VOLEJBAL: Na záver víťazstvo Slovákov nad Slovinsk

GDYNIA 16. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom záverečnom zápase v poľskej Gdyni na turnaji K-skupiny finálovej III. fázy kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2010 v Taliansku nad Slovinskom 3:2 (23, -23, 21, -21, 12). Nič to však nezmenilo na tom, že na šampionát sa nekvalifikovali. V konečnej tabuľke obsadia tretie miesto, na MS postupovali iba prvé dva tímy. Zverenci trénera Emanueleho Zaniniho prerušili sériu šiestich prehier po sebe, ktorá trvala už od turnaja Final Four Európskej ligy v portugalskom Portimau. So Slovinskom sa naši volejbalisti stretnú už onedlho aj v základnej skupine na majstrovstvách Európy v Turecku. V podvečernom poslednom zápase celého turnaja sa stretnú už istí postupujúci Poľsko a Francúzsko v priamom súboji o celkové prvenstvo.

Slovensko – Slovinsko 3:2 (23, -23, 21, -21, 12)

120 minút, rozhodovali: Marenc (Fr.), Dudek (Poľ.), 2200 divákov.

SR: Masný, Kohút, Martin Sopko st., Ogurčák, M. Nemec, Kmeť, Pipa – libero (Bencz, Kubš, Zaťko, Joščák Lukáš, Diviš st.)

Slovinsko: Vinčič , Flajs, Pajenk, Šket, Urnaut, Radovič, Škorc – libero (Čuturič, Pleško)

Aktuálna tabuľka K-skupiny:

1. Poľsko 2 2 0 6:1 4 – už istý postup na MS

2. Francúzsko 2 2 0 6:2 4 – už istý postup na MS

——————————————————————–

3. Slovensko 3 1 2 5:8 4

4. Slovinsko 3 0 3 3:9 3

Prvý bod získali Slováci, keď dlhú a krásnu výmenu zakončil Masný. Úvod zápasu bol vyrovnaný, potom sa do prvého brejku dostali Slovinci, keď Vinčič zablokoval Ogurčáka a následne využil zaváhanie našich – 7:4 pre Slovinsko. Súper potom zvýšil náskok už na štyri body, keď Sopkov útokov bol pridlhý. Slováci po úspešných blokoch Kmeťa a Nemca ožili a po výbornom Masného servise, bol náskok súpera zrazu už len jednobodový – 10:11. Pri odchode na druhý technický oddychový čas viedli Slovinci 16:14. Slováci však dosiahli ich náskok a v koncovke setu sa dostali do vedenia. Nakoniec využili hneď prvý setbal, keď na servis prišiel Zaťko, súper nezaútočil dobre a lopta po smeči Radoviča skončila v aute – 25:23.

Druhý set začali lepšie Slovinci, keď po nepresných útokoch Sopka a Nemca viedli 3:0. Keď však potom dal Sopko dal eso a Nemec zaznamenal prvý blok v zápase, bolo 4:4. Po prvom technickom oddychovom čase sa podaril zverencom trénera Zaniniho menší trhák. Viedli 10:7, o chvíľu to už bolo 12:8, neskôr 16:13. Pekné momenty predviedol Sopko, keď najskôr delovo zaútočil z neľahkej pozície a potom zablokoval útok súpera – 19:16. Slováci poľahky zbierali body, pomáhali im k tomu aj Slovinci, ktorí často kazili servis. V závere sa však súper dotiahol na rozdiel jedného bodu a nakoniec využili hneď svoj prvý setbal. Vyhrali druhý set 25:23 a vyrovnali na 1:1.

Po ese Sopka a bloku Kmeťa viedli Slováci v úvode tretieho setu 4:1. Náskok si poľahky udržiavali a zdalo sa, že jednoducho kráčajú za víťazstvom v tejto hre Aj keď sa súper snažil iba znížil ich náskok, na obrat nemali síl. V koncovke setu hrali Slováci bezchybne, vyhrali 25:21 a opäť v zápase viedli.

Začiatok štvrtého setu priniesol vyrovnanú hru, oba tímy hrali bez výraznejších chýb. Keď však Slovákom nevyšli dva útoky, súper zrazu viedol 13:9 a na druhom technickom timeoute už 16:12. Zaniniovcom sa podarilo vyrovnať na 17:17, ale Slovinci hneď získali náskok späť. Koncovku setu potom zvládli, vyhrali 25:21 a nasledoval tajbrejk.

Slovenskí reprezentanti mali v ňom raketový nástup a viedli 5:0, strany menili za stavu 8:1. Od stavu 10:3 však prišli nepresnosti a súper znižoval Na obrat bolo však málo času, Kohút premenil druhý mečbal, ktorý znamenal víťazstvo 3:2.

Emanuele Zanini (tréner SR): „Zápasy, v ktorých už v podstate nejde o nič, nemáme radi ani my tréneri ani hráči. Sme však profesionáli a vždy, keď vyjdeme na ihrisko, tak sa musíme snažiť vyhrať. Pozitívom je aj fakt, že sme získali nové informácie o súperovi, s ktorým sa onedlho stretneme na majstrovsvách Európy a som rád, že sme sa s turnajom rozlúčili víťazne.“

Michal Masný (kapitán a nahrávač SR): „Som veľmi šťastný, že sme vyhrali tento zápas. Myslím, že tak ako my, tak aj Slovinci sú veľmi unavení, pretože to bol dlhý a náročný duel.“

Tomáš Kmeť (blokár SR): „Pre obidve družstvá to bol ťažký zápas, pretože obaja sme sem prišli s cieľom postúpiť a nepodarilo sa to ani jednému. Išlo hlavne o to získať pred majstrovstvami Európy psychologickú výhodu.Nakoniec sa nám podarilo vyhrať, tak sme pred vzájomným zápasom na Európe na to možno trochu lepšie ako oni.“