Ruské jednotky sa už úplne stiahli zo severu Ukrajiny. Na svojom piatkovom brífingu to uviedlo britské ministerstvo obrany. Vojaci podľa neho odišli do Bieloruska a Ruska.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Rusi páchajú na Ukrajincoch zverstvá a sú mučení, znásilňovaní a zabíjaní. Zelenskyj opísal všetky hrôzy a chce súd
Niektoré jednotky sa premiestnia na východ Ukrajiny, aby bojovali v Donbase, pričom mnohé z týchto síl budú pred nasadením potrebovať „značné doplnenie“. Presun vojakov bude pravdepodobne trvať najmenej týždeň, cituje rezort spravodajský portál BBC.
Stanicu v Kramatorsku zasiahol raketový útok a zomreli desiatky ľudí, Rusko zodpovednosť odmieta (video)
Britské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že ruské ostreľovanie miest na východe a juhu Ukrajiny pokračovalo. Ruskí vojaci postúpili na juh zo strategicky dôležitého mesta Izjum.
Peskov uznal značné straty ruských síl na Ukrajine, označil to za obrovskú tragédiu
V ukrajinskom meste Boroďanka, ktoré okupovali ruské sily, začali s odpratávaním trosiek. Vo štvrtok v noci to oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý uviedol, že je to tam „oveľa strašnejšie“ a je tam viac obetí, než v Buči, ďalšom okupovanom meste pri Kyjeve, kde po odchode ruských síl zostali pozabíjaní civilisti.
Ruská armáda na Ukrajine ukazuje úžasnú neschopnosť bojovať a viesť modernú obrnenú vojnu
Vo svojom pravidelnom príhovore národu tiež povedal, že Rusi sa pripravujú šokovať svet rovnakým spôsobom a ukážu mŕtvoly v obliehanom meste Mariupoľ, pričom obvinia ukrajinských obrancov z ich zabitia.
Zelenskyj: Budeme bojovať a neustúpime, kým Rusko nezačne seriózne hľadať mier (video)
Starosta Buče Anatolij Fedoruk medzičasom v ukrajinskej televízii povedal, že vyšetrovatelia našli najmenej tri miesta masového strieľania civilistov počas okupácie. O život podľa Fedoruka prišli stovky ľudí a vyšetrovatelia nachádzajú telá vo dvoroch, parkoch a námestiach.
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.
Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.
Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) v piatok navštívil ukrajinské mesto Buča, ktoré ruská armáda okupovala približne mesiac a po jeho oslobodení v ňom našli telá civilistov. Informoval o tom na sociálnej sieti.
Heger prehovoril o ceste do Kyjeva, Zelenskému chce predstaviť plány (video)
Premiér Heger dorazil na Ukrajinu, na stretnutie so Zelenským niesol konkrétny plán pomoci (foto)
Premiér Heger navštívil zdevastované mesto Buča, pohľad na masové hroby ním otriasol
Slovenský systém protivzdušnej obrany S-300 je už na Ukrajine. Informovala o tom televízia Markíza na svojom spravodajskom webe Tvnoviny.sk.
Slovenský systém S-300 je už na Ukrajine, tajný presun trval dva dni
Vojna na Ukrajine (online)
minúta po minúte
21:14 Darovaním systému protivzdušnej obrany S-300 pomáha Slovensko znížiť počet civilných obetí tragického konfliktu na Ukrajine. Na sociálnej sieti to napísala prezidentka Zuzana Čaputová s tým, že nejde o útočnú zbraň, ale o obranný systém, ktorý pomôže Ukrajincom chrániť sa pred raketami a strelami, ktoré zabíjajú civilné obyvateľstvo.
„A nejde ani o oslabenie našej obrany, keďže tri batérie nového systému protivzdušnej obrany Patriot už máme niekoľko týždňov na svojom území a ďalšia batéria Patriot k nám dorazí v najbližších dňoch. Aj bez S-300 bude teda naše nebo chránené,“ zdôraznila hlava štátu.
Čaputová: Systém S-300 nie je útočná zbraň, pomôže znížiť počet civilných obetí na Ukrajine
20:58 Maďarsko poruší sankcie Európskej únie, ak zaplatí za ruskú energiu v rubľoch. Pre spravodajský web CNN to povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Maďarský premiér Viktor Orbán naznačil, že jeho krajina bude ochotná platiť za ruský plyn v rubľoch po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét požadujúci, že „nepriateľské krajiny“ budú musieť platiť za plyn v ruskej mene.
Ak Maďarsko zaplatí za ruský plyn v rubľoch, poruší sankcie Únie, upozorňuje Von der Leyenová
20:34 Integrácia Ukrajiny do Európskej únie by sa mohla urýchliť. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na piatkovom stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve uviedla, že podporí kroky, aby začlenenie Ukrajiny trvalo „týždne, nie roky“. Referuje o tom spravodajský web BBC.
Ursula von der Leyenová ponúkla Ukrajine zrýchlený proces integrácie do Európskej únie
20:15 Predseda vlády Eduard Heger sa v piatok v ukrajinskom Kyjeve stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským. Ako uviedol na sociálnej sieti, ukrajinský líder sa poďakoval Slovensku za podporu.
Heger sa v Kyjeve stretol so Zelenským, ukrajinský prezident poďakoval Slovensku za podporu
20:00 Na kyjivskom predmestí Buča, kde po stiahnutí ruských jednotiek odhalili hromadný masaker civilistov, sa dosiaľ našlo 185 tiel. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na ukrajinskú generálnu prokurátorku Irynu Venedyktovovú.
V Buči nachádzajú ďalších mŕtvych ľudí, dosiaľ sa podľa ukrajinskej generálnej prokurátorky našlo 185 tiel
19:36 Ruskí vojaci zavraždili v Makarive západne od Kyjiva 132 civilistov. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to starosta mesta Vadym Tokar.
„K včerajšiemu dňu sme napočítali 132 civilistov, ktorých zastrelili ruskí orkovia,“ povedal Tokar a skonštatoval, že mŕtvych našli prevažne v masových hroboch. Dodal, že Makariv bol zničený na 40 % a väčšina budov je v neopraviteľnom stave.
Pred vojnou žilo v mestečku asi 15-tisíc ľudí, zostalo ich tam menej ako tisíc.
19:19 Spojené kráľovstvo pošle na Ukrajinu viac protilietadlových a protitankových rakiet. Britský premiér Boris Johnson v piatok oznámil, že to bude súčasť nového balíka vysokokvalitného vojenského vybavenia v hodnote 100 miliónov libier. Referuje o tom spravodajský web CNN.
Johnson: Británia pošle na Ukrajinu vysokokvalitné vojenské vybavenie v hodnote sto miliónov libier
18:50 Železničnú stanicu vo východoukrajinskom Kramatorsku v piatok zasiahla balistická raketa krátkeho doletu vypálená z ruských pozícií na Ukrajine. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa americkej obrany.
18:32 Veľká Británia zaradila dve dospelé dcéry ruského prezidenta Vladimira Putina na zoznam ľudí, ktorých sa týkajú sankcie v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu. Britská vláda v piatok uviedla, že zmrazí majetok dcér ruského prezidenta Kateriny Tichonovovej a Marie Voroncovovej a zakáže im vstup na územie krajiny. Rovnaké britské sankcie sa týkajú aj Jekateriny Vinokurovovej, dcéry ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova.
Putinove dcéry sa dostali na sankčný zoznam Británie, rovnaké sankcie uvalili aj na dcéru Lavrova
18:11 Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) v piatok navštívil ukrajinské mesto Buča, ktoré ruská armáda okupovala približne mesiac a po jeho oslobodení v ňom našli telá civilistov. Informoval o tom na sociálnej sieti.
Premiér Heger navštívil zdevastované mesto Buča, pohľad na masové hroby ním otriasol
17:48 Tisíce demonštrantov mávajúcich ukrajinskými vlajkami a skandujúcich na podporu Ukrajine pochodovali v piatok hlavným mestom Albánska.
Západní diplomati a starosta mesta sa pripojili k ukrajinskému veľvyslancovi v sprievode, ktorý smeroval z tiranského Skanderbegovho námestia k ukrajinskému veľvyslanectvu.
Mladí ľudia držali vo výške 30 metrov dlhú modro-žltú ukrajinskú vlajku a protivojnové plagáty. Niektorí sa snažili pripodobniť ruského prezidenta Vladimira Putina k niekdajšiemu srbskému vodcovi Slobodanovi Miloševičovi, ktorý v Albánsku zosobňuje symbol zla.
Albánska vláda sa pripojila k sankciám Európskej únie a vyjadrila podporu iniciatívam USA proti Rusku v Bezpečnostnej rade OSN, v ktorej má Albánsko v súčasnosti svoje kreslo.
17:19 Počet obetí piatkového raketového útoku na železničnú stanicu vo východoukrajinskom meste Kramatorsk stúpol na 50. Uviedol to guvernér Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko a dodal, že medzi mŕtvymi je aj päť detí.
16:53 Medializované informácie o presune systému protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu považuje strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) za ohrozenie obranyschopnosti Slovenska a za podvod súčasnej vlády SR na svojich vlastných občanoch.
16:39 Embargo na dovoz ruského uhlia do Európskej únie začne platiť v auguste. Pre spravodajský web CNN to v piatok povedal nemenovaný európsky predstaviteľ. Zdroj z prostredia EÚ uviedol, že zákaz nebude okamžitý, ale skôr postupný. Podľa zdroja bude „štvormesačné obdobie ukončenia prevádzky“. EÚ ročne dováža z Ruska uhlie v hodnote štyri miliardy eur.
Do nového sankčného balíka patrí aj zmrazenie majetku niekoľkých ruských bánk, rozšírenie zákazu na vývoz zbraní na kontrakty uzavreté pred rokom 2014, zákaz vstupu ruských lodí do európskych prístavov, ďalšie zákazy vývozu, ktoré majú dovedna hodnotu 10 miliárd eur, či zákazy dovozu v hodnote 5,5 miliardy eur. EÚ už pracuje na dodatočných sankciách, ktoré by mali zahŕňať aj import ropy.
Od augusta sa EÚ odstrihne od ruského uhlia, proces utlmovania dovozu bude prebiehať postupne
16:24 Slovensko podľa strany Smer-SD darovaním systému S-300 Ukrajine zatiahlo Slovensko do vojny.
Smer-SD chce pre systém S-300 odvolávať vládu, Fico hovorí o zradcovskej politike a Blaha o čistom šialenstve
16:12 Španielska ministerka obrany Margarita Roblesová očakáva na Ukrajine „dlhú a krutú“ vojnu. Šéfka rezortu obrany uviedla, že zabíjanie a mučenie civilistov v meste Buča bolo „špičkou ľadovca“, pokiaľ ide o krutosti spáchané ruskými ozbrojenými silami od ich vpádu na Ukrajinu. Dôkazy o násilnostiach voči civilistom sa objavili po tom, ako sa ruská armáda z mesta neďaleko Kyjeva stiahla. Roblesová pre televíznu stanicu Antena 3 uviedla, že očakáva, že ruská ofenzíva v regióne Donbas na východe Ukrajiny pravdepodobne prinesie ďalšie hrôzy. Predpokladá, že ruské sily sa v regióne dopustia väčšej „krutosti“.
15:59 Okresné súdy v Prešovskom kraji rozhodujú v ostatných týždňoch vo zvýšenej miere o návrhoch týkajúcich sa maloletých odídených detí z Ukrajiny.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová, od vypuknutia vojenského konfliktu 24. februára konalo k dnešnému dňu (8. apríla 2022, pozn. SITA) osem okresných súdov v kraji celkovo v 141 prípadoch, ktoré sa týkali ustanovenia opatrovníka, prípadne návrhov na zverenie vo vzťahu k maloletým deťom, ktoré prišli na územie Slovenska z Ukrajiny buď v sprievode príbuzných, ako sú starí rodičia alebo plnoletí súrodenci, prípadne k takým, ktoré majú na našom území rodinných príslušníkov, ktorí tu dlhodobo žijú či študujú. Týkajú sa však tiež prípadov detí, ktoré prišli bez sprievodu blízkej osoby.
Ako zdôraznila Petrufová, v závislosti od uvedenej situácie vydávajú okresné súdy v uvedených veciach odídených maloletých detí neodkladné opatrenia urýchlene, pokiaľ možno obratom. „Súdom ustanovený opatrovník je v predmetných prípadoch oprávnený a povinný maloleté dieťa zastupovať pri právnych úkonoch na zabezpečenie záujmov maloletého dieťaťa na území Slovenskej republiky, pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti a starostlivosti v oblasti výchovy a vzdelávania,“ vysvetlila hovorkyňa.
Zároveň dodala, že zvýšený počet poskytnutých služieb v súvislosti s aktuálnou situáciou ukrajinským občanom realizuje aj Informačné centrum krajského súdu, ktoré vydáva apostily, teda overuje verejné listiny pre ich ďalšie využitie žiadateľmi v zahraničí.
15:50 Nemecká vláda v piatok predstavila balík pôžičiek a inej finančnej pomoci spoločnostiam, ktoré tvrdo zasiahla vojna na Ukrajine a sankcie voči Rusku.
Balík zahŕňa pôžičky až vo výške 100 miliárd eur na pokrytie úverových rizík, ktoré podstupuje nemecký energetický priemysel v období, keď sa Nemecko usiluje o nahradenie dovozu ruskej ropy, plynu a uhlia. Dotknuté spoločnosti tak budú môcť požiadať aj o obmedzené granty na pokrytie zvýšených nákladov na energie. Dodatočné pôžičky budú dostupné aj spoločnostiam, ktoré pocítili pokles likvidity.
Minister hospodárstva Robert Habeck povedal, že balík je nevyhnutný, pretože „sú spoločnosti a sektory, ktoré toto obdobie neprežijú, ak im nepomôžeme“.
15:44 Poľský vicepremiér Jaroslaw Kaczynski v piatok dôrazne kritizoval svojho dlhoročného spojenca a priateľa, maďarského premiéra Viktora Orbána. Ďalšia spolupráca medzi nimi podľa Kaczynského nie je možná, ak sa nezmení Orbánov postoj k ruskej agresii voči Ukrajine.
Orbán prišiel o verného spojenca, Kaczynski mu adresoval ostrú kritiku a odmietol s ním spolupracovať
15:30 V súvislosti s vojenským konfliktom na území Ukrajiny a humanitárnou krízou podávajú pomocnú ruku aj rôzne osobnosti z celého sveta naprieč mnohým odvetviami, šport nevynímajúc. Ruku k dielu sa rozhodol podať aj kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie Marek Hamšík, ktorý na klubovej úrovni aktuálne pôsobí v tureckom Trabzonspore.
Ako informuje oficiálny web 34-ročného banskobystrického rodák, on a jeho firma sa spojili s ďalšou spoločnosťou a zabezpečili odvoz jedného kamióna s minerálnou vodou. „Rozhodli sme sa prispieť aspoň malou časťou k zmierneniu ľudskej tragédie. Celý kamión minerálnej vody je už na ceste do skladu Úradu vlády SR v Michalovciach. Pevne verím, že sa situácia na Ukrajine čoskoro zlepší,“ uviedol Marek Hamšík.
Nedávno sociálnymi sieťami na krátky čas zarezonovala aj pomoc elitnej americkej zjazdárkyMikaely Shiffrinovej, ktorá k slovensko-ukrajinským hraniciam zaistila transport cestovín od jedného z jej partnerov.
15:23 Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a šéf diplomacie Európskej únie (EÚ) Josep Borrell na rokovanie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve prišli s návrhmi na obchodnú a humanitárnu pomoc.
Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to v piatok napísal slovenský premiér Eduard Heger, ktorý do ukrajinského hlavného mesta pricestoval spoločne s Von der Leyenovou a Borrellom. Súčasťou týchto návrhov je podľa Hegera „ponuka možností na prepravu obilia, vrátane pšenice“. Ukrajina je významným globálnym exportérom obilia a ruský útok na krajinu spôsobuje jeho nedostatok, najmä na Blízkom východe.
Heger dodal, že spoločne s predsedníčkou EK a šéfom diplomacie EÚ navrhol Ukrajine pomoc na jej ceste k užším vzťahom s 27-členným blokom vytvorením „reformného tímu“. Ukrajina podala žiadosť o prijatie za člena Európskej únie, ale naliehavo potrebuje reformy.
15:19 Ruskí vojaci sa stiahli zo Sumskej oblasti. Na severe Ukrajiny sa tak momentálne nenachádzajú žiadne jednotky ruských okupantov. Tamojší guvernér Dmytro Žyvyckyj na Facebooku uviedol, že stále počuť výbuchy, keďže pracovníci záchrannej služby likvidujú muníciu, ktorú tam zanechala ruská armáda. Dodal, že oblasť stále nie je bezpečná. Takmer žiadni ruskí vojaci už nie sú ani v Mykolajivskej oblasti na juhu. Guvernér oblasti Vitalij Kim uviedol, že do regiónu smerujú posily z ukrajinských ozbrojených síl.
15:13 Ministerstvo obrany SR (MO SR) potvrdzuje, že Slovenská republika odovzdala na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Organizácie Spojených národov (OSN) darovala Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300.
V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v tejto súvislosti vyhlásil, že pri tom myslia aj na bezpečnosť Slovenska, preto darovanie systému uskutočnili až vtedy, keď za neho Slovensko dostalo plnohodnotnú náhradu.
„Pôjde už o štvrtú batériu jedného z najmodernejších systémov protivzdušnej obrany – Patriot od našich spojencov, ktorými tak bude pokryté územie SR. V porovnaní so systémom S-300 sovietskej výroby s minimálnou možnosťou servisovania a končiacou technickou životnosťou je to skvelá správa pre Slovensko a zároveň veľká pomoc pre Ukrajinu,“ vyhlásil.
Štvrtá batéria systému Patriot by mala prísť na Slovensku v priebehu budúceho týždňa. Ako vysvetlil Naď vo svojom profile na sociálnej sieti, dve batérie poskytli Nemci, jednu Holanďania a poslednú štvrtú poskytnú Slovensku Spojené štáty americké.
Rezort obrany pripomína, že darovanie systému neznamená, že by sa Slovensko stalo súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Obranyschopnosť SR je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená štvrtou batériou systému Patriot, ktorá dorazí na Slovensko v priebehu nasledujúceho týždňa a ostane na našom území tak dlho, ako to bude potrebné.
15:08 Platforma Budovy pre budúcnosť (BPB), ako najväčšie profesionálne záujmové združenie pre sektor budov na Slovensku, vyzvala premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), aby vláda urýchlene začala pracovať na znižovaní závislosti od ruského plynu.
Podľa signatárov výzvy, ktorú v piatok doručili na úrad vlády spolu s návrhom konkrétnych riešení, je potrebný jasný plán, ako zabezpečiť energetické komodity nielen na budúcu vykurovaciu sezónu, ale aj ako sa postupne zbaviť závislosti na fosílnych palivách z Ruska. Platforma Budovy pre budúcnosť o tom v piatok informovala v tlačovej správe.
Slovensko sa musí zbaviť závislosti od ruského plynu, odborníci ponúkli vláde jasné riešenia
14:15 Ruské ministerstvo obrany poprelo zodpovednosť za piatkový útok na železničnú stanicu vo východoukrajinskom Kramatorsku.
Na Facebooku pritom argumentuje tým, že „taktické rakety Točka-U, ktorých úlomky sa našli v blízkosti kramatorskej stanice“ a údajne „boli zverejnené svedkami, používa iba ukrajinská armáda“. Pravdivosť vyhlásenia ruského ministerstva obrany nebolo možné overiť.
14:03 Veľvyslanec Európskej únie (EÚ) na Ukrajine sa vrátil do Kyjeva. Ide o krok, ktorý poukazuje na zlepšenie bezpečnostnej situácie v ukrajinskom hlavnom meste a na záväzok 27-členného bloku voči vojnou sužovanej krajine.
Oznámil to v piatok šéf diplomacie EÚ Josep Borrell počas návštevy Kyjeva, kde spoločne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou rokuje s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Borrell uviedol, že návrat veľvyslanca pomôže zabezpečiť, že EÚ a ukrajinská vláda môžu spolupracovať priamejšie a užšie. Šéf diplomacie EÚ označil za „pôsobivé“, že ukrajinská vláda je úplne funkčná za „veľmi náročných okolností“.
Ruská armáda sa v prvých dňoch invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala 24. februára, snažila vstúpiť do Kyjeva. Napriek vážnym stratám a škodám však mesto útokom odolalo a ukrajinská vláda dokázala pokračovať v práci v Kyjeve.
13:57 K ukrajinským ozbrojeným silám v boji proti ruským okupantom sa pripojil aj niekdajší skvelý futbalista a držiteľ Zlatej lopty určenej pre najlepšieho svetového hráča v roku 1986 Igor Belanov. Ako referuje web Daily Mail, spomenuté ocenenie vzal dokonca do nemocnice pre zranených ukrajinských vojakov.
„Mier Ukrajine a sláva každému, kto sa stavia proti útočníkom, ktorí drzo prišli zničiť našu zem a náš slobodný, hrdinský ľud! Veríme v naše skoré víťazstvo,“ napísal na Facebooku 61-ročný rodák z Odesy.
Belanov v spomenutom roku 1986 ako útočník kyjevského Dynama vyhral Pohár víťazov pohárov (PVP) a na majstrovstvách sveta v Mexiku strelil štyri góly a zaznamenal šesť asistencií. V drese Dynama získal dovedna osem trofejí a zahral si aj v nemeckej I. bundeslige za Borussiu Mönchengladbach a Eintracht Braunschweig.
13:50 Japonsko rozšíri svoje sankcie proti Rusku. Ako uvádza spravodajský web CNN s odvolaním sa na japonského premiéra Fumia Kišidu, Tokio zakáže dovoz ruského uhlia a vodky, a taktiež zmrazí aktíva veľkých bánk ako Alfa-Bank a Sberbank.
Nové sankcie tiež výrazne zredukujú nové investície v Rusku v súlade s opatreniami prijatými ostatnými krajinami G7, dodal Kišida. Neuviedol však žiadny konkrétny časový plán pre postupné ukončenie dovozu uhlia. Poznamenal akurát, že Japonsko používa uhlie v rôznych sektoroch vrátane elektrickej energie a produkcie cementu.
Kišida odsúdil ruské činy na Ukrajine ako neodpustiteľné „vojnové zločiny“ a uviedol, že Moskva porušuje medzinárodné humanitárne právo. Povedal, že represívne opatrenia Tokia voči Moskve sú súčasťou japonských snáh zastaviť eskaláciu násilia a čo najskôr ukončiť ruskú inváziu na Ukrajinu.
13:27 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) potvrdil, že Slovenská republika darovala Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300.
Ako uviedol, Slovensko tak urobilo na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty Organizácia Spojených národov, ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie. Stanovisko Eduarda Hegera poskytla hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.
„Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR, ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu,“ skonštatoval premiér.
Zdôraznil však, že darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Ubezpečil tiež, že obranyschopnosť Slovenskej republiky je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany spojencov.
13:18 Predseda ruskej metalurgickej spoločnosti Rusal vyzval na nestranné vyšetrenie vrážd civilistov v Buči neďaleko ukrajinskej metropoly Kyjev. Informuje o tom spravodajský web CNN.
„Správy z ukrajinského mesta Buča nás šokovali. Sme presvedčení, že tento zločin by mal byť dôkladne vyšetrený. Podporujeme objektívne a nestranné vyšetrenie tohto zločinu a požadujeme prísny trest pre páchateľov,“ povedal Bernard Zonneveld, predseda spoločnosti Rusal patriacej do portfólia ruského oligarchu Olega Deripasku. Firma zamestnáva asi 64-tisíc ľudí.
Zonneveldovo vyhlásenie nepoukazovalo na to, kto môže byť zodpovedný za zverstvá, ale pokračoval tým, že „takéto incidenty robia túto hroznú tragédiu ešte traumatickejšou“. Zakladateľ Rusalu Deripaska, ktorý v minulosti vyzýval na mier, minulý týždeň na Telegrame uviedol, že vojna je „šialenstvo“ a mohla už byť vyriešená diplomatickou cestou.
12:40 Európska únia (EÚ) v rámci nového balíka opatrení namierených voči Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu uvalila sankcie na dve dospelé dcéry ruského prezidenta Vladimira Putina.
Putinove dcéry taktiež skončili na sankčnom zozname. Čo všetko im EÚ zakáže?
12:35 Slovenský systém protivzdušnej obrany S-300 je už na Ukrajine. Informovala o tom televízia Markíza na svojom spravodajskom webe Tvnoviny.sk.
Slovenský systém S-300 je už na Ukrajine, tajný presun trval dva dni
12:22 Lotyšsko zaradilo na zoznam nežiaducich osôb 15 občanov Ruska a Bieloruska, pretože ich aktivity predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť.
Lotyšská bezpečnostná služba uviedla, že zoznam deviatich Rusov a šiestich Bielorusov odovzdala ministerke vnútra Mariji Golubevovej. Sú na ňom osoby, ktoré „mohli byť zapojené v získavaní spravodajských informácií alebo poskytovaní podpory záujmom ruskej zahraničnej politiky“, vysvetlila.
Kontrarozviedka tiež povedala, že niektorí z ľudí na zozname napriek zločinom spáchaným ruskými vojakmi na Ukrajine vyjadrujú podporu Kremľu. Lotyšsko tento mesiac oznámilo, že zatvára dve ruské konzulárne misie a vypovedá 13 ruských diplomatov a zamestnancov, ktorí v nich pracujú.
12:10 V polyfunkčnej budove na Poštovej ulici v Žiline otvorili veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny. Ako na brífingu poznamenal minister vnútra Roman Mikulec, žilinské centrum by malo pomôcť odľahčiť veľkokapacitné centra na východe republiky – v Michalovciach a Humennom.
Žilinské centrum je v poradí piatym veľkokapacitným asistenčným centrom pomoci pre utečencov z Ukrajiny, popri dvoch spomínaných na východnom Slovensku sú otvorené centrá aj v Nitre a Bratislave. „Už aj v Žiline budú môcť utečenci z Ukrajiny pod jednou strechou vybavovať všetky veci, od dočasného útočiska cez potrebnú agendu z úradu práce. Sú tu k dispozícii príslušníci migračného úradu a cudzineckej polície,“ skonštatoval Mikulec.
Ako doplnil riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru Róbert Gucký, denná vybavovacia kapacita je nastavená na 1 000 ľudí. „Policajný zbor a ďalšie zložky sú pripravené vytvoriť v prípade potreby ďalšie potrebné centrá. Počty prichádzajúcich ukrajinských utečencov sú však aktuálne stabilizované, a tak nevidíme potrebu otvárať ďalšie centrá,“ uviedol Gucký.
11:54 Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková oznámila, že v piatok by malo byť otvorených desať humanitárnych koridorov v troch oblastiach.
Vo východnej Doneckej oblasti by mal byť koridor prístupný z Mariupoľa do Zaporižžia pre ľudí s možnosťou osobnej dopravy. V Zaporižžskej oblasti by sa mali koridory otvoriť z Berďansku, Tokmaku, Melitopoľa a Enerhodaru. V Luhanskej oblasti by koridory mali smerovať z miest Sjevjerodoneck, Lysyčansk, Popasna, Hirske a Rubižne do Bachmutu. Informuje o tom televízia CNN.
Ukrajinskí predstavitelia vyzvali niektorých obyvateľov vo východnom regióne Donbas, aby sa evakuovali, pretože očakávajú veľkú ofenzívu zo strany Ruska. Vojenský gubernátor Luhanskej oblasti v piatok uviedol, že Ukrajina vidí, že prípravy na veľkú bitku v Donbase zo strany ruských síl sa blížia k záveru. „Sú tu neustále pokusy preraziť obrannú líniu v určitých smeroch,“ uviedol Serhij Hajdaj.
11:21 Viac ako 30 ľudí zomrelo a viac ako 100 ďalších utrpelo zranenia, keď železničnú stanicu v ukrajinskom meste Kramatorsk v piatok zasiahol ruský raketový útok. Uviedla to ukrajinská štátna železničná spoločnosť.
Stanicu v Kramatorsku zasiahol raketový útok a zomreli desiatky ľudí, Rusko zodpovednosť odmieta (video)
10:57 Na základný výcvik nastúpilo 211 uchádzačov o vstup do Ozbrojených síl SR (OS SR), z toho 58 žien. Základný vojenský výcvik sa otvára po druhýkrát v tomto roku. Informovali o tom OS SR vo svojom profile na sociálnej sieti. „Uchádzačov čaká v najbližších týždňoch náročný výcvik. Ten bude základom pre ich budúcu vojenskú kariéru,“ napísali s tým, že po siedmich týždňoch vyjdú z Martinských kasární už príslušníci OS SR.
10:36 Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že cieľom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) je podľa neho konfrontovať Rusko. Aliancia sa podľa neho posilnila a Rusko musí vybalansovať situáciu a prijať dodatočné opatrenia, ktoré by zaistili jeho bezpečnosť. Ďalšie opatrenia by muselo Rusko prijať aj ak by sa k NATO pridali Švédsko a Fínsko, dodal.
10:14 Ruské jednotky sa už úplne stiahli zo severu Ukrajiny. Na svojom piatkovom brífingu to uviedlo britské ministerstvo obrany. Vojaci podľa neho odišli do Bieloruska a Ruska. Niektoré jednotky sa premiestnia na východ Ukrajiny, aby bojovali v Donbase, pričom mnohé z týchto síl budú pred nasadením potrebovať „značné doplnenie“. Presun vojakov bude pravdepodobne trvať najmenej týždeň, cituje rezort spravodajský portál BBC. Britské ministerstvo obrany tiež uviedlo, že ruské ostreľovanie miest na východe a juhu Ukrajiny pokračovalo. Ruskí vojaci postúpili na juh zo strategicky dôležitého mesta Izjum.
10:05 Bombardovanie nemocnice v Mariupole či overené fotografie a satelitné snímky pozabíjaných civilistov v uliciach ukrajinských miest označil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov za falošné a poprel, že by s nimi ruská armáda mala niečo dočinenia.
Situácia v meste Buča, kde po odchode ruských síl zostalo mnoho mŕtvych, je podľa neho „dobre zinscenovaná narážka, nič iné“. Odchod ruských vojakov z oblastí Kyjeva a Černihiva je „akt dobrej vôle“, povedal tiež Peskov.
Jeho cieľom bolo podľa jeho slov znížiť napätie v regiónoch a ukázať, že je Rusko pripravené vytvoriť pohodlné podmienky pre pokračovanie rokovaní.
Peskov uznal značné straty ruských síl na Ukrajine, označil to za obrovskú tragédiu
9:52 Šéf európskej diplomacie Josep Borrell navrhol, aby blok poskytol Ukrajine ďalších 500 miliónov eur prostredníctvom Európskeho mierového nástroja, ktorý Európska únia (EÚ) v súvislosti s ruským útokom na Ukrajinu prvý raz použila na dodanie zbraní tretej krajine. Informoval o tom predseda Európskej rady Charles Michel.
EÚ už predtým súhlasila s použitím miliardy eur na vojenskú pomoc Ukrajine. Po urýchlenom schválení sa tak pomoc únie na vojenské vybavenie pre Ukrajinu vyšplhá na 1,5 miliardy eur, napísal Michel na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter a zároveň sa Borrellovi poďakoval za návrh. Ten ešte musí schváliť 27 členských štátov EÚ.
9:37 O dočasné útočisko požiadalo vo štvrtok 7. apríla na Slovensku 722 osôb, ktoré prekročili slovensko-ukrajinskú hranicu. Hraničnými priechodmi prešlo celkovo 2 878 osôb, z toho 693 mužov, 1 466 žien a 719 detí. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.
Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 82 policajtov, 83 hasičov, 100 colníkov, 384 vojakov, piati duchovní, 247 dobrovoľníkov a 59 príslušníkov zahraničných zložiek. Zároveň bolo vypravených 36 autobusov, ktoré prepravili 486 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Vlakovou dopravou prepravili 1 209 ľudí. Ubytovaných bolo 48 ľudí, voľné kapacity sú na úrovni 11 794 lôžok.
Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice od začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine 24. februára prekročilo viac ako 311-tisíc osôb a o dočasné útočisko požiadalo takmer 64-tisíc z nich.
9:27 Americký akciový trh sa vo štvrtok zotavil z úvodného poklesu a uzavrel vyššie. Rastu trhu pomohli akcie zdravotníckych a technologických spoločností.
Maloobchodníci a ďalšie firmy, ktoré priamo závisia od spotrebiteľských výdavkov, tiež stúpli. Pre investorov bola povzbudzujúcou správou štvrtková informácia amerického ministerstva práce o tom, že počet nových nezamestnaných v USA sa minulý týždeň znížil. K firmám, ktorých akcie oslabili najviac, patrili telekomunikačné spoločnosti.
Index S&P 500 stúpol o 0,4 percenta na 4 500,21 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal 0,3 percenta a uzavrel na úrovni 34 583,57 bodu. Technologický Nasdaq si prilepšil o 0,1 percenta na 13 897,30 bodu. Akciám malých firiem sa však nedarilo a index menších spoločností Russell 2000 klesol o 0,4 percenta na 2 009,80 bodu.
Vývoj na ázijských akciových trhoch bol v piatok zmiešaný, keďže investori pozorovali vojnu na Ukrajine a uvažovali, čo by mohli svetové centrálne banky urobiť, aby udržali pod kontrolou infláciu. Hlavný japonský index Nikkei 225 stúpol o 0,36 percenta a čínsky akciový index Shanghai Composite si prilepšil o 0,33 percenta. Index hongkonskej burzy Hang Seng však o 0,3 percenta klesol.
9:20 Legendárna britská rocková kapela Pink Floyd zverejnila skladbu na podporu Ukrajiny. Ako informuje spravodajský portál BBC, nahrávka dostala názov Hey Hey Rise Up a obsahuje vokály Andrija Chlyvňuka z ukrajinskej skupiny Boombox.
Člen Pink Floyd David Gilmour vysvetlil, že ho inšpirovalo Chlyvňukovo video na platforme Instagram. Spevák, ktorý slúži v armáde pri obrane Kyjeva, v tomto videu spieva ukrajinskú ľudovú pieseň Červená kalina na prázdnom Sofijskom námestí v ukrajinskom hlavnom meste.
Gilmour napísal hudbu a následne sa telefonicky spojil v Chlyvňukom, ktorý sa v tom čase v nemocnici zotavoval zo zranení, ktoré utrpel pri ruskom ostreľovaní. „Pustil som mu kúsok cez telefón a on mi dal požehnanie. Obaja dúfame, že v budúcnosti niečo spoločne urobíme aj osobne,“ opísal 76-ročný Angličan.
Pre Pink Floyd je to prvá pieseň od roku 1994 a všetky prostriedky z jej predaja pôjdu na humanitárnu pomoc Ukrajine.
9:04 Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vo štvrtok oznámila, že uvalí sankcie na najväčšiu ruskú vojenskú lodiarsku spoločnosť a firmu zameranú na ťažbu diamantov. Krok, ktorý je ďalším z opatrení v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, zablokuje ich prístup k americkým finančným systémom.
Sankcie sa dotkli najväčšej spoločnosti na ťažbu diamantov Alrosa, ktorá podľa amerického ministerstva financií predstavuje 90 percent ruskej ťažobnej kapacity zameranej na diamanty, a konglomerátu United Shipbuilding Corporation ako aj jeho dcérskych spoločností a členov predstavenstva.
Kroky proti dvom štátnym spoločnostiam prišli deň po tom, čo Spojené štáty oznámili sankcie na dve dospelé dcéry ruského prezidenta Vladimira Putina, dve najväčšie banky a zakázali americké investície v Rusku.
8:48 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa už nachádza na Ukrajine. Do hlavného mesta Kyjev cestuje vlakom spolu s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom európskej diplomacie Josepom Borrellom. Na stretnutie s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a premiérom Denysom Šmyhalom nesie Heger konkrétne návrhy pomoci pre Ukrajinu. Informoval o tom vo svojom profile na sociálnej sieti.
8:35 Starosta Buče Anatolij Fedoruk v ukrajinskej televízii povedal, že vyšetrovatelia našli najmenej tri miesta masového strieľania civilistov počas okupácie. O život podľa Fedoruka prišli stovky ľudí a vyšetrovatelia nachádzajú telá vo dvoroch, parkoch a námestiach.
8:02 V ukrajinskom meste Boroďanka, ktoré okupovali ruské sily, začali s odpratávaním trosiek. Vo štvrtok v noci to oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý uviedol, že je to tam „oveľa strašnejšie“ a je tam viac obetí, než v Buči, ďalšom okupovanom meste pri Kyjeve, kde po odchode ruských síl zostali pozabíjaní civilisti. Vo svojom pravidelnom príhovore národu tiež povedal, že Rusi sa pripravujú šokovať svet rovnakým spôsobom a ukážu mŕtvoly v obliehanom meste Mariupoľ, pričom obvinia ukrajinských obrancov z ich zabitia.
7:39 Ruského novinára oceneného Nobelovou cenou Dmitrija Muratova vo štvrtok napadli vo vlaku. Útočník na neho vylial červenú farbu a spôsobil mu podráždenie očí. Muratov sa pre projekt Novaya Gazeta Europe, ktorý vznikol po zastavení činnosti novín Novaja Gazeta v dôsledku vládneho tlaku v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu, vyjadril, že útok sa stal vo vlaku smerujúcom z Moskvy do Samary a páchateľ pri ňom zakričal „Muratov, tu máš za našich chlapcov“. Novaya Gazeta Europe na platforme Telegram zverejnila aj fotografie, na ktorých je Muratov obliaty červenou farbou aj zašpinené vlakové kupé.
7:24 Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa v piatok stretne s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.
Heger prehovoril o ceste do Kyjeva, Zelenskému chce predstaviť plány (video)
7:12 Štáty Európskej únie (EÚ) vo štvrtok schválili nové sankcie voči Rusku za vojnu na Ukrajine. Balík zahŕňa aj embargo na dovoz uhlia, ktoré má podľa francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ hodnotu štyri miliardy eur ročne.
Je to po prvý raz, čo sa EÚ so sankciami za vojnu zamerala na lukratívny energetický sektor Ruska. Do nového sankčného balíka patrí aj zmrazenie majetku niekoľkých ruských bánk, rozšírenie zákazu na vývoz zbraní na kontrakty pred rokom 2014, zákaz vstupu ruských lodí do európskych prístavov, ďalšie zákazy vývozu, ktoré majú dovedna hodnotu 10 miliárd eur, či zákazy dovozu v hodnote 5,5 miliardy eur. EÚ už pracuje na dodatočných sankciách, ktoré by mali zahŕňať aj import ropy.
7:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.