Voľby by podľa prieskumu vyhral Hlas, Smer je pred OĽaNO a Za ľudí by v parlamente chýbali

Volebný prieskum
Foto: SITA - koláž WBN.

V júni by parlamentné voľby vyhrala strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) so ziskom 21,6 percenta. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre televíziu Markíza uskutočnila agentúra Focus od 2. do 9. júna na vzorke 1 011 respondentov.

Druhé miesto obsadila Sloboda a Solidarita (SaS), ktorú by volilo 12,8 percenta ľudí a tretie miesto by získal Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), ktorému by odovzdalo hlas 12 percent voličov.

Do Národnej rady SR by sa dostala aj novovznikajúca strana Aliancia – Maďari, Národnosti, Regióny, ktorá je spoločnými politickým zoskupením strán Most-Híd, SMK a Spolupatričnosť, s podporou 5,7 percenta. Podľa výsledkom prieskumu by malo v parlamente svojich zástupcov osem politických subjektov.

Na ďalších miestach sa umiestnili hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (8,2 percenta), Sme rodina (7,6 percenta), Progresívne Slovensko (6,3 percenta) a predposledné by bolo Kresťanskodemokratické hnutie (5,8 percenta). Mimo Národnú radu SR sa ocitli Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (4,8 percenta), Republika (4,6 percenta), ďalej strana Za ľudí (3,4 percenta), Slovenská národná strana (3,2 percenta), Spolu – občianska demokracia (1,5 percenta) a Dobrá voľba (1,3 percenta).

Názov politického subjektu Preferencie v % Počet mandátov v NR SR
Hlas-SD 21,6 % 41
SaS 12,8 % 24
Smer-SD 12 % 23
OĽaNO 8,2 % 15
Sme rodina 7,6 % 14
Progresívne Slovensko 6,3 % 12
KDH 5,8 % 11
Aliancia 5,7 % 10
ĽSNS 4,8%
Republika 4,6%
Za ľudí 3,4%
SNS 3,2%
Spolu 1,5%
Dobrá voľba 1,3%

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Agentúra FOCUSAlianciaDobrá voľbaHlas - sociálna demokraciahnutie RepublikaKDH Kresťanskodemokratické hnutieKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDSNS Slovenská národná stranaSPOLU – občianska demokraciaZa ľudí