasné útočisko požiadalo 266 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi 3 161 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.
Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 91 policajtov, 26 hasičov, 82 colníkov, 89 vojakov, 55 dobrovoľníkov a 24 zamestnancov migračného úradu.
Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu na Ukrajine 24. februára prekročilo viac ako 580-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 84 600 dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali takmer 337-tisíc osôb.
9:24 Ukrajina vyšetruje viac ako 21-tisíc vojnových zločinov a zločinov agresie údajne spáchaných Ruskom od začiatku invázie. Informuje o tom spravodajský portál BBC. Rusko, ktoré na Ukrajinu zaútočilo 24. februára, odmieta obvinenia z vojnových zločinov.
Ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktová povedala pre BBC, že denne dostáva správy o 200 až 300 vojnových zločinoch. Priznala pritom, že množstvo súdnych procesov sa bude konať v neprítomnosti, no je podľa nej „otázkou spravodlivosti“ pokračovať v stíhaní.
V rozhovore pre reláciu Outside Source Venediktová upozornila, že ruskí vojaci, ktorí zabíjajú, mučia alebo znásilňujú civilistov, „by si mali byť vedomí, že je len otázkou času, kedy skončia pred súdom“. Poznamenala pritom, že i keď jej tím pracuje v regiónoch po celej Ukrajine, nedokáže všetky zločiny vyšetriť „riadne a efektívne“ pre nedostatočný prístup do niektorých oblastí a k niektorým ľuďom, čím zjavne narážala na oblasti okupované ruskými jednotkami.
V máji Venediktová informovala, že identifikovali už asi 600 podozrivých a začalo sa 80 trestných stíhaní.
Rusi mučia a znásilňujú Ukrajinky, miestne súdy prešetrujú viac ako 21-tisíc prípadov vojnových zločinov
8:49 Až 71 miliónov ľudí vo svete sa prepadlo pod hranicu chudoby v dôsledku prudko rastúcich cien potravín a energií v týždňoch od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.
Uviedol to Rozvojový program OSN (UNDP) v správe, ktorú zverejnil vo štvrtok. UNDP odhaduje, že 51,6 milióna ľudí sa v prvých troch mesiacoch od začiatku vojny prepadlo pod hranicu chudoby, ktorá je definovaná tým, že na svoje živobytie majú denne 1,90 dolára alebo menej.
Hranicu chudoby prekročilo pre vojnu na Ukrajine 71 miliónov ľudí, na živobytie nemajú ani dva doláre na deň
8:34 Ceny ropy sa v stredu znížili. Augustové dodávky ľahkej americkej ropy si odpísali 97 centov a uzavreli na úrovni 98,53 USD za barel. Septembrové dodávky severomorskej ropy Brent zlacneli o 2,08 USD na 100,69 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež klesla, a to o 9 centov na 3,24 USD za galón. Ceny drahých kovov sa vyvíjali zmiešane. Zlato zlacnelo o 27,40 USD na hodnotu 1 736,50 USD za uncu. Cena striebra sa však zvýšila o 4 centy na úroveň 19,16 USD za uncu.
8:25 Delostrelecké systémy, ktoré západné štáty dodali Ukrajine, „začali veľmi silno účinkovať“. Povedal to vo videopríhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Ich presnosť je presne taká, aká je potrebná. Naši obrancovia vykonali veľmi zreteľné údery na sklady a ďalšie miesta, ktoré sú dôležité pre logistiku okupantov. A to významne redukuje ofenzívny potenciál ruskej armády. Straty okupantov budú každý týždeň stúpať a rásť budú aj ťažkosti pri ich zásobovaní,“ povedal Zelenskyj. Informuje o tom portál cnn.com.
Západné delostrelecké systémy začali veľmi silno účinkovať, vyhlásil Zelenskyj (video)
8:12 Ukrajinské ozbrojené sily odrazili ruské útoky neďaleko mesta Doneck. Náčelník generálneho štábu ukrajinskej armády Serhij Šaptala pre médium Kyiv Independent povedal, že vojaci jeho krajiny dokázali zastaviť ruskú ofenzívu pri dvoch dedinách v blízkosti Donecka. Dodal, že Rusi bombardovali tri dediny na severovýchode oblasti salvovými raketometmi, ale nijaké obete neboli hlásené. Informuje o tom portál news.sky.com. Donecká oblasť je kľúčovým cieľom Ruska, keďže Moskva sa snaží získať celý východoukrajinský región Donbas. Ruským silám sa už podarilo obsadiť susednú Luhanskú oblasť.
8:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.