Ukrajina by od západných spojencov potrebovala zbrane dlhého doletu. Na Telegrame to uviedol hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Dodávky zbraní by podľa neho nemali mať meškanie, pretože sa to meria životmi ľudí, ktorí sa snažia ochrániť Ukrajinu pred Ruskom. „Veľmi potrebujeme zbrane, ktoré nám umožnia zasiahnuť nepriateľa z veľkej vzdialenosti. Západné zbrane a vybavenie nám pomáhajú vytlačiť nepriateľa z našej krajiny,“ povedal Zalužnyj.
Rusko vzalo telá mŕtvych vojakov a vybavenie z krížnika Moskva, tvrdí rozviedka
Ukrajinské mestá Sjevjerodoneck a Lysyčansk sú terčom ruského útoku v rámci ofenzívy v Luhanskej oblasti, uviedol vo štvrtok v aktualizácii vojenskej situácie úrad ukrajinského prezidenta. Šéf vojenskej správy Sjevjerodonecka Oleksandr Strjuk vo štvrtkovom rozhlasovom rozhovore povedal, že spojenie medzi Sjevjerodoneckom a Lysyčanskom sa skomplikovalo vzhľadom na ruské bombardovanie mosta medzi oboma mestami. Informuje o tom portál cnn.com.
Skončí sa vojna na Ukrajine po obsadení Kramatorska? Môže, ale aj nemusí to tak byť
Nepriateľ neprestal bombardovať obytné štvrte uplynulý týždeň a pol, povedal Strjuk. „V meste zostáva 12- až 13-tisíc ľudí. Ľudia sa schovávajú v krytoch a pivniciach. Meste je terčom neustálej paľby,“ povedal šéf vojenskej správy Sjevjerodonecka a dodal, že komunikácia je obmedzená a 90 percent obytných budov v meste je poškodených alebo zničených. Pád Sjevjerodonecka, ktoré je posledným veľkým mestom v Luhanskej oblasti pod kontrolou ukrajinskej vlády, by bol pre Kyjev veľkým neúspechom.
„Situácia je náročná, predovšetkým v doneckom operačnom obvode,“ povedal Fedir Venislavskyj, ukrajinský poslanec a člen parlamentného Výboru pre národnú bezpečnosť, obranu a spravodajstvo. „Najhorúcejšími miestami sú Sjevjerodoneck a Lysyčansk,“ konštatoval a dodal, že ruskí vojaci sa snažia obkľúčiť ukrajinské sily a potom zaútočiť na mestá Bachmut a Soledar. „Nepriateľ čiastočne kontroluje mesto Lyman a smeruje k predmestiam Sjevjerodonecka. Situácia v tejto operačnej oblasti bude v najbližších dňoch veľmi náročná,“ konštatoval Venislavskyj.
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.
Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.
Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyjrozhodne odmietol názory tých na Západe, ktorí naznačujú, že Ukrajina by sa mala vzdať oblastí okupovaných ruskými silami v záujme dosiahnutia mierovej dohody.
Zelenskyj bude rokovať s Putinom po jeho návrate do skutočného sveta, ruský prezident musí opustiť svoju bublinu
Zelenskyj rozhodne odmietol názory, že Ukrajina by sa mala vzdať okupovaných oblastí (video)
Títo „veľkí geopolitici“, ktorí to naznačujú, si nevšímajú záujmy obyčajných Ukrajincov, „miliónov tých, ktorí žijú na územiach, ktoré navrhujú vymeniť za ilúziu mieru“, povedal Zelenskyj vo videopríhovore. „Vždy musíme myslieť na ľudí a pamätať si, že hodnoty nie sú len slová,“ dodal. Tých, ktorí sú za odovzdanie časti Ukrajiny Rusku, Zelenskyj prirovnal k tým, ktorí v roku 1938 odstúpili územia Hitlerovi v nádeji, že predídu druhej svetovej vojne.
Vojna na Ukrajine (online)
- minúta po minúte
22:00 Štvrtkový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v piatok.
20:32 Ukrajinská generálna prokuratúra vyšetruje takmer 14-tisíc prípadov údajných vojnových zločinov spáchaných ruskými silami počas invázie na Ukrajinu.
Ukrajinská generálna prokuratúra dostáva denne 100 až 200 prípadov údajných vojnových zločinov
19:16 Fínska premiérka Sanna Marinová vo štvrtok navštívila Ukrajinu a pripojila sa tak k iným európskym lídrom, ktorí tak urobili pred ňou. Počas návštevy sa stretla aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Podľa fínskej verejnoprávnej televízie YLE sa bola pozrieť aj v mestách Buča a Irpiň neďaleko Kyjiva, v ktorých ruskí vojaci páchali zverstvá na ukrajinských civilistoch.
Zelenskyj sa poďakoval Marinovej za dodávky zbraní z Fínska a podporu pri sankciách voči Rusku.
Fínsko, ktoré je znepokojené ruskou inváziou na Ukrajinu, nedávno prerušilo svoju politiku neutrálnosti a spolu so Švédskom požiadalo o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO).
18:39 Pušilin hovorí, že žiadni Ukrajinci, ktorí zostali v továrni, nepredstavujú hrozbu pre ruské sily. Ruskí predstavitelia uviedli, že rozsiahle územie oceliarne je odmínované.
V ruinách oceliarne Azovstaľ sa stále môžu ukrývať ukrajinskí vojaci, tvrdí Pušilin
17:50 Rusko plánuje obsadiť celú Ukrajinu, pričom hlavným cieľom je naďalej hlavné mesto Kyjiv. Ako informuje spravodajský web CNN, tvrdí to starosta ukrajinskej metropoly Vitalij Kličko. Počas panelovej diskusie na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose Kličko uviedol, že Rusko nevykonáva na Ukrajine „špeciálnu operáciu“, ale skôr „genocídu“.
Rusko sa Kyjeva nevzdá a chce celú Ukrajinu, hovorí starosta Kličko
16:44 Ruský prezident Vladimir Putin vyzval partnerov v Eurázijskej ekonomickej únii (EEU), aby si vybrali „prirodzených“ partnerov a susedov pred inými „dobre rozvinutými“ ekonomikami. Šéf Kremľa hovoril na otváraní fóra EEU v Biškeku prostredníctvom videospojenia. Okrem iného povedal, že v agende fóra je viac ako 180 projektov v hodnote 300 miliárd dolárov. Informuje o tom spravodajská televízia CNN. Členmi EEU sú Rusko, Bielorusko, Kazachstan, Arménsko a Kirgizsko.
15:56 Až 92 percent Ukrajincov má negatívny postoj k Rusku. Vyplýva to z nedávneho prieskumu, ktorý uskutočnil Kyjevský medzinárodný sociologický inštitút. Do prieskumu sa zapojilo približne dvetisíc ľudí zo všetkých kútov Ukrajiny, okrem Krymu, Sevastopoľa a niektorých okresov v Doneckej a Luhanskej oblasti. Rusko pozitívne vnímajú iba dve percentá opýtaných Ukrajincov. Pre porovnanie, začiatkom februára, krátko pred vypuknutím ruskej invázie na Ukrajinu, malo pozitívny postoj k Rusku až 34 % ľudí na Ukrajine.
Takmer všetci Ukrajinci vnímajú negatívne Rusko, Putin sa v rebríčku obľúbenosti prepadol po invázii
14:57 Ukrajina by od západných spojencov potrebovala zbrane dlhého doletu. Na Telegrame to uviedol hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj.
Dodávky zbraní by podľa neho nemali mať meškanie, pretože sa to meria životmi ľudí, ktorí sa snažia ochrániť Ukrajinu pred Ruskom. „Veľmi potrebujeme zbrane, ktoré nám umožnia zasiahnuť nepriateľa z veľkej vzdialenosti. Západné zbrane a vybavenie nám pomáhajú vytlačiť nepriateľa z našej krajiny,“ povedal Zalužnyj.
14:43 Dvaja ruskí vojaci priznali vinu za vojnové zločiny počas ruskej invázie na Ukrajinu.
Alexander Bobykin a Alexander Ivanov uznali, že boli členmi delostreleckej jednotky, ktorá z Belgorodskej oblasti v Rusku strieľala na ciele v Charkovskej oblasti na Ukrajine. Ostreľovanie zničilo vzdelávacie zariadenie v meste Derhači. Prokurátori žiadajú pre zajatých vojakov 12 rokov väzenia za porušenie zákonov vojny. Proces s Bobykinom a Ivanovom je druhý, ktorý sa na Ukrajine koná v súvislosti s vojnovými zločinmi.
Dvaja ruskí vojaci priznali vinu za vojnové zločiny na Ukrajine, hrozia im roky väzenia
14:00 Šéf Svetovej banky David Malpass varoval, že ruská invázia na Ukrajinu môže spôsobiť globálnu recesiu, keďže porastú ceny potravín, energií a hnojív.
Na americkom obchodnom podujatí Malpass v stredu povedal, že je ťažké „predstaviť si, ako sa vyhneme recesii“. Dodal, že obavy zvyšuje i séria lockdownov súvisiacich s koronavírusom v Číne.
Šéf Svetovej banky Malpass varuje pred globálnou recesiou, môže ju spôsobiť vojna na Ukrajine
13:49 Ukrajinské mestá Sjevjerodoneck a Lysyčansk sú terčom ruského útoku v rámci ofenzívy v Luhanskej oblasti, uviedol vo štvrtok v aktualizácii vojenskej situácie úrad ukrajinského prezidenta.
Šéf vojenskej správy Sjevjerodonecka Oleksandr Strjuk vo štvrtkovom rozhlasovom rozhovore povedal, že spojenie medzi Sjevjerodoneckom a Lysyčanskom sa skomplikovalo vzhľadom na ruské bombardovanie mosta medzi oboma mestami. Nepriateľ neprestal bombardovať obytné štvrte uplynulý týždeň a pol, povedal Strjuk.
„V meste zostáva 12- až 13-tisíc ľudí. Ľudia sa schovávajú v krytoch a pivniciach. Mesto je terčom neustálej paľby,“ povedal šéf vojenskej správy Sjevjerodonecka a dodal, že komunikácia je obmedzená a 90 percent obytných budov v meste je poškodených alebo zničených. Pád Sjevjerodonecka, ktoré je posledným veľkým mestom v Luhanskej oblasti pod kontrolou ukrajinskej vlády, by bol pre Kyjev veľkým neúspechom.
Dve ukrajinské mestá sú neustále pod paľbou Rusov, uviazli v nich tisícky ľudí
13:38 Spojené štáty odmietajú návrh Ruska na odblokovanie ukrajinských prístavov výmenou za zrušenie sankcií.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price označil ruský návrh na odblokovanie ukrajinských prístavov výmenou za zrušenie sankcií za „prázdne sľuby“. „Najrýchlejším riešením na rast cien surovín na celom svete je ukončenie brutálnej vojny Ruska,“ povedal Price.
Zároveň poznamenal, že je to „otrasné“, keď sa Rusko snaží využiť potraviny a energiu ako zbrane. Taktiež označil ako dezinformácie tvrdenia Ruska, že potravinovú krízu spôsobili západné sankcie voči Moskve.
12:22 Ruský prezident Vladimir Putin vo vojne na Ukrajine už zlyhal pri dosahovaní svojich strategických cieľov. Povedal to počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose nemecký kancelár Olaf Scholz.
Konštatoval, že náklady ruského režimu na vojnu sú enormné. Zároveň však varoval, že „Putin bude vážne vyjednávať o mieri len vtedy, ak si uvedomí, že nemôže zlomiť obranu Ukrajiny“. Informuje o tom portál news.sky.com. „Nebude nadiktovaný mier,“ dodal nemecký kancelár. „Ukrajina to nebude akceptovať a my tiež nie,“ vyhlásil. Reakcia Nemecka na inváziu na Ukrajinu je stredobodom záujmu preto, že krajina je veľmi závislá od ruského zemného plynu.
11:51 V meste Lysyčansk na východnej Ukrajine, kde sa v súčasnosti sústreďujú boje, polícia musí pochovávať telá civilistov do masových hrobov. Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj povedal, že v jednej časti mesta museli do hrobu dať zhruba 150 tiel. Rodiny zosnulých, ktorí sú tam pochovaní, ich budú podľa jeho slov po vojne môcť znova pochovať. Polícia vydáva dokumenty, ktoré Ukrajincom umožňujú zabezpečiť úmrtné listy pre svojich blízkych, dodal. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
11:35 Ruská centrálna banka vo štvrtok znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 11 percent z úrovne 14 percent.
Svoje rozhodnutie odôvodnila spomalením inflácie. Ide už o tretie zníženie úrokov v Rusku o tri percentuálne body odvtedy, ako centrálna banka krajiny kľúčovú sadzbu v závere februára zdvihla na 20 percent po tom, ako ruská armáda vstúpila na Ukrajinu.
Centrálna banka Ruska uviedla, že v apríli bola v krajine inflácia vo výške 17,8 percenta, ale podľa odhadu k 20. máju mierne oslabila na 17,5 percenta. „Vonkajšie podmienky pre ruskú ekonomiku sú stále náročné a výrazne brzdia hospodársku aktivitu,“ uviedla centrálna banka vo vyhlásení. Dodala však, že „riziká pre finančnú stabilitu sa trochu zmenšili, čo umožnilo zmiernenie časti opatrení na kontrolu kapitálu“.
10:43 Ozbrojené sily Ukrajiny uviedli, že od začiatku ruskej invázie už bolo zabitých 29 600 príslušníkov ruskej armády. Ukrajinská armáda zároveň tvrdí, že doteraz zničila 1 315 ruských tankov a 206 ruských lietadiel. Informuje o tom spravodajský portál news.sky.com, ktorý však dodáva, že najnovšie údaje Kyjeva o ruských stratách nie sú overené a od iných odhadov sa zvyčajne líšia.
10:20 Ruská armáda podľa generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl bola v noci na štvrtok neúspešná v niekoľkých svojich útokoch a ruskí vojaci ustúpili so stratami z dediny Zolota Nyva.
Rusko neúspešne útočilo aj na mestá Mykolajivka a Kryvyj Rih, uviedol ukrajinský generálny štáb a dodal, že ruskí vojaci sústreďujú svoje úsilie na prevzatie úplnej kontroly nad mestom Lyman v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Informuje o tom portál bbc.com.
Ruská armáda podľa Kyjeva bombardovala civilnú infraštruktúru v mestách na juhu Ukrajiny a ruskí vojaci sa snažili dostať na hranice Chersonskej oblasti. Ukrajinský generálny štáb dodal, že Rusko obnovilo ofenzívu na región mesta Slavjansk a zlepšilo svoju taktickú situáciu v Izjume, Sjevjerodonecku a Avdijivke.
9:32 Slovensko-ukrajinské hranice smerom na Slovensko prekročilo v stredu viac ako 2800 osôb. Z toho bolo 732 mužov, 1 656 žien a 448 detí. O dočasné útočisko požiadalo 210 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v stredu takmer 2 800 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.
Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 48 policajtov, 58 hasičov, 92 colníkov, 156 vojakov, 102 dobrovoľníkov, 180 zamestnancov okresných úradov, 43 príslušníkov zahraničných zložiek a 22 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 15 autobusov, ktoré prepravili 122 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 28 osôb.
Celkovo už Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo takmer 457-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 78-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 200-tisíc osôb.
8:51 Ruské elitné výsadkové sily utrpeli podľa britského ministerstva obrany od začiatku vojny na Ukrajine „vysoké straty“. Výsadkové sily, ktoré majú 45-tisíc príslušníkov, boli počas invázie vo veľkej miere súčasťou „niekoľkých markantných taktických zlyhaní“, uviedol britský rezort obrany v aktualizácii spravodajských informácií o priebehu vojny. Informuje o tom portál news.sky.com.
„Zahŕňajú marcový pokus o útok na Kyjev cez letisko Hostomeľ, zastavenie napredovania na osi Izjum od apríla a nedávne neúspešné prekračovanie rieky Siverskyj Donec,“ uviedlo britské ministerstvo obrany o zlyhaniach ruských elitných výsadkových síl. Tieto ich neúspešné nasadenia sú symbolické pre nevyvážený stav ruskej armády napriek 15 rokom veľkých investícií, dodal rezort obrany Veľkej Británie.
8:37 Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) oznámil, že bol schopný dať 300 rodinám na Ukrajine a v Rusku odpovede na otázky o osude ich blízkych. Generálny riaditeľ MVČK Robert Mardini novinárom v stredu povedal, že práca organizácie na objasnení osudu nezvestných ľudí je vo veľkej miere na dobrej ceste.
Mardini dodal, že sa dosiahol určitý pokrok aj v oblasti práva MVČR navštevovať vojnových zajatcov. V otázke tohto práva „existuje dohoda na oboch stranách, čo je dobrá správa,“ konštatoval Mardini. Hlavnou prekážkou návštev zajatcov predstaviteľmi MVČR je však podľa neho samostná vojna a logistické prekážky.
8:24 Ruské ministerstvo obrany sľubuje otvorenie bezpečného koridoru, ktorý umožní zahraničným lodiam opustiť ukrajinské čiernomorské prístavy. Samostatný koridor otvoria pre prístav v Mariupoli, aby z neho lode mohli cez Azovské more odplávať do Čierneho mora.
Šéf Národného centra riadenia obrany Ruskej federácie Michail Mizincev podľa ruskej tlačovej agentúry Interfax v stredu na brífingu v Moskve uviedol, že v súčasnosti je v šiestich ukrajinských čiernomorských prístavoch, vrátane prístavov Odesa, Cherson a Mykolajiv, 70 lodí zo 16 krajín. Mizincev dodal, že koridory budú otvorené každý deň.
8:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodne odmietol názory tých na Západe, ktorí naznačujú, že Ukrajina by sa mala vzdať oblastí okupovaných ruskými silami v záujme dosiahnutia mierovej dohody.
Títo „veľkí geopolitici“, ktorí to naznačujú, si nevšímajú záujmy obyčajných Ukrajincov, „miliónov tých, ktorí žijú na územiach, ktoré navrhujú vymeniť za ilúziu mieru“, povedal Zelenskyj v stredu večer vo videopríhovore.
„Vždy musíme myslieť na ľudí a pamätať si, že hodnoty nie sú len slová,“ dodal. Tých, ktorí sú za odovzdanie časti Ukrajiny Rusku, Zelenskyj prirovnal k tým, ktorí v roku 1938 odstúpili územia Hitlerovi v nádeji, že predídu druhej svetovej vojne.
8:00 Vitajte pri sledovaní štvrtkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.