Rusko s najväčšou pravdepodobnosťou utrpelo zničujúce straty v radoch stredných a nižších dôstojníkov. Ako referuje spravodajský web BBC, tvrdí to britská spravodajská služba vo svojej najnovšej aktualizácii.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
„Strata veľkej časti mladej generácie profesionálnych dôstojníkov pravdepodobne zhorší pretrvávajúce problémy ruskej armády s modernizáciou prístupu k veleniu a riadeniu,“ uvádzajú Briti, podľa ktorých nedostatok skúsených veliteľov „pravdepodobne povedie k ďalšiemu poklesu morálky a pretrvávajúcej zlej disciplíne“. Objavili sa správy, že vo viacerých ruských jednotkách nastali vzbury medzi vojakmi.
Zelenskyj odvolal šéfa bezpečnosti v Charkovskej oblasti, myslel len na seba
Ukrajinské sily podnikli úspešný protiútok južne od Kryvého Rihu. Informuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na tamojšieho najvyššieho vojenského predstaviteľa Oleksandra Vilkula. „Bolo zlikvidovaných 63 útočníkov a 19 kusov nepriateľskej techniky, vrátane moderných tankov T-72, viacnásobného odpaľovacieho raketového systému Grad, delostrelectva, vrtuľníkov a jedného lietadla SU-35,“ uviedol Vilkul.
Rusko považuje „oslobodenie“ Donbasu na východe Ukrajiny na svoju „bezpodmienečnú prioritu“. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Ten pri obrane ruskej vojenskej operácie, ktorá trvá viac ako tri mesiace, opäť povedal, že jej cieľom je „demilitarizácia“ Ukrajiny a Rusko bojuje proti „neonacistickému režimu“. Zároveň poprel špekulácie, že ruský prezident Vladimir Putin je chorý.
Lavrov zamietol tvrdenia o chorobe Putina, žiadny príčetný človek nemôže na prezidentovi vidieť zdravotné problémy
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.
Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.
Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.
Ukrajinské ozbrojené sily počas ostatného mesiaca dostali niekoľko dodávok ťažkých zbraní od Západu, no stále potrebujú viac. V rozhovore pre BBC Radio 4 to povedal ukrajinský poradca v otázkach obrany Jurij Sak.
„Najnaliehavejšou potrebou sú v súčasnosti takzvané viacodpalové raketové systémy, pretože majú dlhší palebný dosah, než aký máme v súčasnosti. Umožnia nám napraviť nerovnováhu v delostrelectve na východe a, samozrejme, by boli významným prínosom,“ poznamenal.
Na otázku, či by Ukrajina mohla vzdať Donbasu v prospech Ruska, aby ukončila vojnu, odpovedal: „Ukrajina nikdy nebude súhlasiť so žiadnym koncom tejto vojny, ktorý by predpokladal odstúpenie niektorých území. Potrebujeme vojenskú podporu, aby sme dosiahli naše ciele a obnovili našu územnú celistvosť aspoň na úroveň spred 24. februára.“
Vojna na Ukrajine (online)
- minúta po minúte
21:00 Pondelňajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj v utorok.
20:34 Holandská plynárenská spoločnosť GasTerra nebude od 31. mája dostávať zemný plyn od ruského energetického giganta Gazprom. Stane sa tak po tom, čo firma odmietla prijať požiadavky Moskvy a platiť za plyn v rubľoch. Informuje o tom spravodajský portál SkyNews s odvolaním sa na vyhlásenia oboch spoločností.
Holandská firma GasTerra odmietla platiť v rubľoch a od ruského Gazpromu už nebude dostávať plyn
20:11 Prvou otázkou, ktorou sa zaoberali na mimoriadnom samite Európskej rady jednotliví jej členovia bola potravinová bezpečnosť, teda to, ako zabezpečiť vývoz obilia z Ukrajiny do ďalších krajín. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) o tom informoval počas krátkeho tlačového brífingu. „Ponúkajú sa viaceré riešenia. Na jednej strane pozemné trate cez Európu, ale tiež sa diskutuje o tom, ako uvoľniť prístav v Odese a ako nejakým tretím partnerom garantovať Ukrajine bezpečnosť,“ vyhlásil premiér.
Európski lídri rokovali o vývoze obilia z Ukrajiny, Heger sa rozprával s Orbánom a prihovoril sa aj Zelenskyj
19:38 Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová na mimoriadnom samite Európskej únie (EÚ) vyzvala na odpojenie sa od ruských energií.
Vojna na Ukrajine podľa nej urýchlila nevyhnutné a blok musí mať schopnosť zabezpečiť svoju energetickú nezávislosť. To urýchli aj zelený prechod.
Šéfka europarlamentu Metsolová vyzvala na odpojenie od ruských energií, Únia musí byť energeticky nezávislá
19:16 Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny vyplatili posledné dávky v hmotnej núdzi odídencom z Ukrajiny so štatútom dočasného útočiska. Od júna peniaze odídencom vyplatia štyri medzinárodné organizácie.
Ide o Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Detský fond OSN (UNICEF), Medzinárodnú federáciu Červeného kríža (IFRC) a Medzinárodnú organizáciu pre migráciu (IOM). V tlačovej správe o tom informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Úrady práce už odídencom z Ukrajiny pomoc v hmotnej núdzi nevyplatia, peniaze prídu od medzinárodných organizácií
18:45 Americký prezident Joe Biden povedal, že Spojené štáty neplánujú poslať Ukrajine systémy rakiet s dlhým doletom. Vyjadril sa tak v čase, keď sa objavili správy o zvažovaní takéhoto kroku.
USA podľa Bidena nedodajú Ukrajine rakety, ktoré by mohli zasiahnuť Rusko. Rozumné rozhodnutie, reagoval Medvedev
18:31 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok počas telefonického rozhovoru so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom ponúkol usporiadanie rokovaní medzi Ruskom, Ukrajinou a Organizáciou Spojených národov (OSN) v Istanbule.
Erdogan v rozhovore s Putinom zdôraznil „nutnosť krokov, ktoré budú minimalizovať negatívne vplyvy vojny“, a obnovenia mieru medzi Ruskom a Ukrajinou „čo najskôr“. Informuje o tom portál cnn.com. „Prezident Erdogan vyjadril pripravenosť na stretnutie s Ruskom, Ukrajinou a OSN v Istanbule a na úlohu v prípadnom pozorovateľskom mechanizme, ak obe strany budú v princípe súhlasiť,“ uviedla turecká strana o telefonickom rozhovore. Delegácie Ruska a Ukrajiny sa naposledy na rokovaniach stretli 29. marca v Istanbule.
17:58 Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnová vyzvala na vyšetrovanie s cieľom „úplne objasniť okolnosti“ smrti francúzskeho žurnalistu na Ukrajine.
„Smrť Frédérica Leclerc-Imhoffa, novinára televízie BFM, ktorý bol dnes zabitý počas pokrývania ukrajinskej evakuačnej operácie neďaleko Sjevjerodonecka, je vážne šokujúca,“ vyhlásila v pondelok šéfka francúzskej diplomacie.
Francúzsko žiada vyšetrenie smrti novinára, ktorý bol zabitý v humanitárnom autobuse pri Sjevjerodonecku
17:44 Maďarský premiér Viktor Orbán víta návrh na to, aby Európska únia (EÚ) uvalila embargo na ruskú ropu dopravovanú loďami a udelila výnimku dovozu ropy cez ropovod vedúci cez Ukrajinu. Návrh podľa neho predstavuje dobrý prístup.
Orbán súhlasí s embargom na ruskú ropu dopravovanú po mori, návrh má podporu aj v Prahe
17:13 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa tesne pred začatím mimoriadneho summitu stretol aj s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Heger povedal, že sa maďarského premiéra snažil „dostať na palubu“, aby podporil šiesty balík sankcií proti Rusku.
Heger: Peniaze, ktoré dávame za ruskú ropu a plyn financujú ruskú vojnu na Ukrajine
16:51 Francúzsky novinár v pondelok zomrel v dôsledku zranenia na východe Ukrajiny v Luhanskej oblasti. Uviedol to gubernátor oblasti Serhij Hajdaj. Podľa jeho slov bol reportér zabitý počas evakuácie z regiónu, ktorý je v posledných dňoch v rámci ruskej invázie terčom silnej paľby. „Dnes naše obrnené vozidlo išlo vyzdvihnúť desať ľudí z oblasti a dostalo sa do nepriateľskej paľby,“ konštatoval gubernátor. „Črepina z delostreleckého granátu prerazila pancier vozidla a smrteľné zranenie na krku utrpel akreditovaný francúzsky novinár, ktorý pripravoval materiál o evakuácii,“ povedal Hajdaj. Gubernátor dodal, že evakuáciu z regiónu teraz zastavili. Informuje o tom portál news.sky.com.
15:57 V prípade šiesteho balíka sankcií voči Ruskej federácii sa podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) smeruje k dohode, ktorá sa môže dosiahnuť aj počas tohto summitu EÚ. Týkať sa má najmä ropovodu Družba, pričom premiér verí, že sa k nej pridá aj Maďarsko. Premiér to povedal pred začiatkom dnešného mimoriadneho summitu Európskej rady. Predsedníčka Európskej rady Ursula von der Leyenová však očakáva, že k dohode sa dospeje až v dňoch nasledujúcich po samite.
„Odhliadnuc od toho, ako dopadne balík sankcií, pre Slovensko je najdôležitejšie zabezpečiť dostatok plynu a ropy pre všetkých našich občanov. Robíme preto všetky dôležité kroky,“ vyhlásil premiér s tým, že prvým krokom je solidarita. „Sme krajina, ktorá nemá prístup k moru, teda aby nám v prípade výpadku bolo dodané množstvo plynu aj ropy,“ dodal. Premiér pripomenul, že Slovensko už má pripravený interkonektor plynu cez Poľsko, ktorý dokáže zabezpečiť viac ako päť miliárd kubických metrov plynu, čo predstavuje približnú ročnú spotrebu krajiny.
Témou summitu má byť aj potravinová bezpečnosť, kde bude Slovensko pripravené deklarovať pomoc svojimi trasami k tomu, aby sa svet vyhol hladomoru v Afrike a tiež prípadnej vlne migrácie.
Heger očakáva na summite dohodu v otázke šiesteho balíka sankcií proti Rusku
15:26 Odhodlanie ukrajinských vojakov, ako aj verejnosti, musí byť pre západný svet príkladom. Povedal to náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) Daniel Zmeko, ktorý navštívil 26. až 29. mája Ukrajinu a stretol sa s ukrajinským generálom Valerijom Zalužnym.
Zmeko: Z ukrajinskej armády by sme si mali brať príklad, bez vojenského vybavenia však Rusko neporazia
14:55 Ukrajina môže podľa slovenského ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO) naďalej počítať s našou pomocou. „Nikto nevie odhadnúť, kedy sa tento smutný a nezmyselný konflikt skončí. No jedno je isté – demokratický svet sa zjednotil, aby pomohol nevinným,“ uviedol Naď.
Ukrajina môže naďalej počítať s pomocou Slovenska, podľa Naďa sme vo forme a objeme jedným z lídrov
14:45 Nemecká vládna koalícia a hlavná opozičná strana dosiahli dohodu o výraznom zvýšení výdavkov na obranu, ktoré kancelár Olaf Scholz ohlásil ešte pred tromi mesiacmi.
Po tom, ako Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu, kancelár uviedol, že Nemecko vyčlení 100 miliárd eur do špeciálneho fondu pre svoju armádu a zvýši výdavky na obranu nad dve percentá hrubého domáceho produktu. Scholz chcel, aby špeciálny fond na obranu bol zakotvený v ústave.
To si vyžaduje súhlas dvojtretinovej väčšiny v nemeckom spolkovom sneme, Bundestagu, aj v Spolkovej rade, čiže podporu stredopravicového opozičného bloku CDU-CSU. Dohodu dosiahli v nedeľu v noci. Kancelár Scholz dohodu v pondelok privítal. „Nemecký Bundeswehr bude posilnený,“ povedal na veľtrhu v Hannoveri.
„Bude v pozícii plniť svoju obrannú misiu lepšie ako doteraz a bude schopný prispievať k NATO, takže sa budeme môcť kedykoľvek brániť pred vonkajším útokom“. „Prispeje to k zvýšeniu bezpečnosti Nemecka a Európy,“ dodal Scholz. „Ide o správnu odpoveď na obrat, ktorý nastal ruským útokom na Ukrajinu,“ poznamenal.
14:10 V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 30 350 ruských vojakov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.
Rusko podľa nich dosiaľ prišlo aj o 1349 tankov, 3282 bojových obrnených vozidiel, 2258 vozidiel a palivových nádrží, 643 delostreleckých systémov, 205 odpaľovacích raketových systémov, 93 systémov protivzdušnej obrany, 174 vrtuľníkov, 207 lietadiel, 507 dronov, 118 striel s plochou dráhou letu, 13 lodí a 48 kusov špeciálnej techniky. Počas nedele zaznamenali ruskí okupanti najväčšie straty v oblasti okolo mesta Zaporižžia.
13:14 Ukrajinské ozbrojené sily počas ostatného mesiaca dostali niekoľko dodávok ťažkých zbraní od Západu, no stále potrebujú viac. V rozhovore pre BBC Radio 4 to povedal ukrajinský poradca v otázkach obrany Jurij Sak.
„Najnaliehavejšou potrebou sú v súčasnosti takzvané viacodpalové raketové systémy, pretože majú dlhší palebný dosah, než aký máme v súčasnosti. Umožnia nám napraviť nerovnováhu v delostrelectve na východe a, samozrejme, by boli významným prínosom,“ poznamenal.
Na otázku, či by Ukrajina mohla vzdať Donbasu v prospech Ruska, aby ukončila vojnu, odpovedal: „Ukrajina nikdy nebude súhlasiť so žiadnym koncom tejto vojny, ktorý by predpokladal odstúpenie niektorých území. Potrebujeme vojenskú podporu, aby sme dosiahli naše ciele a obnovili našu územnú celistvosť aspoň na úroveň spred 24. februára.“
12:59 Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov zamietol tvrdenia, týkajúce sa údajne naštrbeného zdravia prezidenta Vladimira Putina.
Pre francúzsku televíziu TF1 uviedol, že Putin sa objavuje na verejnosti každý deň a „žiadny príčetný človek“ na ňom nemôže vidieť známky nejakej choroby alebo problému so zdravím.
Špekulácie o zdraví ruského prezidenta kolujú už istý čas a Kremeľ často popiera akékoľvek klebety o jeho chorobách.
Lavrov zamietol tvrdenia o chorobe Putina, žiadny príčetný človek nemôže na prezidentovi vidieť zdravotné problémy
12:20 Ukrajinská armáda uviedla, že v Chersonskej oblasti spustila protiofenzívu v snahe získať späť územie zabraté Ruskom. Ako referuje spravodajský web BBC, môže to byť predzvesť novej fázy bojov.
„Cherson vydrž, už sme blízko!“ uviedol v nedeľu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Dobytie tohto prístavného mesta na juhu Ukrajiny je zatiaľ najväčším úspechom ruskej armády, ktorú ukrajinské sily vyhnali z Kyjeva i Charkova.
Rusko sa v Chersone snaží postaviť obranné múry, ale nie je známe, či sa ruské jednotky pripravujú na ukrajinský protiútok. Ukrajinské ozbrojené sily vo vyhlásení tvrdili, že Ukrajinci prelomili ruskú obrannú líniu a zatlačili ruské sily do menej priaznivého terénu.
11:49 Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnová v pondelok pricestovala na Ukrajinu. Oznámila to prostredníctvom svojho oficiálneho účtu na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Ide o jej prvú návštevu Ukrajiny. Informuje o tom portál cnn.com.
Colonnová sa v Kyjive stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a so šéfom ukrajinskej diplomacie Dmytrom Kulebom, aby diskutovali o podpore Ukrajiny zo strany Francúzska vo „všetkých oblastiach a osobitne o blokovaní exportu obilia a olejnín z Ukrajiny,“ uviedlo francúzske ministerstvo zahraničia.
Francúzsky rezort diplomacie dodal, že cieľom návštevy Colonnovej je demonštrovať solidaritu Francúzska s ukrajinským ľudom a posilnenie podpory Ukrajine „v humanitárnej aj finančnej oblasti a v oblasti dodávok obranného vybavenia“. Francúzska ministerka zahraničných vecí navštívi aj mesto Buča a daruje mu vybavenie pre civilnú bezpečnosť, vrátane hasičských vozidiel a sanitiek, uviedol jej rezort.
11:16 Ruské sily postupujú do centra mesta Sjevjerodoneck na severovýchode Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na gubernátora Luhanskej oblasti Serhija Hajdaja.
Rusi podľa neho „skonsolidovali svoju kontrolu na severovýchodnom a juhovýchodnom okraji mesta“ a „pokúšajú sa obkľúčiť Sjevjerodoneck a Lysyčansk“, povedal Hajdaj. Dodal, že pri nedeľňajších útokoch zahynuli dvaja ľudia, päť ďalších osôb utrpelo zranenia a zničených bolo 50 domov. „V súčasnosti sú boje veľmi kruté. Situácia je naďalej veľmi zložitá,“ poznamenal Hajdaj, podľa ktorého v meste nie je takmer žiadne internetové pripojenie.
Susedné mesto Lysyčansk zostáva pod kontrolou Ukrajincov a cesta do Bachmutu na juhozápad od Lysyčanska síce nie je zablokovaná, ale ocitla sa pod paľbou, takže je veľmi nebezpečné používať ju. Hajdaj hovorí, že do oblasti prichádza humanitárna pomoc takmer každý deň a jeho muži sa naďalej snažia evakuovať obyvateľov.
10:25 Ruskom dosadený predstaviteľ ukrajinského mesta Melitopoľ uviedol, že v pondelok ráno nastala v meste silná explózia. Vladimir Rogov na Telegrame informoval, že v centre mesta sú viditeľné oblaky čierneho dymu. Referuje o tom spravodajský web BBC.
Podľa Rogova výbuch otriasol stenami a oknami budov na niekoľkých uliciach. Podľa niektorých správ výbuch nastal v oblasti, kde sa nachádza Rusmi dosadený „šéf Zaporožskej oblasti“ Jevgenij Balickij. Ruské sily obsadili mesto na začiatku vojny, no zo strany miestnych obyvateľov pociťujú prudký odpor.
9:53 Rusko s najväčšou pravdepodobnosťou utrpelo zničujúce straty v radoch stredných a nižších dôstojníkov.
Ako referuje spravodajský web BBC, tvrdí to britská spravodajská služba vo svojej najnovšej aktualizácii. „Strata veľkej časti mladej generácie profesionálnych dôstojníkov pravdepodobne zhorší pretrvávajúce problémy ruskej armády s modernizáciou prístupu k veleniu a riadeniu,“ uvádzajú Briti, podľa ktorých nedostatok skúsených veliteľov „pravdepodobne povedie k ďalšiemu poklesu morálky a pretrvávajúcej zlej disciplíne“. Objavili sa správy, že vo viacerých ruských jednotkách nastali vzbury medzi vojakmi.
9:41 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v nedeľu takmer 2900 osôb. Z toho bolo 701 mužov, 1 686 žien a 487 detí. O dočasné útočisko požiadalo 75 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v nedeľu 3 200 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.
Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 46 policajtov, 62 hasičov, 76 colníkov, 156 vojakov, 77 dobrovoľníkov, 85 zamestnancov okresných úradov, 43 príslušníkov zahraničných zložiek a 12 zamestnancov migračného úradu. Zároveň bolo vypravených 12 autobusov, ktoré prepravili 88 osôb. Vlakovou dopravou bolo prepravených 46 osôb.
Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo takmer 469-tisíc osôb, udelených bolo takmer 79-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 213-tisíc osôb.
9:08 Ukrajinské sily podnikli úspešný protiútok južne od Kryvého Rihu.
Informuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na tamojšieho najvyššieho vojenského predstaviteľa Oleksandra Vilkula. „Bolo zlikvidovaných 63 útočníkov a 19 kusov nepriateľskej techniky, vrátane moderných tankov T-72, viacnásobného odpaľovacieho raketového systému Grad, delostrelectva, vrtuľníkov a jedného lietadla SU-35,“ uviedol Vilkul.
Povedal, že vnútorne vysídlené osoby z oblastí okupovaných Ruskom alebo napadnutých oblastí naďalej prichádzajú do Kryvého Rihu. „Do mesta naďalej prichádzajú utečenci. V meste je už viac ako 45-tisíc oficiálne registrovaných utečencov, v skutočnosti je to však viac ako 60-tisíc,“ povedal Vilkul.
8:44 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po nedeľňajšej návšteve Charkovskej oblasti na východe krajiny prepustil regionálneho šéfa bezpečnosti. Ako referuje spravodajský web CNN, šéf Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) v Charkovskej oblasti podľa Zelenského „nepracoval na ochrane mesta pred prvými dňami totálnej invázie a myslel len na seba“.
Zelenskyj odvolal šéfa bezpečnosti v Charkovskej oblasti, myslel len na seba
8:12 Rusko považuje „oslobodenie“ Donbasu na východe Ukrajiny na svoju „bezpodmienečnú prioritu“. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Ten pri obrane ruskej vojenskej operácie, ktorá trvá viac ako tri mesiace, opäť povedal, že jej cieľom je „demilitarizácia“ Ukrajiny a Rusko bojuje proti „neonacistickému režimu“.
Lavrov priblížil kľúčovú prioritu Ruska na Ukrajine a poprel špekulácie o Putinovi
8:00 Vitajte pri sledovaní pondelňajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.