Vojna na Ukrajine: Zelenskyj je pripravený pracovať na vstupe do EÚ a dodávky zbraní nie sú podľa Stoltenberga provokácia (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vojna na Ukrajine
Ukrajinský vojak sa rozpráva so ženou v jednom z domov v Lysyčansku (16. jún 2022). Foto: SITA/AP.

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg povedal, že vojenská pomoc NATO Ukrajine nie je „provokácia“, ale skôr podpora nezávislého štátu. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Keď ho požiadali, aby sa vyjadril k poznámkam pápeža Františka zverejneným začiatkom tohto týždňa, že vojna na Ukrajine „bola možno nejakým spôsobom buď vyprovokovaná, alebo sa jej nezabránilo“, Stoltenberg povedal, že „NATO je obranná aliancia a vojna je vojnou prezidenta Putina“.

„Toto je vojna, ktorú sa rozhodol viesť proti nezávislému suverénnemu národu, a to, čo NATO robí už mnoho rokov, je podpora suverénneho nezávislého národa v Európe – Ukrajiny,“ dodal Stoltenberg na tlačovej konferencii v Bruseli po stretnutí s ministrami obrany.

„Toto nie je provokácia a v tom pokračujeme. Je to prezident Putin a Moskva, ktorí sú zodpovední za túto brutálnu agresiu proti nezávislej krajine,“ dodal Stoltenberg.

Ukrajina je „pripravená pracovať“ na tom, aby sa stala plnohodnotným členom Európskej únie. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po štvrtkovom stretnutí so štyrmi lídrami EÚ v Kyjeve.

Na tlačovej konferencii v hlavnom meste Ukrajiny francúzsky prezident Emmanuel Macron, nemecký kancelár Olaf Scholz, taliansky premiér Mario Draghi a rumunský prezident Klaus Iohannis verejne podporili snahu Kyjeva vstúpiť do únie.

Lídri EÚ usporiadajú na budúci týždeň samit, na ktorom žiadosť Ukrajiny stať sa kandidátom na členstvo dostane pravdepodobne „zelenú“. „Ukrajinci si už zaslúžili právo vydať sa touto cestou a získať štatút kandidáta,“ poznamenal Zelenskyj.

Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.

Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.

Od konca februára, keď vypukla vojna na Ukrajine, sa do svojej domovskej krajiny vrátilo približne 2,5 milióna Ukrajincov. Na svojom oficiálnom webe o tom informoval Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Viac ako päť miliónov Ukrajincov sa k 14. júnu 2022 zaregistrovalo v Európe na dočasnú ochranu alebo v podobnom systéme národnej ochrany. Najmenej 7,5 milióna Ukrajincov už v dôsledku vojny opustilo svoju vlasť.

Vojna na Ukrajine (online)

  • minúta po minúte

20:04 Dánska armáda tvrdí, že ruská vojnová loď narušila jej výsostné vody. Obranné velenie dánskych ozbrojených síl uviedlo, že ruská korveta vstúpila do dánskych vôd dvakrát v piatok v skorých ranných hodinách neďaleko ostrova Christiansö v Baltskom mori. Po tom, ako ju kontaktovalo dánske námorníctvo, loď dánske vody opustila.

Dánsky minister zahraničia Jeppe Kofod povedal, že si pre incident predvolal ruského veľvyslanca. „Ruskému veľvyslancovi bolo veľmi jasne oznámené, že tento typ akcie je úplne neprípustný,“ uviedol šéf dánskej diplomacie s tým, že Dánsko nebude akceptovať ruské provokácie.

Po ruskej invázii na Ukrajinu Dánsko aj susedné Švédsko hlásili narušenia vzdušného priestoru ruskými lietadlami.

18:31 Ekonomika Ruska podľa jeho prezidenta Vladimira Putina prekoná „nerozvážne a šialené“ sankcie. Tie naň uvalili štáty v zahraničí pre jeho inváziu na Ukrajinu, pričom ich sprevádza aj zastavená činnosť stoviek zahraničných spoločností v krajine.

Putin to vyhlásil počas medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade, kde dlho odsudzoval krajiny za to, že chcú oslabiť Rusko.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP

18:20 Britský premiér Boris Johnson v piatok pricestoval už na druhú neohlásenú návštevu Kyjeva od začiatku ruskej vojny. Prvýkrát ukrajinské hlavné mesto navštívil v apríli.

„Mnohé dni tejto vojny potvrdili, že podpora Ukrajiny zo strany Veľkej Británie je pevná a odhodlaná,“ uviedol oficiálny účet ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na komunikačnej platforme Telegram. Informuje o tom portál bbc.com.

17:46 Evakuácia ľudí v chemickom závode Azot v ukrajinskom Sjevjerodonecku je v dôsledku neprestajného ostreľovania a bojov „fyzicky nemožná“. Uviedol to gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. V závode sa podľa neho ukrýva 568 ľudí vrátane 38 detí.

Skupina sa odmietla minulý mesiac evakuovať, ale teraz je opustenie továrne jedine možné s „úplným prímerím“, uviedol gubernátor. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Sjevjerodoneck a závod Azot sú v ostatnom období najintenzívnejším bojiskom na Ukrajine a sú pod neprestajnou paľbou ruských síl.

17:30 Ruský prezident Vladimir Putin v prejave na ekonomickom fóre v Petrohrade vyhlásil, že Moskva splní všetky „úlohy“ vojenskej akcie na Ukrajine. Ruskú „špeciálnu operáciu“ na Ukrajine označil za „rozhodnutie suverénnej krajiny na základe práve brániť svoju bezpečnosť“. Informuje o tom portál cnn.com.

16:31 Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) oznámila, že neutralizovala rozsiahlu spravodajskú sieť ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), ktorá podľa nej zhromažďovala a odovzdávala informácie o ukrajinskej armáde.

SBU uviedla, že zatkla 19 ľudí, ktorí podľa nej sú ruskými agentmi. Zatknutia boli v mestách Kyjev, Charkov, Odesa a Zaporožžia a tiež v Dnepropetrovskej a Vinnyckej oblasti. Informuje o tom portál news.sky.com.

K informáciám, ktoré zhromažďovali, patrili elektronické mapy nevyhnutnej infraštruktúry a mapy umiestnenia jednotiek ukrajinskej armády, uviedla SBU.

14:49 Odporučenie Európskej komisie (EK), aby Ukrajina dostala status kandidátskej krajiny do Európskej únie (EÚ), podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského priblíži krajinu k víťazstvu v boji proti ruskej invázii.

Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že chváli pozitívny záver v súvislosti s ukrajinským statusom. „Je to prvý krok na ceste k členstvu v EÚ, ktorá nás určite priblíži k víťazstvu,“ uviedol a zároveň sa poďakoval predsedníčke a členom EK za historické rozhodnutie.

Vojna, útok, Rusko, Ukrajina, Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP.

14:19 Prejav ruského prezidenta Vladimira Putina na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade odložili o hodinu pre „masívne DDoS útoky“ na systémy ekonomického fóra.

Oznámil to v piatok Kremeľ. „Nanešťastie pre masívne DDoS útoky bol dnes znefunkčnený systém fóra a pracovisko pre akreditácie,“ povedal na improvizovanej tlačovej konferencii hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Informuje o tom portál cnn.com.

Peskov dodal, že technickí špecialisti pracujú na oprave systému, ale zaberie to určitý čas. „Potrebujeme 30 – 40 minút na obnovenie databázy,“ konštatoval. „Vzhľadom na to sa prezident Putin rozhodol odložiť svoj prejav o hodinu. Neuskutoční sa o druhej popoludní miestneho času, ale o tretej,“ dodal hovorca Kremľa.

Medzinárodné ekonomické fórum
Medzinárodné ekonomické fórum. Foto: SITA/AP

14:15 Podmienky v Ruskom okupovanom ukrajinskom meste Mariupoľ sú momentálne „stredoveké“.

„Zásobovanie vodou je dostupné len pre dve až tri percentá domácností v meste. Ľudia si perú oblečenie v kalužiach na uliciach,“ poznamenal Andriuščenko a dodal: „Riziko šírenia chorôb sa každým dňom zvyšuje. Existujú informácie, že k lekárom prichádzajú ľudia s príznakmi podobnými úplavici alebo cholere.“

Svetová zdravotnícka organizácia minulý mesiac uviedla, že ju znepokojuje riziko cholery v Mariupoli, pričom tamojšiu hygienickú situáciu označila za „obrovské nebezpečenstvo“.

12:43 Európska komisia (EK) odporúča, aby Ukrajina dostala status kandidátskej krajiny do Európskej únie (EÚ). Pre vojnou zmietanú krajinu je to ďalší krok bližšie k členstvu v eurobloku.

Odporúčanie EK prediskutujú lídri európskej dvadsaťsedmičky na budúcotýždňovom samite v Bruseli. Začatie prístupových rokovaní vyžaduje jednohlasné schválenie všetkých členských krajín.

Ursula von der Leyenová
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. Foto: SITA/AP

12:31 Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že spoločne s európskymi partnermi pracuje na novej trase exportu ukrajinského obilia cez Rumunsko. 

Pre ruskú blokádu ukrajinských prístavov nie je možné vyviezť 22 miliónov ton obilia. „Momentálne pracujeme na novej trase, ktorá bude prechádzať Rumunskom, keďže Odesa je niekoľko kilometrov od hraníc. Spolu s Rumunskom vytvárame styčný bod pre export obilia,“ poznamenal Macron, podľa ktorého by sa preprava mohla uskutočňovať po Dunaji alebo po železnici.

Obilie, Ukrajina
Ukrajinská vlajka na obilí. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

12:07 Ukrajinské námorníctvo zasiahlo v Čiernom mori ruskú loď. Tá prepravovala muníciu, zbrane a personál na Rusmi okupovaný Hadí ostrov. Na Facebooku o tom informovalo námorníctvo ukrajinských ozbrojených síl. Na palube ruského remorkéra Vasilij Bech, sa podľa Ukrajincov nachádzal protilietadlový raketový systém TOR.

11:19 Vojna na Ukrajine podľa britského ministerstva obrany zrýchlila dlhodobé smerovanie Ruska k autoritárskemu systému.

„Odmietanie invázie je kriminalizované,“ uviedol rezort v najnovšej aktualizácii spravodajských informácií o konflikte. Rezort však vo svojej správe konštatoval, že „napriek tomu, že v prieskumoch verejnej mienky väčšina Rusov vyjadruje podporu ‚špeciálnej vojenskej operácii‘, časti obyvateľstva aktívne aj pasívne prejavujú svoj nesúhlas“.

Britský rezort obrany dodal, že Légiu Sloboda Rusku, ktorú tvoria prebehlíci z ruskej armády, „takmer určite“ nasadili po boku ukrajinskej armády pri obrane krajiny. „Skepsa voči vojne je pravdepodobne osobitne silná v rámci ruskej podnikateľskej elity a komunity oligarchov,“ uviedlo britské ministerstvo obrany.

Počet žiadostí o migráciu naznačuje, že 15-tisíc Rusov, ktorí sú pri vyjadrení ich majetku v dolároch milionármi, sa už pravdepodobne pokúsilo o odchod z krajiny, dodal rezort.

11:15 Rezort zdravotníctva v spolupráci s Ústavom cudzích jazykov Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave ponúka zdravotníckym pracovníkom z Ukrajiny odbornú jazykovú prípravu slovenského jazyka.

Odborný jazykový kurz uhradí ministerstvo zdravotníctva zo svojho rozpočtu. Odborná jazyková príprava bude trvať desať týždňov vo frekvencii trikrát týždenne v neskorších poobedňajších hodinách v dĺžke 90 minút. Prebiehať bude online formou.

„Odborná jazyková príprava bude realizovaná komunikatívnou metódou a už od prvých lekcií bude kladený dôraz na slovnú zásobu a gramatické konštrukcie, ktoré sa používajú v zdravotníckej praxi,“ uvádza sa v tlačovej správe.

11:11 Počas obliehania ukrajinského prístavného mesta Mariupoľ na pobreží Azovského mora zahynulo najmenej 1348 civilistov vrátane 70 detí. 

Ako referuje spravodajský web CNN, uviedla to vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová. Podľa nej je však skutočný počet obetí nepriateľských akcií na civilistoch pravdepodobne o tisíce vyšší.

„Tieto úmrtia boli spôsobené náletmi, tankovým a delostreleckým ostreľovaním a ručnými a ľahkými zbraňami počas pouličných bojov,“ poznamenala Bacheletová.

Mariupoľ, ruskí vojaci, Ukrajina
Mariupoľ. Foto: SITA/AP

11:08 Rusko obmedzuje dodávky plynu na Slovensko o polovicu. 

Informoval o tom v piatok podpredseda predstavenstva a generálny riaditeľa SPP Richard Prokypčák. Dodávky ruského plynu boli podľa neho krátené už v utorok, a to zhruba na úrovni 10 percent.

„V stredu sa dodávky krátili o 15 percent, včera (vo štvrtok) prišlo ku kráteniu vo výške 34 percent a dnes nám ruská strana oznámila, že nás kráti o polovicu,“ povedal Prokypčák na IT konferencii Jarná ITAPA 2022. SPP sa pripravuje aj na možnosť úplného zastavenia dodávok ruského plynu.

9:50 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo vo štvrtok viac ako 2800 osôb. Z toho bolo 718 mužov, 1 707 žien a 408 detí. O dočasné útočisko požiadalo 158 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň viac ako 3 100 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 24 policajtov, 28 hasičov, 75 colníkov, 57 vojakov, 30 dobrovoľníkov, 120 zamestnancov okresných úradov a 20 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu prekročilo viac ako 519-tisíc osôb, udelených bolo takmer 82-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 266-tisíc osôb.

9:43 Od útoku ruskej armády na Ukrajinu pred takmer štyrmi mesiacmi prišli o život tisíce civilistov, ukrajinské mestá sa zmenili na trosky a milióny Ukrajincov museli utiecť zo svojich domovov, no šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov tvrdí, že tieto veci nie sú také, ako sa na prvý pohľad zdajú. „Nenapadli sme Ukrajinu,“ povedal v rozhovore pre britskú spravodajskú televíziu BBC.

Lavrov tvrdošijne ďalej rozhlasuje, že Rusko pri svojom konaní nemalo na výber.„Vyhlásili sme špeciálnu vojenskú operáciu, pretože sme nemali absolútne žiadny iný spôsob, ako vysvetliť Západu, že zavlečenie Ukrajiny do NATO je trestný čin,“ poznamenal.

Taktiež zopakoval oficiálnu líniu Kremľa, že na Ukrajine sú nacisti a ruská armáda „denacifikuje“ krajinu.

Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: SITA/AP

8:51 Britské ministerstvo zahraničia oznámilo nové kolo sankcií voči Rusku, ktoré súvisia s núteným presunom a adopciami ukrajinských detí.

Medzi sankcionovanými je ruská komisárka pre práva detí Maria Ľvová-Belová, ktorú Londýn viní z „umožnenia násilného odobratia 2 000 zraniteľných detí z Luhanskej a Doneckej oblasti a vytvorenia novej politiky na uľahčenie ich nútených adopcií v Rusku“.

Sankcie sa tentoraz týkajú aj patriarchu ruskej pravoslávnej cirkvi Kirilla za jeho výraznú podporu ruskej vojenskej agresie na Ukrajine. Na sankčnom zozname sa tiež ocitli ďalší spojenci ruského prezidenta Vladimira Putina, informuje spravodajský portál Sky News.

Ministerka zahraničia Liz Truss uviedla, že oznámené sankcie sa zameriavajú na „ľudí, ktorí umožnili a páchajú Putinovu vojnu a ktorí priniesli Ukrajine nevýslovné utrpenie, vrátane násilných presunov a adopcií detí“. „Nepoľavíme pri obrane slobody a demokracie a neustálom tlaku na Putina, kým Ukrajina neuspeje,“ skonštatovala šéfka britskej diplomacie s tým, že Putinovi spojenci naďalej zatvárajú oči pred údajnými ruskými vojnovými zločinmi a krvavou ofenzívou.

8:24 Na slovenských školách bolo do konca mája zaradených 10 448 detí ukrajinských utečencov.

Vyplýva to z dostupných informácií z registra zriadeného na webe ministerstva školstva, ktoré agentúre SITA poskytol odbor komunikácie a marketingu rezortu. Zo zmienených žiakov je 1 905 v materských školách, 7 604 na základných školách a na stredných školách sa vzdeláva 939 žiakov.

8:12 Od konca februára, keď vypukla vojna na Ukrajine, sa do svojej domovskej krajiny vrátilo približne 2,5 milióna Ukrajincov. Na svojom oficiálnom webe o tom informoval Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Viac ako päť miliónov Ukrajincov sa k 14. júnu 2022 zaregistrovalo v Európe na dočasnú ochranu alebo v podobnom systéme národnej ochrany. Najmenej 7,5 milióna Ukrajincov už v dôsledku vojny opustilo svoju vlasť.

8:00 Vitajte pri sledovaní piatkového online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dmitrij PeskovJoe BidenSergej LavrovVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie EU Európska únia