Voľby by vyhralo Progresívne Slovensko, Smer stratil a najviac posilnilo hnutie Matoviča

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Rokovanie 3. schôdze
Poslanec NR SR za hnutie Slovensko Igor Matovič (v popredí ). Foto: archívne, SITA/ Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Ak by sa parlamentné voľby konali v apríli, vyhralo by ich hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 22,5 percenta hlasov. Druhý by bol Smer-SD, ktorý by volilo 20,5 percenta voličov. Tretí by skončil s veľkým odstupom Hlas-SD s 12-percentnou voličskou podporou. Štvrtou najsilnejšou stranou v parlamente by bolo hnutie Slovensko, ktorému by svoj hlas odovzdalo 8,7 percenta voličov.

Smer-SD by vládu nezložil

Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý realizovala agentúra AKO pre TV JOJ od 10. do 17. apríla. Do Národnej rady by sa ešte dostali strany KDH (7,3 percenta), SaS (7,1 percenta) a Republika (sedem percent). Pred bránami parlamentu by zostali Demokrati (4,2 percenta), SNS (4,1 percenta), Maďarská aliancia (štyri percentá) aj Sme rodina (1,5 percenta).

Ak by sa voľby do Národnej rady konali v čase konania prieskumu, 14,4 percenta opýtaných by sa nevedelo rozhodnúť, ktorú stranu voliť. Ďalších 12,6 percenta deklarovalo, že by voliť nešli a 3,2 percenta opýtaných na otázku odmietlo odpovedať. Podiel rozhodnutých oproti minulému mesiacu opäť mierne stúpol – rozhodnutých by bolo 69,8 percenta oprávnených voličov.

Keďže podľa tohto prieskumu by strana SNS neprešla do parlamentu, strany súčasnej koalície Smer-SD (36 mandátov) a Hlas-SD (21 mandátov) by potrebovali na zostavenie koalície ďalšieho koaličného partnera. Republika by získala 12 mandátov, a to by na zostavenie koalície nestačilo.

Kto sú voliči Progresívneho Slovenska?

Progresívne Slovensko (40 mandátov), KDH (13) a SAS (13) by taktiež potrebovala ďalšiu stranu na zostavenie koalície. Podarilo by sa im to, ak by do koalície pribrali aj hnutie Slovensko s 15 mandátmi. Takáto koalícia by obsadila 81 kresiel v parlamente.

V porovnaní s predošlým prieskumom AKO z marca preferencie Smeru-SD klesli (z 21,2 percenta na 20,5 percenta), u Progresívneho Slovenska posilnili (z 21,7 percenta na 22,5 percenta). Poklesol Hlas-SD, KDH, Maďarská aliancia aj Sme rodina. Lepší výsledok dosiahlo v aprílovom prieskume hnutie Slovensko (zo 7,3 percenta stúplo na 8,7 percenta), SaS a Demokrati.

Progresívne Slovensko by volili viac ženy, mladí a vzdelanejší ľudia s vysokoškolským vzdelaním alebo stredoškolským s maturitou. Smer-SD preferujú viac muži, starší voliči vo vekovej kategórii 50 – 65 rokov, ako aj v kategórii 66 a viac rokov. Strana Roberta Fica by vyhrala medzi voličmi s najnižším vzdelaním – základná škola alebo učňovka bez maturity.

PS by zvíťazilo v Bratislavskom, Trnavskom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji. Smer-SD by vyhral v Nitrianskom, Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie: Hlas-SDHnutie RepublikaKDH Kresťanskodemokratické hnutieMatovičovo hnutie SlovenskoPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDSNS Slovenská národná stranaStrana DemokratiSzövetség - Aliancia