- aktualizované 16. októbra 12:51
V nedeľňajších parlamentných voľbách v Poľsku zrejme dostala najväčšiu podporu strana Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského.
Líder opozície Donald Tusk však vyhlásil, že tri opozičné strany získali dostatok hlasov na to, aby spoločne zosadili doterajšiu vládnu stranu Právo a spravodlivosť (PiS). „Som najšťastnejší muž na svete,“ povedal Tusk. „Demokracia zvíťazila. Poľsko zvíťazilo,“ dodal po zverejnení exit pollu.
Tri opozičné strany – Tuskova Občianska koalícia, Tretia cesta a Nová ľavica – kandidovali samostatne, ale s rovnakými prísľubmi, že sa budú snažiť zosadiť PiS a obnoviť dobré vzťahy s Európskou úniou. Kaczynski priznal, že výsledok je neistý.
Voličom došla trpezlivosť
Väčšina voličov tak podporila opozičné strany, ktoré sľúbili obnovenie ústavného poriadku a vzťahov so spojencami.
Takzvaný neskorý exit poll spoločnosti Ipsos ukazuje, že voličom už zrejme po ôsmich rokoch vlády konzervatívnej nacionalistickej strany Právo a spravodlivosť (PiS) došla trpezlivosť, keďže trojica centristických opozičných strán si v 460-člennej dolnej komore parlamentu zabezpečila okolo 248 kresiel, čo je jasná väčšina.
Najviac hlasov podľa projekcií má stále PiS, a to 36,6%. Opozičná Civilná koalícia vedená bývalým predsedom Európskej rady Tuskom však podľa exit pollu získala 31% hlasov, centristická Tretia cesta 13,5% a Nová ľavica získala 8,6% hlasov. Krajne pravicová konfederácia by mohla mať 6,4% hlasov.
Exit poll má odchýlku plus alebo mínus dva percentuálne body. Konečné výsledky budú známe zrejme až v utorok.
Vysoká volebná účasť
Po trpkej a emóciami vybičovanej kampani Poliaci pritom prišli hlasovať vo veľkom počte a volebná účasť dosiahla najvyššiu úroveň od pádu komunizmu. PiS sa ale ako najsilnejšia strana pokúsi udržať pri moci. Vedúci kampane strany Joachim Brudziński v pondelok pre rádio RMF FM povedal, že sa pokúsia vytvoriť vládu vedenú premiérom Mateuszom Morawieckim.
Poliakov tak podľa agentúry AP čakajú týždne politickej neistoty. Nie je jasné, ako sa PiS môže reálne udržať pri moci, pokiaľ sa jej nepodarí získať niektorých zákonodarcov z opozičných strán, čo sa v minulosti podarilo na udržanie tesnej parlamentnej väčšiny, ktorú strana mala osem rokov. Teraz sa to však zdá nepravdepodobné, keďže by bolo treba obrátiť väčší počet ľudí.
Vo voľbách mohlo svoj hlas odovzdať asi 29 miliónov ľudí. Vyberali si zákonodarcov do 460-členného Sejmu, dolnej komory Národného zhromaždenia, a 100-členného Senátu. Súbežne sa konalo referendum o migrácii, dôchodkovom veku a ďalších otázkach.
Prezident Andrzej Duda, spojenec PiS, musí do 30 dní zvolať prvé zasadnutie nového parlamentu a poveriť niekoho zostavením vlády. Od pádu komunizmu prezident tradične najprv oslovil niekoho zo strany s najvyšším počtom hlasov, ale nie je to jeho povinnosť.