Voliči si uvedomili, čo je v stávke a zvolili si solídneho prezidenta, reagujú slovenskí politici na víťazstvo Pavla

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Petr Pavel
Novozvolený český prezident Petr Pavel Foto: SITA/AP
  • aktualizované 28. januára 2022, 17:36

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) gratuluje novému prezidentovi Českej republiky Petrovi Pavlovi. Ako uviedol podpredseda SaS Branislav Gröhling, Peter Pavel bol počas kampane stelesnením slušnosti.

SaS: Solídny a prozápadný prezident

Ako prezidentovi našej najbližšej krajiny mu prajeme, aby bol prezidentom všetkých a dokázal spájať rozdelenú spoločnosť,” dodal. Podľa tímlídra pre zahraničnú politiku SaS Juraja Drobu si naši susedia zvolili solídneho a prozápadného prezidenta.

Taktiež považuje za správne, že bude pokračovať aj blízka spolupráca medzi Slovenskou a Českou republikou. „Práve tá je kľúčom k úspechu tak na úrovní V4, ako aj Európskej únie a NATO,” doplnil Droba.

Šimečka: Jeho výhra je dobrou správou

Petrovi Pavlovi gratuluje k zvoleniu aj predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Zastáva jasne proeurópske postoje, kladie dôraz na hodnoty demokracie a potrebu spolupráce krajín EÚ a NATO pri obrane mieru a bezpečia pre našich občanov. Oceňujem tiež, že sa postavil klamstvám, populizmu a neuhol pri obhajobe pomoci pre Ukrajinu,“ uviedol Šimečka.

Zároveň ocenil aj jeho neútočnú politiku a rešpekt k hodnotám férovosti a spravodlivosti pre všetkých ľudí bez rozdielu. Zvolenie generála Pavla je podľa neho dobrou správou nielen pre Českú republiku, aj pre Slovensko, keďže ide o našu najbližšiu partnerskú krajinu.

Petr Pavel
Novozvolený český prezident Petr Pavel Foto: SITA/AP

Hlas-SD: Veríme v intenzívnu spoluprácu krajín

Strana Hlas – sociálna demokracia blahoželá Petrovi Pavlovi k zvoleniu za prezidenta Českej republiky.

Česká republika je najbližším partnerom Slovenska, spája nás spoločná minulosť, aktívna spolupráca počas existencie oboch samostatných republík a veríme, že aj novozvolený prezident Petr Pavel prispeje k ďalšiemu rozvoju intenzívnej spolupráce medzi oboma národmi,“ uviedla strana vo svojom stanovisku.

Aliancia: Nakoniec zvíťazil zdravý rozum

Predseda platformy Most-Híd strany Aliancia Konrád Rigó uviedol, že u našich českých bratov nakoniec zvíťazil zdravý rozum.

Väčšina voličov si v cieli uvedomila, čo je v stávke, a rozhodla sa nezísť z cesty, na ktorej tými najdôležitejšími míľnikmi sú Európska únia, liberálna demokracia, nezávislé a slobodné médiá. V čase vojny si vybrali Západ,“ skonštatoval.

Ako ďalej dodal, rozhodnutie Čechov nech je pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami vzorom a nádejou aj pre Slovensko.

OĽaNO: Vzťahy našich krajín budú prekvitať

Strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vo svojom stanovisku uviedla, že blahoželá Pavlovi k zvoleniu a teší sa, že vzťahy našich krajín budú naďalej prekvitať.

Modrá koalícia: Politika slušnosti porazila politiku strachu

Modrá koalícia privítala výsledok druhého kola prezidentských volieb v Českej republike. Voľba generála Pavla je podľa predsedu Modrej koalície a poslanca Národnej rady SR Miroslava Kollára dôkazom, že politika založená na hodnotách, argumentoch a slušnosti môže poraziť politiku založenú na šírení strachu a populizme.

Je rád, že voľby vyhral kandidát demokratických politických síl s jasným hodnotovým ukotvením a silným programom udržania ČR v európskom a transaltantickom spoločenstve národov.

Výsledok prezidentských volieb v ČR nám dáva dobrý príklad, ktorý môže byť v mnohom hodný nasledovania slovenskými demokratickými politickými silami. Musíme sa zjednotiť, hrdo a aktívne brániť naše hodnoty a trpezlivo a slušne komunikovať s občanmi,“ povedal Kollár.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingJuraj DrobaKonrád RigóMichal ŠimečkaMiroslav KollárPetr Pavel
Firmy a inštitúcie AlianciaEurópska úniaHlas - sociálna demokraciaModrá koalíciaMost-HídNárodná rada SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a Solidarita