Vojna na Ukrajine: Ruský vlak bol terčom útoku, úrady vyšetrujú stovky prípadov vlastizrady a Schröder hovoril s Putinom (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vojna na Ukrajine, dron
Ukrajinský vojak s dronom v Kyjevskej oblasti (2. august 2022). Foto: SITA/AP.

Rusko chce podľa bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera dosiahnuť riešenie vojny na Ukrajine vyjednávaním.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Schröder, ktorý je priateľom ruského prezidenta Vladimira Putina, povedal, že minulomesačná dohoda o preprave ukrajinského obilia by mohla ponúknuť cestu vpred. „Dobrou správou je to, že Kremeľ chce riešenie dosiahnuté vyjednávaním,“ povedal exkancelár pre týždenník Stern a vysielacie spoločnosti RTL a ntv.

Dodal, že sa minulý týždeň v Moskve stretol s Putinom. „Prvým úspechom je dohoda o obilí, možno by sa to mohlo pomaly rozšíriť na prímerie,“ poznamenal. Informuje o tom portál news.sky.com. Schröder však konštatoval, že riešenia kritických problémov, ako je napríklad otázka anektovaného ukrajinského polostrova Krym, zaberú čas. „Možno nie viac ako 99 rokov, ako v prípade Hongkongu, ale v nasledujúcej generácii,“ vyjadril sa nemecký exkancelár.

Železničné spojenie medzi Chersonskou oblasťou na juhu Ukrajiny a polostrovom Krym, ktorý anektovalo Rusko, s najväčšou pravdepodobnosťou zničil ukrajinský úder.

Uviedlo to britské ministerstvo obrany v správe o vývoji vojny na Ukrajine. „Výsledkom ukrajinského úderu na ruský vlak s muníciou v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny je to, že železnica spájajúca Cherson s Krymom s vysokou pravdepodobnosťou nie je funkčná,“ uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom portál news.sky.com.

Hoci sa očakáva, že ruské sily trať opravia v priebehu niekoľkých dní, zostane ako zásobovacia trasa zraniteľná, konštatovalo ministerstvo obrany Veľkej Británie. Rezort dodal, že pravdepodobne stúpa počet civilistov snažiacich sa odísť z Chersonskej oblasti a okolia, keďže pokračujú boje a zhoršuje sa nedostatok potravín. „To vytvorí tlak na dopravné uzly a trasy a pravdepodobne to povedie k prijatiu opatrení na kontrolu pohybu,“ dodal rezort.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12. Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Viac informácií nájdete na webe rezortu vnútra.

Ukrajinské úrady vyšetrujú dovedna 752 prípadov vlastizrady a kolaborácie. Na Telegrame o tom informoval ukrajinský Štátny úrad pre vyšetrovanie, ktorý uviedol, že najviac takýchto prípadov k 1. augustu zaznamenali v Doneckej, Chersonskej, Luhanskej a Zaporižžskej oblasti.

„Pokračujeme v systematickej práci na odhalení zradcov, ktorí sa rozhodli prejsť na stranu nepriateľa. Každá takáto skutočnosť je dôsledne prešetrená, všetci kolaboranti ponesú trestnoprávnu zodpovednosť,“ uviedol úrad s tým, že ďalších 1190 ľudí vyšetrujú za účasť na vlastizrade a kolaboratívnych aktivitách.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

22:00 Stredajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj vo štvrtok.

20:01 Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom trvá na tom, že dodávka plynovodnej turbíny z Nemecka do Ruska je „nemožná“. Tvrdí to napriek tomu, že nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu po jej inšpekcii vyhlásil, že jej v prevoze nič nebráni. Informuje o tom televízia CNN.

Turbína pre plynovod Nord Stream 1 prišla do závodu spoločnosti Siemens Energy v Nemecku po údržbe v Kanade. Gazprom výrazne znížil dodávky plynu cez daný plynovod do Európy, čo pripisuje technickým problémom súvisiacim s turbínou.

Ruský plynárenský gigant na komunikačnej platforme Telegram vyhlásil, že „sankčné režimy Kanady, Európskej únie, Spojeného kráľovstva a nesúlad súčasnej situácie so súčasnými zmluvnými záväzkami zo strany Siemensu znemožňujú dodávku stroja 073 do kompresorovej stanice Portovaja“.

Scholz počas návštevy Mülheimu pritom povedal, že turbínu možno dodať veľmi rýchlo, stačí, ak si o ňu zažiadajú. Politik poznamenal, že neexistujú žiadne právne alebo technické dôvody či sankcie, ktoré by bránili jej vývozu do Ruska.

17:09 Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a s ňou spolupracujúce štáty v rámci formátu OPEC+ v stredu rozhodli, že v septembri zvýšia produkciu, ale oveľa pomalším tempom, ako v predošlých mesiacoch. Rozhodnutie prichádza v čase vysokých cien ropy a nestabilných dodávok energie, ktoré ešte zhoršila vojna Ruska proti Ukrajine.

Členovia skupiny OPEC+ rozhodli, že na budúci mesiac zvýšia výrobu len o 100-tisíc barelov ropy denne. V júli a auguste ju pritom zvýšili o 648-tisíc barelov denne. Skupina zvažovala, aké účinky môže mať inflácia a rastúce miery nákaz ochorením COVID-19 na celosvetový dopyt po palive na jeseň, pričom aj ceny benzínu na pumpách sú stále vysoké.

16:19 Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu v meste Mülheim skontroloval turbínu pre plynovod Nord Stream 1, ktorá nedávno absolvovala údržbu v Kanade. Podľa neho neexistujú žiadne právne alebo technické dôvody či sankcie, ktoré by bránili jej vývozu do Ruska. Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom pre technické problémy súvisiace s turbínou výrazne znížila dodávky plynu cez daný plynovod, pripomína televízia CNN.

„Vždy musí byť jasné, že vždy môžu existovať nejaké zámienky, ktoré vedú k tomu, že niečo nefunguje. Vývozu plynu do iných európskych krajín vraj stáli v ceste technické dôvody. Aj tam boli rovnako nepochopiteľní,“ vyjadril sa Scholz. Pre Nemecko to znamená, že „musíme byť pripravení na to, že aj keď preprava teraz funguje, ak preprava plynu cez plynovod Nord Stream 1 bude opäť dobre fungovať, stále sa môžu kedykoľvek znova vyskytnúť problémy,“ pokračoval. Treba podľa jeho slov očakávať, že Gazprom nebude dodržiavať dodávateľské zmluvy.

Generálny riaditeľ spoločnosti Siemens Energy Christian Bruch počas tlačovej konferencie so Scholzom povedal, že servis turbíny mal byť „rutinným opatrením“ a zopakoval, že neexistujú žiadne technické dôvody na zníženie toku plynu. Siemens Energy a nemecká vláda pripravili všetky dokumenty na ich strane, ale stále im chýba dokumentácia od Gazpromu, dodal.

Olaf Scholz
Olaf Scholz. Foto: SITA/AP

15:46 Americké ministerstvo financií v utorok medzi Rusov, na ktorých uvalili sankcie v súvislosti s vojnou na Ukrajine, zaradilo aj údajnú priateľku ruského prezidenta Vladimira Putina. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Alina Maratovna Kabajevová
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho priateľka Alina Maratovna Kabajevová. Foto: archívne, SITA/AP

14:34 Ruský súd v stredu rozhodol o premiestnení univerzitného rektora z väznice do domáceho väzenia. Proces, v rámci ktorého ho odsúdili za spreneveru, však pozorovatelia označujú za súčasť boja úradov proti liberálnej elite v krajine a snahy umlčať nezávislé hlasy v čase ruskej vojny na Ukrajine.

Sergej Zujev, rektor Moskovskej školy sociálnych a ekonomických vied, bol za mrežami od novembra. Škola, na ktorej pôsobil, je pritom jednou z vedúcich neštátnych univerzít v Rusku. Zujevov právnik dlhodobo tlačil na jeho prepustenie, čo zdôvodňoval klientovým zlým zdravotným stavom. Obvinenia zo sprenevery pôvodne odmietal.

Ďalšieho prominentného akademika, rektora Ruskej prezidentskej akadémie národného hospodárstva a verejnej správy Vladimira Maua odsúdili na domáce väzenie v júni. Obvinenia zo sprenevery voči nemu súviseli s vyšetrovaním Zujeva. Vyšetrovatelia v stredu požiadali moskovský súd o jeho prepustenie z domáceho väzenia na jeho vlastný prísľub.

13:32 Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE)Rafael Mariano Grossi varoval, že najväčšia jadrová elektráreň v Európe „je úplne mimo kontroly“. Zároveň naliehavo požiadal Rusko a Ukrajinu, aby čo najrýchlejšie umožnili expertom návštevu komplexu s cieľom stabilizovať situáciu a vyhnúť sa jadrovej nehode.

Záporožská jadrová elektráreň
Záporožská jadrová elektráreň. Foto: archívne, SITA/AP.

13:15 Prvá nákladná loď s obilím, ktorá od začiatku ruskej invázie opustila ukrajinský prístav, môže preplávať prielivom Bospor a pokračovať do Libanonu. Stalo sa tak po tom, ako turecké a ukrajinské úrady skontrolovali a schválili jej náklad.

Tím inšpektorov strávil na lodi Razoni, ktorá sa plaví pod vlajkou Sierra Leone, približne 90 minút, zatiaľ čo plavidlo prevážajúce 26-tisíc ton kukurice kotvilo pri pobreží Istanbulu. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany.

Tím tvorili zástupcovia Ukrajiny, Ruska, Turecka a Organizácie Spojených národov (OSN), ktorí loď skontrolovali v súlade s dohodou z 22. júla o vývoze ukrajinského obilia, ako aj ruského obilia a hnojív, cez bezpečné koridory v Čiernom mori.

Razoni sa vydala na plavbu z ukrajinskej Odesy v pondelok. Jej cieľovou destináciou je Libanon. Ukrajinské ministerstvo infraštruktúry potvrdilo, že loď prešla inšpekciou a ďalších 17 plavidiel je podľa rezortu „naložených a čaká na povolenie vyplávať“. Podľa hovorcu OSN Stéphana Dujarrica čaká v troch ukrajinských prístavoch asi 27 lodí, ktoré majú naložený náklad a podpísané kontrakty.

12:11 Ruské sily, ktoré sa v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny snažia pokročiť k mestu Bachmut, nedosiahli významné zisky. Uviedol to generálny štáb ukrajinskej armády v aktualizácii správy o vývoji vojny. Podľa jeho vyjadrenia sa ruskí vojaci pohli k Bachmutu, ale boli zatlačení naspäť. „Ofenzíva, ktorú nepriateľ začal v oblasti obce Berestove, bola neúspešná a ustúpil,“ uviedol generálny štáb. Informuje o tom portál cnn.com.

Ukrajinská armáda dodala, že rovnaká situácia je východne od obcí Semyhirja a Kodema. „Ukrajinskí vojaci spôsobili škody v smeroch na Kodemu a Semyhirju a donútili okupantov ustúpiť,“ konštatovala armáda. Ruské sily sa podľa Kyjiva pokúšali o postup aj smerom k mestu Avdijivka. „Nepriateľ bombardoval Avdijivku. Snažil sa zlepšiť svoju taktickú pozíciu, ale neúspešne a so stratami ustúpil,“ poznamenal ukrajinský generálny štáb.

11:22 O svoje domy a byty od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prišlo 3,5 milióna obyvateľov krajiny. Uviedlo to ukrajinské ministerstvo obrany. Rezort dodal, že od začiatku vojny bolo na Ukrajine zničených alebo poškodených najmenej 140-tisíc obytných budov. Rusko pritom opakovane poprelo, že útočí na civilnú infraštruktúru. Informuje o tom portál news.sky.com.

10:59 Prvá nákladná loď, ktorá od začiatku ruskej invázie opustila ukrajinský prístav, v stredu ráno kotvila pri pobreží Istanbulu, kde čaká na kontrolu.

Predstavitelia Ukrajiny, Ruska, Turecka a Organizácie Spojených národov (OSN) loď skontrolujú v súlade s dohodou z 22. júla o vývoze ukrajinského obilia, ako aj ruského obilia a hnojív, cez bezpečné koridory v Čiernom mori. Loď Razoni, ktorá sa plaví pod vlajkou Sierra Leone, vezie 26-tisíc ton kukurice a na plavbu z ukrajinskej Odesy sa vydala v pondelok. Jej cieľovou destináciou je Libanon.

V nadchádzajúcich dňoch by mali z ukrajinských prístavov vyplávať aj ďalšie lode. Podľa hovorcu OSN Stéphana Dujarrica čaká v troch ukrajinských prístavoch asi 27 lodí, ktoré majú naložený náklad a podpísané kontrakty.

10:41 Železničné spojenie medzi Chersonskou oblasťou na juhu Ukrajiny a polostrovom Krym, ktorý anektovalo Rusko, s najväčšou pravdepodobnosťou zničil ukrajinský úder. Uviedlo to britské ministerstvo obrany v správe o vývoji vojny na Ukrajine.

„Výsledkom ukrajinského úderu na ruský vlak s muníciou v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny je to, že železnica spájajúca Cherson s Krymom s vysokou pravdepodobnosťou nie je funkčná,“ uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom portál news.sky.com.

Hoci sa očakáva, že ruské sily trať opravia v priebehu niekoľkých dní, zostane ako zásobovacia trasa zraniteľná, konštatovalo ministerstvo obrany Veľkej Británie. Rezort dodal, že pravdepodobne stúpa počet civilistov snažiacich sa odísť z Chersonskej oblasti a okolia, keďže pokračujú boje a zhoršuje sa nedostatok potravín. „To vytvorí tlak na dopravné uzly a trasy a pravdepodobne to povedie k prijatiu opatrení na kontrolu pohybu,“ dodal rezort.

10:11 Skupina krajín združených v skupine G7 zvažuje ďalšie možnosti, ako zastaviť „profitovanie Ruska z jeho útočnej vojny a obmedziť schopnosť Ruska viesť vojnu“.

Ako informuje televízia CNN, vo vyhlásení to uviedli ministri zahraničia týchto štátov. Podľa nich by tieto možnosti mohli zahŕňať „úplný zákaz všetkých služieb, ktoré umožňujú celosvetovú prepravu ruskej ropy a ropných produktov po mori“, pokiaľ ropa nebola nakúpená za alebo pod stanovenú cenu.

Rusko využíva energiu ako „nástroj geopolitického nátlaku“, zdôrazňujú ministri vo vyhlásení. Ako tiež uvádzajú, budú spolupracovať na znížení dopytu krajín G7 po ruských energiách a zároveň budú chrániť najzraniteľnejšie skupiny pred vplyvmi prerušenia dodávok a rastúcich cien.

9:46 Kanada rozširuje sankčný zoznam voči Rusku. Sankcie sa podľa Ottawy dotknú 43 vojenských dôstojníkov a 17 subjektov. Informuje o tom spravodajský portál Sky News. „Neslýchané činy ruskej vojnovej mašinérie nebudú zabudnuté a Kanada bude pokračovať v spolupráci so svojimi partnermi v medzinárodnom spoločenstve, aby ju brali na zodpovednosť,“ vyjadrila sa ministerka zahraničia Mélanie Joly. V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu Kanada už uvalila sankcie na viac ako 1 150 jednotlivcov a subjektov.

9:28 Ukrajina už oslobodila 53 obcí v Chersonskej oblasti na juhu krajiny. Uviedol to gubernátor oblasti Dmytro Butryj. „Doteraz máme potvrdené oslobodenie 53 obcí,“ konštatoval. V porovnaní s informáciou, ktorú poskytol v pondelok, počet oslobodených obcí stúpol o deväť. To naznačuje, že tempo územných ziskov ukrajinskej armády v oblasti sa zrýchľuje. Informuje o tom portál news.sky.com. Rusko v prvej fáze invázie na Ukrajinu obsadilo rozsiahle oblasti na juhu krajiny. Kyjev teraz sľubuje veľkú protiofenzívu na opätovné získanie území. Na narúšanie ruských zásobovacích trás používa západné zbrane s ďalekým dosahom.

9:14 Rusko chce podľa bývalého nemeckého kancelára Gerharda Schrödera dosiahnuť riešenie vojny na Ukrajine vyjednávaním.

Schröder, ktorý je priateľom ruského prezidenta Vladimira Putina, povedal, že minulomesačná dohoda o preprave ukrajinského obilia by mohla ponúknuť cestu vpred. „Dobrou správou je to, že Kremeľ chce riešenie dosiahnuté vyjednávaním,“ povedal exkancelár pre týždenník Stern a vysielacie spoločnosti RTL a ntv.

Gerhard Schröder, Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin a Gerhard Schröder. Foto: archívne, SITA/AP

9:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dmitrij PeskovJoe BidenSergej LavrovVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia