Ruská armáda presunula časť svojich jednotiek z okolia Kyjeva, aby mohla obkľúčiť ukrajinské ozbrojené sily na východe krajiny. Uviedol to v stredu poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Rusko podľa neho ponechalo časť svojich síl v blízkosti Kyjeva, aby tam viazali ukrajinské jednotky a bránili ich presunu do iných oblastí. Rusko zatiaľ nestiahlo žiadne jednotky z mesta Černihiv na severe Ukrajiny, dodal Arestovyč.
Zelenskyj vníma signály z rokovaní pozitívne, ale neumlčia výbuchy ruských granátov (video)
Rusko oznámilo, že svoje vojenské aktivity zameria na východ Ukrajiny, kde separatisti podporovaní Moskvou od roku 2014 bojujú proti ukrajinským ozbrojeným silám. Po rokovaniach s ukrajinskými vyjednávačmi v Istanbule ruská delegácia oznámila, že Moskva obmedzí vojenské aktivity pri Kyjeve a Černihive.
Guvernér Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny však uviedol, že ruské útoky v noci na stredu pokračovali napriek vyjadreniu Moskvy, že zredukuje vojenské aktivity v tomto regióne.
Rusi sa pýšili silnou armádou, teraz na Ukrajinu posielajú žoldnierov a bojovníkov zo Sýrie
Guvernér Vjačeslav Čaus vo videozázname, ktorý zverejnil na sociálnych médiách, uviedol, že v mestách Černihiv a Nižyn bola poškodená infraštruktúra, vrátane knižníc a nákupných centier. Neinformoval však, či bol niekto zabitý alebo zranený. V súvislosti s vyhlásením Ruska, že zmenší svoje vojenské aktivity, povedal: „Veríme tomu? Samozrejme, že nie.“
Rusko láka Sýrčanov do vojny na vysoký žold. Mnohí ju vnímajú ako masaker, ale zároveň ako únik z chudoby
Počas utorkových rokovaní v Istanbule námestník ruského ministra obrany Alexander Fomin uviedol, že Moskva obmedzí svoje vojenské aktivity v smere na Kyjev a Černihiv, aby „zvýšila vzájomnú dôveru a vytvorila podmienky pre ďalšie vyjednávania“.
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť občanom Ukrajiny utekajúcim pred vojnou.
Ako informoval tlačový odbor MV SR, pomoc je možné poskytnúť na mail pomocpreukrajinu@minv.sk a prostredníctvom telefónneho čísla +4212/48 59 33 12.
Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako je šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny či na ponuky ubytovania.
Kremeľ tvrdí, že ostatné kolo ukrajinsko-ruských rokovaní neprinieslo žiadny prelom. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu povedal, že to, že Ukrajina predložila svoje písomné návrhy, predstavuje „pozitívny faktor“, ale dodal, že „nemôžeme povedať, že došlo k niečomu sľubnému alebo k nejakému prelomu“.
Zelenskyj vníma signály z rokovaní pozitívne, ale neumlčia výbuchy ruských granátov (video)
Šéf ruskej delegácie Vladimir Medinskij pritom v utorok po rokovaniach povedal, že v rozhovoroch nastal pokrok a Moskva považuje najnovšie stretnutie za krok smerom ku kompromisu. Spomenutý Medinskij podľa Peskova oznámil výsledky rokovaní prezidentovi Vladimirovi Putinovi, podrobnosti však neuviedol. Pôvodne sa očakávalo, že rokovania budú pokračovať aj v stredu, ale turecký minister zahraničia Mevlüt Čavušoglu oznámil, že delegácie z Ukrajiny a Ruska sa rozhodli vrátiť domov na konzultácie.
Medzi Ruskom a Ukrajinou sa črtá dohoda, Putin sa rozhodol rokovať priamo so Zelenským
Podmienkou pre uzavretie mierovej dohody je stiahnutie ruských vojakov na pozície pred inváziou z 24. februára. Vyhlásil to v stredu hlavný ukrajinský vyjednávač Mychajlo Podoľak. Ako dodal, o prípadnej dohode by sa potom konalo celoštátne referendum.
Podoľak tiež vyjadril nádej, že čoskoro by sa mohlo uskutočniť stretnutie prezidentov Ruska a Ukrajiny, no neuviedol, kedy presne by sa tak mohlo stať. Kľúčovou súčasťou možnej dohody budú mnohostranné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, dodal ukrajinský vyjednávač.
Rusko urobili dva veľké kroky k mieru, šéf delegácie po stretnutí hovorí o kompromise
Vojna na Ukrajine (online)
minúta po minúte
ONLINE (minúta po minúte) – štvrtok 31. marca
22:00 Stredajší online prenos (minúta po minúte) sme ukončili. Aktuálne informácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine vám prinesieme aj vo štvrtok.
21:30 Nemecká vláda tvrdí, že od Ruska dostala záruky, že európske spoločnosti nebudú musieť platiť za dodávky ruského plynu v rubľoch. Kancelária nemeckého kancelára uviedla, že Olaf Scholz v stredu popoludní telefonicky hovoril o tejto záležitosti s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý si telefonát vyžiadal.
Rusko už nechce od európskych partnerov platby za plyn v rubľoch, má ich prepočítať Gazprom Bank
20:42 Spojené kráľovstvo oznámilo nové zákony, ktorých cieľom je „zabrániť ruským oligarchom v prístupe k britským leteckým a námorným technickým službám“. Informoval o tom spravodajský web BBC. Britské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že táto legislatíva zakáže údržbu lietadiel alebo lodí patriacich sankcionovaným ruským oligarchom alebo ich podnikom.
20:18 Slovinský premiér Janez Janša v stredu povedal, že podporuje dodanie systémov protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu. Referuje o tom spravodajský web CNN.
„Áno, podporujem to, pretože toto je vybavenie, ktoré Ukrajina potrebuje najviac. A nepodporujem prílišné rozprávanie o tom, čo im dávame,“ povedal pre CNN. Janša sa zároveň vyjadril, že „keď Ukrajina vyhrá túto vojnu, ukrajinská armáda bude jednou z najsilnejších, ak nie najsilnejšou armádou na európskom kontinente.“
19:58 Ruský prezident Vladimir Putin je dezinformovaný vlastnými poradcami v súvislosti so slabým výkonom ruskej armády na Ukrajine. Ako v stredu povedal nemenovaný americký predstaviteľ, zistili to americké tajné služby. Podľa nich si je Putin vedomý súčasnej situácie a medzi ním a vysokými ruskými vojenskými predstaviteľmi momentálne pretrváva napätie.
Putin údajne dostáva dezinformácie od vlastných ľudí. Boja sa mu povedať pravdu?
19:17 Prezidenti Spojených štátov a Ukrajiny, Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj, v stredu popoludní diskutovali o podpore ukrajinskej obrany a ďalších sankciách voči Rusku. Referuje o tom spravodajský web BBC. Zelenskyj na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že ich rozhovor trval hodinu a týkal sa taktiež hodnotenia aktuálnej situácie počas vojny na Ukrajine i ukrajinsko-ruských rozhovorov o prímerí.
19:04 Ak Ukrajina vyjadrí záväzok stať sa v bezpečnostných otázkach neutrálnou krajinou, splní tým kľúčovú požiadavku Ruska. Vyhlásil to v stredu Vladimir Medinskij, šéf ruskej delegácie v mierových rokovaniach s Kyjevom.
Neutralita Ukrajiny je kľúčovou požiadavkou Ruska, jej bezpečnosť majú garantovať tretie krajiny
18:11 Západ by mal sprísňovať sankcie voči Rusku, kým z Ukrajiny neodíde posledný ruský vojak. V stredu to povedal britský premiér Boris Johnson.
Prípadné prímerie podľa neho „nebude stačiť“ a skupina G7 by mala „zintenzívniť sankcie“ až dovtedy, kým sa na Ukrajine budú nachádzať ruskí vojaci.
17:55 Vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová uviedla, že jej úrad preveruje obvinenia týkajúce sa násilnej evakuácie občanov ukrajinského Mariupoľa do oblastí kontrolovaných ruskými silami alebo do samotného Ruska. Život ľudí v tomto prístavnom meste na pobreží Azovského mora od začiatku ruskej invázie zároveň označila ako „čistý teror“.
Ukrajina obvinila ruské sily z násilného odvážania ľudí z Mariupoľa a iných oblastí do Ruska. Moskva tieto tvrdenia poprela a uviedla, že približne 500-tisíc Ukrajincov odišlo do Ruska dobrovoľne. Bacheletová uviedla, že jej úrad taktiež preveruje „dôveryhodné obvinenia“, že ruské sily dovedna 24-krát použili kazetovú muníciu, ako aj obvinenia z údajného rovnakého konania ukrajinskej armády.
17:23 Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v stredu obvinil ukrajinskú vládu zo zasahovania do nadchádzajúcich parlamentných volieb v Maďarsku.
Vo videu zverejnenom na sociálnych sieťach spomenul koordináciu medzi maďarskou ľavicou a predstaviteľmi ukrajinskej vlády s cieľom ovplyvniť výsledok volieb v prospech opozičnej koalície. Uviedol tiež, že ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba kontaktoval ukrajinského veľvyslanca v Budapešti, aby s ním prejednal, ako by mohla Ukrajina ovplyvniť voľby.
Kuleba to poprel a v rozhovore pre ukrajinský denník Evropejska Pravda uviedol, že Ukrajina sa nikdy nemiešala do vnútorných záležitostí Maďarska a už vôbec nie pred voľbami. Diplomatickej roztržke predchádzali vyjadrenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý v poslednom čase niekoľkokrát ostro kritizoval prístup maďarskej vlády k vojne na Ukrajine.
Maďarsko ako jediná krajina Európskej únie, ktorá má spoločné hranice s Ukrajinou, odmietlo dodať svojmu susedovi zbrane a odmietlo povoliť prepravu zbraní cez svoje územie. Premiér Viktor Orbán minulý týždeň povedal, že 85 percent plynu používaného v Maďarsku a 60 percent ropy prichádza z Ruska a zablokovanie ruského exportu by donútilo Maďarov „zaplatiť cenu vojny“.
Parlamentné voľby sa v Maďarsku konajú 3. apríla. Premiér Orbán sa v nich uchádza o zvolenie do štvrtého funkčného obdobia. Pravicový politik od svojho nástupu k moci v roku 2010 vládne takmer bez prestávky s podporou dvojtretinových parlamentných väčšín. Prieskumy verejnej mienky však signalizujú, že súboj Orbánovej strany Fidesz so širokou opozičnou koalíciou môže byť tesný.
16:58 Slovensko zníži počet príslušníkov ruskej diplomatickej misie o 35 osôb. Ruská diplomacia podľa rezortu neprejavila záujem o korektné pôsobenie na území Slovenska.
Informoval o tom Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v tlačovej správe. „Uvedený krok je nevyhnutnou reakciou na pokračovanie aktivít personálu ruského veľvyslanectva, ktoré sú v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch, záujmami Slovenskej republiky a snahou o rozvoj partnerských vzťahov s Ruskou federáciou,“ uvádza rezort.
Rozhodnutím sa tak podľa ministerstva uzatvára kapitola pôsobenia ruského veľvyslanectva, ktoré z pohľadu Slovenska nebolo v súlade s deklarovaným záujmom o partnerské vzťahy. „Veríme, že okamžité skončenie vojny na Ukrajine a pôsobenie ruskej diplomatickej misie v súlade s obvyklými princípmi umožní naše vzťahy budovať na báze vzájomného rešpektu a obojstranne výhodnej spolupráce,“ uzatvára rezort.
16:33 Podmienkou pre uzavretie mierovej dohody je stiahnutie ruských vojakov na pozície pred inváziou z 24. februára.
Vyhlásil to v stredu hlavný ukrajinský vyjednávač Mychajlo Podoľak. Ako dodal, o prípadnej dohode by sa potom konalo celoštátne referendum. Podoľak tiež vyjadril nádej, že čoskoro by sa mohlo uskutočniť stretnutie prezidentov Ruska a Ukrajiny, no neuviedol, kedy presne by sa tak mohlo stať.
Kľúčovou súčasťou možnej dohody budú mnohostranné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, dodal ukrajinský vyjednávač.
16:24 Ruskí vojaci používajú na Ukrajine zakázané protipechotné míny. Ako referuje spravodajský web CNN, tvrdí to medzinárodná mimovládna organizácia Human Right Watch.
„Je známe, že Rusko vlastní tieto nášľapné míny, ktoré môžu bez rozdielu zabíjať a mrzačiť ľudí v dosahu 16 metrov,“ uviedla organizácia a dodala, že ukrajinská armáda nedisponuje takýmito mínami. „Krajiny na celom svete by mali rázne odsúdiť ruské používanie zakázaných protipechotných nášľapných mín na Ukrajine,“ povedal predstaviteľ Human Right Watch Steve Goose. „Tieto zbrane nerozlišujú medzi bojovníkmi a civilistami a zanechávajú smrtiace dedičstvo pre nadchádzajúce roky,“ dodal.
Medzinárodná zmluva o zákaze mín z roku 1997 komplexne zakazuje používanie, výrobu, skladovanie a presun protipechotných mín. Rusko nie je medzi 164 krajinami, ktoré sa pripojili k zmluve, uviedla Human Right Watch. Ukrajinská asociácia odmínovačov minulý týždeň predbežne odhadla, že ruské vojská v doterajšom priebehu invázie na Ukrajinu zamínovali približne takú veľkú oblasť ako rozloha Rakúska.
15:51 Rusko pokračuje v zbrojení v oblasti Kyjeva a ostreľovaní neďalekého Černihiva. Ako referuje web Ukrajinská pravda, ruská armáda tak činí napriek tomu, že Moskva v utorok oznámila značné obmedzenie vojenských operácií v okolí týchto miest. Podľa generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl navyše ruskí okupanti zhromažďujú vojakov v oblasti jadrovej elektrárne v Černobyle.
15:37Rusko chce „zničiť základy Európy“, povedal v stredu v prejave k členom nórskeho parlamentu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „O budúcnosti Európy sa rozhoduje teraz,“ uviedol prezident naživo vo videopríhovore. „Pre Rusov neexistujú zakázané ciele,“ poznamenal Zelenskyj v súvislosti s ruskými vojenskými aktivitami na Ukrajine. Zelenského prejav pred nórskymi poslancami bol najnovším v sérii príhovorov k parlamentom rôznych krajín, vrátane USA, Veľkej Británie, Švédska, Nemecka, Kanady, Izraela, Japonska a Európskej únie.
15:24 Ruskí vojaci sú demoralizovaní a majú nízku motiváciu bojovať na území Ukrajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda, svedčí o tom i najnovší pokus ruskej armády naverbovať vojakov v Kaliningradskej oblasti.
V tejto ruskej exkláve susediacej s Poľskom a Litvou vojenská operácia Moskvy, zdá sa, nemá podporu obyvateľstva. Z celej oblasti, v ktorej žije asi milión obyvateľov, sa do služieb ruskej armády prihlásilo iba 17 takzvaných „dobrovoľníkov“.
15:13 Poslanci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) predložili návrh uznesenia, ktoré odsudzuje vojnové zločiny páchané proti Ukrajine. Podľa poslancov je ich morálnou povinnosťou na vojnové zločiny upozorniť.
„Chceme jednoznačne odsúdiť túto agresiu a urobili sme to už tak v minulosti v pléne Národnej rady SR. Dodnes vídame obrázky z Ukrajiny, kde ruská armáda pácha vojenské zločiny, ktoré my výrazne odsudzujeme. Práve preto sme sa rozhodli dnes podať do podateľne uznesenie, kde veľmi rázne odsudzujeme tieto zločiny,“ uviedol Michal Šipoš (OĽaNO) s tým, že návrhom uznesenia poslanci vyjadrujú solidaritu a plnú podporu ukrajinskej vláde a ľudu.
„My sme hneď v Národnej rade SR od začiatku ruskej agresie odsúdili vojenský akt a vyslovili se sa za to, že je to v rozpore s medzinárodným právom, ale to, čo sledujeme uplynulé dni a to, čo Ruská federácia v snahe, že sa im nedarí postupovať tak, akoby chceli, stupňujú agresiu a útoky na civilné ciele,“ skonštatoval Kristián Čekovský.
15:01 Ruské jednotky zintenzívnili svoju aktivitu na východe Ukrajiny. Tvrdí to ukrajinská armáda, ktorá uviedla, že Rusi vystupňovali útoky v okolí mesta Izium južne od Charkova po tom, ako preskupili niektoré jednotky z iných oblastí.
Ruské sily taktiež zintenzívnili ostreľovanie a útoky vo východnej časti Doneckého regiónu. Ruská armáda avizovala, že presunula svoju pozornosť na Donbas, priemyselné srdce na východe Ukrajiny, kde od roku 2014 bojujú separatisti podporovaní Moskvou s ukrajinskými silami. Niektorí západní predstavitelia to však považujú za úskok Ruska.
14:56 Prechod na nový systém, keď bude Rusko za zemný plyn dostávať platby v rubľoch, bude „zdĺhavý proces“.
Uviedol to v stredu hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Konkrétny časový rámec nespomenul.
Rusko pripravuje nový platobný mechanizmus, Západ už nezaplatí za plyn inak ako v rubľoch
14:43 Vláda odsúhlasila zmenu zásob pre Ozbrojené sily SR (OS SR) na zabezpečenie bojovej činnosti.
Ako vyplýva z dokumentu z dielne Ministerstva obrany SR (MO SR), z dôvodu dlhodobo pretrvávajúceho nepriaznivého stavu v oblasti zabezpečovania a udržiavania požiadaviek OS SR pre obdobie krízovej situácie vyplynula potreba zefektívniť a zmeniť systém zabezpečenia zásob. V ozbrojených silách sa v stave bezpečnosti a počas bojovej činnosti zabezpečujú a udržiavajú zásoby na 30 dní bojovej činnosti.
Schválený dokument nahrádza materiál z roku 2016, ktorý stanovoval výšku zásob pre OS SR. Upravuje výšku, základné členenie a spôsob zabezpečovania a udržiavania zásob materiálu na zabezpečenie bojovej činnosti. Zároveň v nadväznosti na skúsenosti s pandémiou ochorenia COVID-19 materiál navrhuje právomoc náčelníka Generálneho štábu OS SR rozhodnúť o použití zásob aj v stave bezpečnosti.
14:28 Nórsko darovalo Ukrajine ďalších 2 000 protitankových zbraní. Tie sa pridajú k už skôr poskytnutému ochrannému vybaveniu a zhruba 2 000 protitankovým zbraniam, ktoré majú Ukrajine pomôcť brániť sa pred ruskou inváziou. Nórsky minister obrany Odd Roger Enoksen sa vyjadril, že ak sa Ukrajine podarí odraziť ruský útok, „zabezpečí to ukrajinskú suverenitu a pomôže zachovať normu mierového riešenia konfliktov a rešpektovania hraníc v Európe“.
14:05 Rusko presúva na Ukrajinu vojakov z okupovaných území Gruzínska.
Na sociálnej sieti Facebook o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Z vojenských základní v Ruskom okupovanom Južnom Osetsku a Abcházsku vyslali na Ukrajinu päť práporových taktických skupín s celkovým počtom približne dvetisíc vojakov.
14:00 Niet väčšieho výrazu blízkosti a dôvery, ako keď jedna krajina pošle svoje vojenské jednotky na ochranu druhej. Uviedol to po stretnutí s holandským rezortným kolegom Wopkem Hoekstrom minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS).
Holandskí vojaci budú totiž v rámci posilnenia východného krídla NATO obsluhovať na Slovensku napríklad systémy protivzdušnej obrany Patriot. Podľa Korčoka si Slovensko tento krok veľmi váži.
13:46 Medziročná inflácia v Španielsku v marci stúpla na 37-ročné maximum 9,8 percenta. Informoval o tom v stredu štatistický úrad krajiny.
Predbežná tohtomesačná inflácia v krajine je najvyššia od roku 1985. Vo februári bola španielska medziročná inflácia vo výške 7,6 percenta. Podľa štatistického úradu bol marcový rast cien všeobecný, pričom jeho motorom bolo zdraženie elektriny, pohonných látok, potravín a nealkoholických nápojov.
Španielsky premiér Pedro Sánchez v parlamente krajiny v stredu povedal, že 73 percentami sa na raste cien podieľa narušenie trhov s energiami a poľnohospodárskymi produktmi, ktoré spôsobila ruská invázia na Ukrajinu. Jadrová marcová inflácia, ktorá nezhŕňa ceny energií a potravín, je v Španielsku na úrovni 3,4 percenta, čiže je najvyššie od septembra 2008.
V rámci celého trhu eurozóny, ktorej členom je aj Španielsko, bola vo februári rekordná inflácia 5,8 percenta. USA v tom istom mesiaci zaznamenali infláciu 7,9 percenta, čiže najvyššiu od roku 1982.
13:40 Regulácia cien energií bude pokračovať aj v novom regulačnom období. Aj v ďalších rokoch počíta Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) s reguláciou ceny energií metódou regulovaného cenového stropu, tzn. metódu „price-cap“.
Regulačný úrad však pripúšťa postupné rušenie regulácie cien energií. Všetko však bude závisieť od vývoja na trhoch s energiami, ktorý je od druhého polroka minulého roka veľmi turbulentný a viacero energií dosahuje rekordné hodnoty. Taktiež budúcnosť regulácie cien energií bude závisieť od vývoja vojnového konfliktu na Ukrajine.
Regulácia cien energií pokračuje aj naďalej, jej rušenie bude závisieť od vývoja na trhoch či od vojny
13:34 Kremeľ tvrdí, že ostatné kolo ukrajinsko-ruských rokovaní neprinieslo žiadny prelom. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu povedal, že to, že Ukrajina predložila svoje písomné návrhy, predstavuje „pozitívny faktor“, ale dodal, že „nemôžeme povedať, že došlo k niečomu sľubnému alebo k nejakému prelomu“.
Šéf ruskej delegácie Vladimir Medinskij pritom v utorok po rokovaniach povedal, že v rozhovoroch nastal pokrok a Moskva považuje najnovšie stretnutie za krok smerom ku kompromisu. Spomenutý Medinskij podľa Peskova oznámil výsledky rokovaní prezidentovi Vladimirovi Putinovi, podrobnosti však neuviedol.
13:20 Sýrskym bojovníkom ponúkajú za boj na frontovej línii na Ukrajine na strane Ruska žold v hodnote 5 000 libier mesačne, informuje spravodajský portál BBC.
Jeden zo sýrskych bojovníkov, ktorí sa prihlásili do boja, uviedol, že verí, že Rusko pácha na Ukrajine masaker, no zároveň pomáha chudobným Sýrčanom, ktorí nemajú peniaze na jedlo.
Rusko láka Sýrčanov do vojny na vysoký žold. Mnohí ju vnímajú ako masaker, ale zároveň ako únik z chudoby
13:09 Nemecký panel nezávislých vládnych poradcov zredukoval svoju prognózu hospodárskeho rastu krajiny v tomto roku. Spravil tak vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu a tiež pre obavy z inflácie a o dodávky energií.
Panel v stredu uviedol, že v tomto roku očakáva rast nemeckého hrubého domáceho produktu len o 1,8 percenta. Ešte v novembri pritom predpokladal, že rast bude na úrovni 4,6 percenta.
„Vysoká závislosť od ruských dodávok energií predstavuje vysoké riziko nižšieho ekonomického výkonu a dokonca aj recesie s výrazne vyššou infláciou,“ uviedol panel. Ekonómovia vo vyhlásení konštatovali, že „Nemecko by malo okamžite robiť všetko, čo je možné, aby sa pripravilo na prípadné zastavenie ruských energetických dodávok, a aby rýchlo ukončilo závislosť od ruských energetických zdrojov“.
Dodali, že „z dlhodobého hľadiska sa musí zabezpečiť cieľ vyššej energetickej bezpečnosti, napríklad expanziou energií z obnoviteľných zdrojov a diverzifikovaním importu energií“. Tieto kroky sú v súlade s vládnou politikou. V budúcom roku panel poradcov očakáva rast nemeckej ekonomiky o 3,6 percenta.
12:24 Ruská armáda presunula časť svojich jednotiek z okolia Kyjeva, aby mohla obkľúčiť ukrajinské ozbrojené sily na východe krajiny. Uviedol to v stredu poradca ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč.
12:19 Štát vyplatí za ubytovanie utečencov z Ukrajiny ubytovateľom príspevok v hodnote sedem eur za noc ubytovania odídenca, ak ide o osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov a 3,50 eura, pokiaľ je utečenec mladší.
Príspevok za ubytovanie odídenca z Ukrajina dostanú aj slovenské hotely a penzióny. Príspevok za poskytnutie ubytovania odídencovi bude vo výške 7,70 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov. Za odídenca vo veku do 15 rokov dostane hotel alebo penzión príspevok vo výške 3,85 eur za jednu noc.
Vyplýva to z návrhu Nariadenia vlády SR o poskytovaní príspevku za ubytovanie odídenca, ktorý v stredu na návrh rezortu vnútra schválila vláda. Príspevky si je podľa ministerstva možné uplatňovať do 30. júna.
Za ubytovanie Ukrajincov vám štát vyplatí finančné príspevky, peniaze dostanú aj hotely a penzióny
12:00 Počet obetí ruského raketového útoku na sídlo regionálnej vlády v meste Mykolajiv na juhu Ukrajiny stúpol na 14. Informovala o tom štátna pohotovostná služba po tom, ako jedného mŕtveho našli v troskách a ďalšia osoba podľahla zraneniam v nemocnici.
Útok z utorka rána zanechal uprostred deväťposchodovej budovy masívnu dieru. Šéf regionálnej samosprávy uviedol, že ruské sily s útokom čakali, než ľudia prídu do práce.
11:52 Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) informoval, že z Ukrajiny pred ruskou inváziou utiekli už štyri milióny ľudí. Ide o najväčšiu utečeneckú krízu v Európe od druhej svetovej vojny.
Na svojej webovej stránke v stredu UNHCR uviedol, že počet utečencov stúpol na 4,01 milióna a 2,3 milióna z nich vstúpilo na poľské územie.
Ľudia, ktorí utečencom poskytujú pomoc, uviedli, že v posledných dňoch sa ich prílev zmiernil, keďže obyvatelia Ukrajiny čakajú, aký bude vývoj vojny. Ďalších 6,5 milióna ľudí, ktorí pre vojnu opustili svoje domovy, je podľa odhadov vysídlených na ukrajinskom území.
11:36 Turecký minister zahraničia Mevlüt Čavušoglu oznámil, že delegácie z Ukrajiny a Ruska sa rozhodli vrátiť domov na konzultácie po tom, ako utorkové rokovania priniesli pokrok.
Rozhovory v Istanbule, ktoré organizovalo Turecko, načrtli, čo by sa mohlo stať rámcom na ukončenie vojny na Ukrajine. Pôvodne sa očakávalo, že rokovania budú pokračovať aj v stredu.
11:15 Rusko sa podľa Spojeného kráľovstva čoraz viac spolieha na žoldnierov, aby zaň bojovali na Ukrajine, čo je znakom ťažkých strát jeho síl.
Západní predstavitelia tvrdia, že Rusko poslalo na východ Ukrajiny až tisíc členov polovojenskej skupiny Vagnerovcov, pričom sa snaží naverbovať bojovníkov zo Sýrie.
Rusi sa pýšili silnou armádou, teraz na Ukrajinu posielajú žoldnierov a bojovníkov zo Sýrie
11:07 Polícia preveruje informáciu o útoku na dočasné útočisko, v ktorom našli strechu nad hlavou ženy a deti z Ukrajiny.
K udalosti pri chate v obci Klokoč (okres Detva) bola v pondelok v nočných hodinách privolaná hliadka polície z Detvy. Vystrašené ženy kontaktovali v nočných hodinách starostu obce, ktorý následne privolal políciu. Pred chatou malo podľa polície zastaviť vozidlo s neznámymi osobami, ktoré na ženy niečo vykrikovali. Na sociálnej sieti o tom informovala banskobystrická krajská polícia.
Polícia v Detve preveruje informáciu o útoku na dočasné útočisko, Ukrajinci sa zľakli neznámeho vozidla
11:00 Ceny na Slovensku budú rásť a ekonomický rast je otázny.
Ako na stredajšej tlačovej konferencii povedal guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír, očakáva sa, že priemerná tohtoročná inflácia sa bude hýbať niekde okolo úrovne ôsmich percent.
V ďalšom roku sa čaká ďalšie zdražovanie, inflácia by sa mala hýbať niekde medzi úrovňami 10 až 14 %. To bude zároveň znamenať aj pokles reálnych miezd. „Dobré správy sa už dávno minuli,“ skonštatoval Kažimír. Žijeme podľa neho v „prognostickom pekle“, máme za sebou dva roky niekoľkých covidových vĺn, do toho prišiel vážny vojenský konflikt.
Inflácia môže dosiahnuť až 14 percent. Dobré správy sa minuli a žijeme v prognostickom pekle, hovorí Kažimír
10:54 V súvislosti s utečeneckou krízou spôsobenou vojnou na Ukrajine ministerstvo vnútra doteraz priamo a bez súťaže nakúpilo tovary a služby spolu za 12, 5 milióna eur.
Uvádza to v tlačovej správe Nadácia Zastavme korupciu. Pripomína pritom, že výber dodávateľov priamym rokovacím konaním je zo zákona možný, pokiaľ sú splnené tri podmienky.
„Ak ide o mimoriadnu udalosť, čo vojna na Ukrajine je, nákupom sa rieši humanitárna kríza a obstarávateľ je v časovej tiesni. Aj tu by však mal dávať pozor na hospodárnosť vynakladaných prostriedkov,“ skonštatovala šéfka nadácie Zuzana Petková. Pozor si podľa nej treba dávať aj na konflikt záujmov, teda aby predstaviteľ štátu nedohadzoval zákazky svojim kamarátom.
Mikulcovo ministerstvo nakúpilo tovary a služby v súvislosti s vojnou na Ukrajine za milióny eur, najväčší biznis urobili tri firmy
10:49 Nemecká vláda v stredu uviedla, že aktivovala predbežné varovanie v súvislosti so zásobovaním zemným plynom pre obavy, že Rusko by mohlo zastaviť dodávky, ak za ne nebude dostávať platby v rubľoch.
„V záujme toho, aby sme boli pripravení na takúto situáciu, som v stredu aktivoval predbežné varovanie,“ povedal minister Robert Habeck, ktorý je zároveň nemeckým ministrom energetiky a vicekancelárom. Novinárom tiež objasnil, že predbežné varovanie je prvým z troch stupňov varovania.
Nemecko odmietlo platiť za ruský plyn v rubľoch, krajina sa pripravuje na obmedzenie dodávok
10:44 Ruské útoky na severe Ukrajiny pokračovali v noci na stredu napriek vyjadreniu Moskvy, že zredukuje vojenské aktivity v tomto regióne. V mestách Černihiv a Nižyn bola poškodená infraštruktúra, vrátane knižníc a nákupných centier. Informácie o obetiach či zranených nie sú známe.
10:35 Šéf Svetového potravinového programu (WFP) David Beasley v utorok varoval, že vojna na Ukrajine vytvorila katastrofu počas katastrofy a bude mať globálne následky „nad rámec všetkého, čo sme videli od druhej svetovej vojny“.
Mnohí ukrajinskí farmári, ktorí produkujú značné množstvo svetovej pšenice, totiž teraz bojujú proti Rusom. Beasley na stretnutí Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) tiež upozornil, že už aj tak vysoké ceny potravín prudko stúpajú.
Potravinová kríza spôsobená vojnou na Ukrajine je najhoršia od druhej svetovej vojny, OSN poukázala na rastúce ceny
10:25 Európska budúcnosť Ukrajiny je nespochybniteľná. Slovensko bude naďalej podporovať svojho suseda na ceste do EÚ aj v obrane našich spoločných hodnôt pred agresorom.
Uviedol to štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) v utorok 29. marca 2022 po stretnutí s poslankyňami Najvyššej rady Ukrajiny Mariou Mezentsevou, ktorá je podpredsedníčkou výboru pre európsku integráciu, a Olenou Khomenko, členkou výboru pre zahraničné veci ukrajinského parlamentu. Delegáciu z Kyjeva sprevádzal veľvyslanec Ukrajiny v SR Jurij Muška. Informoval o tom komunikačný odbor rezortu diplomacie.
Slovensko bude naďalej podporovať Ukrajinu na ceste do EÚ, uistil Klus delegáciu z Kyjeva
10:20 O dočasné útočisko v utorok požiadalo 1252 osôb, ktoré prekročili ukrajinsko-slovenskú hranicu. Hraničnými priechodmi včera prešlo spolu 641 mužov, 1564 žien a 729 detí.
Od začiatku konfliktu už hranice s Ukrajinou prekročilo viac ako 286-tisíc osôb a viac ako 57-tisíc ich na Slovensku požiadalo o dočasné útočisko. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.
Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 324 príslušníkov prezídia PZ, 97 príslušníkov HaZZ, 104 colníkov, 378 vojakov, traja duchovní, 283 dobrovoľníkov a 13 príslušníkov zahraničných zložiek. Zároveň bolo vypravených 46 autobusov, ktoré prepravili 666 osôb na rôzne miesta v rámci Slovenskej republiky. Za včerajší deň bolo ubytovaných 42 ľudí, voľné kapacity sú na úrovni 9646 lôžok.
10:08 Viac ako 30 percent Slovákov verí, že vojna na Ukrajine bola zámerne vyvolaná západnými mocnosťami a Rusko iba reagovalo na ich provokáciu. Prokremeľskému naratívu ospravedlňujúcemu či obhajujúcemu zapojenie ruských vojsk na Ukrajine celkovo dôveruje 22 percent oslovených respondentov, pričom do značnej miery záleží od obsahu konkrétnej správy. Vyplýva to z prieskumu vedeckého kolektívu z Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied (ÚEP CSPV SAV), ktorý sa uskutočnil 22. – 24. marca na vzorke 900 respondentov.
Slováci vidia na záberoch z Ukrajiny aj zaplatených hercov a herečky. Tretina si myslí, že vojnu vyvolali západné mocnosti
9:47 Organizácia Človek v ohrození poslala na Ukrajinu viac ako 80 ton humanitárnej pomoci. Ako organizácia informuje v tlačovej správe, na Ukrajine si zriadila vlastné sklady, cez ktoré pravidelne dodáva do 16 hromád (miestnych samospráv) chýbajúci tovar. Najčastejšie sú to matrace, deky, posteľná bielizeň, hygienické potreby, kuchynské vybavenie, práčky, sušičky, elektrické generátory ale aj zdravotnícky materiál.
„Pomoc posielame priamo centrám, aby sme mali istotu, že sa dostane tam, kam má a nestratí sa v štátnych skladoch. Pre efektívnu distribúciu tovarov otvárame v Užhorode aj kanceláriu,“ povedal vedúci humanitárnej pomoci v organizácii Človek v ohrození Marián Cehelník. Doplnil, že plán na nasledujúce dni je distribuovať 700 potravinových balíkov pre štvorčlennú rodinu na 14 dní. To predstavuje celkovo približne 10 ton, pričom ďalší týždeň to bude podľa Cehelníka dvojnásobok.
Organizácia zároveň na Slovensku poskytuje utečencom pred vojnou psychosociálnu podporu, pričom spoločne so združením IP-čko zriadili krízovú linku pomoci. Psychologickú pomoc plánujú organizácie rozširovať aj na územie Ukrajiny.
9:33 Ruské sily, ktoré na Ukrajine utrpeli ťažké straty, sú nútené vrátiť sa do Ruska a Bieloruska, aby doplnili zásoby a zreorganizovali sa. To vytvorilo tlak na už aj tak vyťaženú ruskú logistiku, tvrdí britské ministerstvo obrany vo svojom stredajšom hodnotení konfliktu na Ukrajine.
Ruské sily budú pravdepodobne kompenzovať zníženú pozemnú manévrovaciu schopnosť prostredníctvom masových delostreleckých a raketových útokov, upozornil rezort podľa spravodajského portálu BBC. Ministerstvo tiež uviedlo, že sústredenie sa Ruska na ofenzívu v Doneckej a Luhanskej oblasti je „tichý súhlas“ s tým, že má problémy udržať viac ako jednu os postupu.
9:21 Invázia na Ukrajine nemá žiadne priame dopady na výrobu v trnavskej automobilke Stellantis Slovakia. Pre agentúru SITA to uviedol hovorca fabriky Peter Švec.
Trnavský Stellantis spravil zmenu, a preto vojna na Ukrajine nijako neovplyvňuje jeho výrobu
8:58 Americký akciový trh v utorok uzavrel vyššie. Rokovania o ukončení vojny na Ukrajine totiž prejavili známky pokroku. Turecký minister zahraničných vecí povedal, že ruskí a ukrajinskí vyjednávači dosiahli v niektorých otázkach „konsenzus a všeobecné porozumenie“ a Rusko sa vyjadrilo, že redukuje niektoré vojenské operácie.
Rastu trhu pomohlo posilnenie technologických a telekomunikačných spoločností. Prilepšili si aj veľké maloobchodné reťazce, výrobcovia áut a ďalšie firmy, ktoré sú závislé od spotrebiteľských výdavkov. Spoločnosť Apple si pripísala 1,9 percenta a firma Netflix stúpla o 3,5, percenta. Akcie automobilky Ford vzrástli o 6,5 percenta a výrobca áut General Motors získal 4,6 percenta.
Akciám energetických spoločností sa nedarilo, keďže ceny ropy klesli. Index S&P 500 stúpol o 1,2 percenta na 4 631,60 bodu. Priemyselný index Dow Jones si pripísal jedno percento a uzavrel na úrovni 35 294,19 bodu. Technologický Nasdaq vzrástol o 1,8 percenta na 14 619,64 bodu a index menších spoločností Russell 2000 si prilepšil o 2,6 percenta na 2 133,10 bodu.
Ázijské akciové trhy kopírovali vývoj na Wall Street a väčšina v stredu zamierila nahor. Index čínskej burzy Shanghai Composite stúpol o 1,6 percenta a hongkonský index Hang Seng vzrástol o 1,8 percenta. Hlavný tokijský index Nikkei 225 však klesol o 0,8 percenta po tom, ako vládna správa ukázala, že maloobchodné tržby v krajine sa vo februári znížili o 0,8 percenta, čiže viac ako sa očakávalo.
8:48 Slovenskí biskupi ďakujú veriacom za prejavy solidarity a za pomoc, ktorú poskytujú utečencom pred vojnou na Ukrajine. Konferencia biskupov Slovenska o tom informovala na svojej internetovej stránke. Podľa vyhlásenia biskupov sa práve v ťažkých chvíľach ukazuje, kto aký je a čo je v človeku.
„Sme vďační za to, že obetavo pomáhate a ujímate sa všetkých, bez rozdielu. Ihneď ste reagovali a nehľadeli ste na seba, na svoje pohodlie. Naopak, prejavili ste veľkú obetavosť a súcit s bolesťou našich bratov a sestier,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Podľa biskupov je aktuálna situácia ďalšou skúškou, ktorá vstúpila do životov ľudí a je zrejmé, že nebude jednoduchá, ani krátka. „Povzbudzujeme vás preto, aby ste si zachovali odhodlanosť a vytrvalosť, spolu s rozvahou a opatrnosťou. Nenechajte sa znechutiť tými, ktorí vyhľadávajú zámienky, aby neposkytli pomoc, ani tými, ktorí vzbudzujú negatívne postoje voči utečencom,“ dodali biskupi.
8:35 Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu ráno odcestovala na oficiálnu návštevu Moldavska. V Kišiňove sa stretne s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou. Témou diskusie oboch hláv štátov bude najmä aktuálna situácia súvisiaca s agresiou Ruskej federácie na Ukrajine. Počas oficiálnej návštevy absolvuje prezidentka aj rokovanie s moldavskou premiérkou Nataliou Gavrilitou.
Čaputová odovzdala Moldavsku humanitárnu pomoc a spolu so Sanduovou odsúdili agresiu Ruska (video)
8:13 Od začiatku invázie na Ukrajinu podľa Serhija Kyslycju ruskí okupanti prišli o viac ako 17-tisíc vojakov, viac než 1 700 obrnených vozidiel, takmer 600 tankov, 300 delostreleckých systémov, 127 lietadiel a 129 vrtuľníkov, takmer 100 raketometných systémov, 54 systémov protivzdušnej obrany a sedem lodí. Je to „bezprecedentná rana pre Moskvu“, ktorá zatieňuje počty sovietskych strát v Afganistane.
Demilitarizácia Ruska je v plnom prúde, vyjadril sa veľvyslanec pri OSN
7:57 Ceny ropy v utorok oslabili. Májové dodávky ľahkej americkej ropy si odpísali 1,72 USD a uzavreli na úrovni 104,24 USD za barel. Májové dodávky severomorskej ropy Brent zlacneli o 2,25 USD na 110,23 USD za barel. Veľkoobchodná cena benzínu na americkom trhu tiež klesla, a to o 2 centy na 3,20 USD za galón. Aj ceny drahých kovov zamierili nadol. Zlato zlacnelo o 27,60 USD na hodnotu 1 912,20 USD za uncu a cena striebra sa znížila o 46 centov na úroveň 24,74 USD za uncu. (1 EUR = 1,1085 USD)
7:40 Rokovania o ukončení konfliktu na Ukrajine by mali v stredu pokračovať. V utorok ukrajinská delegácia na konferencii v tureckom Istanbule stanovila rámec, podľa ktorého by sa krajina vyhlásila za neutrálnu a jej bezpečnosť by bola zaručená radom iných krajín.
Medzi Ruskom a Ukrajinou sa črtá dohoda, Putin sa rozhodol rokovať priamo so Zelenským
Rusko urobili dva veľké kroky k mieru, šéf delegácie po stretnutí hovorí o kompromise
7:14 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na utorkové oznámenie Ruska o značnom obmedzení vojenských operácií pri mestách Kyjev a Černihiv reagoval skepticky.
Zelenskyj vníma signály z rokovaní pozitívne, ale neumlčia výbuchy ruských granátov (video)
7:04 Poslanecká snemovňa českého parlamentu v utorok odsúhlasila predĺženie núdzového stavu do konca mája. Návrh kabinetu premiéra Petra Fialu podporili vládni poslanci, opozičné strany ANO a SPD boli proti. Vláda žiadala predĺženie stavu o dva mesiace pre príliv utečencov z Ukrajiny, na ktorú vojensky útočí Rusko. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.
7:00 Vitajte pri sledovaní stredajšieho online prenosu (minúta po minúte) o aktuálnej situácii v súvislosti s dianím na Ukrajine.