Volebný super utorok v USA prekvapenie nepriniesol, dominovali Biden a Trump

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Joe Biden, Donald Trump
Je takmer isté, že Joe Biden aj Donald Trump získajú nomináciu svojich strán do prezidentských volieb. Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Americký prezident Joe Biden a jeho predchodca Donald Trump si počas volebného super utorka vo viac ako tucte amerických štátov upevnili svoje pozície do boja o prezidentské kreslo.

Trump nemal čisté víťazstvo

Politici si pripísali víťazstvá v primárkach naprieč krajinou vrátane štátov s vysokými počtami delegátov, ako sú Kalifornia a Texas. Je teda takmer isté, že obaja získajú nomináciu svojich strán do prezidentských volieb.

Trump však nemal čisté víťazstvo. Jeho konkurentka, niekdajšia guvernérka Južnej Karolíny a veľvyslankyňa pri Organizácii Spojených národov Nikki Haleyová vyhrala v štáte Vermont.

Nikki Haleyová
Nikki Haleyová. Foto: archívne, SITA/AP.

Bývalý prezident však uspel v iných štátoch, ktoré mohli favorizovať ju, ako sú Virgínia, Massachusetts a Maine, keďže majú veľa umiernených voličov. Haleyová nemá na konte veľa víťazstiev v súčasnom boji o republikánsku nomináciu a čelí čoraz väčšiemu tlaku, aby uvoľnila miesto pomerne radikálnejšiemu Trumpovi.

Biden neuspel v jedinom hlasovaní

Jediné hlasovanie, v ktorom neuspel demokrat Biden, bolo v Americkej Samoe. V drobnom americkom území v Tichom oceáne ho porazil dosiaľ neznámy kandidát Jason Palmer v pomere hlasov 51:40.

Do konca tohto mesiaca nebude hlasovať dostatočný počet štátov, aby sa 77-ročný Trump alebo 81-ročný Biden mohli oficiálne stať predpokladanými kandidátmi svojich strán. Po super utorku, keď sa primárky uskutočnili v najväčšom počte štátov naraz, je ich odveta takmer istá.

Obaja politici naďalej dominujú svojim stranám napriek tomu, že čelia otázkam o ich spôsobilosti, napríklad pre ich vek, aj napriek tomu, že nemajú širokú popularitu medzi všeobecnými voličmi.

Americké prezidentské voľby sa uskutočnia 5. novembra.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpJoe BidenNikki Haleyová