Rusko popiera, že by sa jeho invázia na Ukrajine zastavila. V rozhovore pre CNN to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Na otázku, čo dosiahol ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajine, odpovedal: „V prvom rade ešte nie. Ešte nedosiahol.“
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Bielorusko si pripravuje zámienku pre vstup do vojny na Ukrajine, tvrdia Američania aj NATO
Trval však na tom, že vojenská operácia prebieha „prísne v súlade s plánmi a účelmi, ktoré boli stanovené vopred“. Peskov zopakoval, že Putinovými hlavnými cieľmi bolo „zbaviť sa vojenského potenciálu Ukrajiny“ a „zabezpečiť, aby sa Ukrajina zmenila z protiruského centra na neutrálnu krajinu“.
Rusi zhodili na predmestia Kyjeva bomby s bielym fosforom, ide o zločin proti ľudskosti
Peskov tiež v utorok v rozhovore pre CNN odmietol vylúčiť použitie jadrových zbraní s tým, že budú použité iba v prípade „existenčného ohrozenia“ Ruska. Referuje o tom spravodajský web BBC. Americký Pentagon odsúdil vyhlásenie ako neuvážené a povedal, že „toto nie je spôsob, akým by zodpovedná jadrová veľmoc mala konať“.
Ruské vojenské sily už zničili aj nové laboratórium v jadrovej elektrárni v Černobyle, ktoré okrem iného pracuje na zlepšení nakladania s rádioaktívnym odpadom. Uviedla to v utorok ukrajinská štátna agentúra zodpovedná za uzavretú zónu v Černobyle.
Omyl, zámer alebo hackerský útok? Ruské noviny zverejnili počty mŕtvych a zranených vojakov na Ukrajine
Ruská armáda získala kontrolu nad odstavenou elektrárňou na začiatku vojny. Laboratórium za 6 miliónov eur, postavené s podporou Európskej komisie, otvorili v roku 2015. „Laboratórium obsahovalo vysoko aktívne vzorky a vzorky rádionuklidov, ktoré sú teraz v rukách nepriateľa, no dúfame, poškodia jeho a nie civilizovaný svet,“ uviedla agentúra vo svojom vyhlásení.
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.
Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.
Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.
Ruské jednotky sa sťahujú zo severu a juhu, aby „obkľúčili ukrajinské sily na východe krajiny“. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na najnovšie spravodajské informácie britského ministerstva obrany. Ruské vojská podľa Britov postupovali z Charkova a Mariupoľa.
NATO vyšle novú bojovú skupinu aj na Slovensko, Stoltenberg reagoval aj na vyhrážky Ruska jadrovými zbraňami
Ako ďalej uviedlo britské ministerstvo obrany, boje na severe zamerané na dobytie hlavného mesta Kyjev, zostávajú „do značnej miery statické“. „Ruské sily pravdepodobne majú obdobie reorganizácie pred obnovením rozsiahlych útočných operácií,“ uvádza sa vo vyhlásení Spojeného kráľovstva.
Ruská invázia na Ukrajine viazne, Biden sa obáva použitia chemických zbraní
Zdá sa tiež, že ruskí vojaci sa pokúšajú obísť Mykolajiv a chcú sa dostať do prístavného mesta Odesa na juhozápade Ukrajiny.
Vojna na Ukrajine (online)
minúta po minúte
ONLINE (minúta po minúte) – štvrtok 24. marca
22:00 Stredajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj vo štvrtok.
21:01 Americký prezident Joe Biden počas série summitov, na ktorých sa vo štvrtok zúčastní v Bruseli, okrem iného predstaví aj nové sankcie zamerané proti ruským politikom a oligarchom.
Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na poradcu prezidenta pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana. Biden by podľa neho mal diskutovať aj o situácii síl NATO na východnom okraji aliancie a pláne pre mimoriadne udalosti v prípade použitia chemických či jadrových zbraní zo strany Ruska. Sullivan sa s novinármi zhováral na palube Air Force One počas letu do Európy. Biden sa ešte pred samitom NATO stretne s generálnym tajomníkom aliancie Jensom Stoltenbergom a na mimoriadnom zasadnutí sa zdrží približne tri hodiny. Čakajú ho aj rokovania Európskej únie a skupiny G7. V piatok odcestuje do Varšavy, kde sa stretne s poľskými predstaviteľmi.
20:38 Ukrajinské sily počas najnovších bojov zajali ruského podplukovníka. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na nemenovaného západného predstaviteľa.
Ukrajinská armáda zajala ruského podplukovníka, keď podnikla niekoľko protiútokov
20:25 Proti dovozu ropy z Ruska protestovali v stredu pri pobreží Baltského mora ochrancovia životného prostredia. Aktivisti z organizácie Greenpeacena bok ropného tankera, ktorý prechádzal okolo ostrova Fehmarn veľkými písmenami namaľovali nápis „ropa podporuje vojnu“. Nemecká tlačová agentúra DPA informovala, že tanker viezol 100-tisíc ton ropy z ruského prístavu Usť-Luga do Rotterdamu. Organizácia Greenpeace vyzvala Nemecko a ostatné európske krajiny, aby zastavili nákupy fosílnych palív z Ruska, keďže platby za ne podľa nich pomáhajú financovať vojnu na Ukrajine. Nemecký kancelár Olaf Scholz však opakovane odmietol požiadavky na bojkot dodávok ruských energií a uviedol, že by to spôsobilo významné škody nemeckej ekonomike.
20:07 Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová oznámila, že bude s americkým prezidentom Joeom Bidenom diskutovať o možnosti zabezpečenia dodatočných dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) pre Európsku úniu (EÚ) z USA. Pred Bidenovou návštevou v Európe von der Leyenová v Európskom parlamente povedala, že s ním bude hovoriť o tom, „ako urobiť v nadchádzajúcich mesiacoch prioritu z dodávok LNG z USA do Európskej únie“.
Von der Leyenová bude s prezidentom USA diskutovať o dodatočných dodávkach skvapalneného zemného plynu
19:38 Ukrajinský veľvyslanec pri Organizácii Spojených národov (OSN) vyzýva všetky krajiny, ktoré sú proti ruskej invázii, aby hlasovali za rezolúciu o humanitárnych následkoch jeho agresie. Vyšle to podľa jeho slov silnú správu zameranú na pomoc ľuďom, ktorí uviazli uprostred konfliktu a ukončenie moskovskej vojenskej akcie.
Jeho ruský náprotivok kontroval s tým, že mimoriadne zasadnutie, počas ktorého Valné zhromaždenie OSN rezolúciu zvažuje, je len „ďalšou politickou protiruskou šou, tentoraz postavenou na údajne humanitárnom kontexte“ a vyzval 193 členských štátov, aby hlasovali proti a, naopak, podporili konkurenčný juhoafrický návrh, ktorý sa zameriava len na humanitárne problémy, bez akýchkoľvek „politických hodnotení“.
Ukrajinský veľvyslanec Serhij Kyslycja a Rus Vasilij Nebenzia vystúpili na začiatku stredajšieho mimoriadneho zasadnutia Valného zhromaždenia, ktoré by malo hlasovať o konkurenčných rezolúciách o humanitárnom dopade vojny.
Rusko tiež vyzvalo na hlasovanie Bezpečnostnej rady OSN o vlastnej rezolúcii, ktorá si vyslúžila rozsiahlu kritiku, pretože vôbec nespomína svoju inváziu a Ukrajinu.
19:24 Európska komisia (EK) v stredu navrhla balík pomoci v sume 500 miliónov eur s cieľom pomôcť producentom potravín v 27-člennom bloku odolať ekonomickému vplyvu vojny na Ukrajine. Plán EK ráta aj s tým, že členské krajiny dostanú oprávnenie doplniť podporu z Európskej únie (EÚ) v rozsahu do 200 percent, čo by pre výrobcov potravín mohlo vygenerovať ďalšiu miliardu eur.
Poľnohospodári v Únii by mali dostať polmiliardový balík pomoci, aby ustáli ekonomické dopady vojny na Ukrajine
19:10 Trpiace deti sú najtragickejším obrazom dôsledkov ruskej agresie na Ukrajine. Štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková to skonštatovala po stretnutí s Philippom Corim, zástupcom regionálneho riaditeľa Detského fondu OSN (UNICEF). V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
Štátna tajomníčka počas stretnutia vyzdvihla aktivity UNICEF v Ukrajine a v susedných krajinách zamerané na riešenie humanitárnej krízy. Ďalej ocenila humanitárnu pomoc deťom a ich rodinám vo forme poskytovania zdravotných a vzdelávacích služieb, vody a zásob na záchranu života.
„Trpiace deti sú najtragickejším obrazom dôsledkov ruskej agresie v Ukrajine. Obzvlášť zdrvujúca je situácia detí vysídlených zo svojich domovov. V prípadoch, ak sú oddeľované od rodín, stávajú sa mimoriadne zraniteľnými a musíme urobiť všetko pre to, aby boli v bezpečí,“ povedala Brocková s tým, že si prácu UNICEF na Ukrajine aj na Slovensku veľmi váži.
Podľa UNICEF utieklo k utorku 15. marca z Ukrajiny viac ako 1,5 milióna detí. Od začiatku vojny ich krajinu denne opúšťa v priemere 75-tisíc, čo znamená, že každú sekundu sa jedno ukrajinské dieťa stáva utečencom. UNICEF predpokladá zvýšenie počtu príchodov detí bez sprievodu, u ktorých je zvýšené riziko, že sa stanú obeťami obchodníkov s deťmi.
18:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval francúzske nadnárodné spoločnosti, aby odišli z Ruska a prestali nepriamo podporovať vojnu proti Ukrajine.
Vyjadril sa tak v 20-minútovom virtuálnom príhovore francúzskemu parlamentu. Spomenul pritom viacero francúzskych firiem, ako sú automobilka Renault, sieť supermarketov Auchan alebo predajca tovarov pre domácich majstrov Leroy Merlin.
Ukrajinský prezident Zelenskyj sa prihovoril poslancom v Paríži a vyzval francúzske firmy, aby odišli z Ruska
18:21 Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) odhaduje, že Rusko počas prvého mesiaca vojny na Ukrajine zaznamenalo na bojisku 30-tisíc až 40-tisíc obetí.
Tento údaj pritom zahŕňa zabitých a zranených, ale aj zajatých a nezvestných vojakov. Zahynulo pravdepodobne sedemtisíc až 15-tisíc ruských vojakov. Údaje predstavujú prvý zverejnený odhad ruských obetí zo strany NATO od začiatku invázie 24. februára.
Podľa predstaviteľa aliancie, ktorý hovoril s novinármi pod podmienkou zachovania anonymity, je odhad založený na kombinácii informácií od ukrajinskej vlády, náznakov zo strany Ruska a informácií z otvorených zdrojov.
18:13 Americký prezident Joe Biden v stredu vyrazil na štvordňovú cestu do Európy, kde bude s kľúčovými spojencami rokovať o ruskej invázii na Ukrajinu.
Ruská invázia na Ukrajine viazne, Biden sa obáva použitia chemických zbraní
18:06 Slovenská pobočka ruského motorkárskeho klubu Noční vlci, ktorú predstavuje občianske združenie NV Európa by mala byť rozpustená, pretože funguje v rozpore so zákonom o združovaní občanov. Ako v piatok ďalej na tlačovej konferencii povedala predsedníčka poslaneckého klubu koaličnej strany SaS Anna Zemanová, rozpustené by tiež malo byť združenie Múzeum historických vozidiel Trnava, za ktorým je takisto šéf NV Európa Jozef Hambálek. Za týmto účelom podali liberáli podnet na ministerstvo vnútra. Šéf klubu Noční vlci Aleksandr Zaldostanov, známy ako Chirurg, je osobným priateľom ruského prezidenta Vladimira Putina a vzťahujú sa na neho protiruské sankcie prijaté Európskou úniou, USA a Kanadou.
Sulíkovci navrhujú rozpustiť Nočných vlkov, ich aktivity môžu predstavovať bezpečnostné riziko
17:55 Ruský prezident Vladimir Putin v stredu oznámil, že Rusko bude žiadať, aby „nepriateľské“ krajiny platili za ruský zemný plyn len v rubľoch.
Putin chce platby od nepriateľských krajín za zemný plyn iba v rubľoch, niektorí analytici vyjadrili pochybnosti
17:42 Podľa europoslanca Roberta Hajšela (Smer-SD/S/D) je potrebné uvažovať nad tým, či je vôbec únosné, aby sa Slovensko a Európska únia vedeli odstrihnúť od ruského plynu hneď. Podľa jeho názoru ani o rok by sa odstrihnutie od ruského plynu nezaobišlo bez veľkých dôsledkov na ceny energií a schopnosti zásobovať energiou štáty, ktoré ležia na vnútrozemí. „Ak hovoríme o rokoch 2025 až 2026, možno áno, ale budeme sa musieť pripraviť na veľkú cenu za to,“ uzavrel Hajšel.
Stúpajúce ceny energií boli predzvesťou ruskej agresie, tvrdí europoslanec Hojsík
17:34 Poslanci parlamentného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) sa na výjazdovom rokovaní v priestoroch SIS venovali aj nedávnemu prípadu špionáže v prospech Ruskej federácie. Po rokovaní parlamentného výboru to pre agentúru SITA povedal poslanec Miloš Svrček (Sme rodina).
„Boli niektoré otázky, ktoré sa venovali tejto problematike, ale nič konkrétnejšie sme neotvárali. Všetky tieto aj medializované veci, si myslím, že neprispievajú k riešeniu trestnoprávnej roviny tohto prípadu. Nič detailné ani zo spisu nevieme zistiť. To je predmetom činnosti orgánov činných v trestnom konaní,“ uviedol Svrček.
Poslanci podľa poslanca rokovali aj o aktuálnej situácii na hraniciach, ktorá vyvoláva zvýšený nápor na činnosť spravodajských zložiek. „Som rád, že dochádza k veľmi racionálnej spolupráci medzi bezpečnostnými zložkami, čo je v tejto situácii veľmi dôležité,“ povedal. Doplnil, že predmetom rokovania nebolo to, či došlo k úniku utajovaných skutočností v súvislosti s prípadom špionáže.
Policajný prezident Štefan Hamran v utorok 15. marca na tlačovej besede informoval o akcii Národnej kriminálnej agentúry a o zadržaní štyroch osôb podozrivých zo špionáže pre Rusko. Jeden zo zadržaných, ktorý bol nakoniec prepustený bez obvinenia, je bývalý príslušník SIS Bohuš M. V tajnej službe pôsobil do decembra 2021. Poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina) cez víkend v RTVS povedal, že išlo o radového referenta, ktorý pracoval na strednom Slovensku a nemal prístup k informáciám, ktoré by Rusov mohli zaujímať.
17:21 Európska komisia (EK) v stredu navrhla, aby všetky zásobníky plynu v 27-člennom bloku boli do najbližšej zimy naplnené najmenej na 80 percent. Európska únia sa totiž snaží zmenšiť svoju závislosť od ruských energií. V predvečer dvojdňového summitu lídrov EÚ komisia uviedla, že blok musí rýchlo prepracovať svoju energetickú politiku.
Zásobníky plynu v Únii by mali byť do ďalšej zimy naplnené aspoň na 80 percent, navrhuje eurokomisia
17:13 Na medzinárodnom sankčnom zozname je nielen v súvislosti s aktuálnou agresiou Ruska na Ukrajine, ale už od anexie Krymu v roku 2014 okolo 900 osôb.
Británia či Francúzsko už dávno zmrazili majetky ruským oligarchom, Slovensko si ešte len ide preštudovať sankčný zoznam (video)
17:05 Vojna na Ukrajine a agresia režimu ruského prezidenta Vladimira Putina ukazuje, aký potrebný je strategický výhľad a ako veľmi je potrebné počítať aj s negatívnymi možnosťami vývoja, ktoré sa niekedy zdajú byť neuveriteľné.
Počas workshopu venovaného téme strategického výhľadu a scenárom budúceho vývoja do roku 2035 s dopadom na zahraničnú a európsku politiku Slovenska to povedal štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
„Len ak budeme presnejšie vedieť, čomu sa vyhnúť a k čomu chceme smerovať, vieme adekvátne nastaviť naše aktivity. Cieľom strategického výhľadu totiž nie je predpovedať budúcnosť, ale zdvihnúť zrak od stola, pomenovať aktuálne trendy, usporiadať ich do scenárov vývoja a navrhnúť konkrétne odporúčania,“ vyhlásil Klus.
Štátny tajomník pripomenul, že rizikom strategického výhľadu je, že sa nedá dopredu pripraviť na všetky scenáre vývoja a všetky faktory, ktoré ich budú ovplyvňovať, no napriek tomu je potrebné sa mu venovať. „Našou úlohou je počítať s akýmkoľvek vývojom. Ako sa hovorí, verme v najlepšie, ale pripravujme sa na najhoršie,“ zdôraznil Klus.
Téma strategického výhľadu sa úspešne rozvíja v rámci Európskej únie (EÚ), a to aj vďaka podpredsedovi Európskej komisie Marošovi Šefčovičovi, ktorý má túto agendu vo svojom portfóliu. Jeho zásluhou bola vytvorená sieť EÚ pre strategický výhľad, v rámci ktorej každá členská krajina Únie nominovala svojho zástupcu. Slovensko ako tzv. minister pre budúcnosť zastupuje štátny tajomník rezortu diplomacie SR Martin Klus.
16:54 Koncert za mier na Ukrajine z obývačky policajta Laciho.
16:26 Lídri Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) sa dohodnú na nasadení štyroch nových bojových skupín vo východnej Európe – na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Informuje o tom spravodajský portál BBC, citujúc generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga. To bude podľa neho predstavovať veľké dlhodobé zvýšenie vojenskej prítomnosti aliancie v regióne, pričom sa zdvojnásobí súčasný počet bojových skupín.
15:50 Ruská centrálna banka informovala, že opäť otvorí obchodovanie s akciami na moskovskej burze.
Pôjde o prvé takéto obchodovanie po tom, ako burzu v Moskve pred mesiacom uzavreli po začiatku ruskej vojny na Ukrajine. Obchodovanie obnovia vo štvrtok, týkať sa to však bude len akcií 33 veľkých spoločností v rámci indexu IMOEX. Okrem toho nebude povolené obchodovanie s akciami nakrátko, ktoré predpokladá zlacňovanie akcií. V pondelok na burze v Moskve obnovili obchodovanie s niektorými ruskými vládnymi dlhopismi.
15:23 Rusko sa musí prestať vyhrážať jadrovými zbraňami. V reakcii na novinársku otázku sa tak vyjadril generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, informuje spravodajský portál BBC. Pre Rusko má podľa vlastných slov jasný odkaz – a to, že jadrová vojna sa nedá vyhrať a nikdy by sa ani nemala bojovať.
Hovorca Kremľa pritom konštatoval, že Rusko by jadrové zbrane mohlo použiť, ak by čelilo „existenčnej hrozbe“. Stoltenberg, ktorý sa s novinármi zhováral v Bruseli pred stretnutím s americkým prezidentom Joeom Bidenom a ďalšími lídrami členských krajín aliancie, tiež upozornil, že je nevyhnutné zabezpečiť, aby sa vojna nerozšírila. Ruská invázia na Ukrajinu je podľa neho brutálna a NATO je odhodlané spraviť všetko, čo je v jeho silách, aby podporilo Ukrajinu, no zároveň je zodpovednosťou aliancie zabezpečiť, aby sa vojna nerozšírila ďalej.
Členovia NATO podľa neho v súčasnosti čelia zmenenej bezpečnostnej situácii, keď sú autoritárske vlády pripravené použiť silu. „Očakávam, že sa budeme venovať úlohe Číny v tejto kríze,“ poznamenal ďalej Stoltenberg s tým, že Čína poskytla Rusku politickú podporu, vrátane toho, že šíri jeho „nehorázne lži a dezinformácie“.
14:52 Rozhodnutie podpísať dohodu so súkromnou firmou v súvislosti s riadením a koordinovaním utečencov z Ukrajiny podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) vyplynulo z rokovania krízového štábu a všetkých zúčastnených, ktorí pomoc na hranici koordinujú. Minister to povedal po stredajšom rokovaní vlády.
Súkromná firma bude koordinovať utečencov z Ukrajiny. Mikulec tvrdí, že štát sa zodpovednosti nezbavuje (video)
14:34 Európska únia (EÚ) musí zdôrazniť, že od Číny očakáva aktívnu a konštruktívnu účasť na medzinárodnom úsilí o sprostredkovanie ukončenia vojny na Ukrajine. Únia tiež potrebuje ubezpečenie, že Čína sa zdrží konania podporujúceho Moskvu pri invázii do susednej krajiny. Vyhlásil to v stredu taliansky premiér Mario Draghi. Blok 27 krajín musí tieto očakávania zdôrazniť na samite EÚ-Čína 1. apríla, zdôraznil Draghi v talianskom parlamente.
Čína sa v otázke konfliktu na Ukrajine stavia prevažne na stranu svojho suseda a blízkeho bezpečnostného partnera Ruska. Inváziu doteraz neodsúdila a konflikt dokonca odmieta nazvať vojnou.
Peking sa okrem iného zdržal pri hlasovaní Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov o rezolúcii odsudzujúcej ruskú agresiu a požadujúcej stiahnutie vojsk z Ukrajiny. Vinu za nevyprovokovanú ruskú inváziu pritom pripisuje rozširovaniu NATO na východ a nedostatočnej pozornosti k ruským bezpečnostným obavám. Čína sa postavila na stranu Moskvy aj v stredu, keď odmietla výzvy na vylúčenie Ruska zo skupiny krajín G20 združujúcej najväčšie ekonomiky sveta.
14:18 Ruskí vojaci použili v utorok v Hostomeli a Irpini neďaleko Kyjeva bomby obsahujúce biely fosfor.
Na Telegrame to povedal starosta Irpiňa Olexandr Markušin. „Použitie takýchto zbraní nepriateľskými jednotkami proti civilistom je zločinom proti ľudskosti a porušením Ženevských konvencií z roku 1949,“ uviedol Markušin.
Bomby s bielym fosforom spôsobujú požiare, ktoré je veľmi ťažké uhasiť, a taktiež mimoriadne ťažké popáleniny.
Rusi zhodili na predmestia Kyjeva bomby s bielym fosforom, ide o zločin proti ľudskosti
14:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Japonsko a ostatné ázijské krajiny, aby sprísnili sankcie proti Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu.
V príhovore k poslancom japonského parlamentu prostredníctvom videospojenia v stredu Japonsko požiadal o celoštátne embargo na obchod s Ruskom. Zároveň vyzval japonské firmy, aby odišli z ruského trhu. „Vyzývam ázijské štáty a vašich partnerov na zjednotenie vášho úsilia, aby Rusko chcelo mier a zastavilo cunami brutálnej invázie do nášho štátu,“ vyjadril sa Zelenskyj v prejave.
Japonským poslancom tiež povedal, že v priebehu 28 dní na Ukrajine „zabili tisíce ľudí, vrátane 121 detí“ a približne deväť miliónov ľudí muselo opustiť svoje domovy. „Naši obyvatelia nemôžu dokonca ani vhodne pochovať svojich príbuzných, priateľov a susedov. Musia ich pochovávať hneď na dvoroch zničených domov vedľa ciest,“ dodal ukrajinský prezident.
14:03 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR pripravuje register voľných miest pre deti v materských školách. Šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS) po rokovaní vlády doplnil, že zverejniť by ho mali v stredu alebo vo štvrtok 24. marca. Navyše, ukrajinskí učitelia by v registri ministerstva školstva mohli nájsť aj informácie o voľných pracovných pozíciách. Register bude mať aj ukrajinskú jazykovú verziu.
13:51 Nadácia otvorenej spoločnosti (OSF) ohlásila vznik Ukrajinského demokratického fondu, do ktorého sľubuje vložiť 25 miliónov amerických dolárov (USD). S prispením ďalších donorov by mohol mať fond k dispozícii celkovo až 100 miliónov dolárov.
Uviedol to prezident OSF Mark Malloch-Brown, ktorého v stredu citovala agentúra The Associated Press. Pre Ukrajinu je „absolútne kľúčové“ udržať pri živote jej občiansku spoločnosť, zdôraznil Malloch-Brown, ktorý v minulosti pôsobil ako zástupca generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN).
OSF, ktorú založil americký miliardár a investor maďarského pôvodu George Soros, podľa neho Ukrajinu od získania nezávislosti v roku 1991 podporila sumou približne 230 miliónov dolárov.
Dlhodobé problémy vyplývajúce z ruskej invázie na Ukrajinu sa ešte viac prehĺbia, ak sa im nebude venovať dostatočná pozornosť už teraz, upozornil Malloch-Brown. Ako dodal, investície do ochrany ľudských práv, nezávislých médií a občianskej spoločnosti udržiavajú demokraciu v krajine a sú naďalej potrebné. V OSF sa podľa neho domnievajú, že skutočným terčom ruského prezidenta Vladimira Putina sú na Ukrajine práve tieto hodnoty, ktoré tam podporuje.
OSF plánuje financovať nezávislé médiá po celé trvanie vojny. Podporiť chce aj novinárov a vedcov, ktorí dokumentujú vojnové zločiny alebo poskytujú informácie o verejnom zdraví, dodal šéf OSF. (1 EUR = 1,1024 USD)
13:36 Vláda schválila opatrenia na efektívnejšie vykonávanie sankcií.
Návrh z dielne Ministerstva spravodlivosti SR (MS SR) sa zameriava najmä na sankcie Európskej únie voči Ruskej federácii a ruským oligarchom v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Materiál navrhuje zriadiť Ústrednú koordinačnú skupinu pre vykonávanie medzinárodných sankcií.
„Neefektívnosť súčasného systému vykonávania medzinárodných sankcií v SR kritizoval v nedávnom hodnotení aj výbor Moneyval. Situácia je o to urgentnejšia, že typologický katalóg sankcií sa neustále rozširuje a už teraz sa predpokladá ich výkon všetkými úrovňami štátnej a verejnej správy, vrátane justičných orgánov a orgánov presadzovania práva,“ konštatuje MS SR v schválenom materiáli.
Ministerstvo spravodlivosti vytvorí koordinačnú skupinu, ktorá bude vynucovať schválené sankcie proti Rusku
13:29 Po tom, ako ukrajinské sily vytlačili ruských vojakov z Makarivu, môžu zaznamenať ďalší úspech v bojoch okolo Kyjeva. Ukrajinská armáda obkľúčila mestá Buča, Irpiň a Hostomeľ, ktoré boli dosiaľ pod ruskou kontrolou.
Na sociálnej sieti Facebook o tom informovala mestská rada v Buči. Mnohé obce pri Kyjeve sú však naďalej okupované a obyvateľstvu nezostali žiadne potraviny, lieky, hygienické prostriedky či výživa pre deti. Mnohé obce sú navyše bez spojenia so svetom, chýba aj svetlo či plyn. „Ruskí okupanti sa vlámu do domov, hľadajú jedlo a alkohol. Rabujú, strieľajú do psov a zabíjajú dobytok,“ uviedla mestská rada v Buči.
https://twitter.com/ClearBlueSee/status/1506356006175264768
13:13 Rusko by malo napriek invázii na Ukrajinu naďalej zostať členom skupiny najväčších ekonomík sveta združených v skupine G20. Ako informuje spravodajský web CNN, takýto postoj zastáva Čína. „Rusko je dôležitým členom,“ povedal v stredu novinárom hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin a dodal, že Rusko patrí k najväčším svetovým ekonomikám, ktoré „spája“ skupina G20. Wang Wen-pin tiež povedal, že G20 by mala „praktizovať skutočný multilateralizmus“ a „posilniť solidaritu a spoluprácu“.
12:29 Ruský parlament schválil legislatívu, ktorou sa rozširuje štatút vojnového veterána aj na príslušníkov armády, ktorí sa zúčastňujú na invázii na Ukrajinu. Štatút vojnového veterána znamená viaceré výhody. Patrí k nim okrem iného každomesačné poberanie dávok, daňové úľavy, zľavy na energie pre domácnosti a prednostný prístup k zdravotnej starostlivosti. Štátna Duma, čiže dolná komora ruského parlamentu, tento zákon schválila v stredu, štyri týždne od začiatku vojny na Ukrajine. Všetky tri čítania, ktorými musí navrhovaný zákon prejsť, ruskí poslanci absolvovali v priebehu jediného dňa.
12:11 Poľsko žiada o vyhostenie 45 ruských občanov podozrivých zo špionáže. Tí podľa poľských predstaviteľov využívali diplomatický štatút na maskovanie ich pobytu v krajine.
Poľská agentúra pre vnútornú bezpečnosť uviedla, že žiada ministerstvo zahraničia, aby urýchlene vyhostilo Rusov, ktorí boli označení za nebezpečenstvo z pohľadu poľskej bezpečnosti.
„Vzhľadom na politiku Ruska voči Poľsku a jeho spojencom, ako aj s prihliadnutím na ruskú agresiu voči Ukrajine, šéf agentúry žiada o vyhostenie označených osôb z územia Poľskej republiky,“ uviedol hovorca poľských bezpečnostných služieb Stanislaw Zaryn.
Agentúra tiež uviedla, že zadržala poľského občana pre podozrenie zo špionáže pre ruské tajné služby. Podozrivý pracoval vo varšavskej matrike a mal prístup k mestským archívom.
12:05 Šéf Medzinárodného výboru Červeného kríža (ICRC) Peter Maurer v stredu pricestoval do Moskvy na rokovania o humanitárnych dôsledkoch ruskej invázie na Ukrajinu.
S predstaviteľmi ruských ministerstiev zahraničných vecí a obrany bude hovoriť o vojnových zajatcoch, spôsobe vedenia bojových akcií, dodávkach humanitárnej pomoci a ďalších otázkach.
Konflikt z posledných týždňov spolu s osem rokov trvajúcim konfliktom na Donbase spôsobil obrovskú skazu, povedal Maurer. Zúčastnené strany vyzval, aby sa riadili humanitárnym právom a zmiernili utrpenie.
Šéf Medzinárodného výboru Červeného kríža išiel do Ruska, chce rokovať o humanitárnych dôsledkoch vojny na Ukrajine
11:53 Z verejného obstarávania na Slovensku bude možné vylúčiť ruských vlastníkov firiem, dôvodom je takmer mesiac trvajúca vojnová agresia Ruska proti Ukrajine.
Umožňuje to novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú poslanci schválili v stredu dopoludnia v zrýchlenom rokovaní. Ide o priamu reakciu vlády na inváziu ruskej armády u nášho východného suseda. Zmeny vo verejnom obstarávaní dopĺňajú mechanizmus na obmedzenie účasti pri získavaní verejných zákaziek.
Ruské firmy si na Slovensku ani neškrtnú, novela zákona ich diskvalifikuje z verejných obstarávaní
11:40 Ruská armáda zbombardovala a zničila most v obkľúčenom meste Černihiv na severe Ukrajiny. Zničený most slúžil na evakuáciu civilistov a dopravovanie humanitárnej pomoci. Most cez rieku Desna spájal Černihiv s Kyjevom.
Informoval o tom guvernér Černihivskej oblasti Viačeslav Čaus. Úrady uviedli, že obkľúčené mesto nemá vodu a elektrinu a situáciu označili za humanitárnu katastrofu. Silné výbuchy otriasli v stredu ráno aj Kyjevom a ťažké delostrelectvo bolo počuť severozápadne od ukrajinského hlavného mesta. Ruské sily sa snažia zo severozápadu Kyjev obkľúčiť a obsadiť jeho predmestia.
11:32 Futbalový útočník Júnior Moraes sa z Ukrajiny vrátil do rodnej Brazílie s pripojil sa k tímu Corinthians. Tridsaťštyriročný futbalista získal pred troma rokmi ukrajinské občianstvo a jeho myseľ preto zostáva ďaleko od športu. Obáva sa o svojich priateľov, kolegov a spoluhráčov uprostred ruskej invázie. Na pomoc Ukrajine už prispel čiastkou 49-tisíc eur.
Moraes hral v krajine napadnutej Rusmi posledných desať rokov. Predchádzajúce štyri sezóny odohral v klube Šachtar Doneck, v ktorého drese strelil 46 gólov. Za ukrajinskú reprezentáciu nastúpil v jedenástich zápasoch a po skončení kariéry sa v krajine plánoval usadiť. Dokonca už aj hovorí po ukrajinsky.
“Stále je pre mňa ťažké o tom hovoriť. Nemôžem na to zabudnúť, kým trvá vojna. Som spojený s tamojšími ľuďmi. Každý deň sa s nimi rozprávam. Nemôžem sa usmievať tak, ako by som chcel. Stane sa tak až vtedy, keď sa skončí táto vojna,“ neskrýval smútok Moraes počas tlačovej konferencie na tréningovom ihrisku Corinthians v Sao Paule. Informovala o tom agentúra AP.
Futbalista opustil Ukrajinu 27. februára spolu so skupinou ďalších cudzincov, väčšinou Brazílčanov. Podarilo sa im utiecť cez moldavsko-rumunské hranice. Po príchode do rodnej vlasti podpísal s klubom Corinthians ročný kontrakt. Moraesov debut v novom drese by sa mal uskutočniť vo štvrtok 24. marca proti tímu Guarani. Podľa vlastných slov sa na tréningu cíti dobre, ale rozhodnutie nastúpiť necháva na trénerovi.
11:24 Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu zopakoval, že jeho krajina nepodporí vyhlásenie bezletovej zóny nad Ukrajinou a ani nevyšle svojich vojakov, aby sa zapojili do bojov. Nemecko sa zhoduje s európskymi spojencami, ako aj so Spojenými štátmi, že NATO sa nestane účastníkom vojny na Ukrajine, povedal Scholz nemeckým zákonodarcom.
Nemecko už poskytlo Ukrajine finančnú a vojenskú pomoc, na Rusko uvalilo tvrdé sankcie a prijalo státisíce ukrajinských utečencov, pokračoval kancelár. Vláde v Kyjeve odkázal, že s pomocou zo strany Berlína môže naďalej počítať.
Scholz ďalej uviedol, že Nemecko sa snaží zbaviť závislosti na dovozoch energií z Ruska. Hľadá preto alternatívnych dodávateľov a chce posilniť využívanie obnoviteľných zdrojov energií. Bojkot ruskej ropy, uhlia a zemného plynu však nepodporí.
11:14 Veľká časť ukrajinského mesta Mariupoľ bola úplne zničená, no oblasť prístavu zostáva do výraznej miery nedotknutá.
Pre spravodajský web BBC to povedal popredný predstaviteľ mariupoľského prístavu, ktorý v utorok utiekol z obliehaného mesta. Muž, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity pre obavy o bezpečnosť, uviedol, že od začiatku vojny v prístave zakotvilo šesť lodí plaviacich sa pod zahraničnou vlajkou, ale „na rozdiel od zvyšku mesta prístav zažil len pomerne slabé bombardovanie“.
Mariupoľ je takmer zrovnaný so zemou, bombardovaniu strategického prístavu sa však Rusi vyhýbajú
11:01 Slovensko na znižovaní energetickej závislosti od Ruska pracuje dlhodobo. Tvrdí to Ministerstvo hospodárstva SR.
Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ministerstva hospodárstva Katarína Matejková, po plynovej kríze v roku 2009 sa podarilo diverzifikovať trate a plyn je možné doviesť na Slovensko prakticky z ktoréhokoľvek smeru. Rezort je však presvedčený, že nie je možné sa zo dňa na deň odstrihnúť od ruských energetických dodávok.
Slovensko pracuje na znižovaní energetickej závislosti od Ruska dlhodobo, nejde to však hneď
10:53 Prezidentka Zuzana Čaputová reagovala na ďalšie pripravované sankcie voči Rusku zo strany Európskej únie.
Sankcie znemožnia Rusku zmeniť bezpečnostnú architektúru v celej Európe, myslí si prezidentka Čaputová
10:30 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) tvrdí, že Rusko na Ukrajine porušuje medzinárodné právo.
Pošle Slovensko systém S-300 na Ukrajinu? Minister Naď uviedol, kedy o tom nebudeme uvažovať
10:06 Ruský vpád na Ukrajinu zabrzdí nemecký hospodársky rast a zrýchli infláciu. Informoval o tom v stredu ekonomický inštitút Ifo. Podľa aktuálnej prognózy sa nemecká ekonomika tento rok zväčší o 2,2 až 3,1 percenta. Decembrový odhad predpokladal jej posilnenie o 3,7 percenta.
Mníchovský inštitút upravil smerom nahor aj výhľad inflácie. Medziročný rast cien by tak mal byť v rozpätí 5,1 až 6,1 percenta namiesto hodnoty 3,3 percenta prognózovanej v závere vlaňajška.
Ruská invázia prispieva k spomaľovaniu ekonomiky v dôsledku kombinácie výrazne vyšších cien komodít, sankcií, obmedzených dodávok surovín a medziproduktov, uviedol hlavný prognostik inštitútu Ifo Timo Wollmershäuser. Ako dodal, výraznú vzpruhu ekonomike poskytujú silné objednávky v spracovateľskom priemysle a normalizácia podmienok po pandémii koronavírusu.
9:53 Na východe Ukrajiny bol dohodnutý dočasný pokoj zbraní. Ako referuje spravodajský web CNN, civilisti z Luhanska by počas neho mali dostať možnosť utiecť do bezpečia.
Oblasť okolo Luhanska v uplynulých dňoch zachválili prudké boje. Rusi dokonca ostreľovali opatrovateľský dom pre seniorov, v ktorom zahynulo 56 ľudí. V pondelok ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo ruské sily z násilnej deportácie 2389 detí z Doneckej a Luhanskej oblasti. Americké veľvyslanectvo to označilo za únos. Rusko tvrdí, že spomenuté deti i ďalšie osoby boli evakuované z vlastnej vôle.
9:45 Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) sa bude v stredu zaoberať tromi rezolúciami o humanitárnej kríze na Ukrajine. Nachádzajú sa medzi nimi i dve navzájom súperiace rezolúcie – jedna podporovaná Ukrajinou a západnými krajinami, ktorá dáva jasne najavo, že Rusko je zodpovedné za eskaláciu humanitárnej krízy, a druhá podporovaná Juhoafrickou republikou, ktorá nespomína Rusko.
9:34 O dočasné útočisko požiadalo na Slovensku už takmer 50-tisíc osôb prichádzajúcich z Ukrajiny. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra. Slovensko-ukrajinskú hranicu v utorok prekročilo 677 mužov, 1745 žien a 1004 detí. O dočasné útočisko požiadalo 1980 osôb. Celkovo už slovensko-ukrajinskú hranicu od začatia konfliktu prekročilo takmer 262-tisíc osôb.
Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo v utorok 256 príslušníkov prezídia PZ, 34 príslušníkov HaZZ, 117 colníkov, 405 vojakov, dvaja duchovní, 219 dobrovoľníkov a 56 príslušníkov zahraničných zložiek. Zároveň bolo vypravených 26 autobusov, ktoré prepravili 772 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky a deväť vlakov s počtom cestujúcich 789. Za včerajší deň bolo ubytovaných 186 ľudí, voľné kapacity sú na úrovni 9489 lôžok.
9:13 Ruské jednotky sa sťahujú zo severu a juhu, aby „obkľúčili ukrajinské sily na východe krajiny“.
Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na najnovšie spravodajské informácie britského ministerstva obrany. Ruské vojská podľa Britov postupovali z Charkova a Mariupoľa. Ako ďalej uviedlo britské ministerstvo obrany, boje na severe zamerané na dobytie hlavného mesta Kyjev, zostávajú „do značnej miery statické“.
„Ruské sily pravdepodobne majú obdobie reorganizácie pred obnovením rozsiahlych útočných operácií,“ uvádza sa vo vyhlásení Spojeného kráľovstva. Zdá sa tiež, že ruskí vojaci sa pokúšajú obísť Mykolajiv a chcú sa dostať do prístavného mesta Odesa na juhozápade Ukrajiny.
8:46 Akciový trh v USA v utorok posilnil. Wall Street podporili hlavne banky, technologický sektor a maloobchodní predajcovia. Energetické firmy však strácali spolu s nižšími cenami ropy.
Pozornosť investorov sa naďalej zameriava na vysokú infláciu, ktorá atakuje mnohoročné maximá. Výnosy dlhopisov pokračovali v raste deň po tom, ako šéf Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell vyhlásil, že centrálna banka bude pri zvyšovaní úrokových sadzieb postupovať razantnejšie, pokiaľ si to situácia vyžiada.
Index S&P 500 posilnil o 1,1 % na 4 511,61 bodu, priemyselný Dow Jones vzrástol o 0,7 % na 34 807,46 bodu a technologický Nasdaq stúpol o 2 % na 14 108,82 bodu.
Akciový trh v USA posilnil, strácali len energetické firmy
8:37 Slovensko podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martina Klusa (SaS) súhlasí s postupným ukončením závislosti na dovoze ruského plynu a ropy a podporuje diverzifikáciu zdrojov plynu a ropy a energetických trás.
„Ruská agresia však povedie k ďalšiemu zvyšovaniu cien za energie, negatívnemu dopadu na našu ekonomiku, ako aj k urýchleniu inflácie. Preto potrebujeme čo najskôr nájsť riešenia, ktoré budú limitovať tento negatívny vývoj a dopady na našich obyvateľov, najmä tých najzraniteľnejších,“ dodal štátny tajomník.
Klus: Iba plné využitie potenciálu sankcií môže čo najskôr ukončiť vojnu na Ukrajine
8:23 Rusko sa začalo uchyľovať k tomu, že začína povolávať do boja bývalých vojakov so skúsenosťami, aby nahradilo ťažké straty. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na vyhlásenie ukrajinskej armády na Facebooku.
Ruské sily sú značne „demoralizované“, ich postup na Ukrajine sa naďalej zastavuje
8:10 Francúzsky energetický gigant TotalEnergies oznámil, že minimálne do konca tohto kalendárneho roka nebude nakupovať z Ruska žiadnu ropu a ropné produkty.
TotalEnergies prestane nakupovať ruskú ropu, energetický gigant spravil rozhodnutie aj o zemnom plyne
7:52 Ceny ropy v utorok klesli. Aprílové dodávky ľahkej americkej ropy si odpísali 36 centov a uzavreli na úrovni 111,76 USD za barel. Májové dodávky severomorskej ropy Brent zlacneli o 14 centov na 115,48 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež klesla, a to o 4 centy na 3,33 USD za galón. Aj ceny drahých kovov zamierili nadol. Zlato zlacnelo o 8 USD na hodnotu 1921,50 USD za uncu a cena striebra sa znížila o 41 centov na úroveň 24,90 USD za uncu. (1 EUR = 1,1024 USD)
7:49 Približne 7-tisíc ruských dovolenkárov sa nemôže dostať z Thajska. Ako referuje spravodajský web BBC, odkedy boli na Rusko uvalené sankcie, nemôžu si vyberať hotovosť z bankomatov ani používať svoje platobné karty.
Väčšina odmietla zhovárať sa s novinármi, ale jeden pár súhlasil pod podmienkou anonymity. Tvrdí, že sa obávajú dôsledkov doma v Rusku, kde aj označenie udalostí na Ukrajine za vojnu môže viesť k trestnému stíhaniu.
„Chodili sme z banky do banky, od bankomatu k bankomatu. V deviatich z desiatich prípadov sme neuspeli, ale podarilo sa nám získať nejaké peniaze,“ povedali.
7:37 Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok v rozhovore pre CNN odmietol vylúčiť použitie jadrových zbraní.
Rusko odmietlo vylúčiť použitie jadrových zbraní, nasadí ich vraj len v jednom prípade
7:26 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že ruské sily v utorok nielenže zablokovali humanitárny konvoj, ktorý sa pokúšal dostať do obliehaného Mariupoľa s potrebnými zásobami, ale zajali aj niektorých záchranárov a vodičov autobusov. Dodal, že Rusi pritom vopred odsúhlasili trasu.
„Snažíme sa zorganizovať stabilné humanitárne koridory pre obyvateľov Mariupoľa, ale takmer všetky naše pokusy, žiaľ, zmarili ruskí okupanti, ostreľovaním alebo úmyselným terorom,“ povedal Zelenskyj vo svojom nočnom videopríhovore k národu.
Podpredsedníčka vlády Iryna Vereščuková uviedla, že Rusi zadržali 11 vodičov autobusov a štyroch záchranárov spolu s ich vozidlami. Povedala, že ich osud je neznámy.
7:19 Rusko popiera, že by sa jeho invázia na Ukrajine zastavila. V rozhovore pre CNN to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Na otázku, čo dosiahol ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajine, odpovedal: „V prvom rade ešte nie. Ešte nedosiahol.“ Trval však na tom, že vojenská operácia prebieha „prísne v súlade s plánmi a účelmi, ktoré boli stanovené vopred“. Peskov zopakoval, že Putinovými hlavnými cieľmi bolo „zbaviť sa vojenského potenciálu Ukrajiny“ a „zabezpečiť, aby sa Ukrajina zmenila z protiruského centra na neutrálnu krajinu“.
7:11 Ruské vojenské sily zničili nové laboratórium v jadrovej elektrárni v Černobyle, ktoré okrem iného pracuje na zlepšení nakladania s rádioaktívnym odpadom. Uviedla to ukrajinská štátna agentúra zodpovedná za uzavretú zónu v Černobyle.
Rusi zničili laboratórium v Černobyle, v rukách nepriateľa tak skončili vysoko aktívne vzorky
7:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.